fbpx

קרן גרינספון ישראל ומשרד החינוך עושים מאמצים גדולים להבטיח את המשך הפעלת התוכנית בשנת תשפ"א.​ לרשימות הספרים החדשים היכנסו >>  גנים  | בתי ספר 📚✨

 

ספרים גנים > שרשרת מזמרת

שרשרת מזמרת

מאת: נירה הראל / איור: בתיה קולטון / הוצאה: הוצאת אחוזת בית

תשע"ז, חולקו כ-118,500 עותקים בגני החובה

מבחר ממיטב שירי הילדים הקלאסיים של ילדי ישראל, באיוריה של בתיה קולטון. הזדמנות לחגיגה משפחתית מוסיקלית בגן ובבית.

פעילות בחיק המשפחה

הורים שרים שירים לתינוק שזה אך נולד ומשמיעים לילדים מנגינות עוד לפני שהם לומדים לדבר: לפני השינה, בנסיעה ואפילו באמבטיה. שירים ומנגינות טבועים בנפשנו במקום עמוק ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

"שרשרת מזמרת" הוא אסופת שירים מולחנים שבחרה וערכה הסופרת נירה הראל. באוסף אנחנו טועמים מחדש את העושר וההנאה שבשירים הקלאסיים של המורשת הישראלית. שירים רבים בוודאי ...

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להדפסת ההצעות לפעילות בחיק המשפחה לחצ/י כאן

הורים יקרים,

הורים שרים שירים לתינוק שזה אך נולד ומשמיעים לילדים מנגינות עוד לפני שהם לומדים לדבר: לפני השינה, בנסיעה ואפילו באמבטיה. שירים ומנגינות טבועים בנפשנו במקום עמוק ויקר, ונראה ששיר שלמדנו כילדים ימשיך וילווה אותנו לאורך שנים.

"עובר מזמור מדור לדור" (אהוד מנור)

באוסף השירים שרשרת מזמרת אנחנו טועמים מחדש את העושר וההנאה שבשירים הקלאסיים של השירה הישראלית. שירים הם חלק מן המסורת שעוברת מדור לדור, שרשרת זהב יקרה שאנו גם מורישים לילדינו.

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי לשבת בנחת על הספה ולדפדף יחד בספר. האם אתם מכירים את כל השירים שבאוסף? אילו שירים אתם וילדיכם אוהבים במיוחד? בשונה מסיפור, אוסף שירים ניתן לקרוא בכל סדר שתרצו, בכל פעם לבחור לקרוא שיר או שניים ולחזור אל אותם השירים פעם אחר פעם.
 • יחד תוכלו לקרוא, לשיר ואף להוסיף תנועות ריקוד לשירים. עד מהרה הילדים ילמדו את השירים בעל-פה, ידקלמו וישירו אותם בעצמם.
 • האם השירים שבספר מעוררים בכם זיכרונות ילדות? האם בילדותכם שרתם שירים אחרים? אפשר לשתף את הילדים בחוויותיכם. אם עברית אינה שפת האם שלכם, תוכלו ללמד את ילדיכם שירים ממחרוזת זהב מארץ רחוקה ששרו לכם בילדותכם ולהנחיל להם את המסורת המיוחדת למשפחתכם.
 • אתם יכולים לבחור שיר אחד ולבקש מהילדים לתאר אותו כסיפור, להוסיף פרטים, לתאר את הרגשות של הדמויות ולהמציא סוף משל עצמם. (כדאי לנסות זאת עם השיר "זרעים של מסטיק").
 • איך מציירים שיר? המאיירת בתיה קולטון הוסיפה לשירים איורים. גם אתם וילדיכם יכולים להכין אלבום מאויר של השירים האהובים עליכם.
 • ניתן לבחור שיר שאהבתם ולשיר אותו בדואט, שורה אחת ההורה שר והילדים שרים את השורה הבאה. תוכלו לאייר בעצמכם את השיר האהוב – ואולי אפילו תצליחו לכתוב שיר בעצמכם?
 • Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта www.pjisrael.org.

להדפסה לחצו כאן

גננת יקרה,

 

"עובר מזמור מדור לדור" (אהוד מנור)

 

"שרשרת מזמרת" הוא אסופת שירים מולחנים שבחרה וערכה הסופרת נירה הראל. באוסף אנחנו טועמים מחדש את העושר וההנאה שבשירים הקלאסיים של המורשת הישראלית. שירים רבים בוודאי מוכרים לך ולילדים, ביצועים לשירים שאינם מוכרים לכם תוכלו למצוא ברשת וללמוד יחד.

 

היכרות עם שירה בגיל הרך, שירה, המחזה וריקוד של השירים מרחיבה את עולמם הרגשי של הילדים ומעניקה להם זכרונות וצלילים שיישארו איתם לאורך החיים.

 

השיר ואני, אני והשיר

מחשבות על קריאת שירה לילדים מאת שלומית כהן-אסיף, משוררת וסופרת ילדים:

 

"השירים עושים את עצמם. ואיך הם עושים? אני לא יודעת. זה סודם הם."  כך כתבה המשוררת הנפלאה מרים ילן-שטקליס בספרה "בחלומי".

 

בכל שיר טוב טמון סוד שמוביל את הקורא אל תוך בועה קסומה. עוטף אותו ומנתקו מן המציאות, לוקח אותו למקום אחר, למקום של רגש ושל לב. שיר טוב מכריח את הקורא וגם את השומע להקשיב לו. ומי שגדל על שיר, השיר נשאר שלו, כמו השפה.

 

למזלי גדלתי בבית שבו קראו לי שירים ללא הרף. גם היום ברגעי געגוע אני מחפשת את קולו של אבי המנוח בספרי השירה ומוצאת אותו מהדהד אלי. מקולו של אבא למדתי ששירה היא קודם לכל מוסיקה, בה המילים עושות את קסם הצליל.

 

המבוגרים חוששים לעיתים מן  השורות הקצרות ומעדיפים את הסיפור. אבל השירה היא בועה קסומה הזקוקה לתיווך. רק אחרי שתתאהבו בשיר תוכלו להביאו לילד ולגרום גם לו לאהוב אותו.

אנו מאחלים לך, לילדים ולמשפחות שעות של הנאה סביב השירים!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • לפני שאת מתייחסת לספר בגן, כדאי לקחת אותו הביתה ולקרוא בעיון את השירים השונים. אין הכרח לקרוא או לשיר את כל היצירות בגן! אפשר לבחור כמה שירים ש"מדברים אלייך". האם יש שיר שאת זוכרת מילדותך? האם שיר אחד אהוב עלייך יותר מאחרים, או מתאים במיוחד למציאות של ילדי הגן בתקופה זו?
 • אלו שירים מוכרים כבר לילדי הגן? האם הילדים מבינים את כל המילים? קריאת שירה בגיל הרך מזמינה התייחסות לצלילים, חרוזים, ושעשועי מילים. שירים לרוב נכתבים ברובד שפה גבוה, וזו גם הזדמנות להעשיר את שפת הילדים. אפשר לבחור שיר או שניים וללמד את הילדים לדקלם אותם בעל-פה.
 • "איך שיר נולד?" גם ילדים צעירים יכולים ליצור שירה מקורית, שמבטאת את הרגשות וההווי שלהם ואת הסתכלותם על העולם. ילדים צעירים יותר "חופשיים" ממבוגרים ומטבע הדברים הם "משוררים מלידה". בעקבות השירים באוסף, הילדים יכולים ליצור ולצייר שירים שלהם.
 • לכבוד יום המשפחה ולרגל חלוקת הספר, אפשר להזמין את ההורים והילדים לערב מוסיקלי בו תשירו, תמחיזו ותרקדו יחד. אפשר לקשט את הגן עם כוכבים, לשיר ולהמחיז את השירים, להגיש שוקו חם, וכמובן – לבוא לבושים בפיג'מה! כדאי לשתף את ההורים בתכנון המפגש, אולי חלקם ישמחו ללוות את השירה בציבור בגיטרה, אקורדיון או כלי נגינה אחר.
 • בעמודים האחרונים של הספר תמונות דיוקן ותיאורים קצרים של מחברי השירים. תוכלי לבחור משורר או שניים ולהכיר אותם לילדים. כדאי גם להפנות את ההורים לדפים אלו.
 • איך מציירים שיר? כדאי לאפשר לילדים לעיין מקרוב לאיורים של בתיה קולטון שמלווים את השירים שבספר. בהמשך תוכלו להשמיע מוסיקת רקע ולהציע לקבוצות ילדים לצייר את השירים לפי דמיונם.

מקבץ חוויות מפעילויות שונות שקיבלנו מגננות בעקבות הספר:

אירמה טל, מנהלת גן מכמורת באשדוד, ערכה בגן מסיבת סיום בעקבות שירי ילדות בסימן 70 שנה למדינת ישראל בעקבות ספרי ספריית פיג'מה, וסיפרה:

שירי ילדות - משוררים וסופרים ישראלים - היה נושא שנתי שלנו ודרך הספרים ודרך השירים למדנו על ארצנו:

דרך השיר אותיות א-ב למדנו על השפה העברית ואליעזר בן יהודה

שיר החודשים - למדנו על נושא הזמן וחודשי השנה וכל חודש מה מזמן לנו מבחינת הטבע

מקהלה עליזה - למדנו על ציפורי ארץ ישראל ועצי ארץ ישראל

לטיול יצאנו - למדנו על פרחי חורף וטיולים שטיילנו בארצנו..

יקינטון - שתלנו בגינה בנוסף לעוד צמחי חורף שלמדנו להכיר. הרחבנו את הלימוד על הלבנה.

זרעים של מסטיק - זרענו זרעי אהבה, ירקות ועוד באדמת ארץ ישראל

אליעזר והגזר, גברת עם סלים, אנשים טובים ,שבת.

תמונות מהפעילות ניתן למצוא בגלריית הספר בקישור הזה.

 

שבוע שלם דיפדפנו בספר ושרנו במפגש שיר-שיר... מרינה שר, חולון

לקחתי מס' שירים שמופיעים בספר , למדנו אותם ויצרנו בעקבות שירים של חיים נחמן ביאליק שהיה אז הנושא המרכזי שנלמד בגן. רינת לוי, אשקלון

הודעתי להורים על שעה ברדיו ששודרה עם שירי הספר, בעקבות הגעת הספר לגני הילדים. הילדים היו מוקסמים מכך שכל שירי הספר הושמעו בתוכנית. המחזנו את השיר -סיפור אליעזר והגזר. אסתר מרקוביץ, מצפה יריחו

כל אחד מהילדים קיבל דיסק עם השירים המופיעים בספר. שמענו את השיר, בעודנו עוקבים אחר מילות השיר שמופיעות בספר. הילדים בחרו באופן דמוקרטי, את השיר האהוב עליהם ביותר בספר. לימור שמש, פתח תקוה

לאורך תקופה של מספר חודשים למדנו את השירים. הילדים יודעים אותם בעל-פה, ויודעים איזה שיר כתוב בכל דף. לעתים קרובות הם היו מתישבים ושרים אותם בצוותא. הם גם מזהים חלק מהמשוררים לפי התמונות. למדנו הרבה על מילים נרדפות, מילים והיפוכן, ועל תוכן השיר. ורדה ריינר, תל אביב

לקראת יום המשפחה הקלטנו לכל ילד  ולמשפחתו את דיסק השירים ואת הספר, כך שבמהלך השבוע הילדים הקשיבו, למדו ושרו כשהדיסק ברקע והספר בידם. רונית דבוש, ראש העין

 

אורית מרז'ן בשארי מגן עינב בכפר סבא חלקה אתנו את הפעילות שערכה בעקבות הספר:

עבדנו באומנות בעקבות "פזמון ליקינטון", התבוננו בתמונות אומנות שונות ולמדנו על מילים נרדפות לירח ועל מראהו השונה במהלך החודש.

 

נלה מקסימוב מנהלת גן ממ"ד ברוש בבת חפר גני חובה, שיתפה אותנו:

רצינו לשתף......מהלך החודש טבת נושא בגן הוא: מתוך ספרית פיג'מות "שרשרת מזמרת" - ספר נהדר!!!

מטרת לימוד הנושא, להכיר לעומק את את הסופרים והמשוררים שהשאירו חותם בתרבות ישראלית ע"י יצירות אומנות משחקים חוויתיים שירה וריקוד, הכנו לכל ילד דיסק שירים וצירפנו לספר, כך שגם בבית עם משפחתו תהיה לו חווית שירה שינון והטמעה ובנוסף צירפנו אלבום לעיון ביצירות שיצר בגן

את המתנה הזאת יקבלו ילדים ביום המשפחה שנחגוג בסימן משחקים ושירים.

שבוע טוב, נלה

משחק רבעיות בנושא משוררים וסופרים שהשאירו חותם בתרבות הישראלית. פעילות סביב הספר שרשרת מזמרת (גן ברוש, ממלכתי דתי, בת חפר)

 

 

 

 

 

 

 

 


אושרה גז מסיקה, גננת משלימה, שמתמקדת בספריית פיג'מה במספר גנים באשדוד שיתפה אותנו:

בגן העצמאות וגן דרור באשדוד, הילדים מתאמנים בהעתקת בתי השיר והכותרת קן-ציפור... מעיינים בספר ובתוכן (מה יש בספר?, היכן השיר שלמדנו לפי הציור... והפתעה בסוף: מידע על המשורר)

מתאמנים בהעתקת בתי השיר והכותרת קן-ציפור... מעיינים בספר ובתוכן בגן העצמאות וגן דרור, אשדוד


 

חוויות מהשטח

Поющая цепочка

Редактор: Нира Харэль

Иллюстратор: Батья Колтон

Дорогие родители!

Родители напевают песенки новорожденным малышам, включают детям музыку еще до того, как те учатся говорить: перед сном, в машине и даже в ванной. Звуки музыки отпечатываются глубоко в наших сердцах. Выученная в детстве песня, остается с нами навсегда.

«И льется песня из поколения в поколение» (Эхуд Манор)

 «Поющая цепочка» – это сборник положенных на музыку стихотворений израильских классиков. Эти произведения переходят из поколения в поколение, создавая крепкую цепочку, сродни драгоценному украшению, передающемуся по наследству.

Читаем и играем дома

 

 • Усаживайтесь поудобнее на диван, полистайте книгу вместе с детьми. Знакомы ли вы со всеми стихотворениями сборника? Какие из них стали вашими любимыми? В отличие от рассказа, стихотворения можно читать в любом порядке, возвращаясь к наиболее полюбившимся.

 

 • Эти стихотворения можно не только читать, но и петь и даже танцевать под них! Вот увидите, малыши очень быстро запомнят слова и будут вам подпевать.

 

 • Будят ли эти песни ваши воспоминания о детстве? Может быть, вы пели в детстве другие песни? Расскажите об этом детям. Если иврит для вас второй язык, выученный во взрослом возрасте, спойте малышам песни на вашем родном языке, которые пели вам ваши родители. Это отличная возможность познакомить детей с вашим культурным наследием и продлить вашу семейную традицию, добавив еще одно звено к цепи поколений.

 

 • Предложите детям пересказать сюжет одного из стихотворений в прозе, добавляя детали, описывая эмоции героев, выдумывая собственный финал. Попробуйте потренироваться на примере стихотворения «Семена жевательной резинки» («Зраим шель мастик»).
 • Как рисуют стихотворение? Иллюстратор Батья Колтон отлично справилась с задачей. Вы с детьми тоже можете сделать иллюстрированный альбом с любимыми стихотворениями.
 • Выберете наиболее понравившуюся песню и спойте ее дуэтом – одну строку поете вы, другую – ребенок. Нарисуйте к нему иллюстрацию. Попробуйте написать стихотворение сами!

 

Приятного чтения и плодотворной беседы!

 

A Singing Chain

Collected By Nira Harel

Illustrated by Batia Kolton

Dear Parents,

Parents sing to a newborn child, and play tunes for children before they have learned to speak: before bedtime, on the road, even in the bath. Songs and melodies are cherished in a deep, dear place in our souls, and often songs we learned when we were very young continue to accompany us for many a year.

"A song moves through the generations" (Ehud Manor)

In this collection of poems entitled A Singing Chain we enjoy the wealth and joy of classical Israeli rhyming songs anew. Songs are part of the tradition passed on from one generation to the next, a precious chain of gold we inherit to our children too.

Family Activities

 • You may want to sit on the sofa together and leaf through the book. Do you know all the poems in this collection? Which ones do you and your child like best? Unlike a story, a poetry collection can be read in any order, so you can choose one or two each time, or go back to the same ones over and over again.
 • You could read together, sing, and even create dances to the poems in the book. Soon your child will learn them off by heart, and recite or chant them on their own.
 • Do the songs in the book remind you of your own childhood? Did you sing different songs growing up? You may want to share those memories with your child. If Hebrew is not your mother tongue, you may enjoy teaching your child songs from a chain of gold reminiscent of a faraway land, those sung to you when you were young, and instill in them your own special family tradition.
 • Perhaps you would like to choose one song and ask your child to tell it as if it were a story, adding details, describing the characters' feelings, and making up their own ending (you may want to try this activity with the song "Gumball seeds").
 • How would you draw a song? Illustrator Batia Kolton added illustrations to the songs. You and your child could also make a scrapbook of your favorite songs.
 • You could choose a song you both like and sing it together as a duet – parents sing one line, children sing the next. You could also make illustrations for your favorite song together, or perhaps, even write a song of your own?

Enjoy!