fbpx

חופשה נעימה מספריית פיג'מה! ⛱️ מחכים לכם עם ספרים נהדרים בשנה הבאה 💙

 

ספרים כיתות א-ב > נמאס

נמאס

כתב ואייר: גלעד סופר / הוצאת כנרת

יחולק בינואר/טבת תשפ"א

שרגא כלב-הים חי בקוטב, וכל ימיו נראים אותו הדבר: קור, שלג ודגים לארוחת הצוהריים. לשרגא נמאס. מתי ואיפה יהיה שרגא שמח בחלקו? סיפור משעשע וחכם שבמהלכו מבין שרגא "איזהו עשיר?"

  ללוח הספר בפינטרסט     לסרטון בעקבות הספר

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

פעילות בחיק המשפחה

מה כבר יכול להיות מעניין בחייו של כלב ים? ואם בכל זאת קורים דברים נפלאים ויוצאי דופן – האם גם מהם לא נמאס בשלב כלשהו? בעזרת הומור ובתחכום רב, הספר "נמאס" מעורר ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

לשרגא, כלב-הים שחי בקוטב, נמאס. מסביבו רק קור, שלג, דגים וכלבי ים. בדיוק כששרגא מרגיש שנמאס לו לגמרי, נוחתת חללית ונושאת אותו אל חיים מפתיעים בעיר הגדולה; אך מתברר שגם ...

פעילות בגן ובכיתה   

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

להורים שלום,

מה כבר יכול להיות מעניין בחייו של כלב ים? ואם בכל זאת קורים דברים נפלאים ויוצאי דופן – האם גם מהם לא נמאס בשלב כלשהו? בעזרת הומור ובתחכום רב, הספר "נמאס" מעורר בנו הרהורים על השגרתי והקבוע בחיינו ועל חיים הנראים נוצצים ומיוחדים. האם הם באמת כאלה? ואיך הם משפיעים על האופן שאנחנו מעריכים את חיינו?

חכמי המשנה הציעו למצוא את העושר בחיים כפי שהם:

אֵיזֶהוּ עָשִׁיר? – הַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ

[מסכת אבות פרק ד משנה א]

הצעה פשוטה לכאורה, אך למעשה מאתגרת: כיצד נוכל למצוא מדי יום עניין בחיים השגרתיים שלנו? כיצד נוכל להרגיש "עשירים" וליהנות ממה שיש לנו?

פעילות בחיק המשפחה

 • שיחה – נמאס…?

  האם גם אתם, הורים וילדים, מרגישים לפעמים כמו שרגא – שנמאס לכם? ממה נמאס לכם וממה לא נמאס לכם כמעט אף פעם? מה אתם עושים כשאתם מרגישים ככה? האם תוכלו לייעץ לשרגא מה לעשות כשנמאס לו?

 • התבוננות – מוצאים את הטוב

  לשרגא נמאס ולכן הוא ברח למקום אחר, אך האם זאת האפשרות היחידה? במקרה שיש תחושה שנמאס, אפשר להתבונן סביבנו ולחפש דברים טובים שיש בחיינו. אפשר גם לפרט את הדברים הטובים שקרו בכל יום. אפשר להכין מחברת משפחתית של דברים טובים, כמו "חברה הצחיקה אותי", "קיבלתי ספר שרציתי", "אני בריאה", ועוד. כדאי לשתף זה את זה ברגעים הטובים של היום ולבחון אם ההתמקדות ברגעים הטובים וההנצחה/והרישום שלהם במחברת משפרות את ההרגשה גם בימים הבאים.

 • משחק – קוביית 'משעמם לי?'

  "משעמם לי!!!" – כמה פעמים אמרתם או שמעתם את צמד המילים הזה? לשבירת שגרה והוספת עניין קחו קובייה גדולה או הכינו קובייה מקופסת קרטון. כתבו על כל צד פעולות שוברות שגרה, כמו הקמת אוהל בסלון, משחקי כדור או שירה בליווי תנועות. בכל פעם שמשעמם למישהו, אפשר להטיל את הקובייה ולקבל רעיון מה אפשר לעשות. מומלץ לרענן מדי פעם את ההצעות לשבירת השגרה, כדי שלא יימאס…

 • המחזה – מה אומר החייזר?

  לכל אורך הסיפור החייזר מדבר בשפה שאנחנו לא מבינים. האם תוכלו לספר מה אומר החייזר? מה הוא אמר כשנשאר בשלג אחרי ששרגא עזב? מה הוא אמר כשראה ששרגא חזר? ומה ענה לו שרגא? תוכלו להמחיז את דברי החייזר, להתאים לו קול מיוחד ולספר מה הוא עושה כשנמאס לו…

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

נמאס – הצעה לצוותים – תשפ"א

לשרגא, כלב-הים שחי בקוטב, נמאס. מסביבו רק קור, שלג, דגים וכלבי ים. בדיוק כששרגא מרגיש שנמאס לו לגמרי, נוחתת חללית ונושאת אותו אל חיים מפתיעים בעיר הגדולה; אך מתברר שגם שם, נמאס לשרגא והוא חוזר הביתה כדי לגלות, כי שוב נמאס לו…
הספר "נמאס" מעלה בחיוך ובתחכום הרהורים על חיינו: על השיגרתי והקבוע, על חיים של אחרים הנראים נוצצים ומיוחדים – האם הם באמת כאלה…? ועל ההשפעה שלהם על האופן בו אנחנו מעריכים את חיינו.
חכמי המשנה הציעו למצוא את העושר בחיים כפי שהם:

אֵיזֶהוּ עָשִׁיר? – הַשָּׂמֵחַ בְּחֶלְקוֹ

[מסכת אבות, פרק דמשנה  א]

לכאורה זוהי הצעה פשוטה , אך למעשה היא מאתגרת: כיצד נוכל למצוא מדי יום עניין בחיים השגרתיים שלנו? – הספר "נמאס" מזמן שיחה עם ילדים וילדות על שעמום, על שגרה ועל משמעות.

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • מפגש ושיחה – 

  הספר מזמן שיחה על התחושות והמחשבות שלנו לגבי חיינו ולגבי חייהם של אחרים: מה אפשר לעשות כשמרגישים שמשעמם ושנמאס? האם יש פעילויות שאף פעם לא נמאס לכם לחזור ולעשות? האם, לדעתכם, גם אנשים מפורסמים יכולים להרגיש שנמאס להם?

 • והרי החדשות – 

  בעקבות הסיקור החדשותי שבסיפור תוכלו להפוך את הכיתה לחדר חדשות ולהציע לילדים לכתוב לעיתון כותרות המסקרות את ביקורו של שרגא בעיר הגדולה. ניתן גם לערוך ראיון עם שרגא: לשאול אותו שאלות ולבקש מתלמיד או מתלמידה אחרים שיענו בשמו.. את הידיעות החדשותיות כדאי לתלות בכיתה.

 • ספר הנמאס הכיתתי – 

  כיצד מתמודדים עם התחושה ש'נמאס'? תוכלו לבקש מהתלמידים לתת עצות ולספר מה הם עושים כשהם מרגישים כך ומה עוזר להם. ניתן גם לראיין זה את זה ולאגד יחד את שלל העצות והראיונות  ב'ספר הנמאס הכיתתי'.

 • השרגא שלי ואני – 

  השרגא שלי ואני – התלמידים יכולים, על גבי ציור של כלב ים, לעצב את ה'שרגא' המיוחד שלהם על ידי הוספת חפץ, הבעת פנים, פריט לבוש ומסר שיכתבו בבועת הדיבור. את היצירות ניתן להציג ב'תערוכת שרגאים'

 • העשרה

  חללית –  גזוז

  אני כאן/ אני שם – רחוב סומסום

 • מילות מפתח – 

  שגרה, שעמום, הרגל, שינוי, ייחודיות, פרסום, קומיקס, הומור, שייכות

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

בית ספר תל"י גילה בירושלים בעקבות הספר נמאס

חוויות מהשטח

Надоело

Что интересного может произойти в жизни тюленя? Ну, а даже если вдруг с тюленем случилось нечто удивительное, из ряда вон выходящее, не надоест ли ему в конце концов и это приключение? Прибегая к юмору, автор мудрой книги «Надоело» заставляет нас задуматься о рутине нашей жизни и сравнить ее с заманчивыми, на первый взгляд, роскошью и приключениями. Так ли роскошна и интересна «другая» жизнь? Как это понимание влияет на наше отношение к той жизни, которую мы проживаем?

Мудрецы Мишны предлагают ценить богатство простоты жизни:

Кто богат? Тот, кто доволен своей участью.

[Трактат Авот, Глава 4, Мишна алеф]

Казалось бы, речь идет о простой истине, но, оказывается, это вовсе не так просто каждый день находить счастье и способность радоваться обыденным вещам, чувствовать себя «богачами», довольствуясь тем, что имеем.

Читаем вместе – играем вместе

 

Беседа: Опять надоело..?

Возможно, и вы, взрослые и дети, порой чувствуете то же, что чувствовал тюлень Шрага? Что вам надоедает, а что не надоедает практически никогда? Что вы делаете, когда вам становится скучно? Может быть, у вас есть полезный совет для Шраги о том, как вести себя в таких ситуациях?

Созерцание – найти хорошее

Шраге надоела привычная жизнь, поэтому он отправился далеко-далеко. Единственное ли это решение в таких ситуациях? Когда кажется, что все совсем надоело, стоит оглядеться вокруг и поискать положительные стороны действительности. Можно перечислить все хорошее, что произошло с вами за последние дни. Один из вариантов – завести специальную семейную тетрадь и записывать в нее положительные моменты, например: «меня рассмешила подруга», «я получил в подарок книгу, о которой мечтал», я здорова» и т. д. Делитесь с членами семьи хорошими впечатлениями, размышляйте о них вместе, фиксируйте их в тетрадке – это поможет сохранить позитивный настрой в будущем.

Игра – игральные кости «скучно или нет?»

«Мне скучно!» Сколько раз вы слышали это словосочетание или произносили его сами? Чтобы разнообразить будни, мы предлагаем вам сыграть в игру. Найдите дома крупную игральную кость или приготовьте ее своими руками из картонной коробки. На каждой стороне кубика напишите занятия и действия, которые могли бы помочь вам отвлечься от рутины, например: разбить палатку посреди большой комнаты, поиграть в мяч или спеть и станцевать. Когда кому-то из домашних становится скучно, бросайте кубик и смотрите, что на нем выпало и чем интересным можно заняться. Мы рекомендуем периодически обновлять идеи на кубике, чтобы вам не надоело…

Домашний спектакль «Что сказал инопланетянин?»

На протяжении всего повествования инопланетянин говорит на непонятном нам языке. Сможете ли вы пересказать, что говорит инопланетянин? Что он сказал, оставшись один в снегу после отправления Шраги? Что он сказал, увидев, что Шрага вернулся? Что ответил ему Шрага? Мы предлагаем вам поставить домашний спектакль и сыграть в нем инопланетянина. Попытайтесь включить в сценарий предложения инопланетянина о том, как развеять скуку.

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

Fed Up

Written and illustrated by: Gilad Soffer

 

Dear Parents,

What can possibly be interesting in a seal's life? And if wonderful, extraordinary things just happen to happen – wouldn’t it get fed up of them too at some point? With great humor and sophistication, Fed Up makes us wonder about all that's routine and constant in our lives, and about all those lives that seem so special and spectacular. Are they really? And how do they affect our appreciation for our own lives?

The Mishna sages suggested that we find wealth in life just as they are:

 

Who is rich? One who is happy with this lot

[Ethics of the Fathers, 4:1]

 

This seemingly simple suggestion is, in fact, challenging: how can we rediscover interest in our mundane lives each and every day anew? How can we feel "rich", and enjoy what we have?

Reading together, experiencing together

Discussing – Fed up…?

Do you, parents and children, sometimes feel fed up just like Shraga? What are you fed up of, and what do you (almost) never tire of? What do you do when you feel this way? Can you give Shraga some advice as to what he should do when he feels fed up?

Observing – Discovering the positive

Shraga is fed up, and so he runs away elsewhere. But is that the only option available to him? If you're feeling fed up, you can always look around you, and discover the positive aspects in our lives. Perhaps you can list all the good things that happened each day. How about making a family scrapbook of positive things, such as "my friend made me laugh", "I got the book I wanted", or "I'm healthy". You could share the best moments of your day with one another, and check to see whether focusing on the positive and recording your best moments in the scrapbook will improve your mood in the following days as well.

Playing – The 'I'm Bored' die

"I'm bored!!!" – how often have you said or heard these two words? To shake things up a little, and spice things up, take a large die, or make one out of a cardboard box. Write some routine breakers on each side, such as "putting up a tent in the living room", "ball games" or "singing and dancing". Each time one of you gets bored, throw the die, and get inspired to do something fun. We recommend writing some new ideas on your die from time to time, so you won't get fed up of them…

 

Acting the story out – What is the alien saying?

Throughout the book, the alien speaks a language that readers cannot understand. Can you tell what the alien is saying? What did it say when it was left out in the snow after Shraga had gone? What did it say upon Shraga's return? And how did Shraga respond? You could act out the alien's text, give it a special voice, and tell everyone what it does when it's fed up…

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.