fbpx
ספרים גנים > תהיה בריא מוריס מגי

תהיה בריא מוריס מגי

כתב: פיליפ ס' סטיד / איירה: ארין א' סטיד / הוצאת כנרת

יחולק בדצמבר/ טבת תשפ"ב

מוריס מֵגי עובד בגן החיות, ויש לו קשר מיוחד עם חבריו: לינשוף הוא קורא סיפור, עם הפיל הוא משחק שחמט, ועם הפינגווין הוא יושב לשתיקות משותפות. בוקר אחד מתעורר מוריס מגי חולה ואינו מגיע לעבודה. ומה עושים חבריו? הם דואגים ומגיעים לביקור חולים משמח.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! מה עושים חברים ביחד? כבר מגיל צעיר ילדים מפתחים חברויות ולומדים ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

מוריס מֵגי עובד בגן החיות, ויש לו קשר מיוחד עם חבריו: לינשוף הוא קורא סיפור, עם הפיל הוא משחק שחמט, ועם הפינגווין הוא יושב לשתיקות משותפות. בוקר אחד מתעורר מוריס מגי ...

פעילות בגן  

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY בעבריתአማርኛ | ENG

הורים יקרים,

מה עושים חברים ביחד? כבר מגיל צעיר ילדים מפתחים חברויות ולומדים להכיר טיפוסים שונים של ילדים וילדות: כאלה שאוהבים משחקי חשיבה, וכאלה שאוהבים להתחרות בריצה; כאלה שזקוקים לסיפור שיגרש את החושך, וכאלה שאוהבים לשבת בשקט לצד חבר או חברה ששותקים איתם יחד. סיפורו של מוריס מגי מציג התפתחות של חברות שיש בה תום, חום וחמלה; חברות שבה משיבים טובה ומושיטים עזרה: 

אַהֲבַת הָרֵעִים הִיא בְּכָל עֵת, בֵּין בְּיוֹם טוֹבָה בֵּין בְּעֵת צָרָה 

[פירוש מצודת דוד למשלי יז, יז] 

פעילות בחיק המשפחה

 • משוחחים מי החברים שלכם? מה אתם אוהבים לעשות יחד? תוכלו לשוחח על כך ולבחון: האם אתם אוהבים לשבת יחד בשקט כמו הפינגווין? ואולי לרוץ כמו הצב? כדאי לחשוב ביחד כיצד אפשר לשמח חברים שזקוקים לכך.
 • מה מספרים האיורים? בעזרת האיורים המיוחדים שבספר אפשר להשתתף בקריאת הסיפור גם בעמודים ללא מילים. הביטו יחד בעמודי האיורים וספרו זה לזה מה מספרים האיורים. האם יש איור שאהבתם במיוחד?
 • שלום בלון אדום באילו איורים מופיע בלון אדום? ומתי הוא נעלם? אפשר לחפש אותו בספר וגם לשחק במשחקי בלון: להעביר בלון מיד ליד, להעיף אותו לאוויר ולהשתדל שלא ייגע ברצפה, או לנפח אותו, לשחרר ולבדוק לאן יגיע.
 • ביקור חולים מוריס מגי מטפל בחבריו, והם מטפלים בו כאשר הוא חולה. חשבו יחד עם ילדיכם איך יוכלו לשמח חבר או קרוב חולה (בשיחת טלפון, בברכה מצוירת, במתנה סמלית ועוד).

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

מוריס מֵגי עובד בגן החיות, ויש לו קשר מיוחד עם חבריו: לינשוף הוא קורא סיפור, עם הפיל הוא משחק שחמט, ועם הפינגווין הוא יושב לשתיקות משותפות. בוקר אחד מתעורר מוריס מגי חולה ואינו מגיע לעבודה. ומה עושים חבריו? הם דואגים לו ומגיעים אליו לביקור חולים משמח. 

בגילים צעירים ילדים מתחילים לפתח חברויות ולהכיר ילדים וילדות שונים. סיפורו של מוריס מגי מציג כיצד מתפתחת חברוּת מלאה בתום, בחום ובחמלה, וכיצד משיבים טובה ומושיטים עזרה לחבר שזקוק לכך: 

"אַהֲבַת הָרֵעִים הִיא בְּכָל עֵת, בֵּין בַּיּוֹם טוֹבָה בֵּין בְּעֵת צָרָה".  

[פירוש מצודת דוד, משלי יז, יז] 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע: הרחבת ידע עולם, קידום הבנת מסרים גלויים וסמויים בסיפור, הרחבת אוצר המילים: הכרת מילים ופעלים ממשלב גבוה
 • מיומנויות: מיומנויות בין-אישיות – פיתוח מיומנויות חברתיות, הבנת נקודת המבט של האחר ופיתוח היכולת לפעול מתוך הבנה זו, פיתוח היכולת לשמר יחסים חברתיים מְתַגְמְלִים
 • ערכים: ערכים חברתיים – ערבות הדדית, ביקור חולה וסיוע לו, סולידריות חברתית, הדדיות ואמון אהבת הדעת וחדוות הלמידה – אהבת הספר והמילה הכתובה
 • משחק ושיחה בגן: הטרמה לסיפור – תוכלו להראות תמונה מתוך הסיפור שבה מוריס מגי נכנס לגן החיות, לספר מה כתוב בשלט שבידו ולשוחח על גני חיות: האם הייתם פעם בגן חיות? האם אתם אוהבים לבקר שם? מדוע? מה לדעתכם עושים אנשים שעובדים בגן חיות? לאחר השיחה תוכלו להשמיע את שם הסיפור, להציג את דמותו של מוריס מגי, לספר שהוא עובד בגן חיות ולהתחיל בקריאה משותפת. מתבוננים באיורים – לאחר קריאה ראשונית ובקריאות הבאות של הסיפור כדאי להצביע על האיורים ולבקש מהילדים ומהילדות לספר: מה מוסיפים האיורים על מה שכתוב במילים? מה הם אוהבים באיורים? לקראת אמצע הסיפור ישנם כמה עמודים שאין בהם מלל כתוב, ורק האיורים מספרים כיצד מתקדמת העלילה. תוכלו להזמין את הילדים והילדות להתבונן ולשתף: מה עשו החיות כשראו שמוריס מגי לא הגיע לגן החיות? בעקבות הסיפור תוכלו לשוחח חברוּת ועל עזרה לחברים: מה נהג מוריס מגי לעשות עם חבריו בגן החיות? מדוע עם כל חבר הוא בחר לעשות פעולה אחרת? איך לדעתכם הוא הרגיש כשהיה חולה? לָמה החיות החליטו לבוא לבקר אותו? איך לדעתכם הוא הרגיש כשהחיות באו לבקר אותו? מה משמח אתכם כשאתם חולים? איך אפשר לשמח חברים חולים?
 • משמחים חברים חולים: בעקבות הסיפור תוכלו ליצור רשימה של דברים שאפשר לעשות כדי לשמח חברים חולים: להתקשר אליהם, לצייר להם ציור, ומה עוד? כדאי ליצור בגן נוהג קבוע לסיוע במקרה שילד או ילדה חולים.
 • משחק תפקידים: בעקבות הסיפור תוכלו לשבת עם הילדים בפינת הרופא/ה-חולה בגן ולשחק במשחקי תפקידים בהשראת הסיפור. תוכלו לחשוב יחד מה כדאי להוסיף לפינה כדי שיהיה נעים לחולים לבקר בה. גם בעלי חיים זקוקים לעיתים לטיפול רפואי – כדאי לצפות בסרטון ולהתרשם מהקמת מרחב למשחק סוציו-דרמטי בנושא. להעשרה – בריאות הגוף והנפש בספארי – שידור ממאגר השידורים הלאומי.
 • תנועה- בעקבות בעלי חיים: הילדות והילדים יכולים לנוע בגן כמו חיות: לזחול כמו צב, ללכת בכבדות כמו קרנף או להדֵס כמו פינגווין. אפשר למנות בעלי חיים נוספים ולהתנועע בדומה להם.
 • נוסעים ומשמחים את מוריס מגי: האם גם בגן שלכם רוצים לנסוע לבקר את מוריס מגי? תוכלו לארגן אוטובוס: מסדרים זוגות של כיסאות בזה אחר זה ובכל פעם מזמינים זוג ילדים "לעלות" לאוטובוס, לספר איזו חיה הם, ומה הם מתכוונים לעשות כדי לשמח את מוריס מגי.
 • יצירה – הֶדפס: העצים בספר מצוירים בשיטה שנקראת הֶדפס. גם הילדים יכולים להכין הדפס: לוקחים דף נייר ועל חצי ממנו מציירים צורה בצבע גואש או מים. מקפלים את הדף לשניים ולאחר מכן פותחים אותו. בראש העמוד מתקבל כתם, הדפסה סימטרית של מה שציירתם. אפשר לשאול את הילדים לְמה דומה הצורה של הכתם המופשט, ולאחר שהצבע מתייבש להציע להם להשלים את התמונה כראות עיניהם.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

מוריס מֵגי עובד בגן החיות, ויש לו קשר מיוחד עם חבריו: לינשוף הוא קורא סיפור, עם הפיל הוא משחק שחמט, ועם הפינגווין הוא יושב לשתיקות משותפות. בוקר אחד מתעורר מוריס מגי חולה ואינו מגיע לעבודה. ומה עושים חבריו? הם דואגים לו ומגיעים אליו לביקור חולים משמח. 

בגילים צעירים ילדים מתחילים לפתח חברויות ולהכיר ילדים וילדות שונים. סיפורו של מוריס מגי מציג כיצד מתפתחת חברוּת מלאה בתום, בחום ובחמלה, וכיצד משיבים טובה ומושיטים עזרה לחבר שזקוק לכך: 

"אַהֲבַת הָרֵעִים הִיא בְּכָל עֵת, בֵּין בַּיּוֹם טוֹבָה בֵּין בְּעֵת צָרָה".  

[פירוש מצודת דוד, משלי יז, יז] 

חוויות מהשטח

Будь здоров, Морис Мегги 

Чем занимаются друзья, когда они собираются вместе? С самого раннего возраста дети заводят друзей и знакомятся с разными типами мальчиков и девочек: с теми, кто любит интеллектуальные игры, и с теми, кто обожает соревноваться в беге, с теми, кому нужно рассказать сказку, чтобы они не боялись темноты, и с теми, кто любит тихо сидеть рядом с другом или подругой, которые молчат вместе с ними. В рассказе о Морисе Мегги мы наблюдаем, как завязывается искренняя, теплая и сердечная дружба, когда друзья отвечают добром на добро и протягивают друг другу руку помощи: 

Друг любит тебя в любое время: и в радости, и в горе 

[Комментарий Мецудат Давид на Мишлей 17:17] 

 

Читаем вместе, играем вместе 

Беседа 

Кто ваши друзья? Чем вы любите заниматься вместе? Побеседуйте на эту тему и задумайтесь: любите ли вы тихо сидеть рядом как пингвин? А, может, вы любите бегать как черепаха? Подумайте вместе, как можно порадовать друзей, которые в этом нуждаются. 

Что изображено на иллюстрациях? 

С помощью особенных иллюстраций в книге можно принять участие в чтении рассказа, рассматривая даже те страницы, на которых ничего не написано. Взгляните вместе на страницы с иллюстрациями и расскажите друг другу что на них изображено? Есть ли в книге иллюстрация, которая особенно вам понравилась?  

Где ты, красный шарик? 

На каких иллюстрациях мы видим красный шарик, а на каких он исчезает? Вы можете поискать шарик в книге, а также поиграть с ним: перебросить его из руки в руку, покидать его в воздух, стараясь не дать ему коснуться пола, либо надуть его, отпустить и посмотреть куда он полетит. 

Посещение больных 

Морис Мегги заботится о своих друзьях, и они ухаживают за ним, когда он болеет. Подумайте вместе с детьми, как можно порадовать больного друга или знакомого (телефонным разговором, нарисованной открыткой с пожеланиями, символическим подарком и т.д.). 

A Sick Day for Amos McGee 

What do friends do together? From a young age, people develop friendships and learn how to get to know different types of boys and girls. Some like thinking games, some like to race, some need a story to dispel the darkness, and some like to sit quietly next to a friend who keeps quiet alongside them. The story of Amos McGee describes the blossoming of a friendship full of warmth, compassion and innocence, a friendship where favors are repaid, and a helping hand is offered: 

Love between friends exists at all times, on good days and at troubled times. 

[The Metzudat David Commentary on Proverbs, 17:17] 

 

Reading Together – Experiencing Together 

Discussion 

Who are your friends? What do you like doing together? You can have a conversation about this and look into these questions: Do you like sitting together with other people quietly, like the penguin? Perhaps you like running, like the tortoise? How about thinking together about how you can bring some joy to friends who need you. 

 

What story do the pictures tell?  

Through the unique drawings in the book, you can read the story together even on the pages that have no words. Look, together, at the pages with the drawings, and tell each other what those drawings are expressing. Is there an illustration that you liked in particular 

 

Hello, Red Balloon 

Which drawings does the red balloon appear in? When does it disappear? You can look for it in the book, and play some games with balloons, too, like hitting a balloon between your hands, tossing it into the air and trying to prevent it from touching the floor, or inflating it , releasing the air, and seeing where it ends up.  

 

Visiting the sick 

Amos McGee takes care of his friends, and they take care of him when he's sick. Think along with your children about how you can make a sick friend or relative happy (through a phone call, a hand-drawn card, a small gift, and more).