fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > לימונדה

לימונדה

כתבה: עדי זליכוב רלוי / אייר: אביאל בסיל / הוצאת ידיעות ספרים

יחולק בדצמבר/טבת תשפ"א

מה שמתחיל בחשק לכוס לימונדה הופך בעזרת רעיון טוב, פֶּרץ יזמוּת, נחישות ועבודת צוות לאימפריה של מיץ! סיפור על יוזמה מרעננת שהופכת להצלחה מסחררת ומעלה שאלה חשובה: ממה אנחנו נהנים באמת?

  ללוח הספר בפינטרסט     לסרטון בעקבות הספר

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

פעילות בחיק המשפחה

הילדים בספר "לימונדה" יוזמים, פועלים ורואים ברכה במעשיהם: דוכן הלימונדה שלהם מצליח מעל למשוער! אבל האם די בשמחה ובהצלחה מדוכן הלימונדה המשגשג? האם ההצלחה יכולה ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

מה שמתחיל בחשק לכוס לימונדה הופך בעזרת רעיון טוב, פֶּרץ יזמוּת, נחישות ועבודת צוות לאימפריה של מיץ! סיפור על יוזמה מרעננת להקמת דוכן לממכר לימונדה שהוגים ילד וילדה ...

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

הילדים בספר "לימונדה" יוזמים, פועלים ורואים ברכה במעשיהם: דוכן הלימונדה שלהם מצליח מעל למשוער! אבל האם די בשמחה ובהצלחה מדוכן הלימונדה המשגשג? האם ההצלחה יכולה להחליף את טעם ההנאה הפשוטה של הכנת כוס לימונדה יחד עם סבתא בחצר?

מחבר תהילים מתאר חיי עמל שיש בהם ברכה כך:

יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל, אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ

(תהלים קכ"ח, פסוק ב')

החיים מעבודת כפיים ביושר לב ומתוך שמחת העשייה מביאים לאדם אושר ותחושה טובה. בעולם של הגשמה ועידוד יוזמה ופעלתנות, אפשר למצוא ברכה בפרי העמל וגם בכוס לימונדה מרעננת, בהתבוננות אל השמים וברגעים של מנוחה והרפיה הטובים בכל גיל ובכל עת.

פעילות בחיק המשפחה

 • שיחה – לעשות בעצמי  "מי אשר זרע בדמע – בשמחה עכשיו קוצר" – הילדים בסיפור נהנים לעבוד ולפעול באופן עצמאי האם אתם – הורים וילדים – נהנים לעבוד וליצור בעצמכם? אילו עבודות אתם אוהבים לעשות יחד, עם חברים או עם סבא וסבתא? ואילו פעולות אתם נהנים לעשות בכוחות עצמכם?

  – חישבו יחד על פעולות הדורשות מכם מאמץ אך מסבות הנאה.

 • הנאות פשוטות יש הנאות פשוטות ויומיומיות כמו לשתות לימונדה יחד, להריח פרח ריחני או להאזין לסיפור. אפשר להכין במשותף אוסף הנאות משפחתי: ציירו על פתקיות רגעים של הנאה ותלו את הפתקיות במקום מרכזי בבית. בכל יום תוכלו "לקטוף" פתקית ולהקדיש כמה דקות להנאה פשוטה ומשותפת.

 • משחק ריחני בספר מופיעים שלל ריחות; לימונים, צמחי תבלין וּורדים. בעקבות הריחות אפשר לשחק בחידון ניחוחות: אוספים פריטים ריחניים (סבון, מקל וניל, עלי נענע, קליפות תפוז וכד'…) ומתחילים לשחק. כל אחד בתורו עוצם עיניים, מריח אחד מהפריטים המוגשים לו ומנחש מהו. האם הוא הצליח לנחש רק בעזרת חוש הריח? אפשר להיעזר גם בחוש המישוש. בתום המשחק כדאי לאסוף לסלסילה פריטים בעלי ניחוחות נעימים ולהריח ברגעים קטנים של הנאה פשוטה.

 • צומחים ברינה  כדאי לצאת לחיפוש בסביבה הקרובה ולגלות עצי פרי, פרחים או צמחי תבלין. אפשר גם לגדל באדנית או בגינה צמחי תבלין כמו נענע, שיבה, מרווה או לימונית. זוהי הזדמנות להעניק לילד או לילדה תפקיד – להיות אחראי על השקיית הצמחים, ובבוא היום – לקטוף אותם בשמחה ולהשתמש בהם בהנאה!

  הצעות להכנת גינת תבלינים בדף הספר באתר ובפינטרסט של ספריית פיג'מה.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

"לימונדה" – הצעה לצוותים – תשפ"א

מה שמתחיל בחשק לכוס לימונדה הופך בעזרת רעיון טוב, פֶּרץ יזמוּת, נחישות ועבודת צוות לאימפריה של מיץ! סיפור על יוזמה מרעננת להקמת דוכן לממכר לימונדה שהוגים ילד וילדה בעקבות ביקור אצל סבתא. היוזמה הופכת להצלחה מסחררת ומעלה שאלות גדולות: האם די בשמחה ובהצלחה מדוכן הלימונדה המשגשג? האם ההצלחה יכולה להחליף את טעם ההנאה הפשוטה של הכנת כוס לימונדה עם סבתא בחצר? ממה אנחנו נהנים באמת?

להעשרה והשראה – פעילות הפגה ורוגע ב"רגע של רוגע" בגן בן יהודה בתל-אביב

איזון בין מרחבי רוגע למרחבי פעילות בגן

כך מתאר מחבר תהילים חיי עמל שיש בהם ברכה:

"יְגִיעַ כַּפֶּיךָ כִּי תֹאכֵל אַשְׁרֶיךָ וְטוֹב לָךְ".

(תהלים קכח, ב)

עבודת כפיים ביושר לב ומתוך שמחת עשייה מביאה לאדם אושר ותחושה טובה. בעולם של הגשמה ועידוד יוזמה ופעלתנות אפשר למצוא ברכה גם בפרי העמל וגם בכוס לימונדה מרעננת, גם בהתבוננות בשמיים וגם ברגעים של מנוחה והרפיה. אלה טובים בכל גיל ובכל עת.

ידע

ידע תהליכי – מתאר סדרה של פעולות שננקטו לשם השגת מטרה.

ידע בתחומי הליבה – העשרת אוצר המילים, תהליכי חקר מדעיים, מושגים במתמטיקה

מיומנויות

שפה – אוריינות שפתית – מודעות פונולוגית – זיהוי חריזה, מילות תואר

יזמות ופעלנות – העלאת תכנים ורעיונות, העלאת יוזמות אישיות וקבוצתיות, למידה במרחבי חיים

חשיבה ביקורתית וחשיבה יצירתית

מיומנויות גופניות – בריאותיות – קידום אורח חיים בריא איזון בין תחומי החיים

מיומנויות בין אישיות – שיתוף פעולה לקידום מטרות משותפות

ערכים

קידום מחשבה עצמאית ויוזמה, עידוד הסקרנות והעניין, אחריות ואכפתיות אישית וחברתית, ערך העבודה, שיתופי פעולה וחברוּת

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה בגן:

  הספר "לימונדה" מזמן שיחה פתוחה על יוזמה, על הנאות החיים ועל שמחת העשייה לצד שמחת המנוחה. תוכלו לשאול את ילדי וילדות הגן:

  לילדים שבסיפור כבר היו אופניים. מדוע הם רצו לקנות אופניים חדשים?

  מדוע  הם המשיכו למכור לימונדה לאחר שקנו אופניים חדשים?

  מדוע הם החליטו להפסיק למכור לימונדה?

  מה אפשר ללמוד על הרגשתם של הילדים מאיורי הבעת הפנים שלהם?

 • יזמות בגיל הילדים:

  ילדי הגן העתידי גדלים לעולם שבו ה"פעלנות" (agency) היא מרכיב עיקרי בהתנהלותם ובעידודם לקבוע מטרות ולפעול באופן עצמאי להשגתן כדי לשפר את איכות חייהם.

  יוזמה באיורים – ניתן לעקוב אחר התפתחות תהליך היזמות בסיפור: מהרעיון, דרך התכנון, המשאבים ושיתופי הפעולה ועד היישום. כדאי לשחזר עם הילדים והילדות את התהליך ואת סדר הפעולות בסיוע האיורים.

  עידוד יזמות – הספר הוא הזדמנות לעודד יזמות והשתתפות פעילה בקרב הילדות והילדים בגן: אפשר לעודד חקירה של מרחבי הגן והחצר ולהציע הצעות לשיפור ולהוספת מרחבים חדשים. ניתן ליזום עשייה למען הכלל או ליצור קבוצות חקר ויזמות לפי בחירתם של הילדות והילדים במרחבי חיים שונים מתוך אמונה כי הקשבה ועידוד הסקרנות שלהם יעלו יוזמות מקוריות ויצירתיות.

   

  להעשרה מקימים בית מקרטוני חלב – יוזמה ופעלנות בגן "פטל" שמסייעות לפתרון מחלוקת.

  חלומות מתגשמים – יוזמות ילדים עם גשר לקהילה

 • משחק מילים:

  הספר יכול לתרום להעשרת אוצר המילים של הילדות והילדים אם במילים המציינות פעולות חקלאיות ואם במילים בעלות צליל משעשע, כמו "תשוש" ו"רצוץ". כדאי ליצור משחקי פנטומימה שבהם בכל פעם ילדה או ילד מציגים את אחת המילים, והקבוצה מנחשת באיזו מהפעילויות מדובר ומחפשת את האיור המתאים בספר.

 • לימונדה קרה:

  אפשר להציע לילדים להכין להורים הפתעה: מבעוד מועד סחטו יחד לימונים והכינו לימונדה קרה. הציבו את הדוכן בפתח הגן והזמינו את ההורים ללגום לימונדה קרה.

 • דיאגרמה- איזה מיץ אנחנו אוהבים?

  ניתן לבדוק עם הילדים איזה משקה בריא הם היו רוצים להכין ולארגן את הנתונים על גבי דיאגרמת עמודות, להוסיף תמונות ודִבקיות, לנתח את התוצאות ולפעול על פיהן.

 • לא ייאמן כי יתואר:

  בסיפור משובצים תיאורים לשמות העצם:

  נכדים – חרוצים, ממולחים; לימונים – חמצמצים; אופניים – חדשים, מנצנצים, ישנים. לאחר היכרות עם הסיפור אפשר לפזר כרטיסיות עם תמונות העצמים. הגננת "שולפת" מילת תואר, והילדים משייכים תיאור לחפץ. בהמשך אפשר לבקש מהילדים להמציא תארים נוספים.

גן "שירז" בצפת הכינו שלל פעילויות בעקבות הספר "לימונדה" תודה לפרח אלימלך האלופה!

גן "שירז" בצפת הכינו שלל פעילויות בעקבות הספר "לימונדה" תודה לפרח אלימלך האלופה!

גן "שירז" בצפת הכינו שלל פעילויות בעקבות הספר "לימונדה" תודה לפרח אלימלך האלופה!

גן כרמל בפרדסיה קרא את הספר לימונדה והילדים הכינו לימונדה קרה בבית, סול, שיר ואלה נהנות מלימונדה קרה!

בגן כרמל בפרדסיה קראו את הספר "לימונדה" והילדים הכינו לימונדה קרה בבית, סול, שיר ואלה נהנות מלימונדה קרה!

בגן כרמל בפרדסיה קראו את הספר "לימונדה" והילדים הכינו לימונדה קרה בבית, סול, שיר ואלה נהנות מלימונדה קרה!

חוויות מהשטח

Лимонад

Дорогие родители!

Маленькие герои книги «Лимонад» смело берутся за работу и радуются ее результатам: лимонад собственного приготовления разлетается как горячие пирожки! Но принесет ли малышам счастье налаженное производство прохладительного напитка? Заменит ли коммерческий успех простое удовольствие от приготовления лимонада вместе с любимой бабушкой у нее во дворе?

Вот как описывает составитель книги Теилим приносящий удовольствие труд:

Если кормишься трудом своих рук, счастлив ты и благо тебе.

[Псалом 128:2]

Честный бескорыстный физический труд приносит человеку радость. В современном мире, в котором всячески поощряется коммерческая деятельность и инициатива, полезно не забывать о том, какое счастье может принести людям всех возрастов стакан прохладного лимонада и минутка отдыха под открытым небом.

Читаем вместе – играем вместе

Беседа – делаем своими руками

«Воля и труд дивные всходы дают». Герои книги берутся за работу с радостью по собственной воле. Любите ли вы – родители и дети – делать что-либо своими руками? Чем вам нравится заниматься друг с другом, с друзьями, с бабушками и дедушками? Чем вам нравится заниматься в одиночку?

Попытайтесь вспомнить вместе, какие дела требуют от вас определенных усилий и в то же время приносят радость.

Простые радости

Простые каждодневные действия – например, выпить стакан прохладного лимонада вместе с любимыми, понюхать ароматный цветок, почитать вслух книгу – способны принести нам огромную радость. Мы предлагаем вам составить вместе список приносящих удовольствие вещей: изобразите на небольших листах бумаги минуты радости, прикрепите их дома на видном месте. Каждый день можно «срывать по листку» и посвящать несколько минут простым мелочам, приносящим удовольствие и радость.

 

Играем в ароматы

В этой книге описаны разные запахи – запах лимона и запах пряных трав, запах роз. Мы предлагаем вам поиграть в викторину запахов. Собираем ароматные предметы (пахучее мыло, ванильную палочку, листья мяты, кожуру апельсина и т. д.) и начинаем игру. Каждый участник по очереди нюхает с закрытыми глазами один из предметов и пытается угадать, что это. Удалось ли вам угадать только при помощи обоняния? Если нет, можно прибегнуть к осязанию, потрогать предмет. После завершения игры соберите в корзинку приятно пахнущие вещицы, чтобы нюхать их при случае и поднимать себе настроение таким простым способом.

Счастье цветения

Выходите на прогулку рядом с домом, поищите в округе фруктовые деревья, клумбы с цветами и пряными травами. Мяту, полынь, шалфей или лимонную траву можно выращивать в горшке или в огороде. Можно поручить детям поливать растения, а когда придет время, собрать урожай и использовать его с радостью на благо всем!

Советы по организации грядки пряных трав ждут вас на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest.

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

Lemonade

Written by: Adi Zelichov-Relevy

Illustrated by: Aviel Basil

 

Dear Parents,

 

The children in Lemonade take initiative followed by action, and subsequently prosper: their lemonade stand is more successful than they had ever imagined! But is a thriving lemonade stand enough to make them happy? Can success replace the taste of a simple joy derived by making a glass of lemonade with grandma in her garden?

The author of Psalms describes a hardworking person who prospers:

 

You will eat the fruit of your labor;
blessings and prosperity will be yours
[Psalms, 128:2]

 

Living off of honest, hard work joyously makes a person happy and content. In a world of self-fulfillment, where initiative and activism are encouraged, blessings and prosperity can come from hard work or a refreshing glass of lemonade, from watching the skies, resting and healing, at any age and time.

 

Reading together, experiencing together

 

Discussing – Doing things on my own

"He who sowed sorrowfully, now reaps joyously" – the children in this book enjoy working hard and being independent. Do you, children and parents, enjoy working and creating yourselves? What kind of work do you enjoy doing together with friends or family members, such as your grandparents? And what do you enjoy doing all on your own?

You may want to think together about the kind of work that you find hard, but also rewarding.

 

Simple pleasures

There are simple, everyday pleasures like drinking lemonade together, smelling a fragrant flower, or listening to a story. You may enjoy making a family collection of pleasures together: draw moments of joy on notes, and post them up in a central area of your house. You could "pick" a note each day, plucking it off the wall, and taking a moment to share some simple joy together.

 

Playing a fragrant game

This book mentions many scents – lemons, herbs, and roses – that may inspire you to play the following aroma quiz: pick some fragrant items (soap, a vanilla bean, mint leaves, orange zest, etc.) and start playing. Take turns closing your eyes, smelling one of the items given to you, and trying to guess what it is. Can you guess by using your sense of smell alone? You could allow participants to use their sense of touch too. When the game is over, you could place the fragrant items in a small basket, and smell them in moments of simple pleasure.

 

 

Growing joyously

You may want to take a walk near your home to look for fruit trees, flowers, or herbs. You could try growing some herbs in your garden or a planter – mint, tree wormwood, sage, or lemongrass. This could be the perfect opportunity to give your child a job – being responsible for watering the plants – so that when the time comes, they will be able to pick them joyously, and use them with pleasure!

 

Suggestions for a herb garden can be found on the book's webpage and on the PJLibrary Pinterest page.

 

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.