fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים גנים > שלולי

שלולי

כתבה: מירה מאיר | אייר: יפתח אלון | הוצאת כתר

חולק בתשע"ה, 2014-15 ויחולק בדצמבר/טבת תשפ"ג, 2022

מה נמצא בתוך השלוליות שֶׁרון כל כך אוהב לקפץ בהן? את מי רון הולך לבקר בכל פעם שיורד גשם? קלסיקה ישראלית על חברוּת, פגישה ופרידה.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "שלולי" מאת: מירה מאיר / איורים: יפתח אלון. | בחורף צצות השלוליות והבוץ, בואו נשחק בהן בדרכים שונות 🌧️ | ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

ילדות וילדים צעירים נהנים מאוד לרקוד בשלוליות, להתבצבץ בבוץ ולשחק מחבואים. לעיתים הם עושים זאת עם החבר הדמיוני, שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלהם, וכשהחבר נעלם, עצב ...

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

הצעות לפעילות משפחתית לאחר הקריאה – להורדה

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "שלולי" מאת: מירה מאיר / איורים: יפתח אלון. | בחורף צצות השלוליות והבוץ, בואו נשחק בהן בדרכים שונות 🌧️ | תוכלו להכיר ולהתנסות בהשתקפויות מסוגים שונים 🌫️ | כמו לרון, לילדים רבים יש חבר דמיוני. תוכלו ליצור בעקבות דמיונות 👨🏻‍🤝‍👨🏾 | הספר אוייר בשילוב של שחור עם צבעי יסוד. אספנו פעילויות סביב רעיון זה 🎨 ✏️ | קריאה ופעילות מהנה!

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • שיחה – לדמיין ביחד
  ילדים וילדות אוהבים לשחק במשחקי דמיון. הם נהנים להעמיד פנים שהם מבוגרים, להתנסות ב"נהיגה" ברכב, להכין "עוגה" מבוץ ולשחק עם חבר דמיוני. אפשר לשחק עם הילדים בחפץ כגון בובה, סיר או מכונית צעצוע ולשאול
  לאן אנחנו נוסעים? מה נבשל יחד?
  מה אומרת הבובה?

 • יצירה – השתקפות במים
  רוצים להכין השתקפות? כמו זו שרואים בשלולית? בסיום הקריאה סרקו את קוד ה- QR בגב כריכת הספר, ותוכלו לקבל השראה ליצירה פשוטה להכנה.

 • משחק – כמעט אותו הדבר
  רון רואה את שלולי בשלולית, אבל בעצם זו דמותו שלו שמשתקפת במים. אפשר לשחק במשחק ״מַרְאָה״: שניים מבני המשפחה עומדים זה מול זה ולפי תור, אחד עושה ״פרצוף״, מזיז ראש או רגל, והשני מנסה לחקות אותו.

 • תנועה – לקפוץ בשלולית
  יש כבר שלוליות בחוץ? – אפשר לנעול מגפיים, להתלבש היטב, לצאת החוצה ולקפוץ בשלוליות. ואם לא מתאים לצאת החוצה? אפשר להכין ״שלולית״ מחבל או מנייר, ולקפוץ פנימה והחוצה ככל שתרצו…

 • עוד יצירות והשראה מחכים לכם בתיקיית הספר בפינטרסט של ספריית פיג'מה!

הצעות לפעילות עם הילדים בכיתה לאחר הקריאה – להורדה!

ילדות וילדים צעירים נהנים מאוד לרקוד בשלוליות, להתבצבץ בבוץ ולשחק מחבואים. לעיתים הם עושים זאת עם החבר הדמיוני, שהוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלהם, וכשהחבר נעלם, עצב ממלא את ליבם. הסופרת מירה מאיר מציעה לנו, המבוגרים, להצטרף אל הילדים ולהביט בעולם דרך עיניהם, להקשיב, לחלוק בַּהתרגשות ובשמחה, וכשצריך להציע נחמה ועידוד, ברוח האִמרה:

"חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ".
[משלי כב, ו]

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע בתחומי הליבה:

  אוריינות – גילוי מסרים גלויים וסמויים בסיפור – הסיפור עוסק בחוויות מעולמם של ילדים: יציאה אל הטבע, הנאה משכשוך בבוץ ובמים, חבר דמיוני וקשר בין ילד לאֵם

  הרחבת אוצר המילים ושימוש במשלב גבוה – שימוש בפעלים ייחודיים: "נעל" ו"חבש", "הניחה את ידה", "להתבצבץ", "משתובבים".

  אומנות – איוריו המרגשים של יפתח אלון מתייחסים למחזוריות הטבע בצבעים מעטים בפשטות ובקסם.

  כישורי חיים – ביטחון ואמון במבוגר, הבנה, שיתוף וקשר בין ילד להורה

 • מיומנויות תוך-אישיות ובין-אישיות:

  מודעות עצמית – מודעות לתהליכים פנימיים העוברים על הילד; חבר דמיוני, שנפוץ בגילים הצעירים.

  אוריינות מדעית הסבר תופעות –ההשתקפות במים שהיא תופעה פיזיקלית.

  אוריינות שפתית – שילוב של סיפור על ידי מספר, דו-שיח בין הדמויות ופנייה ישירה אל הקוראים.

 • ערכים

  אהבת הספר וחדוות הלמידה – הסיפור חווייתי, נותן ביטוי לרגשות, מותאם לילדים וכתוב בשפה קולחת ועשירה. הוא מפתח את הדמיון, את הסקרנות ואת חדוות ההתנסות, הגילוי והלמידה.

  אהבת הטבע – גילוי תופעות הטבע והתפעלות מהן.

  כבוד האדם והמשפחה – קשר חם וכבוד הדדי בין הורה לילד.

 • מפגש ושיחה בגן  

  הטרמה לסיפור – תוכלו להתבונן באיור הכריכה ולשאול: איזו מילה מזכירה המילה "שלולי"? כמה דמויות מופיעות בכריכה?

  שיחה – כדאי לחזור ולקרוא את הסיפור בכמה מפגשים ובכל מפגש לשוחח על נושא שונה. תחילה רצוי לוודא שהסיפור מובן, ושהילדים מבינים ששלולי היא דמותו של רון המשתקפת במים. לשם כך ניתן לשאול: למה רון אהב שלוליות? איזה סוד הוא הסתיר? את מי הוא חיפש בשלולית? למה שלולי נעלם כשהשמש זרחה? למה שלולי היה עצוב? האם שלולי יחזור? ואם כן, מתי?

  החבר של רון – לילדים רבים בגיל זה יש חברים דמיוניים. תוכלו לשאול:

  למה רון כל כך אוהב לבלות עם החבר שלו? מה מיוחד בחבר שלו?

  חבר משלי – במפגשים מצומצמים או אישיים ניתן לשוחח על חברים דמיוניים ולהציע לילדות ולילדים לשתף ולספר עליהם: האם יש להם שֵם? מה הם נוהגים לעשות איתם? לא לכל אחד יש חבר דמיוני, לכן כדאי להרחיב ולשוחח על חברים וחברות בעולמם של ילדי הגן.

  להעשרה חברים דמיוניים, איך גדלת

 • זֶה סוֹד

  "זה סוד!" – כמו לרון, יש להניח שגם לילדי הגן יש סודות שהם חוששים לשתף בהם. ניתן לעסוק בנושא זה בזהירות במפגשים מצומצמים או אישיים. אפשר לשאול: מה זה סוד? אפשר לחזור לחלק המתאים בסיפור ולשאול את הילדים: למה רון התבייש לספר על שלולי? איך רון הרגיש אחרי ששיתף את אמא בסוד?

  חשוב! בשיח עם הילדים בעקבות הסיפור כדאי להעלות את הנושא של סוד טוב וסוד רע. בין ילדי הגן עלולים להיות ילדים ששומרים סודות שמסתירים עוולות שחוו או שנחשפו אליהם. בזמן השיחה יש לשים לב לכך, ואם מתעורר חשד כזה, יש לעצור את השיח הקבוצתי בעדינות ולהמשיך לנהל את השיח עם הילד או הילדה באופן אישי, תוך התייעצות עם יועצת הגן או השפ"ח.

  להעשרה סוד כמוס לפרה ולסוס – על התפתחות תפיסת הסוד בילדים

 • מָה בַּקַּיִץ וּמָה בַּחֹרֶף?

  "יש דברים של קיץ ויש דברים של חורף".

  זו הזדמנות לשוחח על חורף וקיץ. אפשר לשאול: מה אתם אוהבים לעשות בקיץ ומה בחורף?

  ניתן למיין תמונות או חפצים לפי עונות: באיזו עונה יש מטרייה/שלוליות/משקפי שמש/שלג/בריכת שחייה?

 • חֵקֶר – הִשְׁתַּקְּפוּת וּשְׁלוּלִית

  השתקפות – מה זו השתקפות? אילו מילים המילה "השתקפות" מזכירה לכם? ("שקוף", "שקף", "משקפת", "משקפיים"…)

  איפה נמצא השתקפות? – כדאי לצאת לסייר בגן ובסביבתו ולחפש השתקפויות, למשל במראָה, בסיר או בשלולית. אפשר ליצור השתקפויות במגוון דרכים.

  להשראה – השתקפות במים

  שלוליות – לאחר הגשמים כדאי לצאת ולחפש שלוליות. כחלק מההכנה לסיור אפשר לשאול: מה מעניין אתכם? מה הייתם רוצים לדעת? מה הייתם רוצים לחקור? מה יכול להיות שנראה?

  שאלות שכדאי לבדוק ולחקור – איך נוצרות שלוליות ומתי? האם יש שלוליות גדולות? אילו בעלי חיים גדלים בשלוליות? מה עוד גדל בהן?

  להשראהנצא אל שלולית החורף בשדה ובחצר הגן

  השיר בתוך שלולית המים, מירה מאיר

 • יוֹצְרִים יַחַד

  את הספר אייר יפתח אלון בסגנון ייחודי: איורים בשחור-לבן עם צבעי

  יסוד. כדאי לבדוק עם הילדים אילו צבעים מופיעים בסיפור, להכיר להם את צבעי היסוד ולתת להם להתנסות בהם בחופשיות.

 • הַסּוֹפֶרֶת מִירָה מֵאִיר

  הסופרת והמשוררת מירה מאיר (2016-1932) כתבה את הסיפור. כדאי לספר עליה לילדי הגן ולהכיר להם ספרים נוספים שכתבה.

  על מירה מאיר באתר דףדף

  ספרים נוספים של מירה מאיר שיצאו בספריית פיג'מה:

  מי זה היה? מה זה יהיה?

  פעם היה ילד שלא רצה לישון לבדו

  הצב של אורן

 • פינטרסט
  ספרים נוספים, יצירות והשראה מחכים לכם בתיקיית הספר בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

 גננת יקרה,

מה נמצא בתוך השלוליות שבהן רון כל כך אוהב לקפץ? הסיפור מתאר ברגישות את השמחה במפגש עם הגשם ומזמֵן עיסוק בנושאי חברות, פגישה ופרידה על רקע הטבע הארצישראלי.

חברים מכל מיני סוגים

רון ושלולי חברים בנפש. הם עושים בדיוק אותם הדברים ואף פעם לא רבים! יש לנו כל מיני חברים: אמיתיים ודמיוניים, חדשים וותיקים, חברים לכל עת וחברים מזדמנים. בעקבות הסיפור אפשר לשוחח על הכוח שהחברות מעניקה לנו והשמחה שצומחת מידידות- במציאות או בדמיון.

וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל כָּל פְּנֵי הָאֲדָמָה (מתוך תפילת שמונה עשרה)

הציפייה והתפילה לגשם מלוות את היושבים בארץ ישראל לאורך ההיסטוריה. יש לנו אפילו מילה מיוחדת לגשם הראשון - היורה, ולאחרון - המלקוש. התלות בגשם, כמו כן העובדה שיש לנו עונה ארוכה מאוד ללא ממטרים בכלל, מחזקות את הציפיה ואת השמחה הגדולה לפגוש כל שנה מחדש את החבר הוותיק והחשוב של כולנו - גשמי הברכה.

 

 מירה מאיר נולדה בשנת 1932 בעיר לודז' שבפולין ועלתה ארצה בגיל 5 עם משפחתה. היא גדלה והתחנכה בתל-אביב, ולאחר השירות הצבאי הצטרפה לקיבוץ נחשון והיא מתגוררת בו עד היום. מאיר היא משוררת וסופרת למבוגרים ולילדים, עורכת ומתרגמת. היא זכתה בפרסים רבים על עבודתה, ביניהם: פרס זאב על מפעל חיים, פרס שר התרבות ופרס היצירה לסופרים עבריים. בין ספריה לילדים שכתבה: "הצב של אורן", "מעשה שהיה כך היה", "פעם היה ילד שלא רצה לישון לבדו", "ספר המסעות של בנימין מטודלה" ועוד רבים ואהובים.

חוויות מהשטח

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py << להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לרוסית לחצו כאן

Лужик

Идеи для семейного досуга

Маленькие девочки и мальчики очень любят плясать по лужам, валяться в грязи и играть в прятки, и эти занятия делают их очень счастливыми. Иногда они делают это вместе с воображаемым другом, который является неотъемлемой частью их жизни; и когда этот друг исчезает, сердце наполняется грустью.

Писательница Мира Меир предлагает нам, взрослым, присоединиться к детям и взглянуть на мир их глазами. Прислушаться к ним, разделить с ними волнение и радость, а когда потребуется – утешить и подбодрить их, как сказано в мудром изречении:

«Наставь юношу на путь его»

[Мишлей (Книга притчей Соломоновых), 22:6]

Мира Меир (1932-2016) – израильская детская писательница, поэтесса, переводчица и редактор. Написала многие известные книги и стихи для детей, среди ее произведений: «Черепаха Орена», «Я люблю рисовать», «Кто это был и что это было». За свое творчество Мира Меир была удостоена многих наград.

Беседа – воображаем вместе

Мальчики и девочки любят играть в воображаемые игры. Им нравится делать вид, что они взрослые, пробовать «водить» машину, печь «пирог» из грязи и играть с воображаемым другом. Поиграйте с детьми, используя куклу, кастрюлю или игрушечную машинку и спросите их – куда мы едем? Что мы приготовим вместе? Что говорит кукла?

Минутка творчества – отражение в воде

Хотите подготовить отражение? Такое, как в луже? Отсканируйте QR-код, и вы найдете вдохновение для создания поделки, которую совсем несложно смастерить.

Игра – почти одно и то же

Рон видит в луже Лужика, но на самом деле это он сам отражается в воде. Можно сыграть в игру «Зеркало» – два участника стоят друг напротив друга. По очереди один из них строит рожицу, двигает головой или ногой, а второй пытается повторить его движения.

Движение – прыгать по луже

Уже есть лужи на улице? Обуйтесь в сапоги, тепло оденьтесь, выйдите из дома и попрыгайте по лужам. А что если по какой-либо причине нельзя выйти на улицу? Можно сделать «лужу» из веревки или из бумаги и прыгать туда и обратно сколько душа пожелает…

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


አማርኛ – להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לאמהרית >> לחצו כאן

 

ምስል

ለቤተሰባዊ ተሳትፎ የሚመከሩ

ሴትና ወንድ ልጆች በኩሬዎች ውስጥ መደነስ፣ ጭቃ ውስጥ መጨቅየትና ድብብቆሽ መጫዎት ይወዳሉ። እነዚህም ድርጊቶች ታላቅ ደስታን ይፈጥርላቸዋል። አንዳንድ ጊዜ የሕይወታቸው ዋነኛ ክፍል ከሆነው ምናባዊ ጓደኛቸው ጋር ይህን ያደርጋሉ፤ ጓደኛም ሲጠፋ ሀዘን በልብ ይሞላል።

ደራሲዋ ሚራ ሜኢር እኛ፣ አዋቂዎች፣ ከልጆች ጋር እንድንቀላቀልና ዓለምን በእነርሱ ዓይን እንድንመለከት ትጠቁመናለች። ለማዳመጥ፣ ጉጉትንና ደስታን ከእነርሱ ጋር ለመካፈል፤ አስፈላጊ ሆኖ ሲገኝም – እንዲህ በተባለው መንፈስ የማጽናኛና የማበረታቻ ቃል ለመስጠት፦

ልጁን እንደ መንገዱ አስተምረው

(ምሳሌ 22 6)

ሚራ (1932-2016) – በእስራኤል የልጆች ደራሲ፣ ገጣሚ፣ ተርጓሚና አርታኢ ናት። ለሕፃናት ብዙ ታዋቂ መጻሕፎችንና ግጥሞችን የጻፈች ሲሆን ከእነዚህም መካከል 'የኦሬን ኤሊ'፣ 'መሳል እወዳለሁ'፣ 'ማንና ምን ነበር' ይገኙበታል። ለፈጠራ ስራዋ ብዙ ሽልማቶችን አግኝታለች።

ውይይት – በምናብ አብሮ ማሰብ

ወንድና ሴት ልጆች የምናብ ጨዋታዎችን መጫወት ይወዳሉ። አዋቂ መስሎ መኪና ለ"መንዳት" መሞከር፣ ከጭቃ "ኬክ" መስራትና ከምናባዊ ጓደኛቸው ጋር መጫወት ያስደስታቸዋል። እንደ አሻንጉሊት፣ ድስት ወይም የመጫዎቻ መኪና ባሉ ነገሮች ዙሪያ ከልጆች ጋር አብሮ መጫወትና መጠየቅ ይቻላል – ወደየት እየሄድን ነው? አብረን ምን እናብስል? አሻንጉሊቱ ምን ይላል?

ፈጠራ – በውሃ ውስጥ ያለ ነጸብራቅ

ነጸብራቅ መስራት ይፈልጋሉ? በኩሬው ውስጥ እንደሚያዩት? – የኪው አር ኮዱን ስካን በማድረግ ለቀላል ፈጠራ መነሳሻን ማግኘት ይችላሉ።

ጨዋታ – ራሱን ቁጭ

ሮን በኩሬው ውስጥ አንድ ምስል ተመለከተ፤ ነገር ግን በእውነቱ በውሃው ውስጥ የሚንፀባረቀው የራሱ ምስል ነው። የ"መስታወት" ጨዋታን መጫወት ይችላሉ። ሁለት የቤተሰብ አባላት እርስ በእርሳቸው ፊት ለፊት ይቆማሉ፦ በተራው መሰረት አንዱ "የፊት ቅርጽ" እየሰራ ጭንቅላቱን ወይም እግሩን ያንቀሳቅሳል፤ ሌላኛው ደግሞ እርሱን ለመምሰል ይሞክራል።

እንቅስቃሴ – በኩሬ ውስጥ መዝለል

ከውጪ በኩል ኩሬዎች አሉ? – ቡትስ ጫማዎችን በማድረግ በደንብ ለብሶ ወደ ውጪ መውጣትና በኩሬ ውስጥ መዝለል ይችላሉ። መውጣት ተገቢ ካልሆነስ? – ከገመድ ወይም ከወረቀት "ኩሬ" መስራትና የፈለጉትን ያህል ወደ ውስጥና ወደ ውጪ መዝለል ይችላሉ…

En << להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לאנגלית לחצו כאן

 

Sheluli

Written by: Mira Meir
Illustrated by: Yiftah Alon

Suggestions for Family Activities

Young children love splashing in puddles, dancing in the mud, and playing hide and seek. Sometimes they include their imaginary friends who are an integral part of their lives; and when they vanish, their hearts are filled with grief.

Mira Meir suggests that we, adults, join our children and see the world from their perspective. Listen to them, share their excitement and joy, and, whenever necessary, offer consolation and cheer them up, as the bible says:

Train up a child in the way they should go

[Proverbs 22:6]

Mira Meir (1932–2016) – Israeli children’s book authoress, poetess, translator and editor. Meir wrote many well-known and loved children’s books and poems, among them Oren’s Turtle [Hatzav Shel Oren], I Love Drawing [Ani Ohev Letzayer] and Who and What Was It? [Mi Ze Haya Uma Ze Haya?]. Her creative work

won her numerous awards.

A discussion on imagining together

Children love to play “make believe”. They enjoy pretending that they are grown up: “Driving” a car, making mud “cakes”, or playing with an imaginary friend. You can play this game with your child using a prop, such as a doll, pot, or toy car, and ask: Where are we going? What are we cooking together? What is the doll saying?

Arts & Crafts – My reflection in the water

Would you like to make a reflection? Like the one we see in a puddle? Scan the QR code and get inspired to make a simple piece of artwork.

A Game of “Almost the Same”

Ron sees Shluli in the puddle, but, in fact, it is his own reflection in the water. You could also play a game of “mirror” in which two players face one another and take turns pulling a face, moving their head or leg, and having the other imitate them.

Jumping into puddles

Are there any puddles outside yet? How about pulling on your boots, getting dressed warmly, and heading outside to jump into puddles? If that’s not possible, you can always make a “puddle” from rope or paper, and jump in and out as much as you like.

Arts & crafts, songs and other activities are available on the Sifriyat Pijama Pinterest page