fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים כיתות א-ב > השפה הנמה

השפה הנמה

כתבה: תמי שם טוב / איירה: איה גורדון נוי / הוצאת כנרת

חולקו בינואר/ שבט תשפ"ב 53,800 עותקים בכיתות ב'

זווית חדשה ומרעננת לסיפור על אליעזר בן-יהודה וחידוש  השפה העברית: על המצאת מילים חדשות כמו "חביתה" , "בורג" ו-"רכבת"  ועל בן יהודה שמצא את הדרך להעיר את השפה הנמה לא בלחישות ולא בצעקות, אלא רק באמצעות המצאה של מילים חדשות, והעברית סוף-סוף התעוררה!

רוצים לשחק עם הילדים לאחר הקריאה?
הכנו עבורכם משחק בדיוק בשביל זה! להורדה לחצו:

 

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים בכיתה?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

▫️ לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ השפה העברית  מעולם לא נרדמה לגמרי: יהודים כתבו בעברית, ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּכִּתָּה

השפה העברית מעולם לא נרדמה לגמרי: יהודים כתבו, התפללו ולמדו בעברית. עם החזרה לארץ הבין אליעזר בן-יהודה כי רק השפה העברית תוכל לשמש שפה מאחדת בעבור העם היהודי, שהגיע ...

פעילות בגן ובכיתה   

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY  |  בעברית  |  አማርኛ  |  ENG

אם נמה העברית אלפיים, נו אז מה,
הבה נעירנה ונמציא את היוזמה,
את המגהץ, את הפצצה, את הריהוט
בקצה נוצה בכתב רהוט.
כתב כרובית, כתב גלידה,
כתב את כל, את כל מילון בן יהודה.

[ירון לונדון, אליעזר בן יהודה]

השפה העברית מעולם לא נרדמה לגמרי: יהודים כתבו בעברית, התפללו בעברית ולמדו בעברית. עם החזרה לארץ הבין אליעזר בן יהודה כי רק השפה העברית תוכל להיות לשפה מאחדת לעם היהודי שהגיע מארצות שונות ודיבר שפות מגוונות.  חלומו ועמלו של אליעזר בן יהודה, ושל מחדשי השפה העברית נוספים, נשאו פרי – אנחנו חולמים בעברית, מתווכחים בעברית, אוהבים בעברית וקוראים ספרים - בעברית.  

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

  • משוחחים כדאי לשוחח בינכם על חוויות ההיכרות עם השפה העברית: אלו מילים ראשונות אמרתם כפעוטות? האם המצאתם מילים? האם אתם, ההורים, יודעים מה היו המילים הראשונות שאמרתם? האם למדתם לדבר בשפה נוספת? אם למדתם לדבר עברית בשלב מאוחר יותר, אפשר לשוחח על חווית לימוד השפה ולברר - באיזו שפה אתם חולמים בלילה?
  • מילון משפחתי איזו מילה אוהבים בני ובנות המשפחה, ולמה? האם יש מילים שהמצאתם ורק אתם במשפחה מבינים? ואולי יש לכם מילים שמאחוריהן סיפור מיוחד: כדאי לאסוף סיפורים מבני המשפחה: מילה של חברות, מילת חיבה מיוחדת או מילה משפחתית סודית.
  • חי, צומח, דומם בוחרים אות המשתתפים מוסיפים בעלי חיים, צמחים וחפצים המתחילים באות הנבחרת.
  • הפתעה, בורג גלידה "רכבת", "מפוחית" ו-"כרובית" הן רק חלק מהמילים שאליעזר בן יהודה המציא. מילים נוספות מופיעות בעמוד שלפני אחרון בספר. לפי תור, בחרו מהעמוד שתי מילים והרכיבו משפט: זה יכול להיות משפט שכולל הפתעה וגננת, או גננת ותזמורת, ואולי תזמורת ונזלת? - האם תוכלו להרכיב סיפור קטן מכל המילים יחד?
  • מחדשי השפה העברית הרב יחיאל מיכל פינס (1843–1913) פעל לגאולת אדמות ויחד עם אליעזר בן יהודה הקים את "וועד הלשון העברית". הרב פינס חידש מילים בעברית, ביניהן המילים "עגבנייה" ו-"שעון". ניסים בכר (1848–1931) –יסד בירושלים את בית הספר "תורה ומלאכה" בו לימדו עברית בעברית. אליעזר בן יהודה היה מורה בבית הספר. חיים נחמן ביאליק (1873–1934) – המשורר הלאומי היה פעיל מרכזי ב"וועד הלשון העברית" וחידש מונחים מקצועיים בנגינה ובתחומים נוספים. "מטוס" , "מצלמה" ו-"אצבעוני" הם מחידושי השפה שלו. אישים רבים נוספים פעלו לחידוש השפה העברית. תוכלו להכיר אותם בביקור באתר "האקדמיה ללשון העברית" .

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

השפה העברית מעולם לא נרדמה לגמרי: יהודים כתבו, התפללו ולמדו בעברית. עם החזרה לארץ הבין אליעזר בן-יהודה כי רק השפה העברית תוכל לשמש שפה מאחדת בעבור העם היהודי, שהגיע מארצות שונות ודיבר שפות מגוונות. חלומו ועמלו של אליעזר בן-יהודה ושל מחדשים נוספים של השפה העברית נשאו פרי. הספר "השפה הנמה" מוקדש למפעלו של בן-יהודה במלֹאת מאה שנים למותו.   

 

אליעזר בן-יהודה ראה במחנכים את נושאי הלפיד של הנְחלת הלשון העברית. כך כתב בפנייה אליהם: 

"מעולם לא היה כדבר הזה בשום אומה, שֶׁמַּבּוּעַ החיים של הלשון יהיה בידי חבורה אחת קטנה, כמונו היום... זכרו נא, כי הלשון תהיה בעתיד מה שתעשוה אתם אותה כעת! 

(אליעזר בן-יהודה, "ההברה הנכונה בלשוננו") 

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

  • מפגש ושיחה הטרמה לסיפור: תוכלו לעורר את סקרנות התלמידים והתלמידות ולשאול: האם שמעתם על אליעזר בן-יהודה? מה הוא עשה? מה משותף למילים "גלידה", "פצצה", "מקלחת" ו"זמזום"? כדאי להציג תמונה של אליעזר בן- יהודה ולהתעכב על שם הספר: מה פירוש המילה "נמה"? קריאת הסיפור בכיתה - מומלץ להקריא את הספר יותר מפעם אחת ולשוחח על נושא אחר בכל מפגש עם הספר. לאחר קריאת הסיפור ניתן לשוחח על אליעזר בן-יהודה – מה חושבים עליו התלמידים והתלמידות? אילו תכונות עזרו לו להצליח במשימתו? מה הוא עשה למען הגשמת חלומו? מה הם החלומות של התלמידים והתלמידות, ומה צריך לעשות כדי להגשים אותם?
  • חקר - אליעזר בן-יהודה, מחדשי השפה וממשיכי דרכם התייחסות לנושא הסיפור - מה למדו התלמידים והתלמידות על בן-יהודה מהסיפור? מה עוד היו רוצים לדעת? כדאי לעודד שאילת שאלות וחיפוש מידע כדי להשיב על השאלות שהועלו. אפשר להתייחס לדרכים שבן-יהודה פעל בהן כדי להגשים את חלומו, לקשיים שנתקל בהם בדרך, למילים שחידש ולהמשך מפעלו בדמות אוהבי השפה העברית והאקדמיה ללשון העברית. מחדשי השפה העברית - אפשר לבחור כמה דמויות נוספות שפעלו לחידוש השפה העברית ולהכיר אותן: אליעזר בן-יהודה חמדה בן-יהודה – סופרת הילדים הראשונה בעברית. ניסים בכר – מחנך שייסד בירושלים בית ספר ששפת ההוראה בו עברית. יחיאל מיכל פינס – גואל אדמות, מייסד העיתון "החבצלת" בעברית. חיים נחמן ביאליק – המשורר הלאומי, עמד בראש ועד הלשון וחידש מילים. דוד ילין – מראשוני ועד הלשון, מחדש מילים, מורה ומחנך. העשרה למורה – אליעזר בן-יהודה – האקדמיה ללשון עברית כל מה שרציתם לדעת על אליעזר בן-יהודה – אתר אלף אלף מקורות לילדים - סרטון מידע על אליעזר בן-יהודה אליעזר בן-יהודה – בְּרֵיינְפּוֹפּ ישראל חדשות מהעבר – אליעזר בן-יהודה אליעזר בן-יהודה – מילים: ירון לונדון, לחן: מתי כספי "סבא טוביה" – "סיפורה של מדינה – אליעזר בן-יהודה"
  • האקדמיה ללשון העברית כדאי להציג לפני הכיתה את האקדמיה ללשון העברית ואת פועלה לחקר מילים ולחידוש מילים בשפה עברית תוך ביקור באתר האקדמיה ולשחק במשחקי העברית שהאתר מציע. רצוי לציין לפני הכיתה כי האקדמיה היא המשך פועלם של בן-יהודה ומחדשי השפה העברית, שהקימו את "ועד הלשון העברית". חידושי מילים של האקדמיה ללשון העברית – תוכלו לשחק עם התלמידים והתלמידות משחק להיכרות עם מילים מחודשות: מציגים מילה שהאקדמיה חידשה, ועל התלמידים והתלמידות לנסות לזהות איזו מילה מוכרת היא מחליפה. דוגמאות: רַגֶּשֶׁת (אלרגיה) קַפֶּצֶת (טרמפולינה) מִצְלֶה ("על האש") מַצְבֵּעַ (טוש) הֶסְכֵּת (פּודקאסט) מִסְרוֹן (אֵס-אֵם-אֵס) המצאת מילים - תוכלו להשתעשע בהמצאת מילים בעצמכם. לדוגמה: איך אפשר לקרוא למי שממציא מילים? איך אפשר לקרוא למי שמאחר בקביעות? כדאי לבחור יחד שלוש עד חמש מילים. מתוך מגוון החידושים הטכנולוגיים הרבים ולאפשר לתלמידים ולתלמידות להציע להם מילים עבריות תוך זיהוי המבנה הלשוני המאפשר יצירת מילים בעברית.
  • עברית שפה קשה אם יש בכיתתכם עולים חדשים או אם אתם מכירים אנשים שהתנסו בלימוד עברית, תוכלו להזמין אותם לכיתה או למפגש מרחוק כדי שיספרו על צעדיהם הראשונים בלימוד השפה: האם היה קל להם לרכוש את השפה, או שהיו להם רגעים קשים? אילו מילים משכו את ליבם? מתי הם מדברים בשפת האֵם שלהם? האם קורה שהם מתבלבלים או שוכחים מילים? ועוד.ניתן לשאול שאלות אלו ושאלות נוספות שיעלו התלמידים במפגש בכיתה או בלמידה מרחוק. אפשר לבחור מילים ומושגים, למשל "בוקר טוב", ולהציג אותן בעברית, באמהרית או ברוסית. העשרה – "חולם בספרדית" - מילים: אהוד מנור, לחן: שלמה יידוב
  • איור ויצירה איור אהוב - הספר מאויר באיורים מיוחדים של המאיירת איה גורדון, המורכבים מהֶדְבֵּק (קולאז') של ניירות, מִגְזָרוֹת וחפצים. כדאי לעודד את התלמידים ואת התלמידות לעיין באיורים, לבחור איור אהוב ולשתף חבר או חברה בבחירה. יצירה – בהשראת איורי הספר כדאי לעודד את התלמידים ואת התלמידות לבחור מילה אהובה בעברית ולכתוב אותה כהֶדְבֵּק הכולל תצלומי חפצים שקשורים לנושא, ניירות מסוגים שונים, צבעים, בדים, חוטים וחומרים מגוונים נוספים. אפשר להציג את התוצרים בתערוכה בכיתה או בתערוכה וירטואלית. מתאים גם ללמידה מרחוק. כדאי לצלם כל תלמיד ותלמידה עם המילה האהובה עליהם.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

השפה העברית מעולם לא נרדמה לגמרי: יהודים כתבו, התפללו ולמדו בעברית. עם החזרה לארץ הבין אליעזר בן-יהודה כי רק השפה העברית תוכל לשמש שפה מאחדת בעבור העם היהודי, שהגיע מארצות שונות ודיבר שפות מגוונות. חלומו ועמלו של אליעזר בן-יהודה ושל מחדשים נוספים של השפה העברית נשאו פרי. הספר "השפה הנמה" מוקדש למפעלו של בן-יהודה במלֹאת מאה שנים למותו.   

 

אליעזר בן-יהודה ראה במחנכים את נושאי הלפיד של הנְחלת הלשון העברית. כך כתב בפנייה אליהם: 

"מעולם לא היה כדבר הזה בשום אומה, שֶׁמַּבּוּעַ החיים של הלשון יהיה בידי חבורה אחת קטנה, כמונו היום... זכרו נא, כי הלשון תהיה בעתיד מה שתעשוה אתם אותה כעת! 

(אליעזר בן-יהודה, "ההברה הנכונה בלשוננו") 

חוויות מהשטח

מתוך ערוץ היוטיוב של האקדמיה ללשון העברית

רוצים לשחק עם הילדים לאחר הקריאה?

הכנו עבורכם משחק בדיוק בשביל זה! להורדה לחצו:

  

 

 

Спящий язык

 

Если иврит проспал 2000 лет, что с того? 

Давай разбудим его и придумаем новые слова:  

«йозма (инициатива), «мегаѓэц» (утюг), «пцаца» (бомба), «риѓут» (мебель). 

Кончиком пера от руки он написал  

«крувит» (цветная капуста), написал «глида» (мороженое),  

он написал весь словарь Бен-Йехуды. 

[Ярон Лондон, «Элиэзер Бен-Йехуда»] 

 

Иврит никогда не был полностью спящим языком: евреи писали на иврите, молились на иврите и учились на иврите. Когда еврейский народ начал возвращаться в Эрец-Исраэль, Элиэзер Бен-Йехуда понял, что только иврит сможет стать языком, который объединит всех евреев, прибывающих из разных стран и говорящих на всевозможных языках. Мечта Элиэзера Бен-Йехуды и других людей, занимавшихся возрождением иврита, осуществилась, и их труд принес плоды: мы видим сны на иврите, спорим на иврите, любим на иврите, и читаем книги – на иврите. 

 

 

Читаем вместе, играем вместе 

 

Беседа 

Побеседуйте друг с другом о вашем первом знакомстве с ивритом: какими были ваши первые слова? Изобретали ли вы новые слова? Знаете ли вы, родители, какие первые слова вы произнесли в детстве? Учились ли вы говорить еще на каком-нибудь языке? Если вы научились говорить на иврите на более позднем этапе, поговорите о процессе изучения языка и выясните, на каком языке вы видите сны. 

 

Семейный словарь 

Какое слово нравится членам семьи и почему? Может, есть такие слова, которые вы сами выдумали, и только в вашей семье их понимают? Возможно, у вас есть слова, связанные с особой историей? Соберите семейные истории: дружеское слово, особое ласковое слово или секретное слово, известное только вашей семье. 

 

Игра «Животное, растение, предмет» 

Выбирается буква, и участники должны назвать животных, растения и предметы, которые начинаются на эту букву. 

 

Придумай предложение! 

«Ракевет» (поезд), «мапухит» (губная гармошка) и «крувит» (цветная капуста) – это лишь часть слов, придуманных Элиэзером Бен-Йехудой. Дополнительные слова вы найдете на предпоследней странице книги. Поочередно выбирайте по два слова с этой страницы и составляйте из них предложения: предложение со словами «афтаа» (сюрприз) и «ганенет» (воспитательница в детском саду), или со словами «ганенет» и «тизморет» (оркестр), а, может быть, со словами «тизморет» и «назелет» (насморк)? 

 

Видные деятели, занимавшиеся возрождением иврита: 

Раввин Йехиэль Михель Пинес (1843-1913) занимался выкупом земель Эрец-Исраэль («освобождением земель»), вместе с Элиэзером Бен-Йехудой они основали "Комитет языка иврит". Раввин Пинес добавил в иврит новые слова, в числе которых «агвания» (помидор) и «шаон» (часы). 

Нисим Бахар (1848-1931) основал в Иерусалиме школу «Тора умлаха», в которой преподавали иврит на иврите. Элиэзер Бен-Йехуда был учителем в этой школе. 

Хаим Нахман Бялик (1873-1934) – национальный поэт принимал активное участие в работе "Комитета языка иврит" и добавил в иврит профессиональные термины из области игры на музыкальных инструментах и из других сфер деятельности. Слова «матос» (самолет), «мацлема» (фотоаппарат) и «эцбаони» (мальчик-с-пальчик) – это его изобретения. 

Многие другие деятели занимались возрождением языка иврит. Вы можете узнать о них, посетив сайт «Академии языка иврит». 

 

 

The Sleeping Language
Written by: Tami Shem-Tov
Illustrated by: Aya Gordon Noy
If Hebrew has been sleeping for two thousand years, what of it?
Let us wake it upand invent the words yozma [initiative],
maghetz[iron], ptzatza[bomb], and rihut [furniture].
With the nib of a quill in fine penmanship He wrote kruvit [cauliflower] and glida [ice cream],
.He wrote the entire Ben Yehuda dictionary [Yaron London, Eliezer Ben Yehuda]
.Hebrew was never entirely dormant: Jews wrote in Hebrew, prayed in Hebrew, and studied in Hebrew
When he returned to the Land of Israel, Eliezer Ben Yehuda realized that Hebrew alone could unite the Jewish People,
for the Jews who came back to their homeland had arrived from different countries and spoke various languages.
Eliezer Ben Yehuda's dream and hard work, as well as those of other revivers of the Hebrew language,
were tremendously successful: We dream in Hebrew, argue in Hebrew, love in Hebrew, and read books –in Hebrew.
Reading together, experiencing together
Discussion:
You may want to discuss your experience of acquiring Hebrew:
What were the first words you said as toddlers? Did you invent any
words? Do you, parents, know what the first words you said were? Did you acquire another language?
If you learned to speak Hebrewat a later stage, you could discuss the experience of learning the language,
and discover what language you speak when you dream at night.
A family dictionary:
Which word does your family like, and why? Are there any words that you have invented, and only your family members understand?
Perhaps some of those words have a special story behind them?
You may enjoy collecting stories from family members: a word of friendship, a special term of endearment, or secret family codeword.
Name, place, animal, thing (a game) In Hebrew the game is called Chai, Tzomeach, Domem(animal, vegetable, thing)
Select a letter, and participants must name animals, vegetables and things starting with the letter selected. Haftaa [surprise], boreg [screw], glida [ice cream] Rakevet [train], mapuhit [harmonica], and kruvit [cauliflower] are just some of the words that Eliezer Ben Yehuda invented.
Others appear on the second to last page of this book. You could take turns to choose two words from this page and use them in a sentence: a sentence containing the words haftaa [surprise] and ganenet [kindergarten teacher], or ganenet [kindergarten teacher]and tizmoret [orchestra], or how about tizmoret [orchestra] and nazelet [nasal mucus]? Do you think you could put a small story together featuring all the words on this page?
The revivers of the Hebrew Language
Rabbi Yechiel Michel Pines(1843–1913) was involved in the purchase of lands, setting up the Academy of the Hebrew Language with Eliezer Ben Yehuda. Rabbi Pines invented new Hebrew words, such as agvania [tomato] and shaon [clock/watch]. Nissim Behar(1848–1931) founded the Torah Umelacha School in Jerusalem where Hebrew was taught in Hebrew. Eliezer Ben Yehuda was a teacher at this school.Hayim Nahman Bialik(1873–1934)–the national poet was a key activist at the Academy of the Hebrew Language, inventing professional terms in fields such as music and the playing of musical instruments. Matos[airplane], matzlema [camera], and etzbeoni [thimble] are some of the words he invented.Many others actively contributed to the revival of the Hebrew language.
You could learn more about them by visitingt he Academy of the Hebrew Language website