fbpx
ספרים גנים > פיל ישן על השביל

פיל ישן על השביל

כתבה: שרון אולמן סטפנסקי / איירה: ליאור קציר / הוצאת ידיעות אחרונות

יחולק בפברואר/ אדר א' תשפ"ב

ספר חדש!

כשפיל ישֵׁן על השביל, אף אחד לא יכול לעבור בו. מה עושים? מנסים להעיר את הפיל! התרנגולת מוותרת מראש, אך חבריה מנסים לנעור, להתלונן, ליילל, לשאוג ולכעוס. רק הנמלה מצליחה להעיר אותו בעדינות ובעזרת מילה אחת קטנה. ספר משעשע על בעיה אחת ועל פתרון קסם קטן, פשוט ולא מובן מאליו.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! פיל ישן על השביל מה קורה כשרוצים לעבור ומגלים שפיל חוסם את ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

כשהפיל ישֵׁן על השביל, אף חיה לא יכולה לעבור בו. בזו אחר זו מופיעות החיות ומנסות להעיר אותו: הן מייללות, מתרגזות ומתלוננות, אבל הפיל עדיין ישן. מה לעשות? רק כשהנמלה ...

פעילות בגן  

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY  |  בעברית  |  አማርኛ  | ENG

 

פיל ישן על השביל

מה קורה כשרוצים לעבור ומגלים שפיל חוסם את השביל...? –אפשר לזעוק, אפשר להתרגז ואפשר להתלונן. אפשר גם לנסות לדבר אל הפיל במילים יפות וברוח טובה, ולהשתמש במילת קסם שימושית במיוחד –"בבקשה". הספר "פיל ישן על השביל" מציג לילדות ולילדים אפשרויות שונות לתגובה כאשר דבר-מה מפריע להם, ברוח האמרה הידועה:

דִּבְרי חֲכָמִִּ֔ים בְנַַ֖חַת נִּשְמָעִִּ֑ים

(קהלת ט,יז)

פעילות בחיק המשפחה

 • לקרוא יחד –לחוות יחד משוחחים קרה לכם פעם שרציתם לעשות משהו ומישהו הפריע לכם? איך הרגשתם? מה עשיתם ומה אמרתם? –הספרהוא הזדמנות לשוחח על מצבים מסוג זה ועל דרכים לפתרון ברוח טובה.
 • קוביית תגובות ביתית חטפו לי, לקחו לי, הפריעו לי, הציקו לי –מה אני עושה? תוכלו לחשוב יחד על תגובות חיוביות כמו להשתמש במילה "בבקשה",או להסביר מה מפריע לכם .אפשר ליצור קובייה מנייר, לכתוב כל מיני תגובות חיוביות על גבי הפאות שלה ולהוסיף איור שמתאר את הכתוב. וכך, בכל פעם שתיתקלו בבעיה תוכלו לזרוק את הקובייה ולראות כיצד היא מציעה להגיב.
 • משחק –מי החיה? בספר מופיעות חיות שונות: איזו חיה מייללת? איזו חיה מטילה ביצים? ואיזו חיה גרה ברפת?בואו נגלה :אחד מהמשתתפים בוחר חיה ושאר בני המשפחה צריכים לגלות איזו חיה בחר בעזרת הצגת שאלות, ונעזרים ברמזים אותם נותן הבוחר: החיה שבחרתי מייללת, החיה שלי חיה בדיר. מוסיפים רמזים עד שמגלים מהי החיה שנבחרה.
 • גבירותי ורבותי –המחזה! תוכלו להמחיז את הסיפור בעזרת בגדים, כובעים, אביזרים, או בובות פרווה .אפשר להשמיע את קולות בעלי החיים, להציג כיצד מגיבה כל חיה כשהיא פוגשת בפיל, או להיות הפיל שישן לו על

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

כשהפיל ישֵׁן על השביל, אף חיה לא יכולה לעבור בו. בזו אחר זו מופיעות החיות ומנסות להעיר אותו: הן מייללות, מתרגזות ומתלוננות, אבל הפיל עדיין ישן. מה לעשות? רק כשהנמלה מגיעה ומשתמשת במילת קסם שימושית במיוחד, "בבקשה", הפיל מפנה את השביל.  

הספר "פיל ישן על השביל" מציג לפני הילדות והילדים אפשרויות שונות לתגובה כאשר דבר-מה מפריע להם ונכתב ברוח האִמְרה הידועה: 

"דִּבְרֵי חֲכָמִים בְּנַחַת נִשְׁמָעִים." 

(קהלת ט, יז) 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע: ידע מתחומי הליבה – שפה ואוריינות – מכוונוּת לספר, כלומר היכרות עם סוגת "הסיפור המצטבר", מאפשרת שִׁחזור עלילה גם עם ילדים צעירים. בסיפור יש ריבוי של פעלים ותיאורים, והוא כתוב בחרוזים. הבנת מסר גלוי וסמוי בסיפור. הרחבת אוצר המילים במילים ממשלב גבוה, כמו "שביל", "חוסם", "בכי מר" ו"עמֵלה". היכרות עם פעלים ייחודים לבעלי החיים: "נער" (החמור), "געתה" (הפרה) ו"שאג" (הנמר). כישורי חיים – התמודדות עם בעיות ופתרונן.
 • מיומנויות : הכוונה עצמית – יכולת לניהול עצמי ולוויסות, התמודדות עם בעיה, היכרות עם מגוון התנהגויות ודרכי התמודדות. מודעות חברתית – הנמלה מצליחה לגרום לפיל לזוז על ידי כך שהיא פונה אליו בנימוס, משקפת לו את הקושי ואת הבעיה ומציעה פתרון אפשרי ומקובל. חשיבה יצירתית – בחירה בדרכי פתרון מגוונות לבעיה והתנסות בהן.
 • ערכים : אהבת הספר וחדוות הקריאה ערך הכבוד הדדי – נורמות התנהגות המכבדות את האחר. התחשבות באחרים – הפיל שנרדם על השביל מבין שהפריע לאחרים ובוחר לפנות את הדרך. שימוש במילות נימוס – הנמלה מצליחה כאשר היא בוחרת להיות מנומסת ולומר "בבקשה".
 • מפגש ושיחה בגן : הטרמה לסיפור – תוכלו לעורר את הדמיון והיצירתיות של הילדים ולשאול: מה הייתם עושים אילו הייתם רואים פיל ישן בכניסה לגן? עוצרים ושואלים – אפשר לעצור את הסיפור בנקודה שבה חיה כלשהי מגיעה, ולשאול: האם, לדעתכם, הפיל יתעורר? כשהנמלה מגיעה כדאי לעצור ולשאול: מה, לדעתכם, הנמלה יכולה לעשות כדי להזיז את הפיל? לאחר קריאת הסיפור תוכלו לשוחח עם ילדי הגן על מקרים שבהם נתקלו במישהו שמנע מהם לעשות דבר-מה: כיצד הם הרגישו? מה הם אמרו? אילו הצעות יש להם למישהו שנתקל במצב שכזה? להעשרה – כרטיסיות מאוירות ובהן הצעות לפתרון בעיות בגן – אתר מתי"א יחיו
 • מנומסים בגן : מה זה אומר "להיות מנומסים"? למה מתנהגים בנימוס? אילו מילות נימוסין אתם מכירים? ניתן לשוחח עם הילדים והילדות ולבקש מהם דוגמאות להתנהגות מנומסת: לחכות בתור, לא להתפרץ לדברי אחרים וכדומה. כדאי לחשוב יחד מה היה קורה אילולא היינו מתנהגים בנימוס. אפשר לבקש מזוגות של ילדות וילדים להציג התנהגות מנומסת: מה אומרים כשרוצים לשחק במשחק שחבר משחק בו? ומה כדאי להגיד כשרוצים להתנדנד, וחבר או חברה מתנדנדים עכשיו בנדנדה? אפשר ליצור יחד "אוצר" של מילות נימוס ובכל פעם להתמקד ב"מילת היום" או ב"מילת השבוע" ולנסות להשתמש בה כמה שיותר בהקשרים המתאימים.
 • שביל הזהב : מהו שביל? דרך צרה לתנועת הולכי רגל ובהמות (מתוךOxford Languages - google). אנו מכירים מילים נוספות שמציינות מַעֲבָר: דרך, נתיב, מסלול, משעול, אורַח, מִרְעוֹל, רחוב, מסילה... האם יש שבילים בסביבת הגן? אפשר לצאת עם הילדים והילדות לסיור במרחבי החיים הקרובים אל הגן, לגלות שבילים ונתיבים מעניינים ויחד לבדוק: לאן הם מובילים? האם יש להם שמות מיוחדים? כיצד נוצרו השבילים? מי משתמש בהם? האם הם סלולים או לא? האם על השביל צומחים צמחים ייחודיים? מִרְעוֹל – שביל צר שנוצר ממעבר של עיזים וכבשים בשטחי מִרְעֶה בהרים. האם נוכל לגלות מסלולים שיצרו בעלי חיים נוספים?
 • ומי עוד בחבורה? בסיפור אנו פוגשים תרנגולת, חתול, חמור, פרה, נמר ונמלה. כל בעל חיים בוחר דרך להתמודדות עם הבעיה. נחזור יחד לסיפור ונבדוק כיצד כל חיה מתמודדת. אפשר לחשוב יחד עם הילדות והילדים: אילו אנחנו היינו הסופרים, איזה בעל חיים נוסף היינו מוסיפים לסיפור? כיצד הוא היה בוחר להתנהג? המשך לסיפור – אפשר לחבר המשך לסיפור על פי הצעותיהם של הילדים והילדות ולהציע להם לאייר את הספר בדרכים מגוונות.
 • מעלים מופע : הסיפור הוא סיפור מצטבר, כלומר סיפור שהעלילה בו מצטברת, ובכל שלב נוספת אפיזודה שהיא נִדְבָּךְ נוסף בסיפור. הסיפור מתאים להמחזה גם עם ילדים צעירים מאוד. אפשר להציע לילדים ולילדות ליצור תיאטרון בובות או תיאטרון צלליות. כדאי לחשוב עם הילדים כיצד אפשר להפוך את הסיפור למחזה – נזדקק לשחקנים, לבמאים, לסדרנים, לתפאורנים, לאנשי סאונד ולמי עוד? אפשר להציע לילדים לבחור תפקידים. אם הוספתם אפיזודות לסיפור, ניתן לשלב אותן בו, ליצור יחד את התפאורה ואת התלבושות, לבחור קטעי מוזיקה להשמעה במשך ההצגה, לסדר מקומות ישיבה, להכין כרטיסים והזמנות ועוד... מי יוזמן להצגה? נחשוב עם הילדים את מי בקהילה שלנו נרצה להזמין: האם את ילדי הגן? את ילדי הגן השכן? את ההורים? ואולי קהל אחר?
 • בואו נחרוז עוד חרוז : פיל ישן על השביל. קרנף ישן על ענף. חתול ישן בלול. אפשר לנסות למצוא עם הילדים והילדות עוד חרוזים למקומות מצחיקים או מציאותיים על פי בחירתם שבהם ישנים בעלי חיים נוספים. אפשר להציע להם לצייר וליצור חוברת ייעודית לכך.
 • מקהלת חיות בגן : נעירה, שאגה, יללה, געייה – בעקבות החיות שבסיפור וקולותיהן אפשר להכיר את השמות של הקולות שבעלי חיים שונים משמיעים. תוכלו להדגים קול של חיה, לקרוא לו בשם, לבקש מקבוצת ילדים שתשמיע אותו ולבסוף ליצור מקהלה של חיות שנוערת, שואגת, מייללת וגועה.
 • חֵקר חיות : חֵקר נמלים – מה הילדים והילדות היו רוצים לדעת על נמלים? תוכלו לחשוב יחד אילו שאלות מעניין אתכם לשאול, ולאחר מכן לערוך תצפית ולחפש תשובות לשאלות. תוכלו לגלות אם נמלים נוהגות ללכת בשיירה או לבדן, לבדוק מה הן סוחבות, להתבונן בקן של נמלים ולהיעזר בזכוכית מגדלת בתצפית על נמלים. אפשר לשער מה היה קורה אילו היינו מתבוננים בפיל בזכוכית מגדלת. כדאי לנסות לשער מדוע אומרים על נמלים שהן חרוצות, ולחשוב מדוע נאמר במשלי (ו, ו): "לֵךְ אֶל נְמָלָה עָצֵל, רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם". חקר בעלי חיים – באופן דומה תוכלו לעניין את הילדים והילדות בחקר חיות נוספות ולהזמין אותם לבחור חיה ולהעלות שאלות: מה פרה אוכלת? איך חמור מתנהג? איך פילים ישנים? קשר עם הבית – את השאלות שהעלו ילדי הגן הם יכולים להציג לפני בני משפחה, שכנים או חברים, לקבל מהם מידע, לצפות בסרטונים מעניינים על חיה זו ולשתף את ילדי הגן במה שגילו.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

כשהפיל ישֵׁן על השביל, אף חיה לא יכולה לעבור בו. בזו אחר זו מופיעות החיות ומנסות להעיר אותו: הן מייללות, מתרגזות ומתלוננות, אבל הפיל עדיין ישן. מה לעשות? רק כשהנמלה מגיעה ומשתמשת במילת קסם שימושית במיוחד, "בבקשה", הפיל מפנה את השביל.  

הספר "פיל ישן על השביל" מציג לפני הילדות והילדים אפשרויות שונות לתגובה כאשר דבר-מה מפריע להם ונכתב ברוח האִמְרה הידועה: 

"דִּבְרֵי חֲכָמִים בְּנַחַת נִשְׁמָעִים." 

(קהלת ט, יז) 

חוויות מהשטח

מאזינים לספרים! במיוחד לילדים (והורים) שאוהבים סיפורים! 🎧

שלום ילדים וילדות, אנחנו ירדן ודידי, עוד רגע נקריא לכם סיפור שקיבלתם מספריית פיג'מה.
אם תרצו אתם יכולים להחזיק ביד את הספר שלכם ולדפדף איתנו יחד!
השענו לאחור, עצמו את העיניים והקשיבו. ביחד או לבד, בחדר, בסלון, במטבח…
כמה כיף רק להקשיב, להתמסר למילים, למנגינה, ולהפליג בדמיון למקומות רחוקים.

מוכנים?!  מ  ת  ח  י  ל  י  ם!

מספרים: דידי שחר וירדן בר כוכבא הלפרין עריכה ובימוי: ירדן בר כוכבא הלפרין מוזיקה מקורית: טל בלכרוביץ' פתיח: דידי שחר

Слон спит на тропинке

Допустим, вы идете по своим делам и вдруг видите, что слон загородил собой тропинку, по которой вы шагаете. Что вы будете делать? Можно кричать, можно сердиться и можно жаловаться. А можно попытаться вежливо и доброжелательно поговорить со слоном, используя очень полезное волшебное слово – «пожалуйста». Книжка «Слон спит на тропинке» знакомит детей с разными возможными реакциями на то, что может им мешать, в духе известного изречения:

«Спокойные речи мудрых слышнее [окрика властелина глупцов]»

(Экклезиаст {Коэлет}, 9:17)

 

Читаем вместе, играем вместе

Беседуем

У вас было такое, что вы хотели что-то сделать, но кто-то вам мешал? Какие это вызвало у вас чувства? Как вы поступили и что сказали? Эта книга – замечательная возможность поговорить о подобных ситуациях и о возможных разрешениях конфликтов мирным путем. 

Домашний кубик реакций

«У меня забрали, мне помешали, меня задирали» – что мне делать? Обсудите возможные положительные реакции, например, сказать «пожалуйста», или объяснить другому что вам мешает. Смастерите бумажный кубик, напишите на его гранях разные положительные реакции, добавив к каждой рисунок, объясняющий написанное. Таким образом, каждый раз, когда возникает проблема, вы сможете бросить кубик и выяснить, как он предлагает вам отреагировать.

Игра – «Что это за животное?»

В рассказе нам встречаются разные зверюшки: какая из них воет? А какая откладывает яйца? А какое животное живет в коровнике? Давайте узнаем: один из участников (ведущий) загадывает одну зверюшку, а остальные члены семьи должны выяснить, что это за животное, задавая вопросы. Ведущий дает подсказки – «я загадал животное, которое воет», «моя зверюшка живет в загоне для скота» – до тех пор, пока остальные участники не отгадают о каком животном идет речь.

Весь мир – театр!

Поставьте спектакль по прочитанной книге, используя одежду, шляпы, разные аксессуары или мягкие игрушки. Можно имитировать звуки, издаваемые животными, показывать реакцию каждой из зверюшек при встрече со слоном, либо сыграть самого слона, который спокойно спит себе на тропинке.

Elephant on the Path

Written by: Sharon Uhlmann

Illustrated by: Lior Katzir

What happens when you want to go forward and an elephant is blocking your path…? You could yell, get angry and complain. Or you could try to speak to the elephant nicely, with kind words and in high spirits, and use a particularly useful magic word – "please". Elephant on the Path offers readers different possibilities for responding when something bothers them, in line with the famous saying:

The words of the wise come quietly to the ear

(Ecclesiastes 9:17)

 

Reading together, experiencing together

Discussion

Have you ever wanted to do something and had someone interrupt you? how did it make you feel? What did you do and say? This book offers the opportunity to discuss these kinds of situations, as well as some good-spirited solutions.

A home response die

Someone snatched something from me, took something I wanted, interrupted me, bothered me – what do I do? You could think of positive responses together, like using the word "please", or explaining what bothered you. How about making a paper die and writing all kinds of positive responses on each side, perhaps adding an illustration that depicts the written text? That way, whenever you come up against a problem, you could always throw the die and see what it suggests that you do in response.

A game – Which animal?

Various animals appear in this book: Which one meows? Which one lays eggs? And which one lives in the shed? Let's find out! One of the players picks an animal, and the rest of the family has to guess which animal they picked by posing questions, and getting hints, such as "the animal I picked meows", "the animal I picked lives in a pen". Keep adding more clues until your family has guessed which animal was chosen.

Ladies and Gentlemen – The show!

You could act the story out using clothes, hats, accessories, or stuffed animals. You could make the sounds made by the animals, show how each one responds upon encountering the elephant, or be the elephant sleeping on the path.