fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

ספרים גנים > מעשה בכיסא

מעשה בכיסא

כתב: נתי בית / אייר: מורן ברק / הוצאת ספרית פועלים

יחולק באוקטובר-נובמבר / חשון

בבוקר יום שלישי עידו מזמין את ילדי הגן לשחק איתו. יחד הם הופכים כיסא רגיל לסוס, למכונית, לרכבת ואפילו לספינה. סיפור חדש ומשמח על חבורת ילדים שמטיילת יחדיו בארץ ישראל.

 

פעילות בחיק המשפחה

כמה כיף לשחק יחד בגן! אפשר לבנות מגדל, לדהור על סוס, לטייל בין כרמים ופרדסים, להפליג בנתיב דמיוני מאילת לחיפה – ולהספיק לחזור בזמן לארוחה!

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

המשחק הסוציו-דרמתי של ילדי הגן מאפשר ביטוי לרגשותיהם ומספק ערוץ טבעי לעיבוד הידע והחוויות שהם צוברים.

פעילות בגן  

להורדה/הדפסה של ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

כמה כיף לשחק יחד בגן! אפשר לבנות מגדל, לדהור על סוס, לטייל בין כרמים ופרדסים, להפליג בנתיב דמיוני מאילת לחיפה – ולהספיק לחזור בזמן לארוחה!

סיפור משמח ותוסס על חבורת ילדים שהופכת כיסא לכלי תחבורה ומטיילת יחד בארץ ישראל. במסע היצירתי כל מכשול הופך להזדמנות משמחת ולתחנה חדשה בדרך.

 

 ''קום התהלך בארץ, לאורכה ולרוחבה''

(בראשית י"ג, י"ז)

המדינה הקטנה שלנו התברכה בשורשים וברובדי היסטוריה עמוקים. בטיולים בה אנו זוכים לשפע חוויות נפלאות ובכל גיל ניתן להתחבר לעבר ולהווה וליהנות מיופיה וייחודה של הארץ. המסע הדמיוני של עידו וחבריו מצטרף למסורת עתיקת יומין של הליכה בארץ, "לאורכה ולרוחבה".

 

קריאה מהנה ושיחה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי להתבונן יחד באיורים ולהציע לילדים לספר ולתאר לְמה הופכים הכיסאות לאורך הספר.
 • אפשר לעצור את הקריאה לפני שמגיעים לאחת מן התחנות ולבקש מהילדים לנסות לנחש בעזרת החריזה – לאן נגיע בתחנה הבאה?
 • האם ביקרתם בערים המוזכרות בסיפור? אתם מוזמנים להביט באיורים ולספר בעזרתם מה מיוחד בכל אחת מן הערים. אפשר גם לחפש באינטרנט צילומים של הערים ולהשוות אותם עם האיורים שבספר.
 • כמו הילדים בסיפור, תוכלו לתת דרור לדמיון ולהפוך כסאות בבית לחפצים אחרים, למשל כיסא עטוף בשמיכה יכול להפוך לאוהל או למערה סודית.
 • אפשר לטייל בסביבה הקרובה. בוחרים עם הילדים את היעד, אורזים צידה לדרך, מזמינים חברים ויוצאים לטיול משותף אחר הצהריים. תוכלו גם לערוך פיקניק ואז ''כשתרדו מהענן, האוכל כבר יהיה מוכן''.
 • איפה נמצאת תל אביב? ואיפה ירושלים? היכן נמצאים ההרים, הכנרת, ים תיכון וים סוף? תוכלו לפתוח יחד מפה ולסמן בה את המקום בו אתם ובני משפחתכם המורחבת גרים, מקומות בהם טיילתם ומקומות אליהם הייתם רוצים לנסוע כמשפחה.   

גננת יקרה,

 ''קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ'' (בראשית יג יז)

המשחק הסוציו-דרמתי של ילדי הגן מאפשר ביטוי לרגשותיהם ומספק ערוץ טבעי לעיבוד הידע והחוויות שהם צוברים. עם ההתבגרות הדמיון שמפעיל את הילדים מצטמצם ולפעמים כמעט נשכח בחיים הבוגרים. מעשה בכיסא מזמין אותנו להצטרף ליצירתיות ולדמיון התמים של ילדי הגן, להפוך כיסא לכלי תחבורה ולצאת איתם לטיול דמיוני ברחבי הארץ. קריאה מהנה וטיול נעים!

 

קוראים יחד

 • לפני הקריאה כדאי להציב כיסא באמצע החדר ולבקש מהילדים להציע כמה שיותר שימושים לכיסא. בזמן קריאת הספר אפשר להשוות את ההצעות של הילדים עם המתרחש בסיפור.
 • כדאי לאפשר לילדים לעיין מקרוב באיורים ולבחון אילו פרטים שאינם מוזכרים בטקסט הוסיף המאייר. תוכלו לבקש מהילדים לספר את הסיפור במילים שלהם על פי רצף האיורים.
 • אפשר לעצור את הקריאה לפני שמגיעים לכל תחנה ולבקש מהילדים לנסות לנחש בעזרת החריזה לאן נגיע בתחנה הבאה. לאחר כמה פעמים יוכלו הילדים לדקלם בעצמם חלקים מן הסיפור.

 

יש על מה לדבר

 • האם ילדי הגן ביקרו בערים המופיעות בספר? אולי יש להם קרובי משפחה שגרים בערים הללו? כדאי לעודד את הילדים לשתף בחוויותיהם מטיולים משפחתיים.
 • לאורך הטיול הדמיוני שלהם הילדים נתקלים בסדרה של מכשולים: שוטר, מחסום, מסילת רכבת שנגמרת. אפשר לבקש מהילדים לתאר את הפתרונות השונים שהילדים שבסיפור מציעים ולשתף זה את זה בהתמודדויות אישיות עם אתגרים.

 

קריאה מהנה ופעילות נעימה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • הילדים יכולים לשבת על כיסאות ולהמציא יחד טיול דמיוני: פעם דוהרים על סוס, פעם מפליגים בים... בכל סבב אפשר להזמין ילד שיכריז לאן נוסעים ובאיזה כלי תחבורה.
 • אפשר לשחק את ''משחק הכיסאות'' לצלילי שירי טיולים.
 • תוכלו לחלק את ילדי הגן לקבוצות, לתת לכל קבוצה כמה כיסאות, בדים, ניירות וצבעים ולבקש מכל קבוצה להכין מהכיסאות כלי תחבורה דמיוני. אפשר לשאול את הילדים, לאן הייתם רוצים לנסוע בכיסאות הקסם שהמצאתם?
 • אפשר להכין יחד ספר טיולים של הגן, אוגדן ובו המלצות לטיולים מכל משפחות הגן. כדאי לשלב בו סיפורים, חוויות ותמונות משפחתיות. אפשר להיעזר בתבנית מעוצבת ולהרכיב את הספר לאורך השנה. את הספר המוכן ניתן להדפיס ולהעניק כמתנת סוף שנה לילדים ולמשפחותיהם.
 • אפשר לתלות בגן מפה של ארץ ישראל ולנעוץ בה נעצים צבעוניים לסימון המקומות שבהם טיילו הילדים והמשפחות.
 • על מה אנחנו יושבים? הילדים יכולים לחפש תמונות של כיסאות בעיתונים ובכתבי עת ולהכין מהן קולאז'. אפשר גם להכין כיסאות מחומרים שונים, למשל פלסטלינה, עיסת נייר או חֵמר. האם אתם מכירים נגר? אפשר להזמין אותו לגן כדי שידגים לילדים כיצד בונים כיסא.
 • כדאי לאסוף קופסאות, ארגזים וחפצים שונים ולארגן פינת גרוטאות בגן או בחצר שאליה הילדים יכולים לגשת בצורה חופשית ולהמציא במהלך היום כלי תחבורה, מִתקנים ומכונות.

חוויות מהשטח