fbpx

💙 בהצלחה במחצית השנייה לשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה! 💙 עכשיו בחלוקה – ספר 3 למעונות, ספר 4 לגנים, ספר 2 לבתי ספר 💙

 

ספרים כיתות א-ב > למה תמיד מזכירים לי

למה תמיד מזכירים לי

כתבה: חגית בנזימן | אייר: דודו גרשטיין | הוצאת כתר

ינואר/טבת תשפ"ג, 55,800 עותקים לכיתות א

כשמבוגרים אומרים "בהזדמנות", איך יודעים מתי זה בדיוק? וכמה מרגיזים יכולים להיות אחים גדולים? – ספר שירים קלסי וטוב לב על רגעים ועל רגשות בחייהם של ילדים.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר למה תמיד מזכירים לי, מאת: חגית בנזימן, איור: דודו גרשטיין, הוצאת כתר | פעילויות המאפשרות עיבוד זיכרונות, ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּכִּתָּה

הצעות לשיחה בכיתה, לשאלות מנחות ולשאלות הבנה, לאיסוף ביטויים ומילים חדשות מהקריאה המשותפת, לבחירת איור אהוב ופרשנותו ועוד!

פעילות בגן ובכיתה   

הצעות לפעילות עם הילדים בבית לאחר הקריאה – להורדה!

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר למה תמיד מזכירים לי, מאת: חגית בנזימן, איור: דודו גרשטיין, הוצאת כתר | פעילויות המאפשרות עיבוד זיכרונות, סיפורים ושירים אישיים 🐾 | השירים הקצרים מתארים מצבים ביתיים יומיים. גם ילדי/ות הכיתה יוכלו לבטא את תפיסת הבית והמשפחה האישית שלהם 👨‍👩‍👧‍👧 | מגוון פעילויות אשר מעודדות שיח רגשי בדומה לשירים | בואו נכיר- הילדים יוכלו לבטא את קולם האישי כמו בשירים, דרך פעילויות הכרות שונות 🙎🏽‍♂️🙍🏼‍♀️ | קריאה ופעילות מהנה

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • לקרוא שירים

  השירים בספר מציגים רגעי חיים קטנים. בכל קריאה משותפת כדאי לבחור שיר אחר ולקרוא ביחד. האם השיר מזכיר לכם משהו שקרה לכם? זו הזדמנות עבורכם, ההורים, לשתף בחוויות מהיַלדוּת שלכם וכך ליצור קִרבה ושיתוף עם הילדות והילדים.

 • היכרות עם חגית בנזימן

  מתי התחילה הסופרת חגית בנזימן לכתוב? על מה היא כותבת, ומדוע? – אם תסרקו את קוד הקיו-אר תוכלו להכיר את היוצרת ואת יצירתה.

 • להתבונן באלבום משפחתי

  כדאי להתבונן יחד באלבומי תמונות של ההורים ולחפש רגעים מיוחדים מתקופת היַלדוּת. אפשר להתבונן גם בתצלומים מוקדמים של הילדות והילדים ולשתף ברגעים שצולמו. אילו זיכרונות הם מעוררים בכם?

 • להמחיז ביחד

  איזה שיר אהבתם במיוחד? – תוכלו להציג אותו יחד, כשהמבוגרים מציגים את תפקיד הילדים, ולהפך.

 • עוד יצירות והשראה מחכים לכם בתיקיית הספר בפינטרסט של ספריית פיג'מה!

הצעות לפעילות עם הילדים בכיתה לאחר הקריאה – להורדה!

הצעות לפעילות לצוותים!

הספר "למה תמיד מזכירים לי?" הוא ספר מופלא כשם שילדים הם מופלאים, ועונה על השאלה "איך מרגיש ילד? "באופן שובה לב. הספר מכיל שירים סיפוריים קצרים, קלילים, חכמים וישירים וכתוב בשפה פשוטה וקולחת, כפי שילדים מדברים. האיורים בספר אומנם חדגוניים [מונוכרומטיים], אך מלאי חִיוּת, ויש בהם תום, הומור ורגש. כל שיר מזמין את הקוראים להיפגש עם חוויה בחיי היומיום של ילדים ולפגוש בו את עצמם.

"קראתי ספרים מעניינים. עתה אני קורא ילדים מעניינים […] כי הילד הוא עולם גדול ורחב, שקיים זה מזמן והיה קיים תמיד".
(יאנוש קורצ'אק, "דת הילד", עמ' 305)

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • מילים מרכזיות

  שִׁיר, עוֹלַם הַיְּלָדִים, חַיֵּי הַיּוֹם-יוֹם, רֶגֶשׁ וַחֲוָיָה, נְקֻדַּת מַבָּט, יְלָדִים וּמְבֻגָּרִים

 • מִפְגָּשׁ וְשִׂיחָה בַּכִּתָּה

  איך כדאי לקרוא? בחירה אישית ועבודה קבוצתית – בטרם הקריאה אפשר לחלק לתלמידים את הספר ולבקש מהם לעיין בו. זו הזדמנות להתבוננות של המורה: מי מהתלמידים מדפדף? מי קורא את השירים? מי מתעכב על האיורים? מי מתייעץ? ניתן לבקש מהתלמידים לבחור שיר לפי איור או כותרת מסקרנים במיוחד. תוכלו לשאול: מדוע בחרתם בשיר זה? מה אהבתם בו? וכך לאפשר גם לילדים שמתקשים בבחירה להיחשף לאפשרויות שטמונות בשירים השונים.

  שיר ואיור – כדאי לבחון את הקשר בין האיור לשיר: איזה חלק מהשיר מופיע, לדעתכם, באיור? האם האיור מתאר, לדעתכם, את הכתוב בשיר? האם הייתם בוחרים לאייר אחרת? בעבודה על השירים ניתן לשלב איורים משל התלמידים.

 • אֵיךְ לִבְחֹר שִׁיר?

  בחירת שירים לפי נושא – תוכלו לחזור אל הספר ולבחור שירים המתאימים למצבים שונים בכיתה, לתקופה מסוימת בשנה או לאירוע מסוים, כמו: קיץ, יום הולדת, ליל הסדר ויום המשפחה.

  כל שיר מציג חוויית ילדות אחרת ומְזמן שיחה שונה – כדאי לנהל שיח רגשי ולשאול: האם אהבתם את השיר? למה? האם חוויתם חוויה דומה? מה מצא חן בעיניכם בשיר ו/או באיור? איזה רגש עלה בכם בשעת הקריאה?

 • שִׁלּוּב הַסֵּפֶר בְּחַיֵּי הַכִּתָּה

  "למה תמיד מזכירים לי?" – שם הספר מזמן שאלה שמאתגרת את התפיסה שלפיה תקופת הילדות מורכבת מאוסף של רגעים קסומים ומרגשים. הכותרת מביעה תחושה שרוב הילדים והילדות מורגלים בה, משום שהם נתונים להוראות ולתזכורות מצד מבוגרים. הספר מציג בכנות, בחן ובהומור את חיי הילדים, הכוללים גם רגעי תסכול, בלבול, מבוכה ותהיות בנוגע להתנהגויות מקובלות ולנימוסים. הוא מאפשר הזדהות ומבטא מצבים שלא תמיד קל להם לבטא במילים.

  איך מרגיש ילד? – בהשראת הספר ניתנת לילדים ההזדמנות לבטא את עולמם האישי. אפשר ליצור בשגרת הכיתה מעגל שיתוף קבוע שבו  נפגשים בקבוצות קטנות ומשתפים בחוויות, במחשבות וברגשות. אפשר לשאול אותם, למשל: מה הם, לדעתכם, היתרונות הטמונים בהיותכם ילדים ומה הם החסרונות? באילו מצבים עדיף להיות מבוגר? מתי עדיף להיות ילד? מה מרגש אתכם במיוחד? מה מכעיס אתכם? מה מצחיק אתכם? מה אהבתם פעם והיום כבר פחות? ומה להפך?

  להרחבה מעגל השיח שלנו.

 • שִׁירִים וִיצִירָה

  עידוד יצירה אישית בעקבות השירים – אפשר לעודד את הילדים לתכנן יצירה משלהם או לצלם תמונה בהשראת השיר או לחבר מנגינה לשיר הנבחר.

  משחק המְחָזה או פנטומימה –בכל פעם קבוצה קטנה רומזת לשיר מסוים או לשמו, ושאר המשתתפים מנסים לנחש מהו השיר.

 • עַל הַיּוֹצְרִים

  כדאי להכיר את יוצרי הספר:

  חגית בנזימן (נ' 1940) – סופרת ומשוררת ילדים מוערכת וכן פסיכולוגית קלינית.

  ספר נוסף מאת חגית בנזימן שיצא בספריית פיג'מה: קיש קיש קריא.

  דודו גרשטיין (נ' 1944) – אומן ישראלי העוסק באיור, בציור ובפיסול, זוכה פרס מוזיאון ישראל לאיור.

  להעשרה – חגית בנזימן: אתר דףדף; דודו גרשטיין: ויקיפדיה.

 • שִׁירָה עַל יְלָדִים

  ספרה של חגית בנזימן הוא חלק ממגמה בספרות הילדים המתארת את עולמם של הילדים "בגובה העיניים". חודשים מספר לאחר שפורסם ספרה "למה לאמא מותר?" יצא לאור ספרו של יהודה אטלס, "והילד הזה הוא אני", העוסק גם הוא בהתבוננות בעולם מנקודת מבטו של ילד. אפשר להתוודע לשירים שכתב אטלס, להשוות בין היוצרים ולהרחיב את מנעד ההיכרות עם ספרי שירה המתארים את העולם מנקודת מבטם של ילדים.

 • עִידוּד קְרִיאָה מִשְׁפַּחְתִּית

  אילו סיפורים משפחתיים ההורים יכולים לספר לילדיהם מתקופת ילדותם-שלהם? כדאי ליידע את המשפחות על הגעת הספר ולעודד אותן לקרוא אותו עם הילדים ולעיין בדף ההצעות לפעילות שבסוף הספר.

 • פינטרסט
  שירים, יצירות והשראה בדף הספר בפינטרסט של ספריית פיג'מה

בקרוב

חוויות מהשטח

חגית בנזימן – מתוך פרויקט "סופרים קוראים" "סופרים קוראים" – ארכיון הווידאו של כלל סופרי ישראל. הארכיון הוקם ביוזמת מרכז הספר והספריות, מפעל הפיס ובית אריאלה – ספריית שער-ציון. לעוד הרצאות, הופעות, מפגשי סופר וכל מה שמעניין: https://www.icl.org.il/mifgashim

 

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


 

Py << להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לרוסית לחצו כאן

Почему мне всегда напоминают

Идеи для семейного досуг

Как девочки и мальчики воспринимают этот мир? Что их запутывает, а что смешит? Что будоражит их воображение, вселяет надежду и вызывает волнение? Книга «Почему мне всегда напоминают» смотрит на мир глазами ребенка и приглашает и юных, и взрослых читателей на встречу с маленькими детскими восторгами и переживаниями.

«Я читал интересные книги. Теперь я читаю интересных детей…

Потому что ребенок – большой и широкий мир, который существует уже давно, и существовал всегда».

[Януш Корчак, «Религия ребенка»]

Читаем стихи

Стихи в книге описывают маленькие моменты жизни. Каждый раз, проводя время за совместным чтением, выбирайте разные стихи и читайте их вместе. Напоминает ли вам прочтенный стих то, что произошло с вами? Для вас, родители, это возможность поделиться вашими детскими переживаниями, и таким образом наладить близкие и доверительные отношения с вашими детьми.

Знакомство с Хагит Бензиман

Когда писательница Хагит Бензиман начала писать книги? О чем она пишет и почему? Отсканировав QR-код, вы сможете узнать информацию о писательнице и о ее творчестве.

Семейный альбом

Рассмотрите вместе снимки в альбоме родителей и поищите особые моменты со времен их детства. Можно также посмотреть более ранние фотографии детей и рассказать о тех моментах, когда они были сняты. Какие воспоминания они в вас пробуждают?

Совместная постановка

Какой стих вам особенно понравился? Создайте вместе постановку по мотивам стихотворения – взрослые играют роли детей, и наоборот.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


አማርኛ – להצעות לפעילות משפחתית מתורגמות לאמהרית >> לחצו כאן

 

ለምን ሁሌም ያስታውሱኛል

ለቤተሰባዊ ተሳትፎ የሚመከር

ሴቶችና ወንዶች ልጆች ዓለምን እንዴት ይለማመዳሉ? ምን ግራ ያጋባቸዋል ምንስ ያስቃቸዋል? እንዲያስቡ፣ ተስፋ እንዲያደርጉና እንዲጓጉ የሚያደርጋቸው ምንድን ነው? – 'ለምን ሁሌም ያስታውሱኛል' የሚለው መጽሐፍ ከወንዶችና ሴቶች ልጆች እይታ አንፃር ዓለምን የሚያቀርብ ሲሆን ወጣትና አዋቂ አንባቢዎችን ከትንሽ ጊዜያት የልጅነት ልምዶች ጋር እንዲገናኙ ይጋብዛል።

አስደሳች መጽሐፍትን ንብቤያለሁ። አሁን ሳቢ የሆኑ ልጆችን እያነበብኩ ነው…

ምክንያቱም ህጻኑ ትልቅና ሰፊ ለም ነውጊዜ በፊት የነበረና ሁልጊዜም የሚኖር ነው።

( ያኑሽ ኮርቻክ፣ ‘የሕጻኑ ሃይማኖት’ኪቡምኡሓድ፣ ተርጓሚዎችዶቭ ሳዳን፣ አራድ፣ 1977ገጽ 305)

ግጥሞችን ማንበብ

በመጽሐፉ ውስጥ ያሉት ግጥሞች ትንሽ የሕይወት ጊዜዎችን ያቀርባሉ። በእያንዳንዱ የጋራ ንባብ ውስጥ ሌላ ዘፈን በመምረጥ አንድ ላይ ማንበብ አለብዎት። ዘፈኑ በእርስዎ ላይ የደረሰን ነገር ያስታውሳል? ይህ ለእናንተ፣ ለወላጆች ከልጅነታችሁ ጀምሮ ልምዶቻችሁን እንድትካፈሉና በዚህም ከልጅነትና ከልጆች ጋር መቀራረብንና መጋራትን የምትፈጥሩበት እድል ነው።

ጊት ቤንዚማን ጋር መተዋወቅ

ደራሲ ሐጊት ቤንዚማን መቼ መጻፍ ጀመረች? እርሷ ስለ ምን ትጽፋለች ለምንስ? – የQR ኮዱን ስካን ካደረጉ ፈጣሪዋንና ስራዋን መተዋወቅ ይችላሉ።

የቤተሰብአልበም መመልከት

የወላጆችን የፎቶ አልበሞች አንድ ላይ በማየት ከልጅነት ጀምሮ ልዩ ጊዜዎችን መፈለግ ጥሩ ሀሳብ ነው። እንዲሁም የልጅነትና የልጆች ቀደምት ፎቶግራፎችን ማየትና የተቀረጹበትን አፍታዎች ማጋራት ይችላሉ። በእናንተ ውስጥ ምን ትዝታ ያስነሳሉ?

አንድ ላይ ድራማ መስራት

በተለይ የትኛውን ዘፈን ወደዱት? – አዋቂዎቹ የልጆቹን ሚናና በተቃራኒው በመሆን አንድ ላይ ሊተውኑት ይችላሉ።

To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

Why Do They Always Remind Me?

Written by: Hagit Benziman
Illustrated by: Dudu Gerstein

Suggestions for Family Activities

How do children experience the world? What confuses or amuses them? What makes them imagine, hope, or excited? Why Do They Always Remind Me? brings children’s perspective and view of the world, inviting young as well as older readers to encounter small moments of childhood experiences.

I have read interesting books. Now I am reading interesting children… For the child is an entire world, which has existed for a long time and will exist forever. 

(Janusz Korczak, The Religion of the Child, HaKibbutz HaMeuchad, Translated by Dov Sadan and Zvi Arad, 1977, p. 305)

Reading poems

The poems in this book present small moments in life. Every time you read together, we recommend selecting one poem, and reading it together. Does the poem remind you of something that once happened? This may be a good opportunity for you, parents, to share a childhood experience with your child, creating closeness and intimacy with them.

Pleased to meet you – Hagit Benziman

When did Hagit Benziman start writing? What does she write about, and why? You may want to scan this QR code to find out more about this author and her work.

Looking through the family album

You may enjoy looking at parents’ family photo albums together, searching for special childhood moments. You could also look at early childhood photographs of the children, and share information about the moments captured. Which memories do they evoke in you?

Dramatizing together

Do you have a favorite poem among those included in this book? If so, how about acting it out together, with the grownups playing the parts of the children, and vice versa.

Arts & crafts, songs and other activities are available on the Sifriyat Pijama Pinterest page