דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

סיפור משפחתי

05/02/2024 | 173 צפיות

לכל משפחה סיפור משלה, שמעניק תחושת שייכות והמשכיות. בקריאה משותפת של בני המשפחה יכול לעלות זיכרון מתוק מהעבר וכך הספר מהווה גשר שמחבר בין עבר, הווה ועתיד. ספרים על משפחה יכולים להביא אתכם לדבר על המשפחה שלכם: מה דומה ומה שונה בינכם לבין המשפחה שבספר? האם גם לכם קרה מקרה דומה? ואיך זה אצלכם - מה עושים עם סבא? איך משלימים כשרבים עם האחות?
מאיזה גיל אפשר להתחיל ולקרוא על משפחה? - ממש מהתחלה! גם בספרי פעוטות מתוארות חוויות עם בני המשפחה, כמו למשל בספרים "מי רוצה לטעום?" או "מחבואים" בהם נהנים הילדים מזמן משחק מהנה ומעשיר עם ההורים.

לכבוד יום המשפחה הכנו עבורכם המלצות לקריאה של חמישה ספרים העוסקים במסע לגילוי של סיפורים משפחתיים ויצירה של חוויות חדשות, במהלך זמן איכות משותף.

אריה בן-נעים ה14

לאריה בן השש נמאס מהשם "הזקן" שלו. כשסבא אריה שעל שמו הוא נקרא מכיר לו את ספר האריות המשפחתי, הוא מגלה שושלת מפוארת של סבי סבים מיוחדים במינם, לכל אחד סיפור מרתק ולכולם קוראים בשם "אריה". הספר מחבר אותנו בהומור ובחן אל הידיעה שכל אחד ואחת מאתנו הם חלק משרשרת דורות משפחתית ומזמין את הילדים לשאול ולהסתקרן לגבי השם שלהם והשורשים המשפחתיים שלהם.
למי מתאים? - לילדים וילדות בכיתות א'-ב' ואף מעבר לכך.

שקית של געגוע

סבא מעניק לרבקה שתיל קטן לט"ו בשבט אותו היא מטפחת במסירות. כשהיא גדלה מופיע סבא יום אחד עם שקית פירות קטנה שמאחוריה מסתתר סיפור גדול על חגיגות חג הפירות בקהילות יוצאי ספרד. בזכות הקשר עם סבא לומדת רבקה על מסורות העבר ועל מחזוריות והמשכיות החיים. הסיפור של רבקה וסבא מזמין להכיר חגיגות מיוחדות של המשפחה או הקהילה, מילים מיוחדות בשפות אותן מדברים במשפחה ולהעלות זיכרונות ילדות עם המבוגרים.
למי מתאים? - לילדי גן בשכבת הבוגרים ומעבר לכך. להאזנה בפודקאסט של ספרית פיג'מה

המכונה

דוד מחליט לבנות עם סבא ראובן מכונה. כשסבתא שואלת את דוד מה המכונה תעשה אין לו תשובה, היא פשוט מכונה! דוד וסבא מוצאים במחסן של סבא וסבתא חפצים שונים, ומסתבר שכל חפץ אוצר בתוכו זיכרון מיוחד מהעבר. וכך לאט לאט, החפצים מתחברים לכדי מכונת זיכרונות נהדרת. בעקבות הספר תוכלו להעלות זיכרונות מיוחדים מחפצים שונים בבית, לדפדף יחד באלבומים ישנים ולשמוע סיפורים על סבא וסבתא כשהיו צעירים או על ההורים כשהיו ילדים...
למי מתאים? - לילדי גן בשכבת הבוגרים ומעבר לכך. להאזנה בפודקאסט של ספרית פיג'מה

החליל המכשף והכבשה הרקדנית

לפני השנה מנגן אבא לאור מנגינה קסומה בחליל. דרך סיפורו של החליל נפתח שער לסיפור העלייה של אבא ומשפחתו. אור זוכה להכיר את המסע המשפחתי מאתיופיה לישראל, ואולי גם לכם יש סיפור משפחתי על מסע עלייה או מסע מיוחד אחר שתוכלו לשתף בו?
למי מתאים? - לילדי כתות ב' ומעבר לכך.

מי הרס את הקרקס?

גיא הורס בלי כוונה את הקרקס שבנה אחיו עומר בחדר המשותף. עומר כועס, אך הם מצליחים לבנות קרקס משופר עם מקום לשניהם. חוויות דומות מתרחשות בין אחים מדי יום. אפשר לקרוא את הספר יחד עם אחים, לגלות שכמעט כל האחים בעולם רבים ומשלימים וגם לבנות מבנה ביחד.
למי מתאים? - לילדי גן בשכבת הצעירים ומעבר לכך.

ספרים הם חלק בלתי נפרד מהחוויה המשפחתית. כשקוראים יחד בחיק המשפחה מרגישים אהובים ומוגנים ואפשר להפוך אותם לחלק בלתי נפרד מהחוויה המשפחתית שלכם.
קריאה נעימה!

להרחבה בנושא קריאה משפחתית:
חשיבותה של קריאה משפחתית
קוראים בבית – טיפים לקריאה משפחתית

כתבה: תום גלבוע