fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים כיתות א-ב > נורי והלווייתן

נורי והלווייתן

כתבה: רונית חכם / איירה: מורן יוגב / הוצאת אגם

יחולק במאי/סיוון תשפ"א

ספר חדש!

בכל יום נורי הולך אל הים ושולח מעט מהלחם שלו על פני המים כי כך ציווה אותו אבא. אבל למה? מסע מסעיר אל ממלכת הים מגלה לנורי את התשובה.

סיפור אגדה צבעוני וקסום בהשראת הפסוק מקהלת "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

 לסרטון בעקבות הספר    ללוח הספר בפינטרסט

בעקבות הספר בחיק המשפחה    הצעות לפעילות בגן

פעילות בחיק המשפחה

נורי מתנהג בנדיבות ומאכיל דג קטן וכך הוא ממלא אחר הדברים של אביו: "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם…" בהמשך הוא מגלה מה פירוש הדברים: מי שמגלה נדיבות ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

נורי הולך לים ושולח מעט מהלחם שלו על פני המים כי כך הורה לו אביו. אבל למה? מסע מסעיר אל ממלכת הים מגלה לנורי את התשובה: הוא מבין כי מי שנוהג בנדיבות ומעניק לאחרים, יזכה ...

פעילות בגן ובכיתה   

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

נורי מתנהג בנדיבות ומאכיל דג קטן וכך הוא ממלא אחר הדברים של אביו: "שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם…" בהמשך הוא מגלה מה פירוש הדברים: מי שמגלה נדיבות ומעניק מטובו לאחרים, יזכה לגמול ולטובה בחייו:

שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ.

[קהלת, י"א, א-ב]

הפתגם מציע לזרוע את זרעי הדגן ליד מקור מים, כי שם תמיד תצמח התבואה, והוא גם משל לנתינה: כדאי לאדם לגלות נדיבות כלפי אחרים, כי ייתכן שבעתיד הוא יקבל על כך גמול.

פעילות בחיק המשפחה

 • משוחחים

  בעקבות נורי כדאי לשוחח על הביטוי "שלח לחמך…" ועל מקרים שבהם עשיתם טובה לאחרים. תוכלו לשאול: האם אנחנו עושים טובות כדי לקבל גמול? האם הטובה שהענקנו יכולה להספיק ולהיות בעצמה הגמול הטוב שקיבלנו?

 • מילים טובות

  מה עוד נוכל לשלוח על פני המים שיכול לעזור לאחרים? לא תמיד אלו חפצים או דברים מוחשיים שאנחנו מעניקים לאחרים, לפעמים אלו מעשים שלנו ודברים שלנו, למשל מילים. תוכלו לשבת במעגל ובכל סבב להעניק מילים טובות לאחד מבנות או מבני המשפחה. אפשר גם להכין "דף של נחת" לכל אחת ואחד, שבו כולם יכתבו או יציירו מילים טובות ומעצימות.

 • מה אומרים הדגים?

  בעקבות הסיפור ניתן להכין יצירה משותפת: מדביקים על דף תמונות של דגים מסוגים שונים, להקה של דגיגים, לווייתן ועוד, מצמידים להם בלוני קומיקס וכותבים מה הם אומרים על מעשיו של נורי ועל חבריהם שאר יצורי הים.

 • שולחים לחם על פני השמיים

  האם דגים אוכלים לחם? ומה אוכלות הציפורים? אילו בעלי חיים מותר להאכיל? תוכלו לחפש את התשובות לשאלות הללו, להתנסות בהאכלה ולחוות את תחושת הסיפוק שבהענקה לאחר. ניתן להתקין מתקן האכלה לציפורים במרפסת או על עץ, ולקוות שהשמועה על המתקן תעשה לה כנפיים.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

נורי והלויתן – הצעה לצוותים – תשפ"א

נורי הולך לים ושולח מעט מהלחם שלו על פני המים כי כך הורה לו אביו. אבל למה? מסע מסעיר אל ממלכת הים מגלה לנורי את התשובה: הוא מבין כי מי שנוהג בנדיבות ומעניק לאחרים, יזכה לגמול ולטובה בחייו, כמאמר הפתגם העתיק:

"שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם כִּי בְרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ".

[קהלת יא, א]

הפתגם מציע לזרוע את זרעי הדגן ליד מקור מים, כי שם תמיד תצמח התבואה. הפתגם הוא גם משל לנתינה: כדאי לאדם לגלות נדיבות כלפי אחרים, כי ייתכן שבעתיד הוא יקבל על כך גמול.

הספר "נורי והלווייתן" מציע לתת משלנו לאחרים, לשלוח את לחמנו, להעניק ולחלוק, ומי יודע? אולי גם אנחנו נמצא את לחמנו על פני המים, ואולי נגלה כי הטובה שהענקנו היא עצמה הגמול הטוב שקיבלנו…

 

מפגש ושיחה בכיתה

הסיפור מזמן התעמקות בפתגם "שלח לחמך…". כדאי לשוחח עם התלמידים על משמעות הפתגם:

מתי, לדעתכם, מתאים להשתמש בפתגם?

מדוע נבחר דווקא הלחם לפתגם זה?

– כדאי לעמוד יחד על חשיבותו של הלחם בחיינו כמזון בסיסי וסמלי.

– באיזה "לחם" נוכל להזין את העולם שסביבנו? אילו דברים בסיסיים וחשובים נוכל להעניק לעולם? אלה יכולים להיות מילים טובות, חיוך, התנהגות מכבדת ועזרה למי שזקוק לכך.

סיפורים נוספים – כדאי לשוב ולקרוא סיפורים נוספים שעוסקים בנתינה, כמו "החוט שלא נגמר", "שני אחים" ו-"ענק בישל מרק".

העשרה הספר "קיש קיש קַרְיָא", המתאר בחריזה פתגמים וביטויים .

על דגים גדולים ואנשים

לווייתנים, דגים גדולים ושהייה בבטן הדג – את כל אלו ניתן למצוא בסיפורים בתרבויות שונות. כך, לדוגמה, בתנ"ך ניתן לקרוא את סיפורו של יונה הנביא, שנבלע על ידי דג וניצל מטביעה. בסיפור שונה לגמרי מופיע פינוקיו, בובת העץ שהופכת לילד אמיתי ונבלעת בבטנו של לווייתן ענק.

כדאי להכיר לילדים ולילדות את הסיפורים הללו, לצפות באיורים המתארים את הדמויות ולשאול: למה, לדעתכם, הדמויות נבלעות בבטנו של דג גדול?

אגדות שלמה המלך

זו הזדמנות לספר על שלמה המלך ועל חוכמתו ולהכיר את אגדות שלמה המלך, את הפתגמים ואת הביטויים שנוצרו בספר מִשְׁלֵי.

להעשרה – הספר "שלמה המלך והדבורה" וסרטוני האנימציה "אגדות שלמה המלך" שיצר רוני אורן.

"אם תרצו אין זו אגדה"

בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, כתב על הרעיון להקמת מדינה את המילים: "אם תרצו, אין זו אגדה". מאז הפכו המילים לדרך לבטא חלום שניתן להגשים בכוח הרצון. כדאי לדבר על מקור הביטוי ועל משמעותו ולחשוב: האם אתם מסכימים עם הרעיון שהרצל הביע?

 

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • יצירה משותפת:

  תוכלו לבקש מכל תלמיד ותלמידה לכתוב על גבי דג רעיון למעשה טוב שניתן לעשות למען הזולת: הדגים חוברים לשרשרת שאותה תולים בכיתה, ובכל פעם בוחרים את אחד הדגים, קוראים את הרעיון הכתוב בו ובוחנים כיצד ניתן ליישם את הרעיון שמוצג בו בחיי היומיום בכיתה.

 • להכיר בעלי חיים:

  תמנון, סוסון ים, מדוזה ודג מסור מתחבאים בין איורי הספר. כדאי לחפש את חיות הים ואת חיות היבשה, את בעלי הכנף ואת הזוחלים, להכיר את שמותיהם ולבחור כמה מהם להיכרות קרובה.

  להעשרהשמורות טבע ימיות בישראל, רשות הטבע והגנים

  חיות ים לילדים

 • משוחחים על שפות:

  נורי קיבל מתנה: הוא מצליח להבין את שפת החיות. ניתן לשוחח עם התלמידים ולדון בשאלה אם החיות אכן מדברות ביניהן. כדאי לחשוב על שפות דמיוניות, כמו "שפת החפצים" או "שפת הצמחים", ולהרחיב את השיח גם לשפות נוספות שאנשים מדברים בהן, כמו שפות זרות או שפת הסימנים.

  להעשרה – בעלי חיים מדברים, ואנחנו לא מבינים – YNET;

  א-ב של ציפורים – מט"ח;

  העיפרון הכי מחודד -שפת החיות, כאן חינוכית

 • קשר עם קהילת הכיתה:

  מומלץ לשתף את משפחות התלמידים בשרשרת הדגים שהוכנה בכיתה, ולבקש מההורים להוסיף עצה משלהם למעשה טוב שכדאי לעשות למען אחרים.

חוויות מהשטח

Нури и кит

 

Дорогие родители!

У Нури доброе сердце, поэтому он кормит маленькую рыбку, следуя совету своего отца: «Отпускай хлеб твой по водам…» Позже ему открывается смысл этих слов: человеку, проявляющему щедрость и великодушие, готовому поделиться с окружающими тем, что у него есть, воздастся с лихвой.

Отпускай хлеб твой по водам, потому что по прошествии многих дней опять найдешь его.

[Екклесиаст 11:1-2]

Буквальный смысл этой знаменитой пословицы заключается в совете бросать зерна возле источника воды, чтобы получить богатый урожай. В переносном же смысле речь идет о призыве к доброте и великодушии: будь добр к другим людям и, возможно, ты будешь вознагражден в будущем.

 

Читаем вместе, играем вместе

Беседа

Следуя примеру Нури, обсудите смысл поговорки: «Отпускай хлеб свой по водам». Вспомните случаи, когда вы делали кому-то добро. Задайте себе вопрос: делаем ли мы добрые дела ради вознаграждения? Может ли хороший поступок сам по себе служить нам вознаграждением, принося удовлетворение?

Добрые слова

Что еще можно «отпустить по воде», чтобы помочь окружающим? Необязательно одаривать кого-то материальными благами, порой достаточно поступка или доброго слова. Садитесь в круг и по очереди одаривайте друг друга добрыми словами. Вы также можете приготовить для каждого из членов семьи «листок счастья», на котором будут написаны приятные пожелания и радующие глаз рисунки.

О чем говорят рыбы?

Поделка по мотивам книги: наклейте на чистый лист изображения разных рыб – стайку рыбешек, кита и др., пририсуйте пузыри для текста и напишите в них, что говорят рыбы о Нури, о своих друзьях и других обитателях морских глубин.

Отпускай хлеб свой по небесам

Едят ли рыбы хлеб? А чем питаются птицы? Каких животных можно кормить? Поищите ответы на эти вопросы, покормите животных, испытайте чувство удовлетворения от

ухода за ними. Вы можете смастерить и повесить скворечник у себя на балконе или на дереве во дворе – ждите, что весть о вашем скворечнике разлетится по свету.

Nuri and the Whale

Ronit Chacham

Illustrations: Moran Yogev

 

Dear Parents,

 

Nuri generously feeds a small fish, thereby following the words of his father: "Cast your bread upon the waters…" He later learns the meaning of these words: if you are generous and give kindly to others, you will be rewarded in life:

Cast your bread upon the waters, for you shall find it after many days [Ecclesiastes, 11:1]

This idiom suggests that we sow seeds of grain by a source of water, because produce will always grow there. It is also a metaphor for giving: we should be kind to others, because in future, we may be rewarded for it.

Reading together, experiencing together

 

Discussion

Like Nuri, we could also discuss the idiom "cast your bread…", and the times in which we have been kind to others. Perhaps you could ask: are we being kind in order to be rewarded? Can the kind deed we did in itself be the reward that we receive?

Kind words

What else can we cast upon the waters that would be helpful to others? It is not always objects or tangible things that we offer others, sometimes it is our actions and words. Your family may want to sit in a circle, and go round it offering kind words to one another. You could also create a "sheet of kindness" for each of you, where the others write or draw kind, empowering words.

What do the fish say?

Following this book, you may enjoy creating some artwork together: paste images of different kinds of fish on a sheet of paper – a school of small fish, a whale, etc. – and then attach speech bubbles to them, containing what they say about Nuri's actions, or their friends, the other sea creatures.

Casting bread upon the skies

Do fish eat bread? And what do birds eat? Which animals are we allowed to feed? You could look for answers to these questions, try your hand at feeding, or experience the satisfying feeling of giving to others. You may want to place a bird feeder out on your balcony or on a tree, and hope that word of the bird feeder will travel on birdwings.