דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

אנשיםטובים

מאת: נעמי שמר איורים: יוסי אבולעפיה

השיר האהוב "אנשים טובים" מזכיר לכל אחד ואחת לפקוח את העיניים ולראות שהעולם מלא באנשים טובים שמוכנים לעזור, לתרום ולהיות שותפים לדרך.

נוֹשְׂאִים קְשׁוּרִים:

ארץ ישראלעזרה הדדיתקלאסיקה ישראלית

קְבוּצַת גִּיל: גַּנִּים בּוֹגְרִים

פְּעִילֻיּוֹת בְּעִקְבוֹת הַקְּרִיאָה

השיר הידוע של נעמי שמר מזכיר לנו להבחין בכל האנשים הטובים המלווים אותנו בדרכנו. כשמסתכלים היטב אפשר לראות כיצד כל אחד מהשותפים לדרך תורם את חלקו הייחודי לבניית עולם טוב יותר.

התבוננות חיובית בזולת משפרת את מצב הרוח ומעודדת גם אותנו להיות אנשים טובים באמצע הדרך. 

 

עין טובה

לפני אלפיים שנה ביקש רבי יוחנן בן זכאי מתלמידיו לציין מה עוזר לאדם ללכת בדרך הישרה, כלומר להיות בן אדם טוב. תלמידיו יצאו וראו אנשים טובים מסוגים שונים.

אָמַר לָהֶם, צְאוּ וּרְאוּ אֵיזוֹהִי דֶרֶךְ יְשָׁרָה שֶׁיִּדְבַּק בָּהּ הָאָדָם.

רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, עַיִן טוֹבָה. רַבִּי יְהוֹשֻׁעַ אוֹמֵר, חָבֵר טוֹב. רַבִּי יוֹסֵי אוֹמֵר, שָׁכֵן טוֹב.

רַבִּי שִׁמְעוֹן אוֹמֵר, הָרוֹאֶה אֶת הַנּוֹלָד. רַבִּי אֶלְעָזָר אוֹמֵר, לֵב טוֹב (אבות ב ט)

רבי אליעזר אמר שהדרך הישרה נמצאת בעיני המסתכל. מי שיש לו עין טובה רואה תמיד את הישר והטוב, ודבק בהם. רבי יהושע ורבי יוסי הדגישו את חשיבותם של השותפים לדרך והחברים הטובים. רבי שמעון המליץ לאדם לבחון תמיד את מעשיו ביחס לעתיד, ורבי אלעזר אמר שהכול מתחיל בטוב לבו של האדם.

נעמי שמר ממליצה לנו לפקוח את עינינו ולהבחין בשותפים הנכונים לדרך, ללמוד מהם  ולהיות בעצמנו אנשים טובים, שעושים את הדרך  ישרה, חיובית ונעימה.

נעמי שמר –אֵם הזמר העברי

נעמי שמר נולדה בקבוצת כינרת בשנת 1930. שיריה מלווים את החיים במדינת ישראל במשך השנים; רבים מהם מתארים את הארץ – את נופיה ואת חיי היום-יום בה, ואחרים היו פסקול לאירועים חשובים ומרגשים בהיסטוריה של המדינה. השירים הראשונים של נעמי שמר נכתבו כאשר הייתה גננת ומורה למוזיקה של ילדי הקיבוץ, ושירים רבים שלה מוכרים לילדי הגנים עד היום. נעמי שמר הייתה משוררת ומלחינה פורה מאוד, ועשרות משיריה מוכרים ואהובים על מבוגרים ועל ילדים כאחד. בין שיריה המוכרים: "ירושלים של זהב", "אלף-בית", "אצלנו בחצר", "הכול פתוח" ו"לו יהי". בשנת 1983 זכתה בפרס ישראל לזמר עברי. נעמי שמר נפטרה בשנת 2004 ונקברה בבית הקברות בכינרת

סְרָטִים בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר

עֳתָקִים שֶׁחֻלְּקוּ:

90,000

הוֹצָאָה לָאוֹר:

עם עובד

שְׁנַת חֲלֻקָּה:

תשע"ג 2012-2013