fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > מי זה היה? מה זה יהיה?

מי זה היה? מה זה יהיה?

כתבה: מירה מאיר / איירה: אורה איל / הוצאת כתר

יחולק בדצמבר/טבת תשפ"א

מי צמוד אל השולחן? למי לא אכפת להיות רטוב? ולמי יש אף כמו צינור? ספר חידות בחרוזים לקוראים סקרנים שמחפשים תשובות לשאלות קטנות וגם גדולות.

  ללוח הספר בפינטרסט    לסרטון בעקבות הספר

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

רוצים לשחק בעקבות הספר?

להורדת המשחק לחצו!

 

 

 

 

 

 

 

 

פעילות בחיק המשפחה

מרגע הלידה אדם לומד בכל יום ומכל מה שסביבו: לאורך החיים אנחנו עמלים כדי למצוא עוד חוכמה, להבין עוד דברים ולהתפתח. פיתוח המחשבה אמנם דורש מאמץ, אך הוא מביא איתו סיפוק ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

מי קופץ ומתגלגל? למי לא אכפת להיות רטוב? ולמי יש אף הדומה לצינור? הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" הוא ספר חידות מחורזות המתארות את עולמו של ילד צעיר.

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

מרגע הלידה אדם לומד בכל יום ומכל מה שסביבו: לאורך החיים אנחנו עמלים כדי למצוא עוד חוכמה, להבין עוד דברים ולהתפתח. פיתוח המחשבה אמנם דורש מאמץ, אך הוא מביא איתו סיפוק והנאה, כפי שמתואר בספר משלי:

אַשְׁרֵי אָדָם מָצָא חָכְמָה וְאָדָם יָפִיק תְּבוּנָה

[משלי, פרק ג', פסוק י"ג]

חידה היא דרך מהנה ללמידה בכל גיל. היכולת להבין חידה ולחפש פתרון הם שלב התפתחות בחיי הילדים והילדות: אם החידות מתאימות ליכולת ההבנה שלהם, הם מסוגלים למצוא בהן חוכמה והנאה, ואפילו להפיק בעצמם חידות שדורשות תבונה ויצירתיות.

 

הערה – ספר זה יצא לאור לפני שנים רבות, ועכשיו הודפס במהדורה מחודשת. המאיירת אורה אייל איירה את חיות הפרא כשהן כלואות בכלובים, כמקובל בעבר. כיום זוכות החיות ליחס מתחשב וליצירת מרחבי גידול הדומים לאלה שבטבע. האיור שבו מוצגות החיות יכול לעורר שיחה על היחס לחיות אלה בעבר ועל השיפור בתנאי חייהן בהווה וכן על חשיבות השמירה עליהן בימינו, כשרבות מהן נתונות בסכנת הכחדה.

פעילות בחיק המשפחה

 • קוראים ביחד

  היכן פתרון החידה? – הספר מעוצב כך שבעמוד אחד חידה ובעמוד שלאחריו פתרון החידה. תוכלו לבקש מילדיכם לנחש מה פתרון החידה לפני הדפדוף: השלמת החרוז יכולה לעזור. לא מצאתם את הפתרון? אפשרו לילד או לילדה להפוך את העמוד ולגלות.

 • עוד איור אחרון

  הביטו יחד באיור האחרון של הספר. המאיירת אורה אייל החביאה בתוכו את פתרונות החידות מהספר כולו. האם תוכלו למצוא אותם? האם תוכלו לזכור חידה הקשורה לאחד הפריטים בתמונה?

  אפשר לנסות ולחבר סיפור ובו כמה שיותר מפתרונות החידות.

 • ממציאים חידות

  בוחרים חפץ, ומתארים בכל סבב פרט אחד שמאפיין אותו, לדוגמה: "הוא מתגלגל." על הילד או הילדה לגלות מה החפץ. תוכלו לנסות ולהתחלף בתפקידים.

  אפשר לחוד את החידות שבספר לסבא ולסבתא, לחברים ולקרובים. תוכלו גם לבקש מהם שיחודו לכם חידות ולנסות למצוא מהי התשובה.

 • משחק – מי חסר?

  הכנו עבורכם קלפים להדפסה שיוכלו לשמש אתכם במשחק חידות:

  מה חסר…? – מציגים 4-3 קלפים. אחד המשתתפים לפי התור עוצם עיניים, והשני מעלים קלף אחד. את הקלף החסר ניתן להציג כחידה למי שאינו זוכר מה חסר.

  שימו לב – כדאי לבחור בכל פעם כמה קלפים, בהתאם ליכולת של הילדה או הילד.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"מי זה היה? מה זה יהיה?" – הצעה לצוותים – תשפ"א

מי קופץ ומתגלגל? למי לא אכפת להיות רטוב? ולמי יש אף הדומה לצינור? הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" הוא ספר חידות מחורזות המתארות את עולמו של ילד צעיר.

למה חידות? – חידות מעודדות חשיבה יצירתית וביקורתית, וכשהן תואמות גיל הן חגיגה של שמחת למידה. ישנן חידות מסוגים שונים: חידות בציורים וחידות בטיולים, חידות מתמטיות וחידות מילוליות. הספר פותח לילדות ולילדים צעירים שער לעולם החידות ומעודד אותם לחשוב על פתרונות ולהמציא חידות מִשל עצמם. פיתוח המחשבה דורש מאמץ, אך גם גורם לסיפוק, כפי שמתואר בספר משלי:

"אַשְׁרֵי אָדָם מָצָא חָכְמָה וְאָדָם יָפִיק תְּבוּנָה".

[משלי ג, יג]

ידע

ידע שפתי – היכרות עם חידות כסוגה ספרותית, קידום יכולת ההמשגה, זיהוי חריזה

ידע עולם – היכרות עם הסופרת מירה מאיר

היכרות עם המאיירת אורה איל

מיומנויות

אוריינות שפתית – חילוץ מידע מטקסט, פיתוח יכולת התיאור.

חשיבה יצירתית – יצירת הקשרים חדשים בפתרון חידות ובהמצאת חידות מילוליות ומאוירות.

מיומנות תוך אישית – יכולת ויסות ודחיית סיפוקים; ההאזנה לחידות משכללת את היכולת להמתין ולהקשיב.

ערכים

אהבת הספר, עידוד הסקרנות והעניין, שאיפה למצוינות ולמיצוי יכולות,

מחשבה עצמאית

 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה בגן:

  תוכלו לעודד את הילדים והילדות לחוד בעצמם חידות בגן ומחוצה לו: הם יכולים לתאר את המראה של הפריט, לתאר לְמה הוא משמש ולהמציא עוד ועוד חידות.

  להעשרה – צפייה בשידור "אני חושבת על"

 • מה בתמונה?

  התשובות המאוירות לחידות הולכות ומצטברות מדף לדף. תוכלו לשאול את הילדים והילדות מה רואים בכל תמונה, להנחות אותם לחפש בכל דף את פתרון החידה מהעמוד הקודם ולגלות מה הפריטים שחוזרים על עצמם, ואיך הם משתלבים בחייו של הילד. בסוף הספר תוכלו לנסות ולשחזר את החידות תוך התבוננות בפריטים המופיעים בו.

 • מה זה הי? מה זה יהיה? בגננו:

  אפשר להכין עם הילדים והילדות ספר חידות של חפצים מהגן. כדאי להציע למשתתפים לצלם או לצייר חפצים ולחבר יחד חידות המתארות אותם. כל קבוצה מכינה ספרון חידות וחדה אותן במליאה.

 • בעקבות "בוקר בהיר אחד":

  הספר "בוקר בהיר אחד", שאורה איל כתבה ואיירה, מספר על ילד וסבתא האוספים פריטים שמצאו. בכל עמוד בספר ניתן להבחין רק בחלק מהאיור של הפריט המתגלה בעמוד הבא

  להעשרה – צפייה בשידור "בעקבות 'בוקר בהיר אחד'"

 • "ארמון החול" / רפאל ספורטה:

  הסופר רפאל ספורטה הפליא לכתוב לילדים. בספרו "ארמון החול" ניתן למצוא מגוון שירי חידה.

  להעשרה צרור חידות, ר' ספורטה, פרויקט בן יהודה

 • Zoom in:

  תוכלו לאפשר לילדות ולילדים לצלם חפץ בתקריב ובצילום מלא ולהציג בכל יום במפגש המסכם כמה תצלומים. הקבוצה תנסה לנחש יחד מהו החפץ המצולם.

 • קשר עם קהילת הגן:

  פעילות לאספת הורים – אפשר לבקש מהילדים ומהילדות לתאר את ההורים ולסכם את דבריהם. באסֵפה מקריאים את התיאורים, וכל הורה משער איזה מהתיאורים עוסק בו. מתאים גם כפעילות קהילתית בזום.

  פעילות בגן – ניתן לבקש בכל פעם מכמה הורים שיתארו את ילדם וישלחו את התיאור לגננת. הגננת תקריא את התיאור בפני הילדים, והם ישערו מיהו הילד או הילדה בתיאור.

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

גן ארבל ממבשרת ציון חד חידות וצייר אותם בעקבות הספר "מי זה היה? מה זה יהיה?" תודה לשרה שושן מנהלת הגן

חוויות מהשטח

רוצים לשחק בעקבות הספר?

להורדה לחצו!

Мира Меир, 1932-2016

Мира Меир родилась в польском городе Лодзь. Писательница приехала в Эрец Исраэль с родителями в возрасте 5 лет, росла и училась в Тель-Авиве, а после окончания военной службы переехала жить в кибуц Нахшон. Мира Меир писала стихи и прозу для детей и взрослых, занималась переводами и http://https://www.youtube.com/watch?v=9kYys8INXp0&feature=emb_titleредактурой. За свою литературную деятельность она удостоилась множества премий, включая Премию Зеева, Премию министра культуры и Премию ивритским писателям. Среди написанных ею книг для детей (стихи и проза): «Шлули», «Вот как это было», «Жил-был мальчик, который не хотел засыпать один» и многие другие.

Ора Эяль, 1946-2011

Ора Эяль написала и проиллюстрировала более 70 книг для детей. Ее иллюстрации украшают множество книг, написанных лучшими израильскими детскими писателями, например, книги Мириам Рот («Сказка о пяти воздушных шарах», «Горячая кукуруза» и «Дом Яэль»), Давида Гроссмана (серия книг об Итамаре) и Ронит Хахам («Пять ведьмочек отправились на прогулку»). Книги, написанные и проиллюстрированные Орой Эяль: «Одним прекрасным утром», «Угебо», «Большущая война» и др. Эти книги полюбились многим поколениям израильских детей и продолжают радовать малышей по сей день. Ора Эяль удостоилась множества премий за свое творчество, среди которых литературная Премия имени Ханса Кристиана Андерсена, которой награждаются лучшие детские писатели и Премия за лучшую иллюстрацию имени Бен-Ицхака.

Кто это был и что это было

Дорогие родители!

Ребенок начинает познавать мир с самого рождения. На протяжении всей жизни человек продолжает учиться и развиваться, пытаясь понять природу вещей. Развитие мысли и интеллекта требует усилий, но и приносит радость и удовлетворение. Как сказано в Книге Притчей Соломоновых:

Блажен человек, который снискал мудрость, и человек, который приобрел разум

[Книга Притчей Соломоновых, 3:13]

 

Решение задач и загадок – увлекательный способ обучения для людей всех возрастов. Способность разгадать загадку – важный этап взросления ребенка. Предлагая малышам разгадать соответствующую их возрасту загадку, мы вселяем в них уверенность в собственные силы и поощряем на составление собственных задачек, а это, в свою очередь, развивает неординарное креативное мышление.

Внимание! Эта книга впервые увидела свет много лет назад и выходит сегодня в обновленном издании. Ора Эяль изобразила диких животных в клетках, в соответствии с духом времени. Сегодня люди внимательнее относятся к нуждам животных, в современных зоопарках звери содержатся в просторных вольерах, максимально приближенных к условиям их обитания в дикой природе. Иллюстрация, на которой изображены животные в клетках, возможно, вызовет у детей вопросы. Это отличная возможность обсудить с ними, как изменилось отношение человека к природе и поговорить о важности сохранения популяции диких животных, многие из которых находятся сегодня на грани исчезновения.

 

Читаем вместе – играем вместе

 

Читаем вместе

Где найти ответ к загадке? Книга составлена таким образом: на одной странице – загадка, на следующей – ее решение. Предложите детям попробовать разгадать загадку самостоятельно, не переворачивая страницу. В этом им могут помочь рифмы. Не удалось найти ответ с первого раза? Не беда. Предложите детям перевернуть страницу и узнать ответ.

 

Последняя иллюстрация

Внимательно рассмотрите вместе с детьми иллюстрацию на последней странице книги. Художница Ора Эяль «спрятала» в ней отгадки всех загадок из книги. Сможете ли вы их найти? Попробуйте вспомнить загадки, ответы на которые находятся на последней иллюстрации.

Мы предлагаем вам придумать вместе с детьми историю с отгадками загадок – чем больше, тем лучше.

 

Придумываем загадки

Загадываем предмет, затем, в каждом из раундов игры, описываем одну из его характеристик. Например: «Он катится». Задача второго игрока – отгадать, что это за предмет. Затем участники меняются ролями.

Загадайте загадки из книги бабушке с дедушкой, друзьям и близким. Предложите им загадать вам загадки, которые знают они.

 

Игра – Кого не хватает?

Мы приготовили для вас игральные карты. Карты можно распечатать и начать игру.

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

 

 

What's That? What Could it be?

Written by: Mira Meir

Illustrated by: Ora Ayal

 

Dear Parents,

 

From the moment we are born, we learn every day from everything around us: throughout life we work hard to seek more wisdom, understand more things, and develop. And although developing our minds requires some effort, it is a source of satisfaction and joy, as described in the Book of Proverbs:

Blessed are those who find wisdom,

those who gain understanding

[Proverbs, 3:13]

 

A riddle or puzzle is a fun way of learning at any age. The ability to understand a riddle, and look for its solution, is a developmental stage in children's lives: as long as the puzzles are well-suited to their level of understanding, they will be able to find wisdom and joy in them. They may even produce their own riddles, requiring both intelligence and creativity.

Remark – this book was published many years ago, and a new edition has now been reprinted. Illustrator Ora Ayal depicted the animals in cages, as was previously common. These days, the animals are being treated far more considerately, and given spaces and habitats similar to those they have in the wild. The illustration of the animals could prompt some discussion on the way such animals were formerly treated, how their lives have since improved, ,and how important it is to preserve them, for many of them are currently in danger of becoming extinct.

Reading together, experiencing together

Reading together

Where is the solution to this riddle? – This book was designed in such a way, that one page asks the riddle, and the next, provides the answer to it. You may want to ask your child to guess the answer before turning the page: completing the rhyme could help. No idea what it could be? Let your child turn the page and find out.

One last illustration

Look at the last illustration together. Illustrator Ora Ayal hid the answers to all the riddles in it. Are you able to find them? Can you recall a riddle associated with one of the details in this picture? You may enjoy trying to come up with a story containing as many of the answers to the riddles as you can.

Making up riddles

Choose an item, and use each round of the game to describe one of its characteristics. For instance: "It rolls". Your child must discover which item you had in mind. Now switch.

You could ask your grandparents, friends, and relatives the riddles in this book. Perhaps they could even ask you some riddles, and see whether you were able to solve them.

A game of "what's missing?"

We have prepared some cards for you, which you can print out and use in this game of riddles, called "what's missing?"

Lay out 3 or 4 cards. Now ask one of the players to close their eyes, and remove one card. When the player whose eyes were shut opens them again, you can ask them a riddle to remind them which is the missing card.

Note – the number of cards you play with should depend on the child's ability.

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.