fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > נשיקה של חנוכה

נשיקה של חנוכה

כתבה: עפרה הופנברג קוונשטוק / אייר: עידו הירשברג / הוצאת ידיעות ספרים

יחולק בנובמבר/חשוון תשפ"א

 ספר חדש!

בערב חג החנוכה הַשַׁמָּשׁ לא רוצה להדליק את הנרות. הוא חושש שלא תישאר לו אש אם יחלק אותה לשאר הנרות. ספר מיוחד החוגג את חנוכה ואת הטוב שלעולם אינו נגמר גם אם חולקים בו עם אחרים. מבוסס על מקור תלמודי.

   ללוח הספר בפינטרסט

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

פעילות בחיק המשפחה

בימים הקצרים והחשוכים ביותר בשנה מגיע חג החנוכה ומביא איתו אור וחום, ושמחה בלב. בכל יום מימות החנוכה מדליק השַׁמָּשׁ את נרות החג, אור החנוכייה מוסיף ועולה עוד ועוד, ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

בערב חג החנוכה הַשַׁמָּשׁ חושש שלא יישאר לו אור אם יחלוק אותו עם שאר הנרות. כאשר האור עובר לבסוף מנר לנר, הוא לומד כי "אין סופית הלהבה, היא דומה לאהבה".

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

בימים הקצרים והחשוכים ביותר בשנה מגיע חג החנוכה ומביא איתו אור וחום, ושמחה בלב. בכל יום מימות החנוכה מדליק השַׁמָּשׁ את נרות החג, אור החנוכייה מוסיף ועולה עוד ועוד, ואור השַׁמָּשׁ לא פוחת! האם רק נרות יכולים לתת משלהם ולא לאבד מאורם? חכמים סברו כי אפשר ללמוד מהנרות תובנה לחיינו שלנו, בני האדם: האדם הנותן לחברו ומעניק לו טוב אינו גורע מעצמו דבר. הוא דומה לאותו הנר המעניק מאורו לנרות שלידו:

כְּאָדָם שֶׁמַּדְלִיק נֵר מִנֵּר, הַנֵּר דּוֹלֵק וַחֲבֵרוֹ אֵינוֹ חָסֵר

(במדבר רבה י"ג)

שיחה – לתת אהבה

השַׁמָּשׁ מבין כי "אין סופית הלהבה, היא דומה לאהבה". ומה אתם חושבים – האם האהבה יכולה להמשיך ולגדול כמו להבה גם לאחר שמעניקים ממנה לאחרים? האם יש לנו מספיק אהבה עבור כל מי שאנו אוהבים?

 

פעילות בחיק המשפחה

 • השראה – מדור לדור  סיפור חנוכה הוא סיפור שעובר מדור לדור. האם יש לכם סיפורים, שירים או מאכלים שעוברים אצלכם במשפחה? לאחר הדלקת נרות החג תוכלו לספר על חגיגות החנוכה כשאתם ההורים הייתם ילדים, ולהוסיף ולספר זה לזה סיפורים ששמעתם במשפחה, לשיר שיר משפחתי נושן או להכין יחד מאכל אהוב.

 • משחק – מעבירים אהבה  בזמן הדלקת נרות החנוכה הביטו כיצד הם מעבירים אור מנר אחד לשני. כמו נרות החג, גם אתם יכולים להעביר אהבה במשפחה: עומדים בשורה ומעבירים מאחד לשנייה "אור" של אהבה בדמות חיבוק, נשיקה או מילה טובה. אם מתחשק – אפשר לערוך כמה סבבים שבכל אחד מהם ממציאים דרך חדשה לבטא באמצעותה אהבה ולהעביר אותה למישהו אחר מהמשפחה.

 • תנועה – מרוץ הנרות  המשחק דומה למרוץ שליחים, כאשר הנר הוא החפץ שעובר בין בנות ובני הבית: בכל פעם אחד מבני הבית רץ עם הנר עד לנקודה מוסכמת, שם מחכה לו בן משפחה נוסף, מקבל את הנר ורץ הלאה כדי להעביר לבן המשפחה הבא בתור. אפשר לבחור מסלול מעגלי שבו משחקים סביב-סביב עד שמתעייפים, ואפשר לבחור מסלול שמסתיים בנקודה שנקבעה מראש. העברתם את הנר? – כל הכבוד! אפשר להעביר ביניכם כריות וכוסות שתייה ולנוח יחד…

 • יצירה – ברכה מדליקה

  חג החנוכה הוא הזדמנות להעניק שמחה ואור לקרובים, לשכנים ולבני המשפחה: תוכלו להכין ברכת חג בצורת נר ולכתוב יחד מילות ברכה שיאירו את החג ויחממו את הלב של מי שיקבל אותן.

  הצעות ליצירה ולהכנת כרטיסי חג בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילות בגן לחצו כאן

"נשיקה של חנוכה" – הצעה לצוותים – תשפ"א

בערב חג החנוכה הַשַׁמָּשׁ חושש שלא יישאר לו אור אם יחלוק אותו עם שאר הנרות. כאשר האור עובר לבסוף מנר לנר, הוא לומד כי "אין סופית הלהבה, היא דומה לאהבה".
הספר "נשיקה לחנוכה" חוגג את חג החנוכה בהשראת מקור עתיק:

"כְּאָדָם שֶׁמַּדְלִיק נֵר מִנֵּר, הַנֵּר דּוֹלֵק וַחֲבֵרוֹ אֵינוֹ חָסֵר".

(במדבר רבה יג)

חכמים הבחינו בדמיון שבין צורת הנר הדולק לבין צורת האדם, וסברו כי ניתן לקבל מהנר ומאורו תובנה לחיינו: כשם שניתן להעביר אור מנר לנר מבלי להחסיר מאור הנרות, כך בני האדם יכולים לסייע זה לזה, שכן הטוב אינו נגמר גם כאשר חולקים אותו עם אחרים.
להעשרה – חנוכה – עלון מקוון לגננת, האגף לחינוך קדם-יסודי

ידע

אוריינות שפתית – הרחבה והעשרה של אוצר המילים במילים ממשלב גבוה: מרום, התאווה, נור, גחלת. ידע על ספרים, חריזה.
מסורת ומורשת – היכרות עם חג החנוכה ועם מאפייניו
ידע תהליכי – הדלקת האש
אומנות חזותית – בהשראת האיורים, צבעים חמים קרים, אור באומנות

מיומנויות

שפה – העשרת השפה וכישורי השיח
מיומנויות בין-אישיות – פיתוח קשר בין-אישי, אכפתיות ורגישות לחברים ולחברות, היכרות עם דרכים ליצירת קשר חברי ולמתן עזרה
מיומנויות תוך אישיות – הכוונה עצמית, ויסות רגשי
חשיבה יצירתית – התבוננות באיורים שבספר, דיאלוג איתם ויצירה בהשראת הספר

ערכים

כבוד האדם – אהבת אדם, כבוד לחברים ולחברות
ערכי מורשת לאומית – חג החנוכה, אִמרה מהמקורות: "כאדם שמדליק נר מנר, הנר דולק וחברו אינו חסר…", אהבת הדעת וחדוות הלמידה

 

 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • שיח רגשי

  ילדים וילדות צעירים מתקשים לעתים לחלוק. שיח רגשי מתווך יכול לסייע להם ללמוד לחלוק ולהפנים את ערך הנתינה. תוכלו לשאול:

  למה הַשַׁמָּשׁ לא רצה להדליק את הנר? ממה הוא חשש?

  האם גם אתם חוששים לתת דברים לאחרים?

  איך, לדעתכם, הרגיש הַשַׁמָּשׁ אחרי שהנר נדלק?

  איך אתם מרגישים כאשר מעניקים לכם דברים?

  איך אתם מרגישים כשאתם מעניקים לאחרים ומשמחים אותם?

  בעקבות האיורים

  מה ההבדל בין מראה השכונה בתחילת הסיפור ובין המראה שבסופו?

  כיצד הָעמידה של השַׁמָּשׁ השתנתה לאורך הסיפור?

  האיורים לאורך כל הספר מביעים נתינה מסוגים שונים. נעקוב אחריהם עם הילדים והילדות וננחה אותם להתבונן כיצד מתוארים הנר הנותן והנר המקבל: מהי הבעת הפנים? כיצד כל אחד מהם מרגיש?

 • מעגל של נתינה – 

  מה אפשר להעביר לחבר, והוא לעולם לא ייגמר? תוכלו לשבת במעגל ובכל סבב להעביר דבר שכדאי לתת לחברים ולקבל מהם: מחמאה, חיוך, סיפור בדיחה או לחיצת יד. כל ילד או ילדה ישַׂמחו את מי שיושב מימינם עד שיסתיים הסבב ויוכרז הדבר הטוב הבא.

  בעקבות הפעילות תוכלו לשוחח על הדברים שאפשר לתת לחבר והם אינם נגמרים לעולם.

 • מעבירים נר מנר – 

  בעקבות ההאנשה של הנרות אפשר ליצור חנוכיות אנושיות. בקשו מילדי וילדות הגן להתחלק לקבוצות של שמונה וליצור בגופם חנוכייה עם שמונה "נרות". הילד שייבחר לתפקיד השַׁמַָשׁ "ידליק את הנרות" האנושיים בדרכים מגוונות כמו טפיחה על הגב או מילת קסם. כל "נר" ש"יידלק" יניע את גופו בדרך שיבחר כדי להמחיש את תנועת השלהבת.

 • ניצני אוריינות – 

  חריזה – לאורך הסיפור השתמשה הסופרת בחריזה סופית שעניינה צלילים זהים בסופי מילים המופיעות בסוף הטור. לאחר הקראת הסיפור נציע לילדים לאתר את החרוזים. ניתן להציע להם להכין משחקי קלפים המבוססים על החרוזים בשיר.

  הצליל "שְׁ" –  צליל זה מופיע שוב ושוב בסיפור. בעמ' 12, למשל: דרש/ שַׁמָּשׁ/ אש/התעקש… אפשר להקריא את הפִּסקה ולבקש מהילדים והילדות לנסות להבחין בצליל החוזר על עצמו ובאות שי"ן.

  בהמשך יוכלו ילדות וילדי הגן להציע מילים נוספות שבהן הצליל "שְׁ" מורגש.

  משחק תנועה – הילדים והילדות עומדים בשורה ומאזינים למילים שנאמרות להם. כאשר הם שומעים מילה הכוללת את הצליל "שְׁ", הם מתקדמים בקפיצה, כך עד שהם מגיעים אל היעד.

 • רגע של פיוט – 

  ניתן להשמיע לילדים את הפיוט "אור הנר" מאתר "בואו לגני". הפיוט נכתב על פי דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ועניינו ההכרה באור האישי הייחודי והפצתו לטובת הקהילה כולה.

  לאחר השמעת הפיוט אפשר לשוחח עם הילדים על האור הייחודי להם, המתבטא בתכונות חיוביות וביכולות, ולעלות הצעות לתרומה לקהילה – כל אחד ואחת בעזרת האור המיוחד לו.

 • העשרה – 

  עלון מקוון לחג החנוכה באתר האגף לחינוך קדם-יסודי

  ניסוי מדעי לחנוכה – איך להדליק נר כבוי מְעַשֵּׁן, מכון דוידסון

  חנוכה – מידע על החג והצעות ליצירה בעקבות הנרות – אתר הלו"ז העברי

 • רגע קהילתי – 

  הסיפור מזמן נתינה לקהילה: בעזרת הילדות והילדים אפשר למפות צרכים של הקהילה במרחבי החיים של הגן ולבדוק כיצד אנו יכולים לתרום לקהילה שלנו.

  להשראה צְפו בשני סרטוני גננט המציגים את סיפורם של שני גנים שמצאו דרך להעניק לקהילה הסובבת.

  חלומות מתגשמים

  נפגשים בגינה הקהילתית

 • קשר עם קהילת הגן – 

  הספר מזמן פעילות משפחתית לחנוכה סביב סיפורים משפחתיים על החג ועל זיכרונות הילדות של ההורים או המְחזה ושיתוף המשפחות בהצגת הסיפור.

חוויות מהשטח

סרטון בעקבות ערך הסיפור "נשיקה של חנוכה"

פרויקט מיוחד של קבוצת הופ! המעודד ילדים לייצר שינוי בסביבתם באמצעות הושטת יד, שיתוף פעולה ועזרה הדדית.

Ханукальный поцелуй

Дорогие родители!

Когда дни становятся все короче, а за окном пасмурно и серо, наступает праздник Ханука, неся с собой свет и тепло, от которых бывает так хорошо на душе. На протяжении всей ханукальной недели мы зажигаем свечи от девятой свечи-служки, на иврите «шамаш», пламя свечей множится, а шамаш продолжает светить со всей силой! Только ли свечи способны дарить свет, не лишаясь его? Еврейские мудрецы полагали, что свечи могут служить нам примером для понимания сути человеческой жизни по принципу «не оскудеет рука дающего». Щедрый человек подобен свече, дарящей свой свет:

Подобно человеку, зажигающему свечу от свечи, – свеча горит и от той не убавилось

[Бемидбар раба, 13]

Беседа – дарить любовь

Свеча шамаш действует согласно следующему принципу – пламя бесконечно, подобно любви. Как вы думаете, способна ли любовь, которую мы дарим окружающим, расти и множиться, как пламя? Достаточно ли у нас любви для всех, кого мы хотели бы ей одарить?

Читаем вместе – проводим вместе время

 

Вдохновение – от поколения к поколению

Легенда о ханукальном чуде передается из поколения в поколение. Может быть, и в вашей семье хранятся давние истории, песни или уникальные рецепты блюд? После зажжения праздничных свечей вы можете рассказать малышам о вашем детстве, вспомнить истории, которые передаются в вашей семье от отца к сыну и от дочери к матери, спеть песни или приготовить любимое блюдо.

Игра – делимся любовью

Зажигая ханукальные свечи, обратите внимание, как пламя передается от свечи к свече. Любовь к близким передается подобно этому пламени. Поиграйте в игру: станьте в ряд, дарите друг другу свет любви, выражая ее объятиями, поцелуями или добрыми словами. Можно сыграть несколько раундов, каждый раз придумывая новый способ выражения теплых чувств по отношению друг к другу.

Движение – эстафета свечей

Мы предлагаем вам сыграть в игру наподобие эстафеты, используя свечу вместо эстафетной палочки. Каждый из членов семьи, по очереди, бежит со свечей в руке в оговоренное место, там его ждет следующий участник эстафеты, который принимает свечу и продолжает бег к следующему игроку. Можно бегать по кругу, пока вы не устанете, или придумать маршрут с конечной точкой.

Поиграли в эстафету со свечой? Молодцы! Теперь можно передать друг другу стаканы воды и подушки и прилечь отдохнуть.

Зажигательная открытка своими руками

Праздник Ханука предоставляет нам отличную возможность подарить свет и радость родным и близким, соседям и друзьям. Вырежьте и разрисуйте поздравительную открытку в форме свечи, напишите вместе с детьми зажигательное поздравление, которое порадует того, кто его получит.

На странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest вы найдете примеры таких открыток.

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

A Hanukkah Kiss

Written by: Ofra Hoffenberg Kavenshtok

Illustrated by: Ido Hirshberg

 

Dear Parents,

 

We celebrate Hanukkah during the shortest, darkest days of the year, and it spreads light and warmth in our homes, and fills our hearts with joy. On each of the eight days of Hanukkah, the Shamash lights the holiday candles, the light of the Menorah grows, whilst that of the Shamash does not diminish. Can others, like candles, give of their light without losing any of it? Our Rabbis believed that candles can teach us life lessons: those of us who give to others, and do good by them, take nothing away from themselves. They are just like the candle that gives of its light to the other candles:

“As a person who lights one candle from another, and the second burns while the first is not diminished.”                              [Bamidbar Rabbah, 13]

 

Discussing – Giving love

The Shamash understands that a flame is endless, much like love. What do you think? Can love keep growing like a flame, even after some of it has been given to others? Do we have enough love for all those we care about?

Reading together, experiencing together

Inspiration – From one generation to another

The story of Hanukkah is passed down from one generation to the next. Do you have stories, songs, or recipes that are passed down in your family? After lighting the Hanukkah candles, you may want to tell your child how you celebrated Hanukkah when you were growing up, and add stories you heard from your own family. How about singing a good old family song, or preparing some food for all of you to enjoy?

Playing – Passing the love around

As you light the Hanukkah candles, watch how they pass the flame from one to the other. Just like the Menorah candles, you could pass the love around in your family: stand in a row, and pass round the love "flame" by giving each other hugs and kisses, or saying something nice. You could go round several times, if you wish, finding new ways of expressing love and passing it round to different family members each time.

Moving – The candle race

This game is similar to a relay race, only instead of passing a baton to the next runner, you pass a candle: each time one of your family members runs with the candle to a set point, where another family member is waiting to receive the candle and run on to the next spot. You may want to create a circular route where you play round and round, or one with a start and finish line. Did you manage to pass the candle on? Good job! Afterwards, you can pass round some cushions and drinks, and rest together.

Doing some arts & crafts – A de-light-ful greeting card

Hanukkah provides us with a wonderful opportunity to bring joy and light into our loved ones, neighbors, and family's hearts: you may want to make a greeting card in the shape of a candle in which to write a heartwarming greeting that will light up your holiday and that of its recipient.

Arts & crafts and greeting card ideas can be found on the PJLibrary Pinterest page.

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.