fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

ספרים כיתות א-ב > מכתב הקסם

מכתב הקסם

כתבה ואיירה: אלינור מילצ'ן / הוצאת ידיעות ספרים

יחולק בנובמבר/חשוון

 המכתב שניתאי כותב לאמא עובר מיד ליד ולבסוף חוזר אל בעליו ומנחם גם אותו. מה הקסם של המכתב? סיפור על כוחה של המילה הכתובה ועל היכולת של מילים לנחם, לפייס, לשמח ולעודד.

פעילות בחיק המשפחה

כמו גלגל שסובב וחוזר בעולם, המכתב שניתאי מכין לאמא שב אל בעליו ומנחם גם אותו. מהו הקסם הטמון במכתב?

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

תלמידי כתה ב' צועדים את צעדיהם הראשוניים בעולם הכתיבה. כמו הילד בסיפור גם הם יכולים ליצור יצירה בעלת ערך באמצעות מילים ותמונות ולשמח אחרים באמצעות כתיבה.

פעילות בגן ובכיתה   

הורים יקרים,

כמו גלגל שסובב וחוזר בעולם, המכתב שניתאי מכין לאמא שב אל בעליו ומנחם גם אותו. מהו הקסם הטמון במכתב? מה הופך דף לבן לאיגרת שמשמחת את ליבם של אנשים? הסיפור מבטא את כוחה של המילה הכתובה וחושף את היכולת של מילים לנחם, לפייס, לשמח ולעודד.

 

מילה טובה

מילה טובה יכולה להטעין אותנו בשמחה, להאיר את יומנו, לעורר אהבה ולחבר בין אנשים. בספר משלי שלמה המלך כותב על כוחן של המילים: ''יֵשׁ בּוֹטֶה כְּמַדְקְרוֹת חָרֶב, וּלְשׁוֹן חֲכָמִים מַרְפֵּא'' (פרק י''ב, פסוק י''ח). הפסוק מתאר את כוחן של מילים: אפשר להתבטא באופן פוגע כמו דקירות של חרב, ואפשר גם להשתמש בלשון בחוכמה ולהביא בעזרת המילים מרפא ואהבה.

קריאה מהנה ושיחה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה

 • אתם מוזמנים לעיין יחד באיורים המיוחדים ולקרוא את הספר. תוכלו לשוחח: האם ייתכן שלמכתב יש רגשות? האם זיהיתם מי הילד שמקבל את המכתב בסוף הסיפור?
 • מה ידוע ומה נסתר בסיפור? אפשר לשער: מה אמא לילי לחשה לניתאי? מה היה כתוב במכתב? מדוע האיש באוטובוס כעס? ולמה האיש הזקן ובתו היו עצובים? זכרו, אין תשובה אחת נכונה – זה הקסם של הסיפור!
 • האיורים הם שילוב של צילום וציור. אתם יכולים להדפיס תמונה משפחתית או תצלום של ילדיכם במדפסת שחור-לבן, ובעזרת עפרונות צבעוניים לצבוע את ההדפס ולהעשיר אותו בצבע ובדמיון.
 • לפעמים אנשים שומרים מכתבים מיוחדים לזמן רב – מכתבים רשמיים, מכתבי אהבה או מכתבים מחברים. האם גם אתם שמרתם מכתבים מיוחדים? תוכלו לשתף את ילדיכם במכתב כזה ששמרתם: מי כתב לכם אותו? על מה המכתב? בעקבות הסיפור תוכלו לכתוב זה לזה מכתבים ולשמור אותם במקום מיוחד.
 • מכתב אינו חייב להיות ארוך, ולא תמיד צריך להכניס אותו למעטפה. תוכלו להפתיע את ילדיכם ולצרף פתקים קצרים לקופסת האוכל שהם לוקחים לבית הספר, להצמיד אותם למראה בחדר האמבטיה או להחביא אותם מתחת לכרית. העיקר – להפיץ מילים טובות לכל עבר!
 • מי ישמח לקבל מכם ''מכתב קסם''? אולי קרובת משפחה, שכן או חברה מהכיתה? אתם מוזמנים לכתוב מכתב משותף, להכניס למעטפה ולשלוח בדואר. לא תאמינו עד כמה מכתב יכול לשמח.
 • רוצים להכין מכתב קסם בכתב סתרים? סוחטים לימון, טובלים קיסם אוזניים במיץ הלימון וכותבים בעזרתו על דף לבן. רק אם מאירים בעזרת פנס מתחת לדף ניתן לקרוא את הכתוב.

מורים יקרים, 

תלמידי כתה ב' צועדים את צעדיהם הראשוניים בעולם הכתיבה. כמו הילד בסיפור גם הם יכולים ליצור יצירה בעלת ערך באמצעות מילים ותמונות ולשמח אחרים באמצעות כתיבה. הספר מדגיש את כוחה של המילה לשמח, לנחם ולהעלות חיוך על פני הזולת.

מכתב הקסם עוסק ברגשות עמוקים. רצוי לשוחח עליו בקבוצות קטנות כדי לעודד ולאפשר שיחה פתוחה עם הילדים.

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • כדאי לחלק לתלמידים את הספרים ולבקש מהם להתבונן באיורים של האימא, של האיש באוטובוס, של הזקן ושל בתו. אפשר לשאול כיצד הבעות פניהם משקפות את התחושות הפנימיות שלהם? תוכלו לעזור לתלמידים להעשיר את אוצר המילים שלהם במילים המביעות רגשות.
 • אפשר לבקש מהתלמידים לבחור דמות מהסיפור שהיו רוצים לפגוש ולכתוב לה מכתב.
 • האיורים של אלינור מילצ'ן צולמו במצלמה, הודפסו בשחור-לבן ולאחר מכן נצבעו בצבעי עיפרון. אפשר לצלם כל תלמיד בנפרד ולהדפיס את התמונות בשחור-לבן, מקפלים את התצלומים לחצי באמצע הפנים ומדביקים אותם על קרטון ביצוע. בעזרת צבעי עיפרון הילדים יכולים לצבוע את התצלום וליצור "דיוקן חצי-חצי". תוכלו להציג תערוכת דיוקנאות על לוח קיר בכיתה.
 • התלמידים יכולים להמציא סיפורים שמסופרים על ידי חפץ, ולא על ידי בן אדם. ניתן להציע לתלמידים לבחור חפץ, למשל כריך שנשכח בבית, עיפרון שבור בקלמר או לוח בכיתה, ולהמציא סיפור פרי דמיונם המסופר מנקודת ראותו של החפץ.
 • תוכלו לערוך חגיגת מכתבים בכיתה. למי תרצו לשלוח מכתב משמח? אולי לחברים בכיתה המקבילה, לאב הבית, לשומר בכניסה לבית הספר, להורים?
 • אפשר להאזין יחד לשיר מילה טובה בביצועה של יהודית רביץ, לבקש מכל ילד לכתוב על פתקים מילים טובות שנעים לשמוע ולתלות את הפתקים בכניסה לכיתה.
 • האם תרצו לשלוח מכתבים לחברים מֵעבר לים וכך לשמור איתם על קשר? תוכניות PJ Library פועלות בבתי ספר יהודיים בצפון אמריקה, בדרום אפריקה ובמקסיקו. נשמח לקשר אתכם לתלמידים ברחבי העולם, שגם הם קוראים ונהנים מספרי ''ספריית פיג'מה''! פנו אלינו בדוא"ל.

חוויות מהשטח