fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > יוסף איש חֶלֶם הולך לוורשה

יוסף איש חֶלֶם הולך לוורשה

כתבו: שלום צוקרמן ועמית עזז / איירה: רון לוין / הוצאת מזרחי

יחולק באפריל/ניסן-אייר תשפ"א

ספר חדש!

יוסף איש חֶלֶם שומע שוורשה היא עיר נפלאה ותוהה אם ייתכן שהיא נפלאה יותר מחלם. יוסף יוצא למסע הרפתקני לוורשה, אבל לא מצליח להגיע רחוק. סיפור מחורז ומשעשע על שייכוּת, על קשר למקום ועל השמחה במה שיש.

בעקבות הספר בחיק המשפחה  הצעות לפעילות בגן

 לסרטון בעקבות הספר    ללוח הספר בפינטרסט

פעילות בחיק המשפחה

הרבה מהסיפורים על חכמי חלם מעלים בנו חיוך ומעוררים חמלה, הם מצחיקים אותנו ומפגישים אותנו עם עצמנו ברגעים של גיחוך או של מבוכה… המעשיות על חכמי חלם עוברות מדור ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

יוסף איש חֶלֶם שומע שוורשה היא עיר נפלאה ומחליט לצאת אל העיר הגדולה. כשהוא עוצר לנוח, הוא מניח את הנעליים כך שיכוונו אותו לוורשה. להפתעתו, הוא מגיע לעיר מוכרת מאוד, ...

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

הרבה מהסיפורים על חכמי חלם מעלים בנו חיוך ומעוררים חמלה, הם מצחיקים אותנו ומפגישים אותנו עם עצמנו ברגעים של גיחוך או של מבוכה…

המעשיות על חכמי חלם עוברות מדור לדור, הן מביאות אלינו עולמות שהיו ואינם, ובה בעת הן נוגעות לחייו של כל אדם, בכל עת ובכל מקום. כזה הוא סיפורו של יוסף, היוצא מחלם לוורשה וחוזר מבלי לשים לב לעירו האהובה ולחבריו, האוהבים את עירם ממש כמוהו. כמו אנשי חלם, אנשים רבים אוהבים את מקום מגוריהם, כפי שאמרו חכמי התלמוד:

חֵן מָקוֹם עַל יוֹשְׁבָיו

[תלמוד בבלי, סוטה מז ע"א]

סיפורו של יוסף מזמין אותנו להביט בעין טובה ביישוב שלנו, בבתים, במרפסות ובשכנים.

פעילות בחיק המשפחה

 • חכמי חלם

  חלם היא עיר בפולין, ובפולקלור היהודי היא עירם של חכמי חלם – שאינם חכמים כל כך: הם מגוחכים ותמימים, וטיפשותם מתוארת בחיוך ובחמלה. חכמי חלם נודעים/נודעו בכסילותם ובמעשיהם חסרי התכלית, והם גיבוריהם של סיפורי מעשיות משעשעים רבים. הביטוי "חכמי חלם" הוא כינוי למי שנוהגים בחוסר היגיון ובדרך מגוחכת. סיפוריהם של חכמי חלם אוגדו בקובצי סיפורים למבוגרים ולילדים.

 • משוחחים ושרים

  הסיפור על יוסף מעלה חיוך וצחוק. תוכלו לשאול את הילדים: מה מצחיק אתכם בסיפור? מה מצחיק באיורים? אילו דברים מצחיקים אתכם בדרך כלל?

  בעקבות יוסף השמח, שהיה כל בוקר פוצח בשיר "מה יפים חיי…", אתם יכולים לחבר לשיר מנגינה, ולשיר אותו יחדיו.

 • סימני דרך

  מה אתם אוהבים ביישוב שלכם? תוכלו לצלם מקומות ואנשים אהובים, או לכתוב שיר קצר ליישוב שלכם, בהשראת שירו של יוסף. תוכלו לצרף לשיר גם מנגינה. איך נזכור את הדרך? כדאי לצאת החוצה, להתבונן סביב ולמצוא סימני דרך, כמו עץ, ספסל או שם של רחוב. אפשר לשרטט מפה של הדרך שבה הלכתם, לציין בה את סימני הדרך, ולקחת איתכם את המפה כשתצאו לדרככם בפעם הבאה.

 • מה יפה עירי ומה יפה חדרי!

  יוסף אוהב את עירו ורואה אותה בעין טובה. נסו ללכת בדרכו של יוסף ולתאר את החדר שלכם – מה יפה וטוב בו? מה אתם אוהבים בו? ומה אתם אוהבים בבית שלכם? אפשר לערוך סיור משפחתי, ובו יתארו כל אחד ואחת פינות אהובות בבית.

 • שפה של סימנים

  חץ לימין, חץ לשמאל, חץ קדימה וחץ אחורה – זה כל מה שנחוץ כדי ליצור משחק קופצני במיוחד. אפשר לצייר חיצים על קובייה או על הרצפה, והילדים יקפצו לכיוון שעליו מצביע החץ. אפשר גם לזרוק קוביית מספרים ולקפוץ במקום לפי המספר שעל הקובייה.

  תוכלו גם לשחק במשחק "חפשו את המטמון" ולצייר חיצים שיובילו למטמון המיוחל.

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילות בגן לחצו כאן

יוסף איש חלם הולך לורשה – הצעה לצוותים – תשפ"א

יוסף איש חֶלֶם שומע שוורשה היא עיר נפלאה ומחליט לצאת אל העיר הגדולה. כשהוא עוצר לנוח, הוא מניח את הנעליים כך שיכוונו אותו לוורשה. להפתעתו, הוא מגיע לעיר מוכרת מאוד, שנראית בדיוק כמו חֶלֶם האהובה ושאנשיה דומים לחברים האהובים מהבית…

כמו יוסף, רבים הם האנשים שאוהבים את מקום מגוריהם. על כך אמרו חכמי התלמוד:

"חֵן מָקוֹם עַל יוֹשְׁבָיו".

[תלמוד (בבלי) סוטה מז, ע"א]

 

הספר מזמין אותנו להביט בעין טובה בחיים שלנו וביישוב שלנו: במרפסות, בבתים, בשכנים ובשכנות.

חכמי חלם – הסיפורים על חכמי חלם מעלים חיוך ומעוררים חמלה; הם מפגישים אותנו עם עצמנו ברגעי גיחוך או מבוכה. המעשיות על חכמי חלם מביאות אלינו עולמות שהיו ואינם, ובה בעת הן נוגעות לחייו של אדם בכל עת ובכל מקום.

להעשרה – חכמי חלם בוויקיפדיה

ידע

שפה ואוריינות – מכוונוּת לספר, הבנת הטקסט ולשון הספר, הבנת מסרים גלויים וסמויים בסיפור, זיהוי ואיתור חרוזים בטקסט, הרחבת אוצר המילים והיכרות עם מילים ממשלב גבוה, לדוגמה: "גזוזטרה", "תלם", "חרטומים"

ידע עולם – היכרות עם חיי הקהילה היהודית ומאפייניה, היכרות עם סיפורי "חלם" כחלק מסוגת סיפורי הומור

ערכים

אהבת הספר וחדוות הלמידה – עיסוק בסיפורי עם יהודיים

ערכי מורשת קהילתית – לכידות חברתית ושכנות טובה

מיומנויות

אוריינות מדעית ומתמטית – היכולת להשתמש בידע ובמושגים, ניווט והתמצאות בסביבה לא מוכרת והסקת מסקנות – כל זאת באמצעות שיח מתווך על הטעויות שיוסף עשה

חשיבה יצירתית – פיתוח חוש הומור

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה בגן

  בעקבות הסיפור תוכלו לשאול את הילדות והילדים:

  מה מצחיק אתכם בסיפור?

  מה עשה יוסף שמשעשע אותנו?

  היכן הסיפור מתרחש?

  תוכלו להרחיב, לתאר לילדים את חלם ואת אנשיה ולספר להם מעשיות נוספות שמספרות על חכמי חלם, כמו: חכמי חלם והירח ו-נעלי הזהב של המלך.

 • המקום שלי

  מה אנחנו אוהבים בשכונה או ביישוב שאנו גרים בהם?

  בעקבות שיחה בנושא תוכלו ליצור תערוכה מחומרים ממוחזרים ולהציג בה את הדברים שכל אחד ואחת אוהבים בשכונה או ביישוב. במשך השנה תוכלו להוסיף פריטים לשכונה או ליישוב שיצרתם בהתאם לעונה או לחג. כך, למשל, בט"ו בשבט אפשר להוסיף צמחייה, וביום העצמאות – דגלי ישראל.

 • מפת דרכים

  לו הייתה ליוסף מפת דרכים, אולי לא היה מתבלבל… תוכלו לשרטט יחד מפה של הגן לשימוש במגוון פעילויות: הילדים והילדות יוכלו לסמן במפה מקומות מחבוא ומסלולי פעילות ומשחק ולהוסיף מקומות אהובים מחוץ לגן.

  להעשרה – מפת השכונה – שיחה על מפה בעקבות טיול בשכונה

  זום על הצילום – שימוש במצלמה לתיעוד מקומות ואנשים אהובים ומרכזיים ביישוב

  השידור "מפה, אטלס וגלובוס" במערכת השידורים הלאומית

 • קהילה וקהילתיות

  בסיפור ניכרת הלכידות הקהילתית של העיירה היהודית הקטנה, ותפיסת הגן העתידי גם היא מעגנת בתוכה את הקהילתיות. לכל קהילה יש סיפור המהווה יסוד שורשי לקהילה ולמקום שהיא נמצאת בו. ומה סיפור הקהילה שלכם? אילו מוסדות ואתרים מיוחדים נמצאים בסביבת הגן? מי הם חברי הקהילה ומהו סיפורם?

  בסרטון "סיפור מקום בגן הילדים" ילדי הגן מסיירים בקיבוץ ומעמיקים את הקשר עם הקהילה.

 • יד מכוונת

  פעילות תנועה בהשראת הסיפור: מניחים שורת חיצים על הרצפה כך שכל חץ יורה לכיוון אחר. הילדות והילדים מתקדמים על פי הכיוון שהחץ מורה עליו. אפשר להוסיף לצד החץ תמונה של יד או רגל, כך שבכל פעם מניעים איבר אחר לפי ההוראות.

   

  העשרה – נעים עם הקווים – גן ניצן שבצור יצחק

 • קשר עם קהילת הגן

  איזה מקום אהוב על משפחות הגן?

  כדאי לבקש מהמשפחות תצלום או ציור של מקום ביישוב שאהוב על המשפחה וליצור מפה משותפת שבה כל משפחה תוסיף על מפת היישוב תמונה שלה ושל המקום האהוב עליה.

גן אורנים מיסוד המעלה בעקבות "יוסף איש חלם הולך לורשה"

גן אורנים מיסוד המעלה בעקבות "יוסף איש חלם הולך לורשה"

גן אורנים מיסוד המעלה בעקבות "יוסף איש חלם הולך לורשה"

חוויות מהשטח

Иосиф из Хелма

Дорогие родители!

Многочисленные истории о хелмских мудрецах заставляют нас улыбнуться, вызывая умиление. Забавные случаи из жизни жителей знаменитого Хелма напоминают нам о курьезах и нелепых ситуациях, в которые порой попадаем мы сами.

Притчи о хелмских мудрецах передаются из поколения в поколение, знакомя нас с давно исчезнувшим миром и в то же время оставаясь актуальными по сей день для каждого из нас, где бы мы ни находились. Вот и история Иосифа, который отправился из Хелма в Варшаву и, сам того не заметив, вернулся в свой любимый город к добрым друзьям, которые любят Хелм не меньше его самого. Подобно жителям Хелма, многие из нас испытывают теплые чувства к тому месту, где они живут. Как говорили мудрецы Талмуда:

«Красиво место для тех, кто живет в нем»                                              [Вавилонский Талмуд, Трактат Сота 37:71]

 

Читая о приключениях Иосифа, мы можем окинуть новым взглядом то место, где мы живем, знакомясь заново с домами, балконами и соседями.

Хелмские мудрецы

Хелм – город на востоке Польши. Хелм занимает особое место в еврейском фольклоре и народном юморе: «хелмские мудрецы» — олицетворение наивности и глупости, а Хелм — «город дураков», чья глупость описывается с улыбкой и любовью. Хелмские мудрецы прославились своими бессмысленными поступками, они выступают героями многих забавных притчей. Словосочетание «хелмские мудрецы» стало именем нарицательным для описания людей, совершающих нелепые поступки. Притчи о мудрецах из города Хелм вошли в сборники для детей и взрослых.

 

Читаем вместе, играем вместе

 

Беседуем и поем

История Иосифа вызывает у нас добрую улыбку и даже смех. Задайте детям вопросы: что рассмешило их в книге? Что смешного в иллюстрациях к ней? Что обычно вызывает у вас улыбку?

Весельчак Иосиф каждое утро начинал с песни со словами: «Как же замечательна жизнь моя!» Придумайте мелодию к словам, спойте песню вместе.

Приметы

Что вы больше всего любите в своем городе или поселке? Можно сфотографировать любимые места и людей или написать короткое стихотворение о своем доме, по мотивам песни Иосифа. Если хотите, положите стихи на музыку.

Как запомнить дорогу? Выйдите из дома, оглянитесь вокруг, поищите приметы – это может быть дерево, лавочка или название улицы. Можно начертить карту дороги, которой вы шли, указав на ней приметы. Не забудьте взять с собой карту, когда отправитесь на прогулку в следующий раз.

 

Как красив мой город! Как красив мой дом!

Иосиф любит свой город и любуется на него. Последуйте примеру Иосифа, опишите свою комнату. Чем она удобна и красива? Чем она вам нравится? Что вы особенно любите у себя дома? Можно пройтись по комнатам всей семьей, чтобы каждый по очереди смог рассказать об излюбленных уголках.

Язык знаков

Стрелки, указывающие вправо, влево, вперед и назад – это все что нужно для веселой подвижной игры. Нарисуйте стрелки на игральных костях или на полу. Правила игры: прыгнуть в указанном стрелкой направлении. Второй вариант игры: бросаем игральные кости и подпрыгиваем на месте столько раз, сколько выпало на костях.

Вы также можете сыграть в игру «В поисках клада», нарисовав ведущие к нему стрелки.

Joseph from Chełm goes to Warsaw

Written by: Shalom Zuckerman & Amit Azaz

Illustrated by: Ron Levin

 

Dear Parents,

Many of the stories about the wise men of Chełm make us smile and trigger our compassion. They are amusing because they remind us of ourselves in moments of ridicule or embarrassment…

The tales about the wise men of Chełm are passed down from one generation to the next. They bring worlds that are no longer back to us, while at the same time being relevant to the life of any person, at any time, anywhere. The same is true for this story of Joseph, who leaves Chełm for Warsaw, and inadvertently returns to his beloved town and friends, who love the place in which they live just as much as he does. Like the wise men of Chełm, many people care about the place in which they live, as the Talmud says:

The favor of a place in the estimation of its inhabitants

[Babylonian Talmud, Sotah, 47a]

 

The story of Joseph invites us to look kindly upon our town, its homes, balconies, and neighbors.

The Wise Men of Chełm

Chełm is a city in Poland, and in Jewish folklore, it is the hometown of the wise men of Chełm, who are not actually all that smart: they are ridiculous and naïve, and their stupidity is often depicted with a smile and much compassion. The wise men of Chełm have become known for their silliness and pointless actions, and are the protagonists of many amusing tales. The term "wise men of Chełm" has come to mean those who act irrationally and absurdly. The stories about the wise men of Chełm can be found in collections and anthologies for both children and adults.

 

Reading together, experiencing together

Reading & singing

The story about Joseph makes us smile and laugh. You could ask your child: What amused you about this story? What about the illustrations did you think was funny? What usually makes you laugh?

Inspired by Joyful Joseph, who began each morning with a song about his beautiful life, you too could write a song and tune, and sing it together.

 

Landmarks

What about your town do you like? You may enjoy taking photographs of places and people you love, or write a short poem about your hometown, using Joseph's song as inspiration. You could even write a tune and turn your poem into a song.

How will we remember the way? You may want to step outside, look around you, and identify landmarks, such as a tree, bench, or the name of a street. You could draw a map of the route you'd walked, add your landmarks to it, and take it with you next time you set off on your way.

How beautiful is my town and how lovely is my room!

Joseph loves his town and looks kindly upon it. Try to follow Joseph's footsteps and describe your room – what about it is beautiful and good? What do you love about it? And what do you like about your home? You could take a family tour, during which each of you will describe your favorite parts of the house.

A language of signs

An arrow pointing right, an arrow pointing left, one pointing forward, and another pointing backward – that's all you need to create a particularly energetic game. You could draw these arrows on dice or directly on the floor, and ask your child to jump in the direction to which the arrow points. You could also throw number dice and jump up and down as many times as shown by the dice.

How about playing "treasure hunt", and drawing arrows leading to the sought-after treasure?