fbpx

💙 בהצלחה במחצית השנייה לשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה! 💙 עכשיו בחלוקה – ספר 3 למעונות, ספר 4 לגנים, ספר 2 לבתי ספר 💙

 

ספרים גנים > עד למעלה

עד למעלה

כתב: דן פוטרמן | איירה: אורית מגיע-שולב | הוצאת המבוך

פברואר-מרץ/אדר תשפ"ג, 140,800 עותקים לגנים הצעירים

מעיין עולה בסולם אל המגלשה. כשהיא כמעט למעלה, היא נתקעת ולא מצליחה להמשיך. מפחיד להתגלש. כל העיר נעצרת ומעודדת את מעיין, אך היחידה שמצליחה לעזור לה היא אחותה הגדולה. סיפור משעשע על יחסי אחים, על עידוד ועל התמודדות עם פחדים.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "עד למעלה", מאת: דן פוטרמן, איור: אורית מגיע שולב, הוצאת המבוך | דיון על התחברות לקולות וצלילים שמרגיעים ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

"עד למעלה" הוא ספר מעורר התלהבות על חוויית ילדות שמותיר את הילדים במתח עד לסופו המשמח. "עוד שלב ועוד שלב" – התמודדות עם פחדים – מתברר שאפשר להתגבר על פחד. ...

פעילות בגן  

הצעות לפעילות משפחתית לאחר הקריאה – להדפסה!

אספנו הצעות לפעילויות נהדרות עם הילדים בעקבות קריאת הספר "עד למעלה", מאת: דן פוטרמן, איור: אורית מגיע שולב, הוצאת המבוך | דיון על התחברות לקולות וצלילים שמרגיעים אותנו לעומת כאלה שמעוררים תחושות אחרות 🔔 | מה אפשר לעשות בעמידה בתור ארוך ומשעמם, כמו שקורה לפעמים בגן שעשועים? 🕒 | אספנו מגוון יצירות דרכן ניתן לחבר את הילדים והילדות למקום של אומץ והתגברות על פחדים 💪🏼 | גינת השעשועים מזמנת אתגרים פיזיים ומנטליים. כיצד נוכל להביא קצת מגינת השעשועים לגן שלנו? 🛝 | קריאה ופעילות מהנה

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • טיפ לקריאה משותפת

  כדאי למצוא זמן מתאים לקריאה: זה לא חייב להיות לפני השינה, אלא זמן שנוח לכם – הורים, ילדים וילדות – ומאפשר לכם לעצור הכול ולהיכנס יחד לעולם המיוחד שספר פותח בפניכם.

 • שיחה על פחד ועידוד

  את תהליך הגדילה של ילדות וילדים מלווים פחדים שונים, והדיבור עליהם עוזר להתמודדות איתם ולהחדרת תחושת ביטחון. תוכלו לשוחח יחד על פחדים: מה מפחיד? מה עוזר להתגבר?

 • מקשיבים לסיפור

  רוצים לשמוע את מעיין ואת קריאות העידוד? סרקו את הקוד והאזינו יחד לסיפור.

 • בגן השעשועים

  בעקבות הסיפור אפשר לצאת יחד לגן השעשועים ולהתנסות במתקנים שונים ביחד ולחוד. תוכלו גם להמציא מסלול שעובר בין המתקנים וגורם הנאה לכל המשתתפים.

 • עידוד משפחתי

  "הידד, מעיין!" קוראים כולם כשמעיין מפחדת. ואיך אתם יכולים לעודד זה את זה? אפשר להחליט על מילות עידוד משפחתיות, אולי למצוא שיר מעודד או קריאה משותפת שתעניק לכם שמחה וכוחות.

 • פינטרסט
  יצירות, שירים ופעילויות נוספות בפינטרסט של ספריית פיג'מה

"עד למעלה" הוא ספר מעורר התלהבות על חוויית ילדות שמותיר את הילדים במתח עד לסופו המשמח.

"עוד שלב ועוד שלב" – התמודדות עם פחדים – מתברר שאפשר להתגבר על פחד. לפעמים נדרשים לשם כך רק צעדים קטנים, עידוד ותמיכה. בזכות הקשר בינה לאחותה ובזכות נוכחותה המרגיעה מעיין אוזרת אומץ וממשיכה לטפס עד למעלה.  הסיפור של מעיין מזכיר לנו כי לעיתים רק אותו "קול אהוב ומרגיע", זה שמכיר אותנו, יכול לעודד אותנו לגלות את הכוח הפנימי שבנו ולאזור אומץ:

"צוּף דְּבַשׁ אִמְרֵי נֹעַם
מָתוֹק לַנֶּפֶשׁ וּמַרְפֵּא לָעָצֶם".
[משלי טז, כד]

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • יֶדַע

  שָׂפָה וְאוֹרְיָנוּת  – הרחבת אוצר המילים באמצעות מילים מופשטות ולא שגרתיות: "סקרנות", "אומץ", "הריעו" , "נחבטו", "סבלנות".
  היכרות עם שמות תואר: מגלשה – ענקית, המתנה – בסבלנות, תור – ארוך, כלב – חמוד.

  גִּלּוּי מְסָרִים גְּלוּיִים וּסְמוּיִים בַּסִּפּוּר -הסיפור מזמן שיח על ערכים ורגשות בסיפור ובחיי הילדים.

  יֶדַע בֵּין-תְּחוּמִי -מושגי מפתח מהתחום המתמטי – יחסים במרחב, מושגי גודל ואורך: "למעלה", "תור ארוך" "סולם קצר".
  התיאורים המילוליים והאיורים מציגים נקודות מבט שונות המסייעות בהבנת יחסים ופרופורציות.
  התורים בסיפור ובאיורים מאפשרים להתייחס למושג המִספר הסידורי.

 • מְיֻמָּנוּיוֹת

  מְיֻמָּנוּיוֹת תּוֹךְ-אִישִׁיּוּת – מודעות והכוונה עצמית – התמודדות עם פחדים ועם קושי, ויסות עצמי, התגברות ויכולת לאזור אומץ.
  התנהלות עצמאית – התנסות בצעדים ראשונים של עצמאות.
  מודעות חברתית – הילדים הממתינים למעיין ומחכים בתור מגלים אמפתיה לקושי.
  התנהלות חברתית – הבנה, עידוד וסיוע לפתרון הבעיה בזכות הקשר ההדוק בין האחיות.
  אוריינות גופנית – טיפוס, גלישה, נדנוד ומשחק באוויר הפתוח.

 • עֲרָכִים

  אַהֲבַת הַסֵּפֶר וְחֶדְוַת הַקְּרִיאָה
  כְּבוֹד הָאָדָם וְהַמִּשְׁפָּחָה – בין האחיות יש יחסים חמים של אהבה, אמפתיה ורגישות.
  עַרְבוּת הֲדָדִית וְסִיּוּעַ לְאָדָם בִּמְצוּקָה – חֶברה שמבוססת על עזרה הדדית ועל אכפתיות: הילדים מחכים בסבלנות, ההורים מעודדים, ואפילו "ראש העיר" מתערב.

 • מִפְגָּשׁ וְשִׂיחָה בַּגַּן

  קְרִיאָה בְּרֶצֶף כדאי לקרוא את הסיפור ברצף כדי לשמר את תחושת הריגוש והמתח העולה ממנו.
  קְרִיאָה חוֹזֶרֶת בִּקְבוּצוֹת קְטַנּוֹת הקראה חוזרת מאפשרת שיח אינטימי שניתן לשתף בו ברגשות, להקשיב, לתווך, לעודד ולחזק.
  בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר נוּכַל לִשְׁאֹל שְׁאֵלוֹת מִסּוּגִים שׁוֹנִים:
  שְׁאֵלוֹת הֲבָנָה: לאן הלכו מעיין ואחותה? מדוע? מה קרה בגן השעשועים? מדוע מעיין והדר נפרדו? מה עשתה מעיין לאחר שהדר הלכה?
  שְׁאֵלוֹת הַנּוֹגְעוֹת לְמַחְשָׁבוֹת וְלִרְגָשׁוֹת: איך הרגישה מעיין כשטיפסה על הסולם? על מה היא חשבה כשהגיעה לשלב הגבוה? כיצד ניסה הקהל למטה לעזור לה? מה היא הרגישה כאשר שמעה את קולות העידוד? כיצד היא התגברה על הפחד? כיצד עודדה אותה אחותה הדר?
  יְלָדִים וּפְחָדִים – ילדים וילדות רבים בגיל גן חווים תקופה של פחדים כחלק מהתפתחותם הטבעית. הם חווים פחדים שונים: פחד מרעש חזק, מפרידות או ממעברים. משום שהדמיון שלהם כה עשיר ואין אצלם הפרדה מוחלטת בין דמיון למציאות, הם חווים גם פחדים רגשיים ודמיוניים: פחד מחושך, ממפלצות, ממכשפות וכדומה.
  תּוּכְלוּ לְשׂוֹחֵחַ עַל פַּחַד בִּקְבוּצוֹת קְטַנּוֹת – כדי להתמודד עם פחד מומלץ לדבר עליו.
  כְּדֵי לְיַצֵּר אֲוִירָה פְּתוּחָה וְנוֹחָה לְשִׁתּוּף הגננת יכולה להטרים ולשתף בפחד משלה ולספר שיש סוגים שונים של פחדים. אפשר להציע לילדים וילדות לשתף בפחדים שלהם.
  כְּדַאי לִיצֹר מַעְגַּל שִׁתּוּף שיעודד את הילדים לדבר על פחדיהם, יסייע לקרב לבבות ולהבין שהרגש העוצמתי הזה הוא רגש טבעי המשותף לכולם.
  רְגָשׁוֹת בְּאִיּוּרִים כדאי להתבונן יחד באיורים ולגלות כיצד בחרה המאיירת לאייר את קשת הרגשות של מעיין.
  תְּמִיכָה וְעִידוּד – השיח מאפשר להרהר בצורך האישי בתמיכה ובחיזוק ולהבין מה עוזר לילדי הגן ומה עוזר לאחרים.
  תּוּכְלוּ לִשְׁאֹל: מה גרם למעיין לעלות בסופו של דבר? למה, לדעתכם, דווקא המילים של אחותה השפיעו עליה? האם העידוד נחוץ רק בשעת פחד? באילו עוד מצבים, לדעתכם, אנחנו זקוקים לעידוד? מה עוזר לכם להירגע או להתגבר כשקשה? מי מעודד אתכם? כיצד הם עושים זאת? כיצד אנחנו יכולים לעודד את החברים בגן?
  הַבָּעַת רְגָשׁוֹת בְּ"מֵאָה שָׂפוֹת" – לאחר השיח אפשר להזמין את הילדים לנסות ולהביע את הרגשות בציור, בכיוּר, בפנטומימה, בהדבקה ועוד.

 • מָה קוֹרֶה בְּגַנֵּנוּ?

  הספר מאפשר לילדים ולילדות לגלות את תחושת המסוגלות שלהם ולהבין שגם הם-עצמם גיבורים לפעמים. ניתן לחזור אל הסיפור ולהדגיש שאמיץ הוא לא מי שלעולם לא פוחד או מתקשה, אלא מי שמתגבר על הפחד או הקושי.
  גילאי הגן מתאפיינים לא רק בהתמודדות עם פחדים, אלא גם בהזדהות עם סיפורי אומץ והתגברות על פחד.
  קָשֶׁה לִי – כמו מעיין, שיצרה תור מאחוריה, גם בחיי הגן לכל אחד ואחת קצב אחר ותגובה אחרת: הילדים נבדלים זה מזה בהסתגלות למעברים, בהתארגנות, באכילה, במשחק ובכל פעילות משותפת, מה שיכול לגרום תסכול וקוצר רוח. הסיפור מאפשר להתבונן ברגעי התסכול מזווית ראייה רעננה שמגויסת לטובת החברים המתקשים.
  ניתן לחזור אל הספר שוב ושוב כחלק משיח על סבלנות, תמיכה ועידוד במצבים חברתיים שונים בחיי הגן.

 • מְחַכִּים בַּתּוֹר

  גן שעשועים הוא מהמקומות שצריך לחכות בהם בתור. נשאל את הילדות והילדים: היכן עוד צריך לחכות בתור בגן ובמרחבי החיים? מדוע חשוב להמתין בתור? מה קורה כשאין תור?
  ומה כדאי לעשות כשהתור מתארך ומשעמם? אפשר, למשל, לספור כמה אנשים מחכים בתור, להמציא משחק או לעשות תרגילי התעמלות וכדומה. האם יש לכם עוד רעיונות? את הרעיונות השונים אפשר ליישם בגן, לשתף בהם את בני המשפחה ולהציע להם ליישם אותם כשממתינים בתור.
  רצוי לשאול את הילדים: כיצד אתם חושבים שניתן לסמן את התור?על ידי כרטיסיות שמות? על ידי כתיבת השמות על לוח? ואולי על ידי סימנים מוסכמים? ומה עוד?

 • מִלּוֹת עִידוּד

  לוּחַ עִידוּד ניתן לחשוב יחד וליצור מאגר מילים מעודדות בגן, למשל: "אתה יכול!" "אנחנו איתך!", לתלות אותן על לוח העידוד ולהיזכר בהן כשיש צורך לעודד חברים בגן ולקבל עידוד. כך ניתן להפוך את מילות העידוד לחלק משפת הגן ולחזור שוב ושוב אל הסיפור ואל ההצעות שבלוח.
  רצוי לעודד את הילדים לשתף ברגעים שבהם זכו לעידוד מהחברים בגן, להדהד את הדברים ולחזק אותם.
  תַּרְגִּיל בְּמִלּוֹת עִידוּד – באמצעות חלוקת ילדי הגן לנבחרת שחקנים ולנבחרת מעודדים תוכלו לעודד רצון לתמוך באחר:
  נבחרת השחקנים – כדאי לבחור במשחק או בתרגיל תנועה לא תחרותיים שכולם מכירים ויכולים להשתתף בהם.
  נבחרת המעודדים – ניתן ליצור שלטים צבעוניים ממאגר מילות העידוד שהילדים הציעו. חברי הקבוצה יכולים להוסיף שלטים מצוירים לבחירתם. המעודדים יצפו במשתתפים ויעודדו אותם. לאחר מכן אפשר לבחון יחד: איך המעודדים מרגישים, ואיך המשתתפים במשחק מרגישים כשמעודדים אותם, ואז להחליף בין הקבוצות.

 • הַסִּפּוּר לְהַאֲזָנָה – עַכְשָׁו בָּפּוֹדְקַאסְט שֶׁל סִפְרִיַּת פִּיגָ'מָה!

  עידוד קריאה משפחתית – כדאי לספר למשפחות שהגיע ספר העוסק בַּכוח ובעידוד שאנחנו שואבים מהמשפחה. הספר מלווה בפסקול להאזנה משפחתית משותפת. הפסקול מתאים גם למשפחות עולים.

 • פִּינְטֵרֵסְט

  משחקים, שירים והשראה ליצירה מחכים לכם בדף הספר "עד למעלה" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

חוויות מהשטח

האזינו ל- "עד למעלה" מאת: דן פוטרמן | איירה: אורית מגיע-שולב | הוצאת המבוך (גנים צעירים) בביצוע ירדן בר כוכבא הלפרין ודידי שחר | מוזיקה מקורית ונגינה: טל בלכרוביץ

שלום ילדים וילדות, עוד רגע תאזינו לסיפור שקיבלתם מספריית פיג'מה.
אם תרצו אתם יכולים להחזיק ביד את הספר שלכם ולדפדף איתנו יחד!
וכמה כיף זה גם רק להקשיב, להתמסר למילים, למנגינה, ולהפליג בדמיון למקומות רחוקים.
הישענו לאחור, עצמו את העיניים, ביחד או לבד, בחדר, בסלון או במטבח…

מוכנים?!  מ  ת  ח  י  ל  י  ם!

הצעות לפעילות משפחתית בעקבות הספר ברוסית ואמהרית. לחצו על השפה הרצויה:


Py – להצעות מתורגמות לרוסית לפעילות משפחתית >> לחצו כאן

Кто не боится хотя бы иногда? Кто-то боится темноты, а кто-то – громких звуков. Посреди подъема Мааян вспоминает о том, что боится высоких горок. У нее не получается ни спуститься, ни подняться по лестнице, и даже ободряющие возгласы мэра города ей не помогают. Благодаря особой связи с сестрой и ее добрым словам Мааян набирается храбрости и продолжает взбираться – до самого верха.

«Каждый помогает ближнему своему и говорит брату своему: "Крепись!"»

(Книга Йешаягу, 41:6)

Совет для чтения в кругу семьи

Лучше найти подходящее для чтения время: необязательно перед сном, это должно быть в удобное для вас, родителей и детей, время, когда вы сможете отложить в сторону все другие дела и вместе отправиться в путешествие по удивительному миру, который открывается вам со страниц книги.

Беседа о страхах и поддержке окружающих

Пока мальчики и девочки растут, их сопровождают разные страхи, и разговоры об этих страхах помогают малышам справиться с ними и чувствовать себя в безопасности. Побеседуйте вместе о страхах. Чего боится ребенок? Что помогает ему или ей преодолеть этот страх?

Слушаем рассказ

Хотите услышать Мааян и ободряющие возгласы окружающих? Отсканируйте QR-код и послушайте этот рассказ вместе.

На детской площадке

По следам рассказа можно отправиться с малышами на детскую площадку и покататься на разных качелях и горках вместе и по отдельности. Проложите маршрут между разными качелями и пройдите его к удовольствию всех участвующих.

Семейная поддержка

«У тебя получится, Мааян!» – кричат все, когда Мааян боится. А как вы поддерживаете друг друга? Можно выбрать особенные семейные слова поддержки, либо найти ободряющую вас песню или клич, который наполнит вас радостью и добавит сил.

Варианты поделок по мотивам книги вы найдете на странице «Пижамной библиотечки» на сайте Pinterest 


አማርኛ – להצעות מתורגמות לאמהרית לפעילות משפחתית >>לחצו כאן

 

አንዳንድ ጊዜ የማይፈራ ማነው? ጨለማን የሚፈራ አለ፤ ከፍተኛ ድምጽን የምትፈራ አለች። በዳገቱ መሃል ማዕያን በእርግጥ ከፍተኛ መንሸራተቻዎችን እንደምትፈራ ታስታውሳለች። እርሷ መሰላል ላይ መውጣት ወይም መውረድ አልቻለችም፦ የከንቲባው የማበረታቻ ቃላት እንኳን  አይረዷትም። ከእሕቷ ጋር ባለው ግንኙነትና ጥሩ ጥሩ ቃሎች ማዕያን ድፍረትን ሰብስባ – እስከ ላይ መውጣትዋን ቀጠለች።

ሰው ባልንጀራውን ይረዳው ነበር፤ ወንድሙንምይዞህ ይለው ነበር

(ኢሳይያስ 41 6)

ለጋራ ንባብ የሚሆን ጠቃሚ ምክር

ለንባብ ተስማሚ የሆነ ጊዜ ማግኘት ያስፈልጋል፦ ከመኝታ በፊት መሆን የለበትም፣ ነገር ግን ለእናንተ ምቹ የሆነ ጊዜ – ወላጆች፣ ወንዶችና ሴቶች ልጆች – በፊታችሁም የተከፈተው መጽሐፍ ሁሉንም ነገር እንድታቆሙና ወደ ልዩ ዓለም አብራችሁ እንድትገቡ ያስችላችኋል።

የQR ትርጉምና በላዩ ላይ ይፃፉ – Рус / Eng / አማር

ስለ ፍርሃትና ማበረታታት መወያየት

የሴቶችና ወንዶች ልጆች እድገት ሂደት በተለያዩ ፍርሃቶች የታጀበ ነው። ስለእነርሱ ማውራት እነርሱን ለመቋቋምና የመተማመን ስሜትን ለመፍጠር ይረዳል። ስለ ፍርሃቶች አብረው መወያየት ይችላሉ፦ የሚያስፈራው ምንድን ነው? ለማሸነፍ የሚረዳውስ ምንድን ነው?

ታሪኩን ማዳመጥ

ማዕያንንና የማበረታቻ ጩኸቶችን መስማት ይፈልጋሉ? ኮዱን ስካን ያድርጉና ታሪኩን አብረው ያዳምጡ።

በመጫወቻ ስፍራው ውስጥ

ታሪኩን ተመርኩዘው ወደ መጫወቻ ቦታዎች አብረው በመሄድ የተለያዩ መገልገያዎችን በጋራና በተናጠል መሞከር ይችላሉ። እንዲሁም በመገልገያዎች መካከል የሚሄድ ለሁሉም ተሳታፊዎች አስደሳች የሆነ መንገድም ሊያመጡ ይችላሉ።

ቤተሰባዊ ማበረታቻ

ማዕያን ስትፈራ ሁሉም "አይዞሽ ማዕያን!" ይሏታል። እናንተስ እንዴት እርስ በርሳችሁ መበረታታት ትችላላችሁ? በቤተሰብ የማበረታቻ ቃላት ላይ መወሰን፣ ምናልባትም የሚያበረታታ ዘፈን ማግኘት ወይም ደስታንና ጉልበትን የሚሰጣችሁን ንባብ በጋራ ማንበብ ይቻላል።

የፒንተረስት አርማ፦ ፈጠራዎች፣ ዘፈኖችና ሌሎችም በፒጃማ ቤተ መጻሕፍት ፒንተረስት ላይ

To Download and Print suggestions for Family Activities >> CLICK HERE

Up and Over

Written by: Don Futterman

Illustrated by: Orit Magia-Schwalb

Suggestions for Family Activities

Everybody is scared sometimes. Some are afraid of the dark, others find loud noises intimidating. As Maayan climbs up the ladder, she suddenly remembers that tall slides scare her. She is unable to go further up the ladder or climb back down; even the mayor cheers her on to no avail. But thanks to her relationship with her sister, and her kind words, Maayan finds courage to keep climbing all the way to the top.

They will help one another, and say to each other: ‘Take courage’

(Isaiah 41:6)

A little advice for family reading

It may be worth finding suitable reading time: It does not have to be before bedtime, it could be any time you – parents and children – find most convenient, a time when you can stop everything else you are doing and enter the special world that a book opens up for you.

A discussion on fear and encouragement

As our children grow up, they experience various fears, but discussing them helps them to cope with them, while instilling in them a sense of security. Together you can choose to discuss what they find scary, and what helps them overcome their fears.

Listening to a story

Would you like to hear Maayan and listen to everyone cheering her on? Scan the code and listen to the story together.

QR code

At the playground

After reading this book, you may enjoy going to the playground together, and trying out the equipment together as well as separately. Perhaps you would like to invent a special course from the slide to the swing and so on that would bring joy to all of you.

Family encouragement

“Hooray, Maayan!” Everyone calls out when Maayan is scared. How do you cheer one another on? Perhaps you could come up with family words of encouragement, find a motivating song, or a chant you all agree on that cheers you up and gives you strength.

  – Find more inspiration and creative activity in our Pinterest page.