fbpx
ספרים גנים > הסינור של רוני

הסינור של רוני

כתבה ואיירה: רינת הופר/ הוצאת כנרת

יחולק באוקטובר/חשוון תשפ"ב

סבתא ורוני מכינים לאמא ריבת תות. הסינור של רוני מתמלא כתמים, וכשאמא חוזרת הביתה, היא מגלה סינור שהוא יצירת אומנות. סיפור מתוק על עשייה משותפת של סבתא ונכד ועל יצירתיות, כי מי קבע שקשקוש הוא לא יצירה?!

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים בגן?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

▫️ לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ עבור ילדים צעירים כל גילוי הוא פלא: הם מתפעלים מהגילוי של ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

ילדים וילדות לומדים בעזרת חדוות הגילוי:  "הַלּוֹמֵד יֶלֶד לְמָה הוּא דוֹמֶה, לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר חָדָשׁ"  [משנה, מסכת אבות, ד, כ]  בעבור ילדים צעירים כל ...

פעילות בגן  

 

 

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

PYבעבריתአማርኛ | ENG

 

חדוות הגילוי היא הדרך בה ילדות וילדים לומדים :

הַלּוֹמֵד יֶלֶד לְמָה הוּא דוֹמֶה, לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר חָדָשׁ

[משנה, מסכת אבות, פרק ד', משנה כ' ]

עבור ילדים צעירים כל גילוי הוא פלא: הם מתפעלים מהגילוי של תות שצומח או מפרי שהופך לריבה. במהלך הלימוד והיצירה מתגלים לעתים דברים חדשים ומפתיעים, כמו כתמי ריבה, שנראים כמו חמור או פרצוף. ליווי של מבוגר תומך כמו סבתא או סבא מוסיף חמימות וטעם ללמידה החדשה.

פעילות בחיק המשפחה

 • לקרוא יחד – לחוות יחד משוחחים כדאי לשוחח ולספר מה אתם אוהבים לעשות עם סבתא, סבא או בני משפחה אחרים ולשתף בחוויות הילדות של ההורים. תוכלו לעשות דברים ביחד גם ממרחק ולהרגיש קרובים: במדור "סיפורי סבתא" באתר ספריית פיג'מה מחכות לכם הצעות לפעילות שמקרבת לבבות גם ממרחק.
 • מה רואים באיור? תוכלו לחפש מה מצויר בסינרים שבסוף הסיפור ואף ליצור 'קשקוש משפחתי' משלכם, כשכל אחד ואחת מבני המשפחה מוסיף ליצירה. סיימתם? – עכשיו תוכלו להסתכל יחד ולגלות : האם בשרבוט שנוצר מתחבאות צורות של חפצים או דמויות?
 • איורים - חפשו אותי התבוננו יחד באיורים וחפשו: מה עושה החתול בכל עמוד? והיכן יש תותים? אפשר לחפש פריטים מסוימים או לבחור צבע ולחפש באיורים פריטים בצבע זה.
 • מה עשית היום? כתמים של צבע על הידיים, חול בנעליים ואולי כתם של אוכל על הבגד? – כל אלה רומזים על היום שעבר בגן. תוכלו להתבונן ביחד בעקבות שהשאיר יום הפעילות כשאתם, ההורים, מנסים לנחש לפי הסימנים מה עשו הילדים היום ולשוחח איתם על החוויות.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

ילדים וילדות לומדים בעזרת חדוות הגילוי: 

"הַלּוֹמֵד יֶלֶד לְמָה הוּא דוֹמֶה, לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר חָדָשׁ" 

[משנה, מסכת אבות, ד, כ] 

בעבור ילדים צעירים כל גילוי הוא פלא: כל תות שצומח או פרי שהופך לריבה. במהלך הלימוד והיצירה מתגלים לעיתים דברים חדשים, כפי שקורה בסיפורנו, שבו כתמי ריבה נראים כמו חמור או פרצוף.  

"הסינור של רוני" הוא סיפור על עשייה משותפת של סבתא ונכד ועל יצירתיות. ליווי של מבוגר תומך כמו סבתא או סבא יוסיף חמימות וטעם ללמידה החדשה. 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע אורייני – העשרת אוצר המילים, שימוש במילים ממשלב גבוה, חריזה, היכרות עם מגוון פעלים, קידום הבנה של מסרים גלויים וסמויים בסיפור ידע תהליכי – סדרה של פעולות המקדמות לקראת מטרה
 • חשיבה יצירתית מיומנויות בין-אישיות – התנהלות חברתית
 • אהבת הספר וחדוות הלמידה ערכי משפחה – אהבה, כבוד, אחריות ורגישות בין בני המשפחה
 • הטרמה לסיפור – ניתן להתבונן יחד באיור המשפחה שמופיע בעמוד הראשון, לברר מי מופיע בכל אחד מצידי הדף ולעבור על שמות בני המשפחה. כדאי להקריא את שם הסיפור ולשער מדוע רוני יזדקק לסינר. אפשר ללבוש סינר כדי לעורר את סקרנותם של הילדים. עוצרים ושואלים – לקראת סוף הסיפור, כשאמא מגיעה, ניתן לשאול: מה לדעתכם יקרה עכשיו? מה יאמרו הדמויות? בעקבות ההיכרות עם רוני ניתן לשוחח על מסוגלוּת, על עצמאות ועל שיתופי פעולה: מה אתם יכולים לעשות בעצמכם בבית ובגן? במי אתם נעזרים? למי אתם עוזרים? אפשר לפתח את הצעות הילדים לפעילות קבועה של תרומה לחיי הגן.
 • הסופרת רינת הופר השתמשה בשם העצם "סינור", ולא "סינר", אף על פי שהאקדמיה ללשון העברית קבעה כי המילה התקנית היא "סינר". כחלק מהחירות האומנותית שלה כיוצרת, בחרה רינת הופר לשנות את המילה למען המצלול והמקצב. בעיניה, הצורה "סינור" מתאימה יותר מ"סינר", משום שהיא מתכתבת עם השם "רוני", וכך יוצא "סינורוני". כדאי לעמוד על כך עם הילדים וגם להכיר לילדים את פועלה של "האקדמיה ללשון העברית", המוסד הפוסק בתחום הלשון העברית.
 • דע תהליכי מסביר כיצד דברים נעשים על ידי תיאור סדרה של פעולות בעלות מטרה אחת. בספר מתואר רצף הפעולות הכרוכות בהכנת הריבה. משחקי "מה לפני ומה אחרי?" מפתחים ידע תהליכי. אפשר להציע לילדים לתאר רצף פעילויות בדרכים שונות: המחזה, פנטומימה, ציור, צילום סרטון או הקלטת הסבר. כדאי להתנסות ברצף של תהליך: הכנת שמן זית, מיץ תפוזים, עוגת גזר או... ריבה. אפשר לחבר מתכון ולשחזר בו את התהליך בעזרת ציורים או צילומים ולהכין חוברת מתכונים שתתעדכן כל העת ותשמש במשחק הסוציו-דרמטי. * ניתן להזכיר שלבים שלא הוזכרו בסיפור, כמו בחירת פרי לגידול או הפרשת תרומות ומעשרות תוך התייחסות לשנה זו כשנת שמיטה.
 • מומלץ לספר לילדים על הסופרת והמאיירת רינת הופר ולהכיר להם מיצירותיה. חנן הגנן והדלת הירוקה פרי עטה חולקו במסגרת ספריית פיג'מה.
 • כדאי לעודד את הילדים והילדות לפעילויות משותפות עם סבא, סבתא ובני המשפחה. להצעות למשחקים ולפעילויות מקרוב ומרחוק: סיפורי סבתא. אירוח בגן – אם מתאפשר, ניתן להזמין את סבתא וסבא לפעילות בגן שבה קוראים סיפור יחד, יוצרים, משחקים או מבשלים.
 • כדאי לעודד את הילדים והילדות לפעילויות משותפות עם סבא, סבתא ובני המשפחה. להצעות למשחקים ולפעילויות מקרוב ומרחוק: סיפורי סבתא. אירוח בגן – אם מתאפשר, ניתן להזמין את סבתא וסבא לפעילות בגן שבה קוראים סיפור יחד, יוצרים, משחקים או מבשלים.
 • הספר משובץ באוצר מילים עשיר: "מרקחת", "צנצנת", "מזכרת", "מסגרת". כדאי להסביר את משמעותן באמצעות הדגמה והתבוננות באיורים. תוכלו להכין תיבת אוצר למילים מסיפורי ספריית פיג'מה. מדי פעם כדאי לשלוף מילה מהאוצר, לאייר אותה, לחבר משפטים באמצעותה או להיזכר כיצד היא קשורה לספר. כדאי גם להכיר לילדים ולילדות מהו מילון, וכיצד מחפשים בו פירושים למילים.
 • אפשר להנגיש לילדים צבעי גואש וניירות, לצבוע בגואש על נייר, להניח עליו נייר נוסף, לשפשף, לפתוח ולהתבונן בכתמים שנוצרו: מה הם מזכירים? לאחר הייבוש ניתן להוסיף פרטים ליצירה. כדאי להכיר לילדים אומנים שציירו בהתבסס על הדמיון, כמו חוּאן מירו, או ג'קסון פולוק, להתבונן ביצירות ולשאול מה הן מזכירות להם. אפשר להתנסות ביצירה בצבעים לחים בהשראת האומנים. בהשראת האיורים שבספר כדאי לתת לילדים לצייר בצבעי מים. להעשרה – ציורי ילדים: תנו להם לשרבט

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

ילדים וילדות לומדים בעזרת חדוות הגילוי: 

"הַלּוֹמֵד יֶלֶד לְמָה הוּא דוֹמֶה, לִדְיוֹ כְתוּבָה עַל נְיָר חָדָשׁ" 

[משנה, מסכת אבות, ד, כ] 

בעבור ילדים צעירים כל גילוי הוא פלא: כל תות שצומח או פרי שהופך לריבה. במהלך הלימוד והיצירה מתגלים לעיתים דברים חדשים, כפי שקורה בסיפורנו, שבו כתמי ריבה נראים כמו חמור או פרצוף.  

"הסינור של רוני" הוא סיפור על עשייה משותפת של סבתא ונכד ועל יצירתיות. ליווי של מבוגר תומך כמו סבתא או סבא יוסיף חמימות וטעם ללמידה החדשה. 

 

חוויות מהשטח

Фартук для Рони

Малыши учатся, познавая удивительный мир вокруг себя.

«Чему подобен тот, кто учится в детстве? Новому пергаменту, на котором что-то написано чернилами»

[Мишна, трактат Пиркей Авот, 4:20]

В детстве любое новое открытие подобно настоящему чуду. Малыши восторгаются тому, что клубника растет на кустах, а ягоды превращаются в варенье. Познавая мир, дети порой открывают для себя новые удивительные вещи, например, что пятна на фартуке могут оказаться так похожи на ослика или человечка. Находящиеся рядом любящие взрослые, в том числе, дедушки и бабушки, превращают обучение в приятный радостный процесс. 

Читаем вместе, играем вместе

Беседа 

Побеседуйте с детьми, обсудите, как вы любите проводить время с бабушкой, дедушкой и другими родственниками. Родители могут поделиться своими детскими воспоминаниями. Некоторыми делами можно заниматься вместе и на расстоянии, ощущая при этом близость. В разделе «Бабушкины сказки» на интернет-сайте «Пижамной библиотечки» вас ждет список занятий, которые помогут вам соединить любящие сердца на расстоянии.

Что изображено на иллюстрации?

Поищите, что изображено на фартуках в финале книги. Попробуйте изобразить собственные «фирменные каракули» – пусть каждый член семьи внесет свою лепту. Закончили? Теперь рассмотрите вместе результат и подумайте, какие фигуры, формы и изображения скрываются внутри абстрактной картины. 

Иллюстрации – найди меня

Рассмотрите вместе иллюстрации к книге, попробуйте понять, что делает кот на столбе, где растет клубника и т.д. Вы можете поискать вместе отдельные детали или предметы из сюжета или выбрать определенный цвет и поискать на всех иллюстрациях предметы этого цвета.

Чем вы сегодня занимались?

Пятна краски на ладонях, песок в сандалиях или пятно от еды на одежде – все эти «знаки» повествуют о том, как малыши провели день в детском саду. Рассмотрите вместе «следы», которые оставил уходящий день. Родители могут попытаться угадать по ним, чем сегодня занимались дети, а затем обсудить вместе впечатления и ощущения.

Ronnie's Stories: Ronnie's Apron

Written and illustrated by: Rinat Hoffer

.The joy of discovery is how children learn

One who learns as a child, to what can he be likened

To ink written on fresh paper

[Mishna, Ethics of the Fathers, 4:20]

For young children, every discovery is a wonder: They are fascinated by a strawberry growing or fruit turning into jelly. As they learn and create, new and surprising things are often revealed, such as jelly stains that resemble donkeys or faces. The smile of a supportive adult, such as a grandparent, adds warmth .and flavor to the new learning

Reading together, experiencing together

Discussion

You may want to discuss and share what you enjoy doing with grandma, grandpa, or other family members, and have the parents talk about their own childhood experiences. You could even do stuff remotely and still feel close: some suggestions for activities that bring you closer while being carried out from afar can found in the "granny's stories" section on the PJLibrary website.

?What do we see in the illustration

You could check out the drawings on the aprons at the end of the book, and even create your own "family doodle", with each member of your family adding to the artwork. When you're done,

you can look together to find out whether any shapes of objects or characters are hiding in the doodle you made.

Illustrations – look for me

Look at the illustrations together and find out what the cat does on each page or where there are strawberries. You could search for certain items, or choose a color and look for details painted in that particular color in all the illustrations.

?What did you do today

Paint stains on palms, sand in shoes, or food stains on clothes are all indications of what your child did in kindergarten today. Together, you could look at the traces left by their action-packed day. Can you, parents, use the signs to try and guess what your child has done today, and discuss their experiences with them?