fbpx
ספרים כיתות א-ב > למה הכל קורה דוקא לי

למה הכל קורה דוקא לי

כתבה: פָּמֵלָה דַּנְקֶן אֵדוּאַרְדְס / אייר: בֶּנְגִ'י דֵיְוִיס / הוצאת כנרת

יחולק בנובמבר/ חשוון תשפ"ב

לכלב וִּינְסְטוֹן יש קוץ ברגל. "הכול קורה דווקא לי," הוא אומר ויוצא אל הווטרינר. בדרך קורים הרבה דברים לחבריו, אבל וינסטון לא שם לב, הוא מרוכז רק בקוץ הקטן, כי "קוץ ברגל זה הדבר הכי כואב בעולם". ספר חכם ומשעשע העוסק בשאלה שמעסיקה מבוגרים וילדים כאחד – למה הכול קורה דווקא לי? – ומציע להביט בעולם בעין טובה, בחמלה ובהומור.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים במעון?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

▫️ לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ אנו מלווים במבט משועשע את הכלב וינסטון שבטוח שכל הצרות ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

לכלב וִינְסְטוֹן יש קוץ ברגל. "הכול קורה דווקא לי," הוא אומר ויוצא אל הווטרינר. בדרך קורים הרבה דברים לחבריו, אבל וינסטון לא שם לב אליהם; הוא מרוכז רק בקוץ הקטן כי "קוץ ...

פעילות בגן ובכיתה   

 

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY  |  בעברית  |  አማርኛ  |  ENG

 

הורים יקרים,

אנו מלווים במבט משועשע את הכלב וינסטון שבטוח שכל הצרות קורות דווקא לו, ושהצרות שלו הן הכי גדולות בעולם. אך מה היה קורה אם לרגע היה מביט סביב? האם היה מצליח להבחין גם בדברים טובים שקורים לו?

ספר משלי מציע להביט כך על העולם-  

מְאוֹר עֵינַיִם יְשַׂמַּח לֵב

[משלי פרק ט"ו פסוק ל']

המבט בעין טובה על מה שקורה לנו משמח את הלב, וכשהמבט מופנה גם אל חברים וחברות נוצרת הזדמנות לקשר, לאמפתיה ולשמחה משותפת. 

פעילות בחיק המשפחה

 • משוחחים לכולנו קורים דברים לא נעימים – אך האם הם קורים רק לנו? תוכלו לשוחח על הרגשות שעולים כשקורה אירוע לא נעים, ולחשוב יחד מי יכול לעזור וכיצד אפשר לעודד זה את זה ואת עצמנו.
 • איורים מספרים האיורים מספרים לנו ללא מילים מה קורה לחבריו של ווינסטון מבלי שזה מצליח לראות. בחרו איור אחד והתבוננו בו על אחד החברים של ווינסטון ספרו כאילו אתם החבר: מה הוא מרגיש? מה הוא חושב? ומה באיור משך את תשומת הלב שלכם?
 • מזל שזה קרה דווקא לי כדאי לנסות ולהתבונן על חצי הכוס המלאה! בסוף כל יום שתפו את בני המשפחה בדבר טוב שקרה לכם – הורים וילדים כאחד.
 • מי מצחיק אותי? ומי מפתיע? הביטו יחד באיורים וחפשו פרטים שמצחיקים אתכם – מה הצחיק כל אחד ואחת מכם? האם גיליתם פרטים שהפתיעו אתכם?

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

לכלב וִינְסְטוֹן יש קוץ ברגל. "הכול קורה דווקא לי," הוא אומר ויוצא אל הווטרינר. בדרך קורים הרבה דברים לחבריו, אבל וינסטון לא שם לב אליהם; הוא מרוכז רק בקוץ הקטן כי "קוץ ברגל זה הדבר הכי כואב בעולם". ספר חכם ומשעשע העוסק בשאלה שמעסיקה מבוגרים וילדים כאחד – למה הכול קורה דווקא לי? – ומציע להביט בעולם בעין יפה, בחמלה ובהומור ברוח הנאמר בספר משלי:  

"מְאוֹר עֵינַיִם יְשַׂמַּח לֵב"

(משלי טו ל)

התבוננות בעין יפה במה שקורה לנו משמחת את הלב, וכשהמבט מופנה גם אל חברים וחברות, נוצרת הזדמנות לקשר, לאמפתיה ולשמחה משותפת.

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • הספר "למה הכול קורה דווקא לי?" מתאר כלבלב שעסוק בעולמו ולא שם לב לחבריו ולקורות אותם. הספר מוענק לתלמידים בשלב המאתגר של מַעבר מהגן לבית הספר בתחילת כיתה א' ו להתמודד עם האתגר בהומור ובחמלה ולשאול: האם, כמו וינסטון, נעצים את תחושת הקושי, או שנדע לסגל לעצמנו דרכי התמודדות שיסייעו במעברים ובאתגרים? סיפורו של וינסטון מציע התמודדות באמצעות הומור וחיוך.
 • המלצות לקריאה בכיתה – מומלץ להקריא את הספר יותר מפעם אחת ובכל מפגש עם הסיפור לשוחח על נושא אחר. מי מספר את הסיפור? – הסיפור מסופר מנקודת מבטו של וינסטון, אך ניתן לספר אותו גם מנקודות המבט של הכלב אנג'י או של הכלב רקס. כדאי לבחור דמות מהסיפור ולדון עם התלמידים והתלמידות בשאלה מה קורה באיור מנקודת מבטה: מה היא מספרת? מה היא מרגישה? מספרים בזוגות – לאחר ההדגמה יוכלו התלמידים לעבוד בזוגות, לבחור דמות נוספת, לספר מה היא חושבת ומרגישה ולהמחיז שיחה בין הדמות שבחרו לבין וינסטון. התמודדות עם קושי או כאב – כדאי לברר: האם למישהו מהילדים או מהילדות נכנס פעם קוץ? איך הייתה ההרגשה שלהם? האם גם הם הרגישו הכי מסכנים, כמו וינסטון? כיצד התמודדתם? תוכלו לבקש מהילדות ומהילדים שיביאו דוגמאות לקושי שהתמודדו איתו ויספרו מי עזר להם.
 • מהי קריקטורה? מדוע האיורים שבסיפור נחשבים קריקטוריסטיים? מדוע הקריקטורה מתאימה לספר זה? איזה איור מצחיק אתכם במיוחד? כדאי להתנסות בציור קריקטורה של בובה, כלב, חיה או עיפרון. אפשר להציע לחפש בספרייה הכיתתית או הביתית עוד ספרים המאוירים באופן דומה, לעיין בהם ולהציג קריקטורות שדיברו אל לב הילדות והילדים. העשרה – מידע על קריקטורה
 • התלמידים הולכים בכיתה לצלילי השיר "שני חברים יצאו לדרך". המורה מפסיקה את המנגינה באקראי, וכל אחד מספר למי שמולו על משהו טוב שקרה לו לאחרונה. כשהמנגינה מתחדשת, כולם ממשיכים ללכת עד להפסקה נוספת במנגינה. לאחר מכן אפשר ליצור לוח קיר שכותרתו "משהו טוב שקרה לי", שבו הילדים והילדות כותבים ומציירים משהו טוב שקרה להם
 • בעמוד האחרון של הספר מתואר חדר ההמתנה של הווטרינר שבו כל הדמויות יושבות יחדיו. כדאי להתחלק לקבוצות ולבקש מכל קבוצה להמחיז רגע בחדר ההמתנה. לדוגמה: שיחה בין שתיים מהחיות – מה קרה לי ומה קרה לך? שכנוע – כל חיה מנסה לשכנע את הווטרינר להכניס את חברתה ראשונה. וינסטון מאזין וחושב – וינסטון יושב בחדר ההמתנה, פוגש את חבריו ולפתע מגלה מה קרה לכל אחד. מה הוא אומר לעצמו?
 • תוכלו להכין לוח קומיקס עם מילים מעודדות ועם ציורי עידוד שהכינו התלמידים והתלמידות. כדאי לעודד את ילדות וילדי הכיתה לאייר כלבים ברוח הספר ולהצמיד להם בועות דיבור עם מילים מעודדות. הכנת ספר "כמו" – אפשר לבחור חיה אחרת שאירע לה דבר-מה ולספר עליה ועל החיות שהיא פוגשת בדרך. את הסיפור יש לכתוב ולאייר ברוח הספר.
 • תוכלו ליצור בכיתה פינה ובה דברים שיכולים לשמח ולעודד: ספרים, משחקים, תמונות – כל מה שיכול להעניק רגעים של עידוד ונחמה לתלמידים ולתלמידות הזקוקים לעזרה, לעידוד ולחֶברה. כדאי לשוחח עם התלמידים ועם התלמידות ולקבל מהם רעיונות נוספים.
 • הספר "למה הכול קורה דווקא לי?" יוצב במרכז. מומלץ לשאול אילו ספרים נוספים יכולים להתחבר אליו ולעודד את הילדים והילדות להביא אותם ולהסביר את הקשר ביניהם, לדוגמה: סיפור על חיה פצועה, סיפור על וטרינר, סיפור נוסף שמאויר כקריקטורה.
 • הומור, הומור חזותי, חצי כוס מלאה, חצי כוס ריקה, אתגר, קושי, עין יפה, נקודת מבט, עידוד

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

לכלב וִינְסְטוֹן יש קוץ ברגל. "הכול קורה דווקא לי," הוא אומר ויוצא אל הווטרינר. בדרך קורים הרבה דברים לחבריו, אבל וינסטון לא שם לב אליהם; הוא מרוכז רק בקוץ הקטן כי "קוץ ברגל זה הדבר הכי כואב בעולם". ספר חכם ומשעשע העוסק בשאלה שמעסיקה מבוגרים וילדים כאחד – למה הכול קורה דווקא לי? – ומציע להביט בעולם בעין יפה, בחמלה ובהומור ברוח הנאמר בספר משלי:  

"מְאוֹר עֵינַיִם יְשַׂמַּח לֵב"

(משלי טו ל)

התבוננות בעין יפה במה שקורה לנו משמחת את הלב, וכשהמבט מופנה גם אל חברים וחברות, נוצרת הזדמנות לקשר, לאמפתיה ולשמחה משותפת.

חוויות מהשטח

?Почему мне не везет

Мы с улыбкой наблюдаем за псом Винстоном, который уверен, что все неприятности в мире происходят именно с ним, а его беды самые страшные в мире. Но что бы произошло, если бы Винстон лишь на минуту оглянулся вокруг себя? Как вы думаете, он бы увидел то хорошее, что с ним происходит?

Вот какой взгляд на мир отражен в Книге притчей Соломоновых: 

«Свет очей веселит сердце»

[Книга притчей Соломоновых, 15:30]

Когда смотришь на мир и происходящее в нем добрыми глазами, сердце радуется. Не забывая обращать внимание на окружающих, мы открываем для себя возможность завести новых друзей, заручиться поддержкой и веселиться вместе.

Почему мне так не везет?!

Ты уверен, что не везет всегда только тебе? 

Читаем вместе, играем вместе

Беседа 

Со всеми нами иногда происходят неприятности, но только ли с нами они происходят? Обсудите с детьми, что мы чувствуем, когда с нами происходит неприятное событие, подумайте, кто может помочь в такой ситуации, как можно утешить и подбодрить друг друга и самих себя. 

Говорящие иллюстрации 

Иллюстрации повествуют без слов о том, что происходит с друзьями Винстона, пока он этого не замечает. Мы предлагаем вам выбрать одну из них, внимательно рассмотреть изображенного друга и выступить от его имени. Расскажите, что он (вы) чувствует, о чем думает. Подумайте, что в этой иллюстрации привлекло ваше внимание?

Как же мне везет!

Посмотрите на мир глазами оптимиста, и вы увидите, что стакан наполовину полон. Мы рекомендуем вам каждый вечер делиться друг с другом всем хорошим, что произошло с вами за день – родители рассказывают детям и наоборот.

Кто меня смешит? Кто меня удивляет?

Рассмотрите вместе иллюстрации, поищите на них детали, которые вызывают у вас улыбку. Что рассмешило каждого из вас? Возможно, что-то в иллюстрациях вас удивило?

Winston was Worried

Written by: Pamela Duncan Edwards

Illustrated by: Benji Davies

We follow Winston the Dog with amusement when he is certain that everything always happens to him, and that his troubles are the worst in the world. But what would have happened had he taken a look around for a moment? Would he have noticed that some good things were happening to him too?

The Book of Proverbs offers the following outlook:

The light of the eyes makes the heart rejoice

[Proverbs, 15:30]

When we look on the world kindly, our hearts are overjoyed with what happens to us. And when we look as kindly on our friends, we create an opportunity for connection, empathy, and shared joy.

Are you sure everything always Why does everything always

happens to you? happen to me?

Reading together, experiencing together

Discussion

Unpleasant things happen to all of us – but do they only ever happen to us? You may want to discuss the feelings that emerge when something unpleasant happens, and help each other think of people who can help, as well as how to cheer each other and ourselves up.

Illustrations tell a story

The illustrations in this book tell us what happened to Winston's friends without using words. Only Winston doesn't notice. Pick one illustration, look closely at Winston's friend, and tell their story as if you were them: What are they feeling? What are they thinking? What about this particular illustration caught your attention?

Lucky it happened to me!

You may want to try looking on the bright side! At the end of each day, share something good that's happened to you with your family – make sure that both parents and children share news about their day.

Who amuses me? And who surprises me?

Look at the illustrations together and search for details that amuse you – what did each of you find amusing? Did any of the details surprise you?