דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שלושתהפרפרים

מאת: לוין קיפניס איורים: אורית ברגמן

שלושה פרפרים יוצאים לעוף ונקלעים לסערה הרחק מביתם. לבוש חדש לסיפורו הקלאסי של לוין קיפניס, המלמד אותנו על חברות אמת, על אחווה ועל נאמנות.

נוֹשְׂאִים קְשׁוּרִים:

בעלי חיים וטבעחברותסובלנותפסחקבלת השונהקלאסיקה ישראלית

קְבוּצַת גִּיל: גַּנִּים צְעִירִים

פְּעִילֻיּוֹת בְּעִקְבוֹת הַקְּרִיאָה

שלושה פרפרים יוצאים לעוף ונקלעים לסערה הרחק מביתם. סיפורו הקלאסי והאהוב של לוין קיפניס עוסק בחברות אמת, באחווה ובנאמנות. הסיפור מתאר מציאות שנתקלים בה ילדים ומבוגרים כאחד.

"יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך" (אבות ב, יג)

"הבה ונעוף יחד! הבה!" קוראים הפרפרים זה לזה. שלושת הפרפרים הם חברים טובים. כל אחד מהם בתורו מגלה אמפתיה כלפי חבריו שנדחים על ידי הפרחים השונים וכואב את עלבונם.

לא תמיד אנחנו יודעים כיצד להגיב כשחבר נעלב. המשנה אומרת: "יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך", ובכך מלמדת אותנו שיש לשמור על כבודו של החבר ממש כפי שהיינו שומרים על כבודנו אנו. כשמישהו פוגע ברגשות של חבר שלנו, עלינו להגן על כבודו כפי שהיינו מגנים על כבודנו.

כאשר הפרחים בסיפור דוחים את הפרפרים בגלל צבע כנפיהם, הפרפרים האחרים מפגינים סולידריות אמיתית, למרות הקושי להישאר בחוץ ולהירטב בגשם.

לֵוִין קִיפְּנִיס

לוין קיפניס היה אחד האבות המייסדים של ספרות הילדים העברית. הוא כתב ותרגם יצירות רבות לילדים, הקים וניהל את התאטרון הראשון בארץ לילדים וערך כתבי עת, מקראות וספרי לימוד.

קיפניס נולד באוקראינה בשנת 1894 ועלה לארץ ב-1913. בעקבות מחסור בשירי חגים ובסיפורים לגיל הצעיר בשפה העברית, שיתף קיפניס פעולה עם דורות של גננות בארץ, ערך תכניות לימודים לגנים וחיבר מאור שירים וסיפורים לילדים. בין שיריו לחגי ישראל: "סביבון סוב סוב סוב", "אני פורים", "סלינו על כתפינו" ועוד. ביצירותיו משולבים מסרים של עזרה לזולת ודאגה לאחר, כמו בסיפוריו המפורסמים "אליעזר והגזר", "המטרייה הגדולה של אבא" ו…"שלושת הפרפרים".

קיפניס היה יוצר פורה במיוחד וזכה בפרסים רבים, ובהם פרס ישראל (1978) ועיטור אנדרסן (1988). הוא נפטר ב-1990.

סְרָטִים בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר

עֳתָקִים שֶׁחֻלְּקוּ:

120,000

הוֹצָאָה לָאוֹר:

ספר לכל

שְׁנַת חֲלֻקָּה:

תשע"ו 2015-2016