fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים כיתות א-ב > מלכה בירושלים

מלכה בירושלים

מאת: תמי שם טוב ורחלה זנדנבק / איור: אבי עופר / הוצאה: כתר

חולק בתשע"ז לכיתות א' ב-40,000 עותקים

סיפור דמיוני, על רקע ירושלים של ראשית המאה העשרים. הילדה מלכה רוצה כל כך להתחפש למלכה בפורים. מפגש מופלא ומקרי עם האמן בוריס שץ, מייסד "בצלאל", מאפשר לה להגשים את משאלתה. ספר החושף בפני הילדים פיסת היסטוריה אמנותית ותרבותית

פעילות בחיק המשפחה

סיפור על חלומות שמתגשמים: חלומה של הילדה מלכה להתחפש בפורים, וחלומו של בוריס שץ להקים בארץ ישראל בית ספר גבוה לאמנות. הספר מכיר לקוראים את דמותו של בוריס שץ ומלמד על ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

מורים יקרים,   מלכה בירושלים הוא סיפור על חלומות שמתגשמים: חלומה של הילדה מלכה להתחפש בפורים, וחלומו של בוריס שץ להקים בארץ ישראל בית ספר גבוה לאמנות. הספר מכיר ...

פעילות בגן ובכיתה   

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

הורים יקרים,

מלכה בירושלים הוא סיפור על חלומות שמתגשמים: חלומה של הילדה מלכה להתחפש בפורים, וחלומו של בוריס שץ להקים בארץ ישראל בית ספר גבוה לאמנות. הספר מכיר לקוראים את דמותו של בוריס שץ ומלמד על כוחן של האמנות והאמונה.

קריאה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה

 • ילדים רבים אוהבים להתחפש, ולא רק בפורים! אפשר להכין תחפושות מבגדים, צעיפים ואביזרים שיש בבית ולערוך מסיבת תחפושות משפחתית. האם זכורה לכם תחפושת מיוחדת מילדותכם? אולי גם אתם התחפשתם למלך או למלכה? תוכלו לשתף את הילדים. אפשר לדפדף באלבומים ישנים ולהיזכר בתחפושות העבר של ההורים, האחים והילדים.
 • גם היום יש ילדים רבים שזקוקים לתחפושות לקראת פורים. האם יש אצלכם בבית תחפושות שאין בהן צורך? תוכלו לתרום אותן או לארגן בבית הספר או בשכונה יריד תן-קח של תחפושות יד-שנייה.
 • הרבה השתנה ברחובות ישראל מאז הוקם בית הספר "בצלאל". כדאי להתבונן יחד באיורים ולהשוות אותם להווי החיים של היום: האם היום מותר לטייל לבד בחוץ? האם במקום מגוריכם עדיין יש שבילים ללא מכוניות או רמזורים? כדאי לדבר עם הילדים ולהדגיש בפניהם שהסיפור הוא דמיוני. תוכלו להסביר כי ספרים, כמו סרטים, לרוב שונים מהמציאות, ושאסור לילדים ללכת לטייל עם אדם זר.
 • מלכה מגלה בבניין של "בצלאל" אמנים העוסקים בסוגי אמנות שונים: אריגה, צורפות, ציור. באילו אמנויות אוהבים ילדיכם לעסוק? בסיפור כל אחד מהציירים מצייר את מלכה בסגנון קצת אחר. אתם יכולים לנסות לצייר דיוקנאות של בני המשפחה שלכם. האם גם לכם קשה לא לזוז? האם אתם מזהים את עצמכם בדיוקנאות שציירתם?
 • בעקבות הסיפור אפשר לבקר עם הילדים במוזיאון או בגלריה לאמנות הקרובה לביתכם. אפשר גם לגלוש באינטרנט ולראות תצלומים מתערוכות אמנות ברחבי העולם.
 • בית הספר "בצלאל" מוכר וידוע היום בישראל, אבל את שמו של בוריס שץ לא כולם מכירים. אנשים רבים עשו מעשים גדולים ולא תמיד זוכרים אותם. נסו לחשוב על אישיות היסטורית שהכרתם או ששמעתם עליה, ואת סיפורה הייתם רוצים לחלוק עם הילדים. תוכלו להכין ספר קצר על הדמות ולשלוח אלינו.
 • כדאי לעודד את הילדים לחלום, ובגדול! אפשר לשאול את ילדיכם מהם החלומות שלהם, ולשתף אותם בחלום שאתם הגשמתם, או בחלום שאתם עדיין שואפים להגשים. אולי, כמו הילדה מלכה וכמו בוריס שץ, גם החלומות שלכם יתגשמו! אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!
 • בצלאל בן אורי קיבל מאת משה רבנו את משימת תכנון המשכן. הוא מתואר כאיש "חכם-לב", מלא "רוּחַ אֱלֹהִים, בְּחָכְמָה וּבִתְבוּנָה וּבְדַעַת וּבְכָל-מְלָאכָה" (שמות ל"א). בוריס שץ קרא על שמו לבית הספר לאמנויות שהקים בירושלים.

לגרסה להדפסה להצעות למורים לחצ/י כאן

מורים יקרים,

מלכה בירושלים הוא סיפור על חלומות שמתגשמים: חלומה של הילדה מלכה להתחפש בפורים, וחלומו של בוריס שץ להקים בארץ ישראל בית ספר גבוה לאמנות. הספר מכיר לקוראים את דמותו של בוריס שץ, מייסד "בצלאל", ומלמד על כוחן של האמנות והאמונה.

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • כמו גיבורת הסיפור, גם ילדי הכתה מצפים לתחפושת שתאפשר להם להרגיש מלכים ליום אחד ותעניק להם הזדמנות להגשים חלום. ניתן לשוחח עם התלמידים על התחפשות ועל חלומות.
 • אפשר לבקש מהילדים לשוחח עם הוריהם על חג פורים בצעירותם. האם זכורה להם תחפושת מיוחדת? האם התחפושות נתפרו במיוחד, או נרכשו בחנויות? מה היו התחפושות הפופולריות? אפשר לבקש מההורים לשלוח תמונות של עצמם כילדים בתחפושת פורים. הכיתה יכולה גם ליזום שוק קח-תן של תחפושות.
 • מלכה נכנסת לבצלאל ומתגלה לעיניה עולם קסום של יצירה: אריגה, פיסול, תפירה, ציור, צורפות ועוד! כדאי לעבוד יחד עם המורה לאמונות ולהעניק לתלמידים הזדמנות להתנסות בסוגי יצירה שונים, למשל אריגה עם חוטי צמר, או צורפות באמצעות חוטי מתכת. את יצירות הילדים ניתן להציג בתערוכת אמנות בכיתה או בחלל פתוח בביה"ס.
 • אפשר להזמין אומן או יוצר למפגש עם התלמידים. כדאי לברר בקרב הילדים, האם יש הורים או סבים שעוסקים באמנות? אולי הם אפילו למדו ב"בצלאל"? אפשר להזמינם לשתף את הכיתה בשיחה ופעילות.
 • אבי עופר בחר לאייר את "מלכה בירושלים" בטכניקת צבעי מים. הילדים יכולים לבחור סיפור אהוב ולאייר אותו בצבעי מים.
 • כמו בצלאל המקראי, בוריס שץ היה "חכם לב": בזמן שעסק בסיתות הוא הבחין במלכה ובעיניו הטובות עודד אותה ודאג לעזור להגשים את חלומה. ניתן לשוחח עם התלמידים על אנשים חכמי לב, ולזהות את "חוכמת הלב" שבחבריהם. יושבים במעגל, כל אחד בתורו מעביר לב (מבריסטול, או כל חומר אחר) לחבר שיושב לצידו ומציין מעשה שעשה שמעיד על חכמת לב.
 • בעמוד האחרון של הספר מופיעה תמונה של המפגש בין מלכה לאמה, שצייר בוריס שץ. התלמידים יכולים להתבונן בציור ולהציג בזוגות המשך לסיפור – איך מגיבה אמא של מלכה כשהילדה חוזרת הביתה לבושה בבגדי מלכה?
 • הסיפור מתרחש על רקע העיר ירושלים. איזה מאפיינים של ירושלים ניתן לראות באיורים? האם ירושלים נראית כך גם היום? מה השתנה בה? לאורך הדורות ציירו אמנית את העיר ירושלים. ניתן להעמיד תערוכה של ציורי ירושלים בחלל מרכזי (או להציגם בכתה במצגת), ולערוך שיח-גלריה עם התלמידים על פניה השונות של ירושלים בעיני אומנים שונים.

לגרסה להדפסה להצעות למורים לחצ/י כאן

מורים יקרים,

מלכה בירושלים הוא סיפור על חלומות שמתגשמים: חלומה של הילדה מלכה להתחפש בפורים, וחלומו של בוריס שץ להקים בארץ ישראל בית ספר גבוה לאמנות. הספר מכיר לקוראים את דמותו של בוריס שץ, מייסד "בצלאל", ומלמד על כוחן של האמנות והאמונה.

חוויות מהשטח


מלכה בירושלים

מאת: תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק  |  איור: אבי עופר

תרגום לרוסית של ההצעות לפעילות בחיק המשפחה


Малка из Иерусалима

Автор: Тами Шем-Тов и Рахела Зандбанк

Иллюстратор: Ави Офер

 

Дорогие родители!

«Малка из Иерусалима» – это история о сбывающихся мечтах.  Девочка Малка мечтает нарядиться в маскарадный костюм на Пурим, а художник Борис Шац мечтает основать в Израиле академию искусств. Книга повествует о силе искусства и веры, знакомя читателей с Борисом Шацем, основателем иерусалимской академии искусств «Бецалель».

Приятного чтения!

В честь кого названа академия искусств «Бецалель»?

Борис Шац назвал иерусалимскую академию в честь библейского персонажа Бецалеля Бен-Ури (в русской традиции Веселеил), главного архитектора Мишкана (Скинии), воздвигнутого в пустыне. Бецалель Бен-Ури спроектировал здание походного храма, изготовил предметы культа и одеяния священников.

Бецалель слыл умным и талантливым человеком: «И наполнил его божественным духом, мудростью и разумением, и знанием и талантом к любому ремеслу» (Исход, 31, 3).

Играем и читаем дома

 • Дети любят наряжаться в маскарадные костюмы не только на праздник Пурим. Изготовьте своими руками наряды из отслужившей свое одежды, платков и аксессуаров. Устройте семейный маскарад.
 • Возможно, в вашем детстве был маскарадный костюм, который запомнился вам больше остальных? Может быть, и вы на одном из детских праздников выступили в роли принца или принцессы? Расскажите об этом детям. Полистайте вместе старые фотоальбомы, вспомните, в кого переодевались другие члены семьи.
 • И сегодня многие дети нуждаются в карнавальных костюмах на праздник Пурим. Если у вас дома есть отслужившие свое костюмы, вы могли бы пожертвовать их. Можно организовать в школе или в районном центре базар-обменник, куда каждый желающий сможет принести свой костюм и обменять его на другой.
 • В здании Академии «Бецалель» Малка знакомится с художниками, занимающимися разными видами искусства: здесь учатся и работают живописцы, ювелиры и ткачи. Какими видами творчества любят заниматься ваши дети? В нашей книге каждый из художников рисует Малку в своем стиле. Попытайтесь и вы написать портреты членов своей семьи. А как вы справляетесь в роли модели? Легко ли вам усидеть на одном месте? Узнаете ли вы себя на портретах?
 • Учите детей мечтать. Пусть их мечты не знают границ! Спросите детей, о чем они мечтают, расскажите им о своих мечтах, которые вам удалось воплотить в жизнь. Вполне возможно, ваши мечты, как и мечты Малки и Бориса Шаца, станут реальностью!
 • Многое изменилось в Израиле со времен основания Академии искусств «Бецалель». Рассмотрите вместе иллюстрации к книге и сравните эти изображения с нашей действительностью. Могут ли сегодня дети сами гулять по улицам? Есть ли по-прежнему около вашего дома незаасфальтированные тропинки, дороги без машин и светофоров? Обсудите с детьми сюжет книги и подчеркните еще раз, что написанное в ней – вымысел. Это отличная возможность рассказать детям, что большинство книг и фильмов во многом отличаются от действительности. Подчеркните, что идти с чужим человеком, куда бы то ни было, ни в коем случае нельзя.
 • Мы рекомендуем вам посетить с детьми ближайший музей или галерею. Можно также посмотреть вместе в Интернете фотографии выставок искусства со всего мира.
 • Академия искусств «Бецалель» хорошо известна в Израиле. Однако имя ее основателя, Бориса Шаца, мало кому знакомо. К сожалению, не всех людей, сделавших много важного для человечества, помнят в достаточной мере. Подумайте, о какой исторической личности вы хотели бы рассказать сегодня своим детям. Если получится, подготовьте вместе с детьми брошюру о вашем герое и пришлите ее нам.

 


מלכה בירושלים

מאת: תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק  |  איור: אבי עופר

תרגום לאנגלית של ההצעות לפעילות בחיק המשפחה


Print Version

Malka, a Queen in Jerusalem

By Tami Shem-Tov & Rachella Sandbank

Illustrated by Avi Ofer

Dear Parents,

This story is about making dreams come true: Malka dreamed of a Purim costume, and Boris Schatz dreamed of opening an art school in the Land of Israel. Malka, a Queen in Jerusalem introduces readers to Boris Schatz, the founder of Bezalel Art School, and shows them just how powerful arts and faith can be.

Enjoy reading the story!

Who was the Bezalel Art School named after?

Boris Schatz named the Bezalel Art School after the artist in charge of building the tabernacle, mishkan, in the desert. Bezalel son of Uri was tasked with designing the tabernacle, creating the holy vessels, and making the priests' clothes.

He is described as a "wise-hearted" man, filled with "the spirit of G-d in wisdom and in understanding, and in knowledge, and in all manner of workmanship" (Exodus 31:3). 

Family Activities

 • Many children like to dress up, and not just on Purim! You may enjoy making costumes using clothes, scarves, and other accessories found at home, and have a family costume party.
 • Do you remember any special childhood Purim costumes? Perhaps you also got dressed up as King Achashverosh or Queen Esther? You may want to share those memories with your child. You could look through old photo albums, and be reminded of costumes worn in the past by parents, siblings and children.
 • There are many children nowadays who also need Purim costumes. Do you have any costumes you no longer need at home? You could donate them or have a give 'n' take second-hand costume fair in your school or neighborhood.
 • Malka discovers artists practicing various kinds of art at the Bezalel building: weaving, jewelry-making, and painting. What kind of arts does your child enjoy engaging in? In the story, each painter paints Malka a little differently. You may want to make portraits of your own family members. Do you also find it difficult not to move? Do you recognize yourselves in the portraits you painted?
 • You should encourage your child to dream, and dream big! You may want to ask your child what their dreams are, and share with them a dream that you have made come true, or perhaps in one you still hope to make true someday. Perhaps, like Malka and Boris, your dreams will also come true!
 • The streets of Israel have undergone many changes since Bezalel Art School was first opened. You may want to look at the illustrations together, and compare them to this day and age: are we still allowed to wander around outside on our own? Do you live in an area where there are still walkways without cars or traffic lights? It would be advisable to speak to your child and emphasize the fact that this story is an imaginary one. You could explain that books, as well as movies, are often unlike reality, and that in truth children must never take a walk with a stranger.
 • After you have read the story, you may want to visit a nearby art museum or gallery with your child. You could also go online and look at images from art exhibitions across the globe.
 • Bezalel Art School is well-known in Israel today, but few know the name Boris Schatz. Many people have done great things but are not remembered for them. Try to think of a person in history that you have heard of or know about, whose story you would like to share with your child. You could create a short book about this person and send it to us.

 

Enjoy reading and discussing the story together!