fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > הסוד של צופית

הסוד של צופית

כתבה: מרים רות / איירה: רות צרפתי / הוצאת ספרית פועלים

יחולק בפברואר/שבט-אדר תשפ"א

צופית יושבת בין ענפי עץ התות, מדמיינת, חולמת ויוצרת מלמעלה עולם מופלא ועשיר משלה. דרך ענפיו של העץ היא מתבוננת בחילופי העונות, בפלאי הטבע ובשִׂמחה שהם מביאים. ספר עדין על ילדה חולמנית ועל הכוח שיש לדמיון ולטבע בחיינו.

  לסרטון בעקבות הספר     ללוח הספר בפינטרסט

בעקבות הספר בחיק המשפחה       הצעות לפעילויות בגן

פעילות בחיק המשפחה

צופית יוצרת לעצמה עולם דמיוני המלא באהבה לעץ, לטבע הסובב ולעונות השנה המתחלפות. היא מזכירה לנו כי לכל ילדה וילד יש עולם פנימי, וכי אנו בני האדם קשורים לסביבה ותלויים ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

צופית יושבת בין ענפי עץ התות ויוצרת עולם מופלא ועשיר משלה. דרך ענפיו של העץ היא מתבוננת בחילופי העונות ובפלאי הטבע ויוצרת קשר אישי ואמיץ עם העץ.

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

צופית יוצרת לעצמה עולם דמיוני המלא באהבה לעץ, לטבע הסובב ולעונות השנה המתחלפות. היא מזכירה לנו כי לכל ילדה וילד יש עולם פנימי, וכי אנו בני האדם קשורים לסביבה ותלויים בה. הקשר בין האדם לעץ הוא קשר עתיק:

"כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה – מלמד שחייו של אדם אינם אלא מן האילן"

(ספרי דברים, רג)

 

העץ הוא חלק מהנוף בעיר ובכפר, בשדה וברחוב. אנו נהנים מיופיו, נחים בצילו, אוכלים את פירותיו ומשתמשים בו כחומר גלם לצרכינו. גם האוויר שאנו נושמים תלוי באילנות. 'הסוד של צופית' מזכיר לנו את חשיבות הקשר שלנו לטבע.

פעילות בחיק המשפחה

 • משוחחים

  "אבל לצופית לא אכפת, נעים לה לשבת כך לבד": האם לדעתכם צופית באמת נמצאת לבדה? מה אתם עושים כשאתם נמצאים עם עצמכם? היכן אתם אוהבים להיות לבד? תוכלו לטייל בין דפי הספר ולשוחח על החוויות שעוברת צופית כשהיא נמצאת בחברת העץ. איזו מבין החוויות שעוברות על צופית מוצאת חן בעיניכם?

 • איורים, צבע ויצירה

  הספר עשיר בצבעים ובפרטים שמשתנים עם שינויי עונות השנה. תוכלו להציע לילדים לדפדף ולחפש פריטים שונים: עלים, עננים, פירות או בעלי חיים. אפשר לחפש צבעים מרכזיים בעמודים השונים: עמוד אדום או עמוד ירוק, ולצייר ציורים בהשראת איורי הספר: ציור ירוק, ציור צהוב או ציור בכל צבעי הקשת.

 • משחק – מה הסוד שלי?

  עד כמה אתם טובים בניחוש סודות? – אפשר לשחק במשחק הניחושים: כל משתתף ומשתתפת בוחרים בתורם "סוד", לפי נושא שתחליטו עליו: בעל חיים, ספר או פריט מהטבע. המשתתפים האחרים צריכים לנחש מהו ה"סוד", על ידי הצגת שאלות שהתשובה עליהן היא "כן" או "לא".

 • סביבה – מְאַמְּצִים עץ

  אפשר לצאת החוצה ולחפש עץ הקרוב לביתכם: איך נראה העץ? מה צבע העלים שלו? ואולי העץ עירום, ללא עלים? האם הוא נושא פירות? אם כן, זהירות! לא כל הפירות ראויים למאכל. תוכלו ללטף את הגזע ולשים לב לציפורים ולבעלי חיים בקרבת העץ. כדאי לחזור לבקר אותו ולראות האם וכיצד הוא משתנה במהלך השנה. בהשראת צופית – איזו מתנה תרצו להעניק לעץ שאימצתם?

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

הסוד של צופית – הצעה לצוותים – תשפ"א

צופית יושבת בין ענפי עץ התות ויוצרת עולם מופלא ועשיר משלה. דרך ענפיו של העץ היא מתבוננת בחילופי העונות ובפלאי הטבע ויוצרת קשר אישי ואמיץ עם העץ.

"הסוד של צופית" הוא ספר פיוטי על ילדה חולמנית ועל חשיבות הדמיון והטבע בחיינו, כמאמר המדרש:

"כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה – מלמד שחייו של אדם אינם אלא מן האילן".

(ספרי, דברים רג)

על הספר – סופרת הילדים האהובה, מרים רות, כתבה את הספר, ואיירה אותו האומנית רות צרפתי, שיצרה עולם עשיר של צבעים וצורות המצוירים בצבעי מים במשיכות מכחול גדולות. הציורים משלימים את הסיפור ולפעמים אף יוצרים סיפור בפני עצמו.

להעשרהשיחה עם מרים רות, אתר הגיל הרך

אתר האומנית רות צרפתי

ידע

ידע אורייני מכוּוָנות לספר, הבנה של מסרים גלויים וסמויים, הרחבת אוצר המילים

ידע בין-תחומי תופעות טבע, עונות השנה, הקשת בענן

מיומנויות

מיומנויות בין-אישיות ותוך-אישיות: מיומנויות חברתיות, פיתוח אמפתיה, מודעות עצמית, ויסות רגשי

ערכים

אהבת הדעת והספר

ערכים סביבתיים: הוקרה ואהבה לטבע תוך התבוננות בטבע ופליאה ממנו

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • מפגש ושיחה בגן

  למה צופית בוחרת לשבת לבד? למה הילדים ממשיכים לקרוא לה? איך הילדים קוראים לצופית? האם היא אוהבת לדעתכם את השם "צופית צפצופית"? מה היא מרגישה לדעתכם כשהיא על העץ?

  מה הייתם מעדיפים: להיות על העץ או בחברת הילדים?

  מהו סוד? מה לדעתכם צופית מספרת לעץ בסוד?

  מדוע שומרים דברים בסוד?

  הישיבה על העץ מרגיעה את צופית. ומה מרגיע אתכם?

  להעשרה – ילדים מתכננים פעילויות – "הסוד של צופית", גן כלנית, קיבוץ אלונים

  סוד כמוס לפרה ולסוס – על התפתחות תפיסת הסוד בילדים

 • טבע ומדע

  הציפור צופית תוכלו להכיר לילדים את הציפור הקרויה צופית בוהקת.

  איך נוצרת קשת? – כדאי להתנסות ביצירת קשת דרך מנסרה ולצפות בסרטון של מכון דוידסון איך נוצרת קשת?.

  להעשרה – השיר "קשת בענן" מאת לאה גולדברג.

  עונות השנה – כדאי לעקוב אחר העונות כפי שהן מובעות במילים ובאיורים שבספר וכפי שהן במרחבי החיים: אילו בעלי חיים וצמחים אופייניים לכל עונה? האם הם משתנים על פי העונות? הַציעו לילדים לתעד את המעקב במגוון חומרים: ציור, צילום, קולאז' ועוד.

  חבק עץ

  למפגש הילדים עם עצים, עם חורשות ועם יערות תורם רבות ללמידה חווייתית במרחבי החיים. המיזם "חבק עץ" מציע לצאת עם הילדים מהגן, להכיר עצים ולטפחם בסביבה הקרובה ובחלקת יער או בחורשה בקרבת מקום.

  קשת בסיפורי התורה

   

 • יצירה

  האומנית רות צרפתי איירה את הסיפור בצבעי מים. כדאי להתבונן יחד באיורים ולגלות את המיוחד בצבעי המים: כתמי הצבע, משיכות המכחול, ערבוב הצבעים. בהמשך כדאי לתת לילדים להתנסות בציור בצבעי מים.

  אפשר להתבונן באיורים ולגלות את שינוי הגוונים לפי חילופי העונות ולהתייחס לשימוש בצבעים "קרים" ו"חמים". ניתן להציע לילדים ליצור בצבעים "חמים"

  (אדום, כתום, צהוב, חום) ובצבעים "קרים" (ירוק, כחול, סגול) וללוות את היצירה במוזיקה מתאימה, למשל "ארבע העונות" מאת אנטוניו ויוַלדי.

   

  להעשרהאיך מציירים בצבעי מים? אנציקלופדיית אאוריקה.

 • היכרות עם מרים רות

  הספר "הסוד של צופית" הוא פרי עטה של סופרת הילדים המוערכת, מרים רות (2005-1910). זו הזדמנות לגלות עם הילדים את ספריה ולהיזכר בספרים מוכרים ואהובים שכתבה: "הבית של יעל", תירס חם, "מעשה בחמישה בלונים", "מגפיים" ו"המעיל של סבתא".

 • קשר עם קהילת הגן

  מהגן לבית – כדאי לשתף את המשפחות בקבלת הספר לגן, בתכניו, בתצלומים של יצירות ופעילויות בעקבות הספר ובהיגדים של הילדים והילדות בעקבות הקריאה.

  מהבית לגן – ניתן להזמין את ההורים לשתף תצלומים של ילדיהם בעונות השנה וליצור גלגל של ארבע העונות ובו תמונות הילדים.

חוויות מהשטח

Секрет Цофит

Дорогие родители!

Цофит создает для себя вымышленный мир, наполненный любовью к деревьям, окружающему миру и сменяющим друг друга временам года. Ее история напоминает нам о том, что у каждого ребенка есть свой богатый внутренний мир, а также о взаимоотношениях человека с природой. Человек и дерево – между нами существует глубинная многовековая связь:

«Ибо человек – дерево полевое. И жизнь человеческая от древа.»

(Сифрей Дварим, 203)

Деревья составляют ландшафт городов и деревень, полей и улиц. Они радуют нас своей красотой, мы отдыхаем в их тени, питаемся их плодами, используем древесину в качестве сырья для различных нужд. Даже воздух, которым мы дышим, зависит от растений. Книга «Секрет Цофит» напоминает нам о важной связи человека с природой.

 

Читаем вместе, играем вместе

 

Беседа

Как вы думаете, действительно ли, сидя на дереве, Цофит оказывается в одиночестве или само дерево составляет ей компанию? Что делаете вы, когда остаетесь одни? Где вам нравится проводить время в одиночестве? Прогуляйтесь по страницам книги и обсудите переживания и ощущения, которые посещают сидящую на дереве девочку. Какие из переживаемых ей чувств близки вам?

Иллюстрации, краски и творчество

Иллюстрации к книге выполнены в ярких тонах и снабжены множеством деталей, меняющихся в зависимости от времен года. Предложите детям полистать книгу и поискать те или иные изображения: листья, облака, фрукты, животных. Можно также отметить основные тона на разных страницах – например, найти красную и зеленую страницу, или попробовать самим нарисовать рисунки в разных тонах – зеленый, желтый или рисунок всех цветов радуги.

 

Игра – мой секрет

Умеете ли вы отгадывать секреты? Мы предлагаем вам сыграть в игру: каждый из участников, по очереди, загадывает «секрет» на выбранную всеми тему – это может быть животное, книга, предмет живой природы. Задача остальных – отгадать «секрет», задавая вопросы, на которые можно ответить «да» или «нет».

Окружающий мир – «берем под шефство» дерево

Выходите во двор, найдите растущее рядом с домом дерево. Как оно выглядит? Какого цвета его листья? Может быть, дерево стоит голым, сбросив листву? Плодоносит ли оно? Будьте осторожны! Не все плоды годятся для пищи. Обнимите ствол дерева, обратите внимание на птиц и животных, которые обитают на нем или рядом с ним. Навещайте периодически ваше дерево, наблюдайте, меняется ли оно в течение года, и если да, то как. Вы можете преподнести подарок вашему дереву, следуя примеру Цофит.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

Robin's Secret

Written by: Miriam Roth

Illustrated by: Ruth Zarfati

 

Dear Parents,

Robin creates an imaginary world for herself, full of love for the tree, surrounding nature, and the changing seasons. She reminds us that every boy and girl have an inner world, and that we, humans, are connected to and depend upon our environment. The relationship between people and nature is an ancient one:

For man is the tree of the field – comes to teach you that man's life is from the tree alone"

[Sifri on Deuteronomy, 203]

Trees are part of our landscape in cities and villages, fields and streets. We enjoy their beauty, rest in their shadows, eat their fruit, and use them as raw material for our various needs. The air we breathe also depends on trees. Robin's Secret reminds us of the importance of our interaction with nature.

 

Reading together, experiencing together

Discussing

"But Robin doesn't care, she likes sitting on her own like that": Do you think Robin is really alone? What do you do when you're on your own? Where do you like to spend your alone time? You may enjoy taking a stroll through the book, and discussing the experiences Robin undergoes when she's in the tree's company. Which of Robin's experiences did you like best?

 

Illustrations, color, and creativity

This book is rich in color and details that change with each season. You may want to suggest that your child look through the pages, and search for various items: leaves, clouds, fruit, or animals. Perhaps your child can look for the main colors in each page – a red or green page – and draw pictures that are inspired by the book's illustrations: a green drawing, a yellow one, or a rainbow-colored one.

A game called "What's my Secret?"

How good are you at guessing secrets? You may enjoy playing the following guessing game: Each player in turn picks a "secret" according to a pre-determined topic, such as animals, books, or something found in nature. The other participants must guess what the "secret" is by asking "yes or no" questions.

Environment – Adopting a tree

How about going outside and looking for a tree close to home? What does it look like? What color are its leaves? Perhaps the tree is bare, and has none? Is it bearing fruit? If so, careful! Not all fruit are edible. You could stroke the tree trunk, and notice the birds and other animals nearby. You may want to visit it from time to time to see whether and how it changes throughout the year. With Robin as your inspiration – can you think of a gift that you would want to give your adopted tree?

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.