fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים גנים > והילד הזה הוא אני

והילד הזה הוא אני

כתב: יהודה אטלס / אייר: דני קרמן / הוצאת כתר

חולקו באוקטובר/חשוון תשפ"א 120,800 עותקים בגני החובה

במילים פשוטות ומדויקות מפגיש אותנו יהודה אטלס עם רגעים קטנים ועם רגשות גדולים של ילדים באשר הם. ספר שירים ואיורים על הילד הזה, שנמצא בכל אחד מאיתנו. קלסיקה ישראלית אהובה.

  לסרטון בעקבות הספר     ללוח הספר בפינטרסט

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

פעילות יצירה מהנה לכל המשפחה בעקבות "הילד הזה הוא אני"

הוציאו להדפסה, גזרו, הוסיפו תמונות וצרו לכם לוח של המשפחה שלכם ♥

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

לפני עשרות שנים כתב הסופר יהודה אטלס את הספר "הילד הזה הוא אני".  המאייר דני קרמן אייר את הספר והוסיף לו חלונות, שהפכו לסימן ההיכר של הספר: כל חלון מפגיש אותנו, ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

ילד אחד שהוא אני, הוא ואנחנו. עשרות שנים עברו מאז כתב יהודה אטלס את הספר "הילד הזה הוא אני" ודני קרמן אייר אותו. ברבות השנים הפך הספר לקלסיקה ישראלית, והוא ממשיך ...

פעילות בגן  
להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

 

הורים יקרים,

 

לפני עשרות שנים כתב הסופר יהודה אטלס את הספר "הילד הזה הוא אני".  המאייר דני קרמן אייר את הספר והוסיף לו חלונות, שהפכו לסימן ההיכר של הספר: כל חלון מפגיש אותנו, הקוראים, עם רגע בחייו של ילד שכולנו מכירים: רגע של צחוק וגעגוע, שמחה וחמלה.

הספר מאפשר לילדים צעירים להציץ לחלון ולגלות כי הילד הזה הוא לא רק אני: הילד הזה יכול להיות גם החבר או החברה שלי, אח שלי, אימא שלי, או הילדה מהגן ממול שאותה אני בכלל לא מכיר. כולנו רוצים שיקשיבו לנו, כולנו מתרגשים לקראת יום ההולדת ולכולנו לפעמים התפוז יוצא קווץ'. למרות שיש דמיון בין בני האדם, חכמי המשנה תיארו אותנו כיצירה ייחודית ומיוחדת, שכמוה לא הייתה ולא תהיה:

לְפִיכָךְ נִבְרָא אָדָם יְחִידִי  לְלַמְּדָךְ, שֶׁאָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לְזֶה […]      [ואילו בבריאת אדם] כָּל הָאָדָם [טבוע] בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה חברו.             [משנה, מסכת סנהדרין, פרק ד',  משנה ה']   

במה אנחנו דומים אחד לשני? ועל אף הדמיון, מהו הייחוד של כל אחת ואחד מאיתנו? אילו דברים משמחים אותי ואת החברים שלי? ומה מציק רק לי ולא מפריע לאחרים?  במה אני יחידי ובמה אני כמו כולם? – הספר "הילד הזה הוא אני" פותח חלון לשאלה ומאפשר לנו למצוא את התשובה בעצמנו.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • איפה הילד הזה שהוא אני ואיפה הילד הזה שהייתי פעם? תוכלו לדפדף ולחפש בספר את השיר שמדבר עליכם: על איזה שיר תוכלו לומר בוודאות "הילד הזה הוא אני"? או היה אני? זו ההזדמנות שלכם, ההורים, לספר על הילדים שהייתם. תוכלו לחפש תמונת יַלדוּת ולספר את סיפור היַלדוּת שלכם סביב התמונה: איזה ילדה או ילד הייתם? מה אהבתם ומה הצחיק אתכם? ממה פחדתם ומה הרגיז אתכם

 • מה רואים מהחלון שלכם? ומה אפשר לראות רק אצלכם בבית? האם אפשר לראות אותו דרך החלון? במה עוד אתם מיוחדים כמשפחה? האם יש לכם שיר אהוב, או פעילות שאתם נהנים לעשות יחד? האם יש טקס קבוע בחגיגות המשפחתיות או משהו שמצחיק אתכם שוב ושוב? אולי יש לכם משפט או מילה שהמצאתם, או שיש מילה בעלת משמעות מיוחדת שרק אצלכם במשפחה מבינים? ומה חסר לכם והייתם רוצים להוסיף, משהו שיציץ מהחלון שלכם: דמות, חפץ, חיה, או אולי בכלל להשמיע ממנו שיר?

 • משחק – הילד הזה הוא… מיהי הילדה הזאת? ומיהו המבוגר הזה? – ניתן לשחק במשחק משפחתי שמשתף ילדים וילדות, מבוגרים וצעירים: בכל סבב אחד מבני המשפחה חושב על אחד המשתתפים ומתאר אותו באופן עקיף. למשל: "הילד הזה שאני חושבת עליו אוהב לשחק בכדור", או: "האדם שאני חושב עליו אוהב לשתות קפה אחר הצהריים". לאחר התיאור צריכים המשתתפים לנחש מי הילד הזה, הילדה הזו או המבוגר הזה שעליו רמזו הרמזים במשחק. תוכלו להוסיף קרובים וחברים המוכרים לכולם ואינם נמצאים לידכם.

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילות לצוותים לחצו כאן

והילד הזה הוא אני  – הצעה לצוותים – תשפ"א

ילד אחד שהוא אני, הוא ואנחנו. עשרות שנים עברו מאז כתב יהודה אטלס את הספר "הילד הזה הוא אני" ודני קרמן אייר אותו. ברבות השנים הפך הספר לקלסיקה ישראלית, והוא ממשיך לגעת בלבבות של ילדים וילדות ושל כאלה שהיו פעם ילדים ומשהו מהילד שהיו עוד נשאר בהם. "הילד הזה הוא כולנו," מסביר יהודה אטלס (יהודה אטלס בראיון מיוחד לילדים).

איך הוא עושה את זה? יהודה אטלס מספר בכל שיר סיפור שנוגע ברגע אנושי קטן – רגע שיש בו קצת צחוק וקצת פחד, לפעמים מעט גאווה ולעיתים טיפה תסכול – רגע שכל ילד וילדה מכירים, שכן כולנו דומים במידה שקשה לתאר. "בתוך הראש כולנו ילדים," אומר יהודה אטלס  בריאיון שנערך בעקבות הספר.

להעשרה – בלוג ספריית פיג'מה על יהודה אטלס

על אף הדמיון בין בני האדם תיארו אותנו חכמי המשנה כיצירה ייחודית ומיוחדת שכמוה לא הייתה ולא תהיה:

"לְפִיכָךְ נִבְרָא אָדָם יְחִידִי לְלַמֶּדְךָ […] שֶׁאָדָם טוֹבֵעַ כַּמָּה מַטְבְּעוֹת בְּחוֹתָם אֶחָד, וְכֻלָּן דּוֹמִין זֶה לָזֶה […] [וְאִלּוּ בִּבְרִיאַת אָדָם] כָּל הָאָדָם [טָבוּעַ] בְּחוֹתָמוֹ שֶׁל אָדָם הָרִאשׁוֹן, וְאֵין אֶחָד מֵהֶן דּוֹמֶה לַחֲבֵרוֹ".

(סנהדרין ד, ה)                                                    

כולנו בני אדם, ועם זאת אנחנו לא מטבעות זהים: אנחנו הילד הזה שיש לו חלון אחד שהוא שלו – הוא דומה לחלונות האחרים, ובכל זאת מציץ ממנו מישהו יחיד ומיוחד. במה אנחנו דומים זה לזה? מהו הייחוד של כל אחת ואחד מאיתנו על אף הדמיון? במה אני יחיד? במה אני כמו כולם? – הספר "והילד הזה הוא אני" פותח חלון לשאלות אלה ומאפשר לילדים ולילדות להזדהות, לחייך ולחפש נקודות דמיון ושוני בינם לאחרים…

ידע

שפה ואוריינות – מכוונות לסֵפר, היכרות עם הלשון ועם מאפייני השירה, קידום הבנה של מסרים גלויים וסמויים בשירים.
ידע עולם – מהו יומן?, היכרות עם אוצרות הספרות העברית, עם הסופר יהודה אטלס ועם האומן דני קרמן
אוריינות חזותית – התבוננות באיורים שבספר, דיאלוג איתם ויצירה בהשראתם

מיומנויות

שפה – הנאה מִקריאה, הנעה לקריאה, העשרת השפה וכישורי השיח
מיומנויות תוך אישיות – הכרת העצמי, זיהוי רגשות, מסוגלות עצמית, הערכה עצמית חיובית, התמודדות עם מגוון מצבים רגשיים
מיומנות בין-אישית – פיתוח יכולת אמפתית, מודעות חברתית, יצירת קשרים חברתיים, שיח רגשי

ערכים

כבוד האדם, אהבת אדם, חברוּת, כבוד לחברים ולחברות,
אהבת הספר והשפה העברית

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה בגן –

  יהודה אטלס הפליא לכתוב מנקודת המבט של ילדים. תוכלו לשוחח עם הילדים והילדות ולשאול שאלות המעודדות שיח רגשי, כגון:
  מה אהבתם?
  מה מצחיק אתכם?
  אילו דברים מאלה המתוארים בשירים קרו גם לכם?
  מה הייתם רוצים שיקרה לכם?

  חזרה לספר לאורך השנה – הספרים אומנם מחולקים למשפחות, אך השירים יכולים להמשיך וללוות את הילדים והילדות. מומלץ לחזור ולקרוא את השירים לאורך השנה בעקבות אירועים בחיי הגן ומחוצה לו ולחזור על שירים שהילדים אוהבים במיוחד.

  לשיר ביחד – אפשר לשיר את שירי הספר שהולחנו וללוות אותם בתנועות המחשה. "והילד הזה הוא אני" – יואל לרנר ואפי בן ישראל

 • חלונות מְספרים –

  "הייתי רוצה שיֵדעו כולם…" – מה כל ילד וילדה היו רוצים שידעו עליהם? מה מייחד אותם? בהשראת החלונות שבספר תוכלו להכין לוח, ובו חלון אישי לכל אחד מילדי וילדות הגן. בכל חלון יופיעו תצלום אישי ופרטים אישיים שכל ילד וילדה רוצים לשתף בהם את כולם. במהלך השנה אפשר להוסיף פריטים.

 • משחקים – "והילד הזה הוא…" –

  תוכלו לבקש מהילדים ומהילדות לעצום עיניים בזמן שאחד מהם מתחבא מאחורי חלון מדומה מקרטון. הילד המתחבא יחשוף יד, ישלח רגל או יציץ מבעד לחלון, והקבוצה תנסה לנחש מיהו. כדאי לבקש מהילד המתחבא לספר על נושא אחד הקשור לעצמו: בעל חיים אהוב, שאלה שאני לא אוהב ששואלים אותי וכד'.

 • "והילד הזה הוא אתה" –

  כדי להעמיק את תחושת השייכות והקהילה בגן  כדאי לערוך ריאיון עם הילדים והילדות על החברים והחברות שלהם. ניתן לשלב שאלות, כמו:

  באילו משחקים החבר או החברה אוהבים לשחק?

  מה החבר או החברה אוהבים לעשות בחצר: להתגלש? לאכול?

  ביום הולדת של אחד מילדי וילדות הגן כדאי לשתף את הקבוצה בתשובות וכך להעמיק את ההיכרות בין כולם ולצד זה להעניק תשומת לב לכל אחד ואחד.

 • "הילדים והילדות האלה הם אנחנו" – 

  לאחר היכרות עם שיר ניתן להמחיש אותו באמצעות קבוצה קטנה של ילדים וילדות ולצלם אותם באותו הזמן. כך תיצרו מאגר תצלומים הקשורים לשירים שבאמצעותו אפשר להכין כרטיסיות שיזכירו לילדים ולילדות את השירים ויאפשרו להם לבחור שירים לשמיעה חוזרת.

  כדאי להכין מהתצלומים מצגת וספרון משותף.

 • בחירת השיר האהוב – 

  לאחר היכרות מעמיקה עם השירים ניתן לערוך בחירות לשיר האהוב ביותר שיתקיימו ביום שיא, יום הבחירות! ההכנות לכך יכללו היכרות עם מושגים וערכים דמוקרטיים, יעודדו ביטוי אישי ושיתופיות ויכולות לכלול שיחות שבהן הילדים והילדות ינמקו את בחירתם בעל-פה ובכתיבה ופעילויות יצירתיות כמו הכנת כרזות עידוד לשיר האהוב. אפשר גם לשלב בחירות באשכול גנים בפעילות ממשית או וירטואלית.

 • העשרה – 

  סרטון גננט – מפגש אישי רגשי בין הגננת לבין ילד או ילדה לשם יצירת "קשב לטובת קשר".

[caption id="attachment_28158" align="alignnone" width="300"] גן אורנים ביסוד המעלה והגננת אילנה דקל הכינו תערכות ספרים וסימניות וגם הורי הגן שלחו חוויות ילדות![/caption] [caption id="attachment_28157" align="alignnone" width="300"] גן אורנים ביסוד המעלה והגננת אילנה דקל הכינו תערכות ספרים וסימניות וגם הורי הגן שלחו חוויות ילדות![/caption] [caption id="attachment_27785" align="alignnone" width="300"] הילדים בגן חגיגה של ספרים בראשון לציון ציירו את עצמם וסיפרו מה הם הכי אוהבים[/caption] [caption id="attachment_27783" align="alignnone" width="300"] הילדים בגן חגיגה של ספרים בראשון לציון ציירו את עצמם וסיפרו מה הם הכי אוהבים[/caption]

חוויות מהשטח

 •  

   

   

   

   

 •  

   

פעילות יצירה – המשפחה הזו היא אנחנו!

פעילות יצירה מהנה לכל המשפחה בעקבות "הילד הזה הוא אני".
הוציאו להדפסה, גזרו, הוסיפו תמונות וצרו לכם לוח של המשפחה שלכם ♥

Читаем вместе – проводим вместе время

 

Дорогие родители!

Почти полвека назад известный израильский писатель Иегуда Атлас написал книгу «И этот мальчик тоже я». Дани Керман оформил ее прекрасными иллюстрациями, добавив знаменитые «окошки», ставшие ее символом. Заглядывая в эти окошки, мы, читатели, наблюдаем фрагменты жизни маленького героя, которые знакомы каждому из нас – минуты веселья и грусти, радости и сопереживания.

Заглядывая в окошки, юные читатели осознают, что «этот мальчик» может быть не только ими самими, но и их лучшими друзьями, братьями, и даже мамой или той девочкой из детского сада напротив, с которой они вовсе не знакомы. Все мы хотим быть услышанными и понятыми, все мы волнуемся в преддверии дня рождения. Ну, а с кем не бывало, что в процессе чистки апельсин превращается в кашицу?

Вместе с тем, еврейские мудрецы-составители Мишны, наряду с общими чертами, указывают на уникальность и неповторимость каждого человека:

Для того-то сотворен человек только одним, чтобы научить тебя, что человек чеканит много монет одной чеканкой, и все они похожи одна на другую, а Царь над царями царей – святой, благословен он, – отчеканил всех людей чеканкой первого человека, и нет ни одного из них, похожего на другого.                                                       

[Мишна, Санхедрин 4, Пятая глава]

Чем же мы похожи друг на друга? Несмотря на схожесть, в чем заключается уникальность каждого из нас? Что радует меня и моих друзей? Что беспокоит меня, оставляя равнодушными остальных? В чем я отличен от моего окружения, а в чем похож на других? Книга «И этот мальчик тоже я» приоткрывает окно, заглянув в которое можно попытаться найти ответы на эти вопросы самостоятельно.

 

Путешествие в прошлое

Кто я – тот самый мальчик – и где тот ребенок, которым я был раньше?

Полистайте книгу вместе, поищите стихотворение, в котором вы себя узнаете. В каком из стихотворений упоминается тот мальчик, о котором вы смело можете сказать: «Да это же я!»? Или «это я в прошлом». Родители, для вас это отличная возможность рассказать малышам о вашем детстве. Поищите дома детские фотографии и расскажите детям о том, что на них запечатлено. Какими вы были мальчиками и девочками? Что вы любили? Что заставляло вас смеяться? Чего вы боялись? На что сердились?

 

Беседа: что видно из нашего окна?

Какой вид открывается из вашего окна? Что интересного можно увидеть у вас дома? Можно ли рассмотреть ваш дом, заглянув в окно? Чем ваша семья отличается от других? Есть ли у вас любимая песня или любимое дело, которым вы занимаетесь вместе? Может быть, вы отмечаете семейные торжества особым образом? Возможно, у вас есть фамильные шутки и анекдоты, которые всегда смешат вас? Вдруг, вы придумали особые слова или целые фразы, которые понимают только у вас в семье? Чего вам не хватает? Чем бы вы хотели разнообразить вашу жизнь? Что нового мы увидим, заглянув в ваше окошко: человека, предмет, животное? Возможно, вам бы хотелось, чтобы из вашего окна лилась песня?

 

Игра «И этот мальчик тоже…»

Кто эта девочка? Кто тот взрослый мужчина? В этой игре могут участвовать дети и взрослые всех возрастов:

Каждый из игроков, по очереди, загадывает имя одного из участников, а затем описывает его остальным намеками. Например: «Тот мальчик, которого я загадала, любит играть в футбол» или «Тот, кого я загадал, любит пить кофе после обеда». Задача остальных – отгадать загаданного мальчика, девочку или взрослого по намекам и описанию. Можно загадывать родных и близких, которые не находятся рядом, если все участники смогут понять, о ком идет речь.

 

Отсканируйте штрихкод и посмотрите видеоролик, который мы подготовили специально для вас.

 

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

 

It's Me

Written by: Yehuda Atlas

Illustrated by: Danni Kerman

Reading together, experiencing together

Dear Parents,

Dozens of years ago, Yehuda Atlas wrote his book It's Me [Hayeled Haze Hu Ani]. Danni Kerman illustrated it, adding windows to it, that have since become the book's identifying mark. Each window depicts a moment in the life of a child with which we are all familiar: a moment of laughter or yearning, joy and compassion.

The book allows young children to peek at the window and discover that this child is not only me: this child could be your friend, sibling, or parent, or even the child from the kindergarten next door that you've never even met. We all want to be heard, we all get excited when our birthdays are coming up, and we’ve all squashed an orange while trying to peel it. Although people are similar, the sages of the Mishna have described each as a special, unique creation, the likes of which there never was and never will be again:

Therefore a single person is created to teach that man stamps many coins with one seal, and each is like the other […], but [when a person is created,] every person [is stamped] with the seal of Adam and not one of them is like their fellow. 

[Mishna, Sanhedrin, 4:5]

What makes us similar? And despite our similarities, what makes each of us unique? What makes my friends and me happy? What bothers me, but does not matter to others? What makes me special, and what makes me just like everyone else? It's Me opens a window to this question, enabling us to find the answer ourselves.

Going back in time

Where is the child that I am, and where is the child that I once was?

You may enjoy leafing through this book and finding the poem to which you can relate the most: which poem would you definitely have said "It's me!" about? Or "was me"? Parents, take this opportunity to tell your child about the children you used to be. You could look for a photo of yourselves as children, and tell the story of that photo: What sort of child were you? What did you enjoy, and what made you laugh? What were you afraid of, and what used to make you mad?

Discussing – What can we see out of our window?

What can you see out of your window? What can you only see in your home? Can you see it through the window? What else makes you special as a family? Do you have a favorite song, or an activity you like to do together? Is there a fixed ritual on special occasions in your family, or something that will always make you all laugh? Perhaps there is a phrase or word that you have invented, or a word with a special meaning, that only your own family members understand? What is missing from your family that you wish to add? Something that would be seen through your window – a character, object, or animal? Perhaps something on which you could play a song?

Playing – it's me!

Who is this child? And who is this adult? – You may want to play a family game for boys, girls, adults, and children:

In each game round, a member of your family will think of one of the participants, and describe them indirectly. For instance: "The child I have in mind likes to play ball", or: "The person I have in mind likes to drink coffee in the afternoon". After the participant is described, everyone has to guess who the child or adult the player is thinking of is. You could also add friends and relatives with which all participants are familiar that are not physically present.

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.