fbpx
ספרים גנים > מהר מהר שלא נאחר

מהר מהר שלא נאחר

כתב: נתי בית / אייר: עמית טריינין / הוצאת פועלים

יחולק בינואר/שבט תשפ"ב

רוני, אמא ואבא ממהרים מאוד לרכבת. הם נוסעים לשמח מישהו חשוב, סבא דוב. אבל יש כל כך הרבה דברים שהם צריכים לעשות לפני כן, והדרך מלאה בהרפתקאות: תזמורת שלמה עולה לרכבת, והרכבת נעצרת לפתע לכבוד אימא ברווזה ואפרוחיה. האם יאחרו בני המשפחה לפגישה המיוחלת עם סבא דוב?

רוצים לשחק עם הילדים לאחר הקריאה?
הכנו עבורכם משחק בדיוק בשביל זה! להורדה לחצו:

 

יש לכם משפחה של עולים חדשים בגן?
שלחו אליהם את ההצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! יוצאים לדרך עם דרך ארץ! המשפחה שבסיפור ממהרת לבקר את סבא דֹב; למרות ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

רוני, אמא ואבא ממהרים מאוד לרכבת. הם נוסעים לשמח את סבא דוב, אבל יש כל כך הרבה דברים שהם צריכים לעשות לפני כן, והדרך מלאה הרפתקאות: תזמורת שלמה עולה לרכבת, והרכבת נעצרת ...

פעילות בגן  

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

PY  |  בעברית  |  አማርኛ  |  ENG

הורים יקרים, 

מַהֵר מַהֵר, שֶׁלֹּא נְאַחֵר! 

 יוצאים לדרך עם דרך ארץ! המשפחה שבסיפור ממהרת לבקר את סבא דֹב; למרות החיפזון הם זוכרים להתנהג בדרך ארץ: הם דואגים להאכיל  החתולים, להשקות את הצמחים, להכין מתנה לסבא, ולעצור בפני משפחת ברווזים שרוצה לחצות את פסי הרכבת; שכן גם כשממהרים, גם כשהדרך מלחיצה וארוכה, כדאי להביט סביב ולנהוג בדרך ארץ, בהתחשבות ובדאגה למי שסביבנו:  

"ואין לך חוכמה כחוכמה של דרך ארץ". 

[אבות דרבי נתן כח, א] 

פעילות בחיק המשפחה

 • משוחחים המשפחה שבסיפור ממהרת לרכבת, לחגוג לסבא דֹב יום הולדת, ובכל זאת בני המשפחה זוכרים שיש להתחשב באחרים ולדאוג לבעלי החיים ולסביבה. כדאי לנסות ולהבין ביחד מהי התחשבות? איך הייתם רוצים שיתחשבו בכם, ולמי תוכלו להציע עזרה בסביבה הקרובה ובמשפחה? אֵילו מעשים משמחים תוכלו לעשות כדי לשמח את המבוגרים במשפחה?
 • משַׂחקים – מהר או לאט? תוכלו לשחק במשחק "מהר – לאט": כל משתתפת ומשתתף בוחרים בתורָם פעולה כלשהי ואומרים לשאר המשתתפים אם לבצע אותה אותה במהירות או באיטיות: למחוא כף... מהר, ועכשיו... לאט; לשיר שיר לאט־לאט, ועכשיו – בואו נשיר מהר־מהר...! לאחר ששיחקתם אפשר לשוחח ולגלות מה אהבתם לעשות לאט ומה מהר.
 • איורים מסתתרים האיורים שבסיפור מלאים בפרטים. כדאי לבחור עמוד שאהבתם ולחפש בו פרטים. תוכלו לערוך סבב כשבכל פעם אחד מבני המשפחה מבקש לגלות פרט שהבחין בו באיור: היכן המתנה לסבא דֹב? איפה נמצא כדורגל? מי ימצא את דוּבִּי הצעצוע?
 • סוגים של... בספר מפורטים? סוגי צמחים, בובות, חתולים וכלי נגינה. בהשראת הספר, כל אחת ואחד בתורָם בוחרים נושא, ושאר המשתתפים צריכים לִמנות כמה שיותר פריטים הקשורים לנושא. אפשר לבחור בדברים שלובשים, בשמות של חברים וחברות, בסוגים של צעצועים ובכלי נגינה.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

רוני, אמא ואבא ממהרים מאוד לרכבת. הם נוסעים לשמח את סבא דוב, אבל יש כל כך הרבה דברים שהם צריכים לעשות לפני כן, והדרך מלאה הרפתקאות: תזמורת שלמה עולה לרכבת, והרכבת נעצרת לפתע פתאום לכבוד אמא ברווזה ואפרוחיה. למרות החיפזון משפחתה של רוני דואגת להאכיל את החתולים, להשקות את הצמחים ולהכין מתנה לסבא, שכן גם כשממהרים וגם כשהדרך מלחיצה וארוכה, אפשר להביט סביב, להתחשב במי שסביבנו ולדאוג לו 

"ואין לך חכמה כחכמה של דרך ארץ" 

[אבות דרבי נתן כח, א] 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע: ידע בתחום הליבה: שפה ואוריינות – הרחבת אוצר המילים, הכרת שמות קטגוריות ושיוך מילים מתאימות, חריזה, הבנת מסרים גלויים וסמויים בסיפור מוזיקה – הכרת כלֵי נגינה מדע וטכנולוגיה – הכרת צמחי תבלין
 • מיומנויות: מיומנויות תוך-אישיות – יכולת ויסות וארגון מיומנויות בין-אישיות – מיומנויות חברתיות והתנהלות חברתית: מוּדָעוּת חברתית, פיתוח היכולת להתנהל בסיטואציות חברתיות
 • ערכים: ערכי משפחה – עזרה הדדית, כבוד ואהבה במשפחה ערכים סביבתיים – שמירה על הסביבה, עזרה לבעלי חיים ערכים קהילתיים – לכידות קהילתית, סובלנות, סבלנות, סיוע וקבלה
 • מפגש ושיחה בגן : הטרמה לסיפור – תוכלו להראות לילדים ולילדות את הכריכה, לקרוא להם את שם הסיפור ולשאול: האם גם לכם אומרים לפעמים שצריך למהר? מתי זה קורה? איך אתם מרגישים כשמזרזים אתכם? עוצרים ושואלים – בסוף העמוד הראשון אפשר לשאול את הילדים: לאן לדעתכם המשפחה ממהרת? מה מחכה לה בבאר שבע? בעקבות הסיפור ניתן לשוחח על כל הדברים שבגללם התעכבה המשפחה ולחשוב: למה היה חשוב להשקות את צמחי התבלין ולהאכיל את החתולים? האם יש לכם עצות שיעזרו לכולנו להתארגן בנחת? *הערה: בסיפור מוצגות קטגוריות שונות, כמו צמחי תבלין, כלֵי נגינה ועוד. בכל אחת מהקטגוריות כדאי לבחור קטגוריה ופריטים שיש להם נגיעה לחיי היום-יום של הילדים בבחינת "תפסת מרובֶּה לא תפסת".
 • דרך ארץ. עם הפנים לקהילה: אילו מעשים שמעידים על דרך ארץ נוכל לעשות בגן הילדים? אפשר להכין לוח "דרך ארץ" ובו מפת היישוב עם ציוני הגן והדרכים אל הבתים, ולהוסיף הצעות למעשים שמעידים על דרך ארץ באמצעות מלל או ציור. להעשרה – במרחב הפדגוגי יש קישור לסרטון "חלומות מתגשמים" שבו ניתן לראות כיצד חלומות על סיוע לקהילת ילדי הגן הופכים למציאות.
 • מהר-לאט: מְתרגלים את המושגים "מהר"–"לאט" בדרכים שונות: משחקי תנועה – רוקדים, רצים, הולכים או מסתובבים מהר או לאט. האזנה למנגינות – מאזינים למנגינות עם מקצבים שונים ומתנועעים מהר או לאט לפי הקצב. דקלום – מדקלמים שירים בקצב מהיר או בקצב איטי. שיח – משוחחים עם הילדים על האופן שבו הם אוהבים לעשות פעולות שונות: אילו פעולות אתם אוהבים לעשות מהר, ואילו לאט? האם יש פעולות שלפעמים נעים לכם שהן מהירות ולעיתים עדיף לכם שיהיו איטיות?
 • משחק רכבת מאחרת: תוכלו "ליצור" רכבת ילדים וילדות שמטיילת בגן. בוחרים "קטר" לרכבת שיסתובב במפגש ומשמיעים שיר או מוזיקה קצביים. אפשר להשמיע את השיר "רכבת ההפתעות". בכל פעם "נהג/ת" הקטר מזמין/ה ילדים וילדות להצטרף אליו. מדי פעם עוצרים את המוזיקה, והרכבת נעצרת. הילד האחרון שעולה מוזמן לבחור סיבה שבגינה נעצרה הרכבת: עוצרים כי עוברים ברווזים / כי התזמורת עולה /להעשרה – מוזיאון הרכבת - רכבת ישראל, חיפה
 • באה הרכבת: אפשר להציע לילדים לבנות רכבת מלבני בנייה/מכיסאות/מארגזים ועוד, להמחיז את הסיפור ולהוסיף המְחזה של חלקים נוספים של הסיפור.
 • כלי נגינה: אילו כלי נגינה מכירים ילדי הגן? אילו כלי נגינה הם היו רוצים להכיר? תוכלו לספר על כלי נגינה מסוגים שונים ולהאזין להם, להתנסות בנגינה על כלים שיש ברשותכם ולשאול את הילדים והילדות: האם מנגנים בבית שלכם? על אילו כלים? על איזה כלי נגינה הייתם רוצים לנגן? היכרות עם תזמורת – אפשר להאזין ליצירה "בּוֹלֵרוֹ" מאת מוריס רָאוֵול ולשמוע כיצד בכל פעם נוסף כלי נגינה לתזמורת. קשר עם הקהילה – אפשר להזמין נגנים מקהילת הגן לנגן לילדי הגן ולספר על כלי הנגינה שלהם. להעשרה – היכרות עם משפחות כלי נגינה בתזמורת סימפונית לאחר ההיכרות עם כלי הנגינה המצולמים אפשר להציע לילדים ולילדות להתבונן באיורי הספר ולזהות את כלי הנגינה המופיעים בהם.
 • קשר עם סבא וסבתא: סבא של רוני גר בבאר שבע. והיכן גרים הסבים והסבתות של ילדי הגן? ניתן לבקש מהילדים ומהילדות תמונות של סבא, סבתא או בני משפחה אחרים, לשאול באיזה יישוב הם גרים ולהדביק את התמונות במקומות המתאימים במפת ישראל המשותפת לכל ילדי הגן. אפשר להכין לכל ילד וילדה מפה אישית של ישראל, להדביק את התמונה של בני משפחתם במקום של היישוב שבו הם גרים, אפשר גם לצלם את הילדים מאחלים איחול לסבא וסבתא ולשלוח להם מזכרת מחממת לב.
 • הסופר נתי בית: כדאי להכיר ספרים נוספים של נתי בית: "מעשה בכיסא" ו"ענק בישל מרק".

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

רוני, אמא ואבא ממהרים מאוד לרכבת. הם נוסעים לשמח את סבא דוב, אבל יש כל כך הרבה דברים שהם צריכים לעשות לפני כן, והדרך מלאה הרפתקאות: תזמורת שלמה עולה לרכבת, והרכבת נעצרת לפתע פתאום לכבוד אמא ברווזה ואפרוחיה. למרות החיפזון משפחתה של רוני דואגת להאכיל את החתולים, להשקות את הצמחים ולהכין מתנה לסבא, שכן גם כשממהרים וגם כשהדרך מלחיצה וארוכה, אפשר להביט סביב, להתחשב במי שסביבנו ולדאוג לו 

"ואין לך חכמה כחכמה של דרך ארץ" 

[אבות דרבי נתן כח, א] 

חוויות מהשטח

מהר מהר שלא תאחרו לסבא! משחק משימות לכל המשפחה

 להורדת המשחק בעברית

 להורדת המשחק באמהרית

 להורדת המשחק ברוסית

Поторопитесь, а то опоздаем! 

Поторопитесь, а то опоздаем! 

Отправляемся в путь, не забывая о правилах поведения! В книге рассказывается о семье, которая торопится навестить дедушку Дова, несмотря на спешку, они помнят о том, как важно правильно себя вести и не забывают покормить котов, полить растения, подготовить подарок для дедушки и затормозить, когда семейство уток хочет перейти через железнодорожные пути. Ведь даже когда мы спешим, когда наш путь долог, и мы напряжены, стоит оглянуться вокруг – наше поведение с окружающими должно быть доброжелательным, заботливым и вежливым: 

«И нет у тебя мудрости, подобной мудрости достойного поведения» 

[«Авот де-рабби Натан», 28:1] 

 

Читаем вместе, играем вместе 

Беседа 

В книге рассказывается о семье, которая спешит на поезд, чтобы успеть на день рождения дедушки, и все же члены семьи не забывают подумать о других и позаботиться о животных и об окружающей среде. Давайте вместе поразмышляем: что значит думать о других? Как бы вы хотели, чтобы другие люди уважали ваши интересы, кому из вашего ближайшего окружения или семьи вы можете предложить помощь? Что такого вы можете сделать для того, чтобы порадовать пожилых членов семьи? 

 

Игра «Быстро ‒ медленно» 

Сыграйте в игру «Быстро ‒ медленно»: участники поочередно выбирают какое-то действие и говорят остальным игрокам как его совершить ‒ быстро или медленно: хлопать в ладоши… быстро, а теперь… медленно; петь песню очень медленно, а теперь – давайте споем в быстром темпе! После игры побеседуйте с детьми и узнайте, что вам понравилось делать медленно, а что быстро. 

 

Притаившиеся иллюстрации 

Иллюстрации в книге полны разных деталей. Выберите понравившуюся вам страницу и обратите внимание на мелкие подробности. Все члены семьи поочередно указывают на некоторую деталь, обнаруженную ими в иллюстрациях: где подарок дедушки Дова? Где футбольный мяч? Кто найдет плюшевого мишку? 

 

Тематические игры 

В книге описываются разные растения, куклы, коты и музыкальные инструменты. Продолжим игру в духе рассказа: члены семьи поочередно выбирают определенную тему, а остальные участники должны назвать как можно больше предметов, с ней связанных. Например, темой игры могут стать предметы одежды, имена друзей, виды игрушек и музыкальные инструменты. 

 

 

Hurry Up!
Written by: Nati Bait, Illustrated by:Amit Trainin
Off we go with good manners! Derech Eretz, ("the way of the world"). The family in this book is in a hurry to visit Grandpa Dov;
but despite their rush, they don’t forget their manners: they feed the cats, water the plants, make a gift for Grandpa, and stop for a family of ducks who want to cross the railway tracks; because even if we're in a hurry, or if the way is long and stressful, we should always look around and be courteous, considerate, and caring toward others:
There is no wisdom like the wisdom of Derech Eretz
[the way of the world](Avot D'Rabbi Natan 28:1
Reading together, experiencing together
DiscussionThe family in this book is rushing to make the train and celebrate Grandpa Dov's birthday, and yet its members remember to be considerate toward others, and care for animals and the environment. Perhaps you would like to try and discuss what being considerate means –how would you like others to be considerate of you? Who could you offertohelpin your immediate surroundings or family? Which actions can you take to make the older members of your family happy?
Playing "fast or slow?"
You may enjoy playing a game called "fast or slow"
:take turns to choose a certain action and tell the other players to perform it quickly or slowly. For instance, clap your hands…quickly, and now…slowly; sing a song extra slowly, and then super-fast! After you've played, you may want to discuss and discover what you enjoyed doing quickly, and what was more fun to do slowly
.Hidden illustrations
The illustrations in this book are extremely detailed. How about choosing your favorite page, and looking for the tiny details in it?
Perhaps you could take turns to ask each other whether you can spot a particular detail in the drawing: Where's Grandpa Dov's gift?
Where's the football? Who can find the teddy bear? Types of…This book specifies types of plants, toys, cats, and musical instruments. Perhaps it can inspire you to take turns choosing a subject, and having the other players list as many items associated with it as they can. You could choose topics such as clothing, friends' names, types of toys or musical instruments.