fbpx
ספרים כיתות א-ב > רוזָלינדה

רוזָלינדה

כתבה: איריס ארגמן / איירה: נטעלי רון רז/ הוצאת מטר

יחולק בנובמבר/חשוון תשפ"ב

לרוזָלינדה המכשפה אין חברים. היא תמיד לבדה, יושבת על עץ וצופה על האנשים ברחוב. יום אחד חומק מכתב מהתיק של אהרן הדוור ומתעופף עד אליה. המכתב אינו מיועד לה, אבל דרכו יתחיל קשר, ובעקבותיו תתפתח חברות אמיצה עם אהרן הדוור, שכמו רוזלינדה, גם הוא רק רוצה שמישהו ישלח לו מכתב.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים בכיתה?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

בעזרת מכתב אחד ורצון טוב רוזלינדה ואהרון רוקמים ביניהם קשר ומגלים את כוחה של החברות, ברוח האמרה הידועה: טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד [קהלת ד, ט]

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן לרוזלינדה המכשפה אין חברים. היא תמיד לבד-לבד, יושבת על העץ שלה וצופה על האנשים ברחוב. יום אחד חומק מכתב מהתיק של אהרן הדוור ...

פעילות בגן ובכיתה   

 

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

 PYבעברית አማርኛ | ENG

הורים יקרים,

בעזרת מכתב אחד ורצון טוב רוזלינדה ואהרון רוקמים ביניהם קשר ומגלים את כוחה של החברות, ברוח האמרה הידועה:

טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד

[קהלת ד, ט]

רוזלינדה ואהרון מפגישים אותנו הקוראים עם תחושות הבדידות, עם הכמיהה והרצון בקשר, ועם האפשרות להעז לנסות וליצור חברות חדשה. כמוהם גם אצל רבים מהילדים ומהילדות מתעורר לפעמים הרגש הצובט של הבדידות, כשהם לבדם וכמהים לקשר חברי ולעתים גם כשהם מוקפים בחברים ובחברות.

 

פעילות בחיק המשפחה

 •  

  משוחחים

  מי החברים שלכם בכיתה? בשכונה? מה אתם אוהבים לעשות ביחד? האם לפעמים אתם מרגישים לבד? כדאי לחשוב ביחד מה אפשר לעשות כשמרגישים לבד.

 • איורים מספרים

  האיורים שבספר מתארים בעלי חיים: חתול, ציפורים, פרפרים וינשוף. האם תוכלו למצוא אותם בין דפי הספר? שימו לב היכן הם מופיעים ולמי הם יכולים לעזור.

 • מילים של רגש

  המכתבים שבספר מתארים רגשות: געגועים, אהבה, שמחה…

  אפשר להכין קלפים עם מילים של רגש ומשפטים המתארים את הרגש, ולחבר בין רגש למשפט המתאר אותו.

  געגועים: אני רוצה כבר שניפגש

  אהבה: טוב לי כשאנחנו ביחד

  שמחה: המנגינה הזו גורמת לי לקפץ ולרקוד

  הודיה: כמה טוב שנפגשנו! תודה לך שבאת לבקר!

 • עושים מסיבה

  רוצים לחגוג כמו רוזלינדה ואהרון? כתבו הזמנה בסגנון ההזמנה שבספר, הכינו אחד מהמאכלים שהיו במסיבה, השמיעו מוזיקה משמחת וריקדו יחדיו.

  תוכלו לצלם את המסיבה ולשמור את התמונות במעטפה בתוך הספר שקיבלתם.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

לרוזלינדה המכשפה אין חברים. היא תמיד לבדלבד, יושבת על העץ שלה וצופה על האנשים ברחוב. יום אחד חומק מכתב מהתיק של אהרן הדוור ומתעופף עד אליה. המכתב לא מיועד לה, אבל דרכו יתחיל קשר, ובעקבותיו תתפתח חברות אמיצה עם אהרן הדוור, שכמו רוזלינדה, גם הוא רוצה שמישהו ישלח לו מכתב. השניים רוקמים ביניהם חברות ברוח האמרה הידועה: 

"טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד". 

(קהלת ד ט) 

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • מפגש ושיחה: המלצות לקריאה בכיתה – מומלץ להקריא את הספר יותר מפעם אחת ובכל מפגש עם הסיפור לשוחח על נושא אחר. להיות לבד – מה הם הרגעים שבהם אנו מרגישים בודדים? מה אפשר לעשות כשאנו מרגישים כך? איך נזהה חברים שמרגישים לבד? איך אפשר לעזור לחבר או חברה שמרגישים בדידות? שיחה שכזו מספקת הזדמנות להציע אפשרות ולגיטימציה להיות לבד, שכן ילדים וילדות רוצים להיות לבדם לפעמים, ופעמים אחרות יעדיפו להיות בין חברים:. כדאי לשאול: מה אתם אוהבים לעשות לבד? ומה תעדיפו לעשות עם חברים? מתי אתם רוצים להיות לבד? פרטיות ואמון – במה אני משתף את חבריי? במה אני לא רוצה לשתף אותם? זו הזדמנות לשיחה על פרטיות ועל חשיבות כיבודה וזמן מתאים להעלאת רעיונות ולהצגת כללים להתנהגות מכבדת אמון בכיתה. יוזמה – כמה פעמים יצא לנו לשאול: רוצֶה להיות חבר שלי? רוצָה לשחק איתי? רוזלינדה נקטה יוזמה וגילתה אומץ כשפנתה לאהרן והציעה לו להיות חבר שלה. אהרן נענה ברצון, שהרי גם הוא רצה חבר ורק לא העז לפנות אליה... להתנהגות מכבדת אמון בכיתה. יוזמה – כמה פעמים יצא לנו לשאול: רוצֶה להיות חבר שלי? רוצָה לשחק איתי? רוזלינדה נקטה יוזמה וגילתה אומץ כשפנתה לאהרן והציעה לו להיות חבר שלה. אהרן נענה ברצון, שהרי גם הוא רצה חבר ורק לא העז לפנות אליה...
 • הטרמה- מכשפה? כהטרמה לסיפור כדאי לשאול את התלמידים והתלמידות מה הם חושבים כשהם שומעים את המילה "מכשפה": איך אתם מדמיינים שמכשפה נראית? אילו רגשות ומחשבות המילה מעוררת בכם? האם מכשפה היא דמות שלילית? ואולי מכשפות יכולות להיות גם דמויות חיוביות למדי? האם אתם מכירים סיפורים על מכשפות? הצעה נוספת – אפשר להציג את כריכת הספר ולהתבונן יחד בדמות שעל הכריכה: מה מיוחד בה? האם היא נראית כדמות "רגילה"? למה כן? למה לא? האם השם "רוזלינדה" הוא שם מוכר? בשלב הבא תוצג דמותה של רוזלינדה כמכשפה: האם היא נראית כמכשפה בעיני הילדות והילדים? אילו ציפיות מעורר בכם ספר העוסק במכשפה? לאחר קריאת הסיפור כדאי לבחון את מעשי הקסם של רוזלינדה ולבחון את הקסם הגדול מכולם – קסם החברות. כדאי לחזור לנושאים שעלו בהטרמה ולשאול: מה הקסם שרוזלינדה חוללה בסיפור? האם הסיפור מעורר בילדים ובילדות רצון לקבל או לשלוח מכתבים? האם הסיפור הילך עליהם קסם? באיזה אופן? יצירה – ניתן ליצור את דמותה של המכשפה רוזלינדה מחומרים שונים ולתלות את היצירה בכיתה. היא תשמח לארח להם לחברה. 😊 קומיקס רוזלינדה – אפשר לסרוק כמה מעמודי הספר, לתלות אותם על לוח בכיתה ולאפשר לתלמידים ולתלמידות לכתוב בבועות מחשבה מחשבות שחושבות הדמויות: "היא חשבה מחשבה אחת ואחר כך עוד מחשבונת קטנטונת", נכתב על רוזלינדה. מה היא חשבה? מה תוכן המחשבה הקטנטונת?
 • מה זה מכתב? מה זה מכתב? ומהו בול? בימינו, בשל עודף האפשרויות לתקשורת כתובה בין אנשים, כדאי להרחיב בנושא: לבדוק אם בקרב משפחות ילדי וילדות הכיתה נותרו מכתבים מעניינים ולבקש מהן לספר את הסיפור שמאחוריהם: מי כתב ומתי? מדוע המכתב נשלח? ומה קרה אחר כך? תלמידים ותלמידות שירצו יוכלו להציג לפני הכיתה את המכתב ואת סיפורו. ספרים נוספים שכוללים מכתבים: מכתב הקסם, מכתב לביאליק , האיגרת וסדרת ספרי פליקס הארנב, "מכתבים מפליקס". אפשר גם להראות אוסף בולים ואולי גם להכין בול כיתתי. להעשרה – אוצרות – היסטוריה במכתבים מוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות מוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות
 • כותבים מכתבים: בעקבות הסיפור תוכלו להתנסות בכתיבת מכתבים מסוגים שונים: מכתבים מהסיפור – כתיבה של המכתבים שנשלחו לאנשים בסיפור: מה היה כתוב במכתב של הנגן? ומה במכתב שכתב הצייר לאימו? בעקבות החזרה למכתבים שבסיפור מומלץ לחדד את מטרות המכתב: לָמה כותבים ולמי ממענים את המכתב? באילו הזדמנויות כותבים מכתבים? מכתבים לאנשים שאנו פוגשים יום-יום – השומר/ת בבית הספר, הקופאי/ת בסופרמרקט, חברים וחברות מהכיתה או תיבת מכתבים למורה. מכתבים לתלמידים מכיתות אחרות בארץ ובעולם כדי להתיידד עם אחרים וללמוד על אורחות חיים שונים.
 • מעטפה של מילים לכל עת: תוכלו להכין בכיתה מעטפה גדולה ובה מילים שניתן לשלוף בהזדמנויות שונות, מילים שיציעו נחמה, רוגע, תמיכה ושמחה. כדאי לתלות את המעטפה בכיתה ולהיעזר בה כשמתעורר הצורך.

לרוזלינדה המכשפה אין חברים. היא תמיד לבד-לבד, יושבת על העץ שלה וצופה על האנשים ברחוב. יום אחד חומק מכתב מהתיק של אהרן הדוור ומתעופף עד אליה. המכתב לא מיועד לה, אבל דרכו יתחיל קשר, ובעקבותיו תתפתח חברות אמיצה עם אהרן הדוור, שכמו רוזלינדה, גם הוא רוצה שמישהו ישלח לו מכתב. השניים רוקמים ביניהם חברות ברוח האמרה הידועה:

"טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד".

(קהלת ד ט)

חוויות מהשטח

Одного письма и добрых намерений оказалось достаточно для того, чтобы ведьмочка Розалинда и почтальон Аарон подружились. Вместе они открывают для себя силу дружбы, в духе известного изречения:

«Двоим лучше, чем одному»

[Екклесиаст 4:9]

Розалинда и Аарон предлагают нам, читателям, задуматься о чувстве одиночества, которое сопровождается острым желанием найти близких друзей. Герои книги набираются смелости и предлагают друг другу дружбу. Многие малыши тоже периодически переживают грустные моменты одиночества, оставшись одни без друзей, а иногда это чувство посещает нас и в окружении людей.

Читаем вместе, играем вместе

Беседа 

С кем вы дружите в классе? С кем гуляете во дворе? Чем вы любите заниматься вместе? Бывает ли вам одиноко? Давайте подумаем вместе, что можно предпринять, когда нас посещает чувство одиночества?

Говорящие иллюстрации 

На страницах книги изображены животные: кот, птица, сова и мотылек. Поищите их на иллюстрациях. Обратите внимание, где они появляются и кому могут помочь.

Слова, которые выражают чувства

В напечатанных в книге письмах описаны эмоции: тоска, любовь, радость…

Вы можете вырезать карточки и написать на них слова, которые выражают чувства, и предложения, которые их описывают. Затем подберите карточки со словами к карточкам с подходящими предложениями.

Тоска: Я так жду встречи!

Любовь: Мне хорошо, когда мы вместе.

Радость: Эта мелодия заставляет меня прыгать и танцевать.

Благодарность: Как хорошо, что мы наконец встретились! Спасибо, что зашла в гости!

Устраиваем вечеринку

Хотите устроить праздник, как Розалинда и Аарон? Напишите приглашение наподобие того, о котором прочли в книге, приготовьте одно из упомянутых угощений, включите веселую музыку и танцуйте вместе!

Сфотографируйтесь, напечатайте фотографии и сохраните их в конверте в полученной книге.

.

Rosalinda

Written by: Iris Argaman

Illustrated by: Netali Ron-Raz

With a single letter and some good will, Rosalinda and Aaron forge a bond and discover the power of friendship, in the spirit of the well-known phrase

Two are better than one

[Ecclesiastes, 4:9]

Rosalinda and Aaron make readers encounter the feelings of loneliness, the desire and yearning for a connection, and the possibility of daring to try and create a new friendship. Just like them, many children often experience the painful sense of loneliness, when they are alone and yearning for comradeship, or surrounded by their peers.

Reading together, experiencing together

Discussion

Who are your friends in class? In the neighborhood? What do you enjoy doing together? Do you feel alone sometimes? Perhaps, together, you could think of what you could do when you are feeling all alone.

Illustrations tell a story

The illustrations in this book depict various animals: a cat, some birds, butterflies, and an owl. Can you find them? Notice the points

in the story in which they make an appearance, and who they can help.

Words of emotion

The letters in the story describe feelings: missing someone, loving someone, feeling happy…

How about making some cards with words of emotion, as well as phrases that describe these emotions, and connecting each word with the sentence describing it?

Missing someone: I wish we could see each other again

Loving someone: It feels good when we're together

Feeling happy: This tune makes me want to jump up and dance

Feeling thankful: I'm so glad we met! Thank you for coming round!

Having a party

Would you like to party like Rosalinda and Aaron? You could use the invitation they made to write an invitation of your own, prepare one of the dishes they had at their party, play some party music, and dance together.

You could even take some photos during your party, and save them in an envelope inside the book you've received.