fbpx

ילדים וילדות, הורים וצוותים חינוכיים – חופשה נעימה מספריית פיג'מה! נתראה בספר הבא! 🍉☀️

 

ספרים כיתות א-ב > אפשר להיות הכלב שלכם?

אפשר להיות הכלב שלכם?

כתב ואייר: טרוי קאמניגס / הוצאת כנפיים וכתר

יחולק במרס/אדר תשפ"א

ארפי הוא כלב טוב והוא לא צריך הרבה. הוא רק רוצה למצוא מישהו שיאהב אותו.

ספר נוגע ללב ומלא הומור על בית, על חברוּת ועל אהבה.

  לסרטון בעקבות הספר   ללוח הספר בפינטרסט

בעקבות הספר בחיק המשפחה     הצעות לפעילות בגן

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

בני אדם וגם כלבים מחפשים חברה, שייכות וחום, וכך גם ארפי הכלבלב. עם זאת, ארפי הוא יצור אופטימי שלא מתייאש: ימים עצובים של בדידות עוברים עליו עד לרגע שבו מופיעה חברה, ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּכִּתָּה

ארפי הוא כלב רחוב שרוצה למצוא חבר. הוא שולח מכתבים לתושבי הרחוב, אך איש לא מעוניין בו. ארפי אופטימי ואינו מתייאש. הוא מבין כי לחברוּת יש חשיבות רבה וממשיך לקוות כי ...

פעילות בגן ובכיתה   

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

בני אדם וגם כלבים מחפשים חברה, שייכות וחום, וכך גם ארפי הכלבלב. עם זאת, ארפי הוא יצור אופטימי שלא מתייאש: ימים עצובים של בדידות עוברים עליו עד לרגע שבו מופיעה חברה, שכמוהו, זקוקה לחבר. חברוּת מסייעת בכל גיל ובכל תקופה, כפי שאנחנו לומדים מהקביעה של מחבר ספר קֹהלת:

טוֹבִים הַשְּׁנַיִם מִן הָאֶחָד, אֲשֶׁר יֵשׁ לָהֶם שָׂכָר טוֹב בַּעֲמָלָם. כִּי אִם יִפֹּלוּ, הָאֶחָד יָקִים אֶת חֲבֵרוֹ

[קהלת, פרק ד', פסוק ט'-י']

יחד עם זאת, הדרך ליצירת חברות עלולה להיות מאתגרת וקצת מכאיבה גם עבור ילדים וילדות חברותיים: סיפורו של ארפי הוא סיפור על אמונה בטוב ומבט חיובי על העולם, מתוך תקווה כי אי-שם מחכים חבר או חברה שיוכלו לעזור וכי גם אם ניפול, מישהו יהיה בסביבה ויושיט לנו יד.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • שיחה – חברות – הכמיהה לחברים ולשייכות קיימת בעולמם של ילדים וילדות, וסיפורו של ארפי מציג את הנושא על המורכבות וכאבי הלב שלעיתים מלווים אותו. עם זאת, ארפי הוא כלב בעל עוצמה פנימית, הלוקח את גורלו בידיו: סיפורו מאפשר לשוחח ברגישות על חברות ועל הדרך שמובילה אליה. תוכלו לשאול את הילדים: מדוע, לדעתכם, ארפי כותב מכתבים שונים לאנשים שונים? האם הייתם רוצים להיות חברים של ארפי, ומדוע? מה הייתם עושים במקומו של ארפי?

 • איורים מספרים – עמודים רבים בספר מכילים איורים ללא מילים, שממחישים את רגשותיו של ארפי. מה מספרים האיורים? אילו איורים מעלים בכם חיוך, ולמה? מה מרגיש ארפי? מה הוא חושב?

 • כתיבת מכתבים – בעקבות המכתבים שבספר ניתן לכתוב זה לזו פתקים. תוכלו להחביא מכתבים עם מסרים מעודדים או מצחיקים מתחת לכרית, בתוך התיק, או בכל מקום אחר שיפתיע את בני המשפחה.

 • יחס לבעלי חיים – כל אחד מאיתנו יכול לפקוח את העיניים ולפתוח את הלב לבעלי החיים שבסביבתו – בדאגה לשתייה ביום חם, בהקמה של מקום מסתור, או בכל דבר אחר שיסייע לרווחה של בעלי החיים וישפיע לטובה על העולם שבו אנו חיים.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוותים לחצו כאן

אפשר להיות הכלב שלכם? – הצעה לצוותים

 

ארפי הוא כלב רחוב שרוצה למצוא חבר. הוא שולח מכתבים לתושבי הרחוב, אך איש לא מעוניין בו. ארפי אופטימי ואינו מתייאש. הוא מבין כי לחברוּת יש חשיבות רבה וממשיך לקוות כי יזכה בחבר.
ערכה של החברות מופיע בספר קהלת:

"טוֹבִים הַשְּׁנַיִם, מִן הָאֶחָד: אֲשֶׁר יֵשׁ לָהֶם שָׂכָר טוֹב, בַּעֲמָלָם. כִּי אִם יִפֹּלוּ, הָאֶחָד יָקִים אֶת חֲבֵרוֹ".

(קהלת ד, ט-י)

 סיפורו של ארפי הוא סיפור על עוצמה פנימית ועל חשיבה חיובית. עם זאת הוא דורש תיווך רגיש במהלך הקריאה בכיתה, שכן כמיהה לחברוּת ותחושת בדידות מלוות את רוב הילדים והילדות בשלב כלשהו בחייהם. תיווך רגיש עשוי לעודד אותם, להביא להזדהות עם ארפי, לנחמה ולהבנה שכולנו בודדים לעיתים, ושלכל אחד ואחת מאיתנו יש אי-שם מישהו שמעוניין בנו כחבר.

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • מפגש ושיחה בכיתה –

  הסיפור על ארפי מעלה נקודות רבות לדיון, וביניהן:

  שיחה על בעלי חיים: האם אתם אוהבים בעלי חיים? למה? אילו בעלי חיים אתם אוהבים במיוחד? האם יש לכם חיית מחמד? אם כן, איך היא הגיעה אליכם?

  שיחה על היחס לבעלי חיים: איך, לדעתכם, מרגישים חתול רחוב, עורב או נמלה? מה נוכל לעשות למען בעלי החיים בסביבתנו?

  שיחה על חברוּת: מה אפשר ללמוד מהסיפור על ההתנהגות הרצויה כלפי חברים שלנו? איך אפשר לעזור לחבר שמרגיש בודד? איך מסרבים לבקשה של חבר בצורה מכובדת ולא פוגענית?

 • פעילות חקר – מכתבים – 

  בעקבות חלופת המכתבים בסיפור תוכלו להפנות את התלמידים לפעילות חקר בנושא מכתבים: למה פעם כתבו מכתבים רבים? מהו בול? לְמה הוא משמש? כיצד נעשה תהליך שליחת המכתבים וקבלתם? מה מתרחש בדואר?

 • פעילות חברתית – מכתבים בכיתה – 

  אפשר להיות החבר שלך?

  כל אחד מהילדים יעלה בגורל נמען מהכיתה ויכתוב לו מכתב שבו יסביר לנמען מדוע כדאי שיהיו חברים.

  אפשר להיות הבעלים שלכם?

  כל אחד מהילדים יבחר חיה שהוא היה רוצה להיות הבעלים שלה, ויכתוב לה מכתב שבו יסביר לָמה כדאי לה לחיות דווקא אצלו.

 • מילות מפתח – 

  חברוּת, צער בעלי חיים, כתיבת מכתב, אופטימיות, רגישות, התבוננות, בדידות, אכזבה, תקווה, חמלה

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

בית הספר "אדם ועולמו" בגבע בנימין בעקבות הספר "אפשר להיות הכלב שלכם?" – על אימוץ כלבים, תודה להילה חייט

חוויות מהשטח

Можно стать вашей собакой?

Дорогие родители!

Все живые существа, люди и животные, ищут близости и душевного тепла. Вот и герой нашей книги пес Арфи хочет найти себе хорошую семью. Несмотря на трудности, Афри не унывает и настойчиво идет к цели. До ее достижения нашему герою придется пережить грустный период одиночества, но в конечном итоге он находит верную подругу, которая, так же как он сам, нуждается в поддержке. В Книге Экклезиаста говорится о важности дружбы в любом возрасте и в любой период времени:

Вдвоем лучше, чем одному, ибо есть им плата добрая за труды их. Ведь если упадут, друг друга поднимут, но если одинокий упадет, нет другого, чтобы поднять его.

[Книга Экклезиаста, глава 4:9-10]

 

Вместе с тем, процесс социализации может протекать для детей очень непросто, какими бы дружелюбными они ни были. История пса Арфи вселяет надежду и веру в лучшее – ведь так важно помнить, что наверняка где-то каждого из нас ждет друг или подруга, которые поспешат протянуть нам руку помощи, когда это понадобится.

 

Читаем вместе, играем вместе

Беседа о дружбе

Дети тянутся друг к другу, стремятся найти друзей. На примере героя книги, пса Арфи, отправившегося искать друзей, автор поднимает тему трудностей, горечей и обид, с которыми сталкивается каждый из нас на этом пути. Арфи обладает внутренним стержнем, он готов взять собственную судьбу в свои руки. Эта книга предоставит вам отличный шанс деликатно обсудить с детьми тему дружбы и пути ее достижения. Спросите у детей, как они думают, почему Арфи по-разному обращается в письмах к разным людям? Узнайте, готовы ли они подружиться с Арфи и почему, как бы они поступили на его месте?

 

Говорящие иллюстрации

Большая часть страниц этой книги полностью занята иллюстрациями, без текста. Иллюстрации демонстрируют эмоции пса Арфи. О чем повествуют изображения? Какие иллюстрации вызвали у вас улыбку и почему? Что чувствует Арфи? О чем он думает?

 

Пишем письма

Вы можете последовать примеру Арфи, который отправлял людям письма, и написать друг другу записки. Спрячьте подбадривающие смешные записки под подушкой, в сумке или в любом другом неожиданном месте, чтобы удивить домашних.

 

Отношение к животным

Каждому из нас под силу быть внимательным и чутким к животным, открыв для них свое сердце. Позаботьтесь о воде для уличных кошек в жаркие дни, смастерите для них укрытие от дождя и холода. Подумайте о других способах, которые облегчат жизнь наших четвероногих друзей и сделают мир вокруг нас лучше и добрее.

 

 Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 

Can I Be your Dog?

Written and Illustrated by: Troy Cummings

 

Dear Parents,

Both humans and dogs seek company, a sense of belonging, and warmth, and so does Arfy. Yet Arfy is optimistic and never gives up: his days are sad and lonely until a friend shows up who is in need of a friend, just like him. Friendship helps us at any age and time, as we learn from the author of Ecclesiastes:

 

Two are better than one; because they have a good reward for their labor. For if they fall, the one will lift up his fellow [Ecclesiastes, 4:9-10]

 

Nevertheless, making friends may be challenging, and somewhat painful, even for sociable children: Arfy's story is about believing in good and having an optimistic outlook, in the hope that somewhere out there, a friend is waiting who can help us, and even if we fall, someone will be around to reach out to us and help us up.

Reading together, experiencing together

Discussing – Friendship

Children yearn for friends and a sense of belonging, and the story about Arfy introduces this subject with all the complexities and heartaches that are sometimes associated with it. Yet Arfy has inner strength, and he chooses his own fate: his story allows us to hold a sensitive discussion about friendship, and the roads leading to it. You could, perhaps, ask your child what, in their opinion, is the reason for Arfy's letters to different people. Would you have wanted to be Arfy's frieds? Why? What would you have done in Arfy's place?

 

Story-telling illustrations

Many pages in this book contain text-less illustrations demonstrating Arfy's feelings. What do these illustrations tell us? Which of them make you smile, and why? What is Arfy feeling? What is he thinking?

Letter writing

You may be inspired by the letters in this book to write notes to one another. You could hide letters with encouraging or amusing messages under your pillow, in your bag, or anywhere else, and enjoy surprising your family members with them.

 

Treating animals well

Each of us can open our eyes and hearts to the animals around us – providing them with water on a hot day, setting up shelters, or anything else that would contribute to their wellbeing, and have a positive impact on the world in which we all live.

 

  – suggestions for game cards and arts & crafts can be found on the PJLibrary Pinterest page.