fbpx

💙 בהצלחה במחצית השנייה לשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה! 💙 עכשיו בחלוקה – ספר 3 למעונות, ספר 4 לגנים, ספר 2 לבתי ספר 💙

 

ספרים גנים > נמצא!

נמצא!

כתבה ואיירה: סלינה יון | הוצאת: כנרת

שבט/ינואר תשפ"ג, 140,800 עותקים לגנים הצעירים

דובי מוצא ארנב צעצוע. הוא רוצה להחזיר אותו לבעליו, אבל גם מאוד רוצה לשמור אותו לעצמו. ספר מתוק ורגיש על ערכם של דברים ועל התחשבות באחר.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר נמצא!", כתבה ואיירה: סלינה יון, בהוצאת כנרת" | בעקבות הסיפור תוכלו לשדרג יחד את פינת האבידות והמציאות ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

הספר מביא עימו הזדמנויות רבות לפעילות נהדרת עם הילדים בגן! מוּדעות והכוונה עצמית – התמודדות עם היקשרות, צורך לוותר ופעולה תוך ויסות עצמי. הנעה עצמית – הדוב פעיל ...

פעילות בגן  

הצעות פעילות למשפחות לאחר הקריאה – להורדה!

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר נמצא!", כתבה ואיירה: סלינה יון, בהוצאת כנרת" | בעקבות הסיפור תוכלו לשדרג יחד את פינת האבידות והמציאות בגן שלכם 🗃️ | תוכלו להכין לוחות מודעות מסוגים שונים, ובמיוחד כזה בו יוכלו הילדים להציע מציאות משלהם 🪧 | תוכלו ליצור עם הילדים בובה אהובה, של ארנבונים וחיות אחרות 🐰 | קריאה ופעילות מהנה

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • טיפ לקריאה משפחתית
  כדאי לכם ההורים לקרוא את הספר פעם אחת לבד לפני הקריאה המשותפת. היכרות מוקדמת עם הספר מאפשרת לכם להפיק את המרב מהקריאה עם הילדות והילדים. קריאה נעימה!

 • שיחה – מה הלך לאיבוד?
  האם קרה לכם שאיבדתם משהו שהיה חשוב לכם? איך הרגשתם ומה עשיתם? ואולי מצאתם אתם אבדה של מישהו אחר? הספר מזמין ילדות וילדים, וגם הורים, לשתף בחוויות יַלדוּת של איבוד ומציאת אבדות.

 • סרטון – דוכן אבדות ומציאות

  גם שבי ואוזה מהתוכנית "פרפר נחמד" מחזירים אבדות. סרקו את הקוד וצפו.

 • משחק – להחביא ולמצוא
  בוחרים חפץ, וכל משתתף, לפי תור מחביא אותו, והשאר צריכים לחפש. אפשר להיעזר ברמזים כמו "חם-קר" או במפת אוצר. מצאתם? זה הזמן לסבב הבא – מחביאים, מחפשים ומוצאים.

 • לחפש באיורים
  בעמודים הראשונים בספר מופיעות מודעות של אבדות. תוכלו לחפש יחד מודעות משעשעות ומפתיעות ולשתף את בני המשפחה. בין המודעות מסתתרת מודעה אחת של מציאה – האם תוכלו למצוא אותה?

 • עוד יצירות והשראה מחכים לכם בתיקיית הספר בפינטרסט של ספריית פיג'מה!

הצעות פעילות בגן לאחר הקריאה – להורדה!

"הָשֵׁב תְּשִׁיבֵם לְאָחִיךָ"

(דברים כב, א)

דובי מוצא ארנב צעצוע. הוא רוצה להחזיר אותו לבעליו, אבל גם מאוד רוצה לשמור אותו לעצמו. הקוראים מצטרפים לחוויית ההיקשרות של דובי אל ארנב הצעצוע שמצא, אל תחושותיו החצויות כלפיו, אל התושייה שהוא מגלה ואל ההרגשה המשמחת של מעשה טוב שחוזר אליך.

הספר "נמצא" הוא ספר מרחיב לב המספר בתום ובמתיקות רבה להפליא על היקשרות למה שאהוב עלינו וחשוב לנו, על אבידה ומציאה ועל התחשבות באחר.

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • יֶדַע

  ידע בתחום האורייני – הרחבה והעשרה של אוצר המילים: "חורשה", "בעדינות", "הדפיס", "אוצרות", "בתקווה" "מודאגים".
  קידום ניצני כתיבה – שימוש בהודעות כתובות ככלי לתקשורת.
  טיפוח כישורי שיח – שיח רגשי על חוויות הקשורות לאובדן, לוויתור, לאמפתיה, לעזרה לזולת, להיקשרות, לדאגה ולאהבה.
  ידע תהלכי – ידע העונה על השאלה "מה צריך בשביל?" – מה צריך לעשות בשביל לפרסם לקהלים גדולים? אילו צעדים יש לנקוט? באילו חומרים נשתמש? כיצד נראית הודעה? מה מיוחד בה? איך היא מעוצבת? מה עוד ניתן לפרסם באופן זה? באילו דרכים נוספות אפשר לפרסם מודעה?

 • מְיֻמָּנוּיוֹת

  מוּדעות והכוונה עצמית – התמודדות עם היקשרות, צורך לוותר ופעולה תוך ויסות עצמי.
  הנעה עצמית – הדוב פעיל ויוזם: מוצא את הארנבון, שומר עליו ודואג לו, מחליט לפרסם מודעות ומדפיס ותולה אותן כדי לסייע לארנבון לחזור לביתו.
  מוּדעות חברתית – גילוי אמפתיה לצורכי הזולת ודאגה לרווחתו, עזרה ודאגה לאחר: הדוב מקווה שהארנבון יישאר איתו, ועם זאת חושב על מי שאיבד אותו. האיורים תורמים לתיאור הדילמה של הדוב: בעמוד מימין הדוב מביע משאלה להישארותו של הארנבון, ובעמוד השמאלי הוא חושב על המשפחה שאיבדה אותו וכנראה דואגת לו.
  מיומנויות קוגניטיביות:
  אוריינות שפתית – היכולת להשתמש בשפה הכתובה למגוון מטרות תקשורתיות.
  חשיבה יצירתית – היכולת להציע פתרון לבעיה שנוצרה.

 • עֲרָכִים

  ערבות הדדית – התחשבות בצורכי האחר, סיוע וקידום מטרה תוך ויתור על התועלת האישית.
  צדק חברתי – ערך זכות הקניין והבעלות, השבת אבידה לבעליה.
  קידום ערכים סבבתים – מסירת חפצים במקום להשליך אותם.

 • מִפְגָּשׁ וְשִׂיחָה בַּגַּן

  הטרמה – לפני קריאת הספר אפשר להחביא חפץ אישי קטן במקום קל ונגיש. הגננת תוכל לספר שאבד לה החפץ, להדגיש עד כמה הוא חשוב לה, ולשתף בעצב ובתסכול שלה. לאחר מכן הגננת יכולה לבקש את עזרתם של הילדים בחיפוש האבידה.
  לכשיימצא החפץ – הגננת תספר כמה היא שמחה ונרגשת, תודֶה למחפשים ולמוצאים ותשקף לילדים כיצד הגיבו כאשר מצאה את האבידה: מה הם אמרו? האם גם הם התרגשו?
  שיח רגשי שמתקיים לאחר קריאת הסיפור מאפשר לילדות ולילדים לבטא את החיבור שלהם לסיפור ולבטא את הרגשות שעורר בהם. תוכלו לשאול: האם מצאתם פעם משהו יפה בחוץ? מה מצאתם? ומה הרגשתם בעקבות המציאה? איך, לדעתכם, הרגיש דובי כשמצא את הארנב? מה הוא עשה כדי לעזור לארנב להגיע לבעליו? איך, לדעתכם, הרגיש האייל כשאיבד את הארנב? האם איבדתם משהו פעם? מה עשיתם ומה הרגשתם? למה, לדעתכם, נתן האייל את הארנב לדובי? האם זה היה לו קל או קשה? למה?
  ומה קרה, לדעתכם, בהמשך? – האם תוכלו לספר מה קרה לגיבורי הסיפור בהמשך?
  להעשרה – השיר "מי ראה את באני", כתב: אהוד מנור, הלחין: מתי כספי.

 • וּמָה קוֹרֶה בְּגַנֵּנוּ?

  הספר יכול ללוות תחושות וחוויות השלובות בחיי הגן:
  להיקשר – בסיפור מתואר תהליך ההיקשרות של דובי לבובת הארנב שמצא. לילדים רבים בגילאי גן יש חפץ אישי (שמיכה, חיתול בד, בובה, צעצוע) שהם קשורים אליו ומתקשים לעזוב אותו. ההיקשרות לחפץ תורמת להתמודדות בריאה ומיטבית עם מעברים ומצבים מלחיצים ומאתגרים.
  הילדים יכולים לשתף: מהו החפץ שהם קשורים אליו? האם הם המציאו לו שם? האם גם הם מבלים איתו בפיקניק, בגינה או בשינה כמו דובי וארנב? ואולי הם עושים איתו דברים אחרים? במה החפץ עוזר להם או משמח אותם? כדאי לשוחח על כך בקבוצות קטנות. כך מתאפשרות פתיחוּת והקשבה הדדית.
  להיפרד – בסיפור מתארים גם את הפּרֵידה של האייל מהחפץ האהוב עליו. ואכן, לצד ההיקשרות, ילדים רבים בגילאי גן מכירים היטב את ההרגשה כשנפרדים מחפץ, את תעצומות הנפש הנדרשות מהם לשם כך ואת המעבר ל"דברים של גדולים": חלקם נפרדו מטיטול או ממוצץ, המירו בקבוק אהוב בכוס שתייה, מיטת מעבר – במיטת בוגרים, טיולון – באופניים ועוד. חייהם של הילדים רוויים בפרידות. אפילו פרידות זמניות, למשל מצב שבו לא ניתן להיכנס לגן עם חפץ מהבית, נחוות לעיתים כפרידה ממשית.
  הילדים יכולים לשתף – ממה נפרדו? מה עזר להם להתגבר על הקושי? האם קיבלו חפץ ממישהו אחר שנפרד ממנו והעביר אותו הלאה (אחים, בני דודים)? ואולי יש חפץ שהם העבירו למישהו אחר? כדאי לשתף בקבוצות קטנות.
  אפשר לחזור אל הספר שוב ושוב, גם משום שהוא משמח ומחמם את הלב וגם כדי לתמוך בקושי ולהעצים את מי מהילדים והילדות שנמצא בתהליך פרידה.

 • אֲבֵדוֹת וּמְצִיאוּת

  נזמין את הילדים והילדות לחשוב יחד ולהציע רעיונות לעזרה למי שאיבד דבר-מה או מצא אבידה: איך נוכל להודיע שמשהו שחשוב לנו אבד? איך נוכל להודיע שמצאנו אבידה? כיצד נתאר את מה שאבד? אילו פרטים חשוב שנציין?
  תוכלו, למשל, להכין ארגז גדול ומקושט לאבידות ומציאות, להכין לוח מודעות ועליו הודעות בדומה לאלה שפרסם הארנב, או לשלב הודעות כאלה במפגשים בגן. ומה עוד?
  "השבת אבידה" – זו הזדמנות לשוחח על המושג ולהסביר את משמעותו: כשאדם מוצא אבידה, עליו לעשות את כל המאמצים כדי למצוא את בעל האבידה ולהשיב לו אותה.

 • רְאוּ מָה מָצָאתִי!

  כשמוצאים משהו ומעניקים לו משמעות, ההרגשה נהדרת. ההרגשה נהדרת עוד יותר כשחולקים זאת עם חברים; זה מעצים ותורם לתחושת השייכות לקבוצה, ואם גם אפשר ללמוד מזה, מה טוב!
  תוכלו להכין בגן פינה של דברים מיוחדים שהילדים מצאו ואספו. כדאי לקבוע זמן קבוע שבו הילדים ישתפו במציאות שמצאו, יציגו אותן ויספרו היכן ומתי מצאו את המציאה, וללמוד יחד בעקבות החפץ: זה יכול להיות כפתור מהבית של סבתא שמְזַמן למידה על רכיסת כפתורים, אבן מטיול משפחתי או חלק ממכונה לא מזוהה שמאפשר המצאת מכונות דמיוניות.
  האם אנחנו יכולים למצוא ולאבד גם דברים שלא רואים, כמו רעיון, חלום או מחשבה? אילו עוד דברים שלא רואים ניתן למצוא ולאבד?
  להעשרה – השיר "מציאה", כתבה: לאה גולדברג, הלחין: מוני אמריליו;
  השיר "השיר אשר אבד לי", כתבה: לאה נאור, הלחינה: נורית הירש.

 • סִפּוּרֵי הֲשָׁבַת אֲבֵדָה

  זו הזדמנות לקרוא יחדיו ספרים נוספים על השבת אבידה:
  התרנגולים שהפכו לעיזים
  זה שלי
  תרנגולת אחת קטנה

 • עִידוּד קְרִיאָה מִשְׁפַּחְתִּית

  כדאי לספר להורים שהגיע ספר מרגש וצבעוני על אבידות ומציאות  ולעודד אותם לסרוק את הקוד ולצפות יחד בסרטון משעשע לכל הגילאים!

 • פינטרסט
  משחקים, שירים והשראה ליצירה מחכים לכם בדף הספר "נמצא" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

חוויות מהשטח

כאן חינוכית | #פרפרנחמד #פרפר_נחמד

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

доступный!

Идеи для семейного досуга

Девочки и мальчики обнаруживают, что не всегда просто поступить правильно; например, вернуть хозяевам очень симпатичного крольчонка, которого они нашли. Книга «Найден!» рассказывает нам, читателям, о том, какие трудности ожидают нас на пути свершения добрых дел, она побуждает нас ценить даже незначительные проявления чуткости и сострадания.

«Верни их брату твоему»

(Второзаконие {Дварим}, 22:1)

Совет для чтения в кругу семьи

Родителям стоит один раз прочесть эту книжку самим, прежде чем приняться за чтение вместе с детьми. Предварительное ознакомление с содержанием книги поможет вам извлечь максимальную пользу из совместного чтения. Приятно вам провести время!

Беседа – что потерялось?

Случалось ли такое, что вы теряли что-то для вас важное? Что вы чувствовали и что предпринимали? А, может быть, вы находили чью-то пропажу? Книга приглашает детей, а также их родителей, к беседе о детских переживаниях, связанных с потерями и с обнаружением потерянных вещей.

Видео – Бюро потерь и находок

Шаби с Узой из телепередачи «Милая бабочка» («Парпар нехмад») тоже возвращают потерянные вещи хозяевам. Отсканируйте QR-код и посмотрите видео. 

Игра – спрятать и найти

Выбирается предмет, каждый участник по очереди прячет его, а остальные должны этот предмет искать. Можно использовать подсказки вроде «холодно-горячо» или карты сокровищ. Нашли? Самое время для следующего раунда игры – прячем, ищем и находим.

Ищем в иллюстрациях

На первых страницах книжки напечатаны объявления о пропажах. Можно вместе поискать забавные и неожиданные объявления и рассказать о них другим членам семьи. Среди объявлений затесалось одно о том, что пропажа нашлась. Сможете ли вы найти это объявление?

Идеи для поделок, песен и других занятий на Pinterest «Пижамной библиотечки


አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >>לחצו כאן

ይገኛል!

ለቤተሰባዊ ተሳትፎ የሚመከሩ

ሴቶችና ወንዶች ልጆች ትክክለኛውን ነገር ማድረግ ሁልጊዜ ቀላል እንዳልሆነ ይደርሱበታል። ለምሳሌ፦ ያገኙትን በተለይ ቆንጆ የሆነ ትንሽዬ ጥንቸል መመለስ። "ተግኝቷል" የተሰኘው መጽሐፍ ለእኛ ለአንባቢያንና አንባቢያት በጎ ነገርን ለመስራት የሚያጋጥሙንን ፈተናዎች በምን መንገድ እንደሆነ ይገልጽልናል፤ የመተሳሰብና የርህራሄ ትንንሽ ስራዎችን እንድናደርግ ይጋብዘናል።

"ወደ ወንድምህ ትመልሳቸዋለህ"

(ዘዳግም 22 1)

ለቤተሰባዊ ንባብ ጠቃሚ ምክር

እናንተ ወላጆች አብራችሁ ከማንበባችሁ በፊት መጽሐፉን አንድ ጊዜ ብቻችሁን ማንበብ አለባችሁ። ከመጽሐፉ ጋር ቀደም ብሎ መተዋወቅ ከሴቶችና ወንዶች ልጆች ጋር ከማንበብ ላይ ምርጡን እንዲያገኙ ያስችልዎታል። ደስ የሚል ንባብ!

የQR ትርጉምና በላዩ ላይ ይፃፉ – Рус / Eng / አማር

ውይይት – የጠፋው ምንድን ነው?

ለእርስዎ አስፈላጊ የሆነ ነገር ጠፍቶዎት ያውቃል? ምን ተሰማዎትና ምን አደረጉ? ምናልባትም የሌላ ሰው ጠፍቶ አግኝተው ይሆን? መጽሐፉ ሴቶችና ወንዶች ልጆችን እንዲሁም ወላጆችን በመጥፋትና የጠፉት በመገኘት ላይ የልጅነት ልምዳቸውን እንዲያካፍሉ ይጋብዛል።

ቪዲዮ – ጠፍተው የተገኙ እቃዎች ያሉበት ሳጥን

ሻቢና ኦዛም ከ"ደስ የሚል ቢራቢሮ" መርሃ ግብር ላይ የጠፉ እቃዎችን እየመለሱ ነው። ኮዱን ስካን ያድርጉና ይመልከቱ።

ጨዋታ – መደበቅማግኘት

እያንዳንዱ ተሳታፊ በተራው አንድን ነገር ይመርጥና ይደብቀዋል፤ የተቀሩት ደግሞ መፈለግ አለባቸው። እንደ "ትኩስ-ቀዝቃዛ" ወይም የንብረት ካርታን የመሳሰሉ ፍንጮችን መጠቀም ይችላሉ። አገኙ? ይህ የሚቀጥለው ዙር ጊዜ ነው – መደበቅ፣ መፈለግና ማግኘት።

ሥዕላዊ መግለጫዎች ውስጥ መፈለግ

በመጽሐፉ የመጀመሪያ ገጾች ላይ የጠፉ እቃዎች ማስታወቂያዎች ይታያሉ። አብረው አስደሳችና አስገራሚ ማስታወቂያዎችን መፈለግና ለቤተሰብ አባላት ማጋራት ይችላሉ። ከማስታወቂያዎቹ መካከል አንድ የተደበቀ የድርድር ማስታወቂያ አለ – ሊያገኙት ይችላሉ?

የፈጠራ ስራዎች፣ ዘፈኖችና ሌሎችም በፒጃማ ቤተ መጻሕፍት ፒንተረስት ላይ


To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

Found

Written and illustrated by: Salina Yoon

Suggestions for Family Activities

Children discover it isn’t always easy to do the right thing; for instance, to return a particularly cute stuffed toy bunny they have found to its owner. Found reveals to us readers the kinds of challenges we face as we do good, and invites us to cherish small acts of kindness and compassion.

You shall surely give them back to your brother

(Deuteronomy 22:1)

A little advice for family reading

Parents should read the book once on their own before reading it together. Getting to know the book in advance allows you to make the most of reading it with your children. Enjoy!

A discussion on what has been lost

Have you ever lost anything you found important? How did you feel and what did you do? Perhaps you’ve found someone else’s lost item… This book invites children as well as parents to share their childhood experiences of losing and finding lost items.

A video about a lost and found stand

Shabi and Uzza from the Israeli children’s television show Parpar Nechmad are also returning lost items to their owners. Scan the code to watch the video.

A game of hiding and seeking

Pick an item and take turns hiding it and having the other players look for it. You can help each other by giving clues such as “hot and cold” or a treasure map. Did you find it? Now it’s someone else’s turn – hide, search and find.

Searching through the illustrations

There are lost ads on the first few pages of the book. You may enjoy looking for amusing and surprising ones together to share with the rest of your family. Among them is one found ad – are you able to locate it?

  – Arts & crafts, songs and other activities are available on the Sifriyat Pijama Pinterest page