fbpx

ילדים וילדות, הורים וצוותים חינוכיים – חופשה נעימה מספריית פיג'מה! נתראה בספר הבא! 🍉☀️

 

ספרים גנים > הילד הרע

הילד הרע

מאת: לאה גולדברג / איור: דני קרמן / הוצאה לאור: פועלים

תשע"א, חולקו כ-45,000 עותקים לגני טרום חובה וחובה

גד מנסה בכל כוחו להשביע את רצון המבוגרים, אבל ברגע הלא נכון "קופץ" מתוכו "הילד הרע"…

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

גד מרגיש כי יש בו "ילד רע" שמציק ומפריע. שוחחו ביניכם: האם באמת יש "ילד רע" בתוכו? מי מקלל את הדודה ודוחף את יוכבד: גד, "הילד הרע" או שניהם גם יחד? היכן נמצא "הילד הרע" כשגד ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

איך אנו מסבירים את מעשיו של גד?  מה גורם לו להתנהג כך? כיצד לדעתנו מרגיש גד כשהוא "מתבלבל" במעשים או בשפה? האם "הילד הרע" הוא חלק מגד, או דמות חיצונית – כפי שצייר דני ...

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

הורים יקרים,

גד מנסה בכל כוחו להיות ילד מנומס ולהשביע את רצון המבוגרים, אך דווקא ברגע לא צפוי הוא מתנהג שלא כראוי, מקלל ומכה. המבוגרים מאוכזבים וכועסים, וגד רוצה להסביר מדוע נהג כפי שנהג, אך מרגיש שאיש לא יבין אותו. הספר מתאר התנהגות תוקפנית אשר נחווית בתחילה כבלתי ניתנת לשליטה. בסופו של הסיפור גד מרגיש כי "הילד הרע" הוא חלק ממנו. הוא מנסה לגרש אותו ומבקש שלא יפריע לו עוד.

 הילד הרע הוא שיר-סיפור שכתבה לאה גולדברג לפני יותר מחמישים שנה. כיום לא מקובל לכנות ילדים בשמות כמו "ילד רע", אלא להצביע על ההתנהגות ועל המעשים שיכולים להיות פוגעים, לא מקובלים, מוּטעים, ועוד.

 לאה גולדברג (1970-1911), ילידת קוֹבְנָה שבליטא,  היא משוררת, סופרת ומתרגמת. את לימודיה הגבוהים עשתה בבּרלין ובבּון ובגיל 22 קיבלה תואר דוקטור בבלשנות שֵׁמית. שנתיים לאחר מכן (בשנת 1935) עלתה לישראל ונודעה כמשוררת גדולה. ערכה וכתבה ספרי ילדים, ובהם איה פלוטו, דירה להשכיר ועוד רבים אחרים, שהפכו נכסי צאן ברזל של הספרות הישראלית, שימשה גם כראש החוג לספרות השוואתית באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1970 הוענק לה פרס ישראל לספרות, אך למרבה הצער היא נפטרה חודשיים לפני קבלתו, ואמה קיבלה את הפרס בשמה.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • אֵיזֶהוּ גִבּוֹר? למסורת היהודית ביטויים וכללים רבים שעוסקים בהתנהגות ראויה. לכולנו קשה לפעמים לשלוט בעצמנו, ואנו לא תמיד יודעים כיצד לנהוג. במִשְׁנָה נאמר: "אֵיזֶהוּ גִבּוֹר? הַכּוֹבֵשׁ אֶת יִצְרוֹ" (אבות ד א). משמעות המילה "כובש" היא "משתלט", והחכמים מספרים על שני סוגי כובשים: האחד, אנשים חזקים שיכולים לנהל מלחמה ולהשתלט על עיר, והאחר, אנשים חזקים שיכולים לשלוט על יצרם, "לכבוש" אותו. חכמי המִשְׁנָה אומרים, כי מי שמסוגל להתגבר על יצרים שקיימים בתוכו ולשלוט בעצמו, הוא-הוא הגיבור האמיתי! שליטה עצמית מהווה אתגר למבוגרים ולילדים כאחד. כמו גד בספר, ילדים צעירים לומדים לכבוש את הדחף שלהם להכות או להעליב. כיצד לדעתכם חש ילד שהצליח להתגבר?
 • גד מרגיש כי יש בו "ילד רע" שמציק ומפריע. שוחחו ביניכם: האם באמת יש "ילד רע" בתוכו? מי מקלל את הדודה ודוחף את יוכבד: גד, "הילד הרע" או שניהם גם יחד? היכן נמצא "הילד הרע" כשגד אינו כועס? מה דעתכם?
 • המאייר דני קרמן בחר לצייר את "הילד הרע" כצל קטן של גד. התבוננו בשניהם. מה עושה "הילד הרע" בשעה שכועסים על גד? בחרו באחת התמונות והמציאו "שיחה של צלליות" בין שתי הדמויות בעזרת הידיים שלכם: האירו על הקיר עם פנס או מנורה חזקה. אחד מכם ייצור צלליות בידיו כאילו היה "הילד הרע", והשני יענה לו בשם גד.
 • המבוגרים מתרגזים על גד: אבא אומר שהוא מתנהג כמו תינוק, אמא של יוכבד קוראת לו "פרא אדם", וסבתא כל כך כועסת עד שהאף שלה הופך ירוק. מה דעתכם על התנהגות המבוגרים שמדברים עם גד?
 • שוחחו עם ילדיכם על מקרה שבו לא הצלחתם להתגבר על הכעס. מה אפשר לעשות כדי למנוע זאת? איך מתמודדים עם תוצאות הכעס, אם כבר התעורר? גד מספר: " כבר ניסיתי הכול... כדי לגרש את ה'ילד הרע'." לאורך הספר משובצים שבעה איורים שמתארים את הניסיונות של גד להתמודד עם ה"ילד הרע". התבוננו בהם ונסו לזהות כיצד הוא מתמודד.
 • גד שואל: "מה לעשות בו, 'בילד הרע'?" כמו לגד, לכל אחד מאיתנו יצרים והתנהגויות שאיננו גאים בהם. בחרו התנהגות שהייתם רוצים להתגבר עליה ובכך להפוך לגיבור או גיבורה! צרו "סמל גבורה" שאותו יקבלו הגיבורים (לדוגמה: מדליה, כתר, מדבקה, ועוד) והעניקו אותו לילדים כשהם מתגברים על עצמם ומתנהגים כמו בוגרים.
 • ה"ילד הרע" מציק לפעמים, אך יש בו גם תכונות טובות, כמו: תעוזה, עצמאות ורצון. מפתיע, אך הוא אפילו יודע לרקוד! בעטיפה הפנימית מצוירת סדרה גדולה של תמונות "הילד הרע". כאשר מתבוננים בה ברצף, נראה כאילו הילד הפך את הכעס שלו לריקוד . אתם מוזמנים לרקוד איתו. בחרו כמה תנועות שהילדים יבצעו והרכיבו מהן ריקוד קטן. תוכלו ללוות את הריקוד בשירה או בתיפוף.

גננת יקרה,

גד מנסה בכל כוחו להיות ילד מנומס ולהשביע את רצון המבוגרים. אך דווקא ברגע לא צפוי הוא מתנהג באופן לא ראוי, מקלל ומכה. המבוגרים מאוכזבים וכועסים, וגד רוצה להסביר... אך מרגיש שאיש לא יבין אותו.  הספר מתאר התנהגות תוקפנית אשר נחווית בתחילה כבלתי ניתנת לשליטה. בסופו של הסיפור מרגיש גד כי "הילד הרע" מהווה חלק ממנו. הוא מנסה לגרש אותו ומבקש שלא יפריע לו עוד.

הספר "הילד הרע" הוא קלאסיקה ישראלית. המשוררת לאה גולדברג (1911 – 1970) כתבה אותו לפני למעלה מחמישים שנה ומאז הוא מלווה דורות של ילדים שכבר הפכו בעצמם להורים. הסיפור כתוב מתוך הזדהות עם החוויה שעוברת על הילד גד. הוא מעניק הזדמנות לשוחח על מריבות, על התנהגויות ושפה שאינן מקובלות ועל תגובת המבוגרים. נושאים אלו מעוררים בילדים, בהורים ובצוות חינוכי רגשות עזים והעובדה שהתנהגותו של "הילד הרע" התרחשה בזמן רחוק ובמקום אחר מאפשרת מפגש נינוח, משחרר ואפילו מצחיק עם מצבים אלה. הספר מלווה באיוריו הנפלאים של דני קרמן, אשר מוסיפים פרשנות שובבה לסיפור שמספר לנו גד.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • אחריות אישית ותהליכי חינוך – מה דעתכם? כיום לא מקובל לכנות ילדים בשמות כמו "ילד רע", אלא להצביע על ההתנהגות והמעשים, שיכולים להיות פוגעים, לא מקובלים, מוּטעים ועוד. "הילד הרע" מעניק לנו הזדמנות לעסוק עם הילדים בשאלות מורכבות ביחס לאחריות אישית והאפשרות לשינוי: איך אנו מסבירים את מעשיו של גד? מה גורם לו להתנהג כך? כיצד לדעתנו מרגיש גד כשהוא "מתבלבל" במעשים או בשפה? האם "הילד הרע" הוא חלק מגד, או דמות חיצונית – כפי שצייר דני קרמן? מהו הערך של דוגמא אישית, כשקוראים את תגובות המבוגרים למעשיו של גד? כיצד מתייחסים למשאלה של גד בסוף השיר?
 • איזהו גיבור? הכובש את יצרו (אבות ד, א) המסורת היהודית מכירה בקיומם זה לצד זה של טוב ברע בכל אחד מאיתנו. ביהדות מכנים אותם יצרים: יצר טוב, ויצר רע. על ילדים ומבוגרים כאחד להשקיע מחשבה ומאמצים רבים כדי להתמודד עם הרע. איך ילדים לומדים לשלוט ביצרים ודחפים שלהם? במגוון אמצעים: דוגמא אישית, שיחות והסברים, סיפורים והמחזות, ותרגול חוזר. נצלו אירועים בגן בהם ילדים מתאפקים ומווסתים את עצמם – וגם אירועים בהם הם אינם מתנהגים כראוי -ל"הזדמנויות למידה", כדי לציין את האפשרויות והבחירה העומדות לפנינו. אפשרו לילדים לתקן את עצמם, ושבחו אותם על נסיונותיהם "לכבוש את היצר" ולהפוך לגיבורים! (שימו לב לשורש המשותף למילים "גיבור", ו"להתגבר")
 • שירי תנועה וידיים עם שינוי בקצב הם הזדמנות יפה לתרגל שליטה עצמית: שולטים בגוף שלנו, ולא נותנים לו לשלוט בנו! כך מעודדים ילדים ליטול אחריות על הידיים, הרגליים, הפה...
 • ניתן להכין סמל גבורה (מדליה, סרט,...) לגיבורים שמצליחים לשלוט בעצמם. זכרו: אין הגבלה על מספר הגיבורים בגן, או על מספר הפעמים בהן הילדים זוכים "להתגבר"!
 • מי הגיבור שלי? האם הגיבורים של ההורים שונים מאלה של הילדים? אולי הגיבור שלי הוא חבר או בן משפחה שהתגבר על קושי – הצליח לקשור שרוכים, התגבר על ליקוי או מחלה, למד לרכוב על אופניים. אולי הוא מישהו מפורסם שעשה טוב לאחרים. ואולי הוא אדם עם כח, שנלחם באויב וניצח.
 • אור וחושך, טוב ורע חודש כסלו וחגיו עוסקים רבות באור וחושך. זכרו: לחושך תפקיד חשוב. הרי בלעדיו אין משמעות לאור! גד מנסה לגרש את "הילד הרע". שירו "באנו חושך לגרש!" והתייחסו לדימויים שונים של חושך, כולל ה"חושך" שבמעשים. מתי אותה פעולה נחשבת טובה, ומתי היא נחשבת רעה? חשבו על הילדים על דוגמאות: למשל, אסור לבעוט בחפץ או חבר, אבל רצוי מאד כשמשחקים כדורגל! בבית או בגן לא צועקים, אבל כן מותר לצעוק כדי שישמעו אותנו מרחוק. אור וחושך, טוב ורע קיימים זה לצד זה בתוך עצמנו ובעולם כולו. אפשר להמחיש זאת תוך יצירה, לדוגמא: תנו לילדים לצייר ציור בצבע שעוה על דף. כסו את הדף כולו בצבע פנדה שחור, תנו לילדים "לקלף" את החושך מהדף, וגלו תחתיו ציור מואר וצבעוני. הצמידו זה לזה שני בריסטולים, אחד לבן והשני שחור, וגזרו דמות של ילד או ילדה משני בדפים. חברו יחד את הדמויות וקשרו אותן למקל. צרו כך בובה על מקל שהיא מייצגת את קיומם של טוב ורע בתוך אותה דמות. תוכלו להמחיז בעזרת הבובות סיטואציות בהן הדמות מתחילה בשחור, עושה שינוי בהתנהגות והופכת ללבן. תוכלו להדגיש את האחריות במעשינו, בכך שאנו בוחרים איזה צד להבליט. ניתן גם ליצור בובה של גד ו"הילד הרע", בדומה לאיורים של דני קרמן: גזרו דמות של ילד מבריסטול לבן. גזרו דמות קטנה יותר מבריסטול שחור, והצמידו אותו לדמות של גד בעזרת סיכה מפוצלת. הילדים יוכלו להזיז את הדמות השחורה בהתאם למצב: כאשר הוא "צץ" מחוץ לגד, מה קורה? ומה גד עושה כדי לשלוט בו? (הוא מנסה לגרש אותו החוצה לא להכניס אותו פנימה)

גננת יקרה,

גד מנסה בכל כוחו להיות ילד מנומס ולהשביע את רצון המבוגרים. אך דווקא ברגע לא צפוי הוא מתנהג באופן לא ראוי, מקלל ומכה. המבוגרים מאוכזבים וכועסים, וגד רוצה להסביר... אך מרגיש שאיש לא יבין אותו.  הספר מתאר התנהגות תוקפנית אשר נחווית בתחילה כבלתי ניתנת לשליטה. בסופו של הסיפור מרגיש גד כי "הילד הרע" מהווה חלק ממנו. הוא מנסה לגרש אותו ומבקש שלא יפריע לו עוד.

הספר "הילד הרע" הוא קלאסיקה ישראלית. המשוררת לאה גולדברג (1911 – 1970) כתבה אותו לפני למעלה מחמישים שנה ומאז הוא מלווה דורות של ילדים שכבר הפכו בעצמם להורים. הסיפור כתוב מתוך הזדהות עם החוויה שעוברת על הילד גד. הוא מעניק הזדמנות לשוחח על מריבות, על התנהגויות ושפה שאינן מקובלות ועל תגובת המבוגרים. נושאים אלו מעוררים בילדים, בהורים ובצוות חינוכי רגשות עזים והעובדה שהתנהגותו של "הילד הרע" התרחשה בזמן רחוק ובמקום אחר מאפשרת מפגש נינוח, משחרר ואפילו מצחיק עם מצבים אלה. הספר מלווה באיוריו הנפלאים של דני קרמן, אשר מוסיפים פרשנות שובבה לסיפור שמספר לנו גד.

חוויות מהשטח

 • אתי סדן, רכזת פאקט יישובית בחדרה, סיפרה על פעילות של הגננת כרמלה רצון בגן חרוב: בעקבות הספר דנו בנושא אחריות אישית - באלו תחומים ילדים יכולים לקחת אחריות ובאלו לא? בעקבות האיור של דני קרמן התייחסנו למושגים אור וצל, כאשר הילדים הטילו צל על הקיר עם פנס ויצרו צלליות שונות. פותחה שיחה סביב הפתגם ''איזהו גיבור הכובש את יצרו'' (פרקי אבות): מה זה גיבור בעינכם? האם אתם מכירים גיבורים? האם אתם גיבורים ומה עשיתם כדי שתהיו גיבורים? נשאלו שאלות לגבי הזדהות/ אי הזדהות של הילדים עם גיבור הספר. הילדים סיפרו על מריבות עם חברים- מה קרה? האם השלימו? האם הייתה מעורבת אלימות? מה היה קורה אם היו מדברים במקום להשתמש באלימות פיזית או מילולית? למה חשוב שיהיו חוקים בגן ובבית למי זה עוזר?
 • אלה מרכוס גננת בגן סייפן בנצרת עילית מספרת: בעקבות ההקראה הילדים דיברו על כך שלפעמים קשה להם מאד לשלוט ברגשות ובהתנהגות, ועל כך שלכל אחד יש רגעים שנכנס בו "הילד הרע". הסברנו שעלינו לחשוב מה ניתן לעשות כשהגוף שלנו לא מקשיב לראש והכעס גובר על השכל. הילדים תיארו מקרים מהגן ומהבית ויחד חיפשנו פתרונות
 • קרן מלול גננת גן סביון בקרית שמונה מספרת: יצאנו לחצר והתבוננו בצל של עצמנו ולאחר מכן בצל של עצמים בסביבה. עמדנו על ההבדל בין הצל שלנו המדויק לתנועתנו לבין הצל של הילד בסיפור שהוא שונה ממנו ואף מייצג "ילד" אחר. ודיברנו על התנהגותנו ואיך מנתבים את כעסנו לדבר חיובי.
 • הגננת תמנע רז מספרת על הפעילות בגן שקד בקיבוץ הזורע: ביקשתי מההורים שיכתבו סיפור על ילדם או על מישהו מהמשפחה, שהצליח להתגבר על פחד, ידעו להתאפק או כבש את יצרו. ההורים שלחו סיפורים יפיפיים על התגברות של ילדי הגן שלנו. בכל מפגש הקראתי את הסיפור ותליתי על לוח מקושט בגן. הילדים קישטו את הסיפורים והיו מאד גאים.
 • רוית אלמי ערכה פעילות מיוחדת בגן אלמגור במושב אלמגור: כשהקראתי את הספר, הילדים החזיקו בידם דמות שצידה האחד לבן והשני שחור והציגו בהתאם למסופר.
 • רונית אליהו גננת בגן טיפולי "אור" בעפולה מספרת על ילד עם קשיי התנהגות רבים שהתחבר מאוד לספר, וסיפר אותו לכלל קבוצת הילדים. לאחר מכן ערכתי שיחה ושאלתי האם מישהו הרגיש פעם כמו הילד הרע: מהילדים שיתפו ברגשותיהם.
 • ליליאן אברהם, גננת בגן תל"י בגין בקרית גת מספרת: שאלתי את הילדים מה דעתם, האם גד ילד רע כפי שהגיבה סבתה של הילדה? בדיון חלק חשבו שכן וחלק חשבו שלא. אך ציינו שגד לא רצה להתנהג כך. עובדה, שרואים בעמוד האחרון שהוא ניסה לסלק אותו. הילדים נתנו דוגמאות משלהם ואיך לדעתם כדאי לנהוג חלק הציעו לומר לילד שמעליב אותם איך הם מרגישים, במידה ומישהו לקח להם משחק, או אפילו לבטא את התחושות שלהם בשיתוף מבוגר, או לספור עד שנרגעים. קישרתי את הסיפור עם "ציפור הנפש" של מיכל סנונית, שגם שם היא מתייחסת למגירות השונות שיש בתוכנו, מגירת השמחה, הכעס, העצבות וכו'. הילדים נזכרו בפתגמים נוספים שנלמדו וקושרו לסיפור, כגון: "סוף מעשה במחשבה תחילה", "ואהבת לרעך כמוך", "מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך" וכו'. שרנו את השיר "אני כועס!", בו סופרים כשכועסים וכך נרגעים.

הילד הרע לאה גולדברג

תרגום לרוסית של ההצעות להורים המודפסות בעמודים הראשונים של הספר

 

Гадкий мальчишка

Лея Гольдберг

 

Дорогие родители,

Гад изо всех сил старается быть вежливым ребенком и соответствовать требованиям взрослых, но в самую непредсказуемую минуту он ведет себя не так, как следует, ругается и дерется. Взрослые разочарованы его поведением и ругают его, а Гад пытается объяснить, почему он себя повел именно так, но чувствует, что никто его не понимает. Книжка описывает плохое поведение, которое вначале представляется неуправляемым. В конце рассказа Гад чувствует, что «гадкий мальчишка» - это часть его самого. Он старается его прогнать и просит больше не мешать ему.

«Гадкий мальчишка» - это стихотворение – рассказ, которое Лея Гольдберг написала более пятидесяти лет тому назад. Сегодня не принято навешивать детям такие бирки, как «плохой ребенок», чаще указывают ребенку, что его поведение или поступки неприемлемы, неправильны, могут задеть или обидеть других людей и т.п.

Лея Гольдберг (1911 – 1970) родилась в Ковно, в Литве. Она была поэтессой, писательницей, переводчицей. Высшее образование получила в Берлине и в Бонне. Когда ей было 22 года, она получила степень доктора, специалиста по семитским языкам. Через два года после этого, в 1935 году, репатриировалась в Израиль и стала известной поэтессой. Редактировала и писала детские книги, среди них такие, как «Сдается квартира», «Где Плуто?» и многие другие, которые стали золотым фондом израильской литературы, заведовала кафедрой сравнительного литературоведения в Еврейском Университете в Иерусалиме. В 1970 году получила приз Израиля в области литературы, но, к сожалению, скончалась за два месяца до его вручения, и приз был вручен ее матери.

Кто силен?

В еврейской традиции есть много выражений и правил, относящихся к подобающему поведению. Всем нам иногда трудно управлять собой, и мы не всегда знаем, как нужно себя вести. В Мишне говорится: «Кто силен? Тот, кто обуздывает свои страсти» (Трактат Авот, глава 4, первая мишна). Значение слова «обуздывает»  - «покоряет»,  и мудрецы рассказывают о двух разных группах

«покорителей»: о сильных людях, которые могут вести войну и покорять города, и о сильных людях, которые могут покорять  свои дурные наклонности. Мудрецы, составившие Мишну,

утверждали, что именно тот, кто способен обуздывать свои страсти и управлять своим поведением,  по-настоящему силен.

Владение собой – это трудная задача как для взрослых, так и для детей. Маленькие дети учатся преодолевать порыв ударить или обидеть. Как вы думаете, как чувствует себя ребенок, который сумел сдержаться и не совершить плохой поступок?

Занятия в кругу семьи:

 • Гад чувствует, что внутри него сидит «гадкий мальчишка», который вредит и мешает ему. Обсудите, действительно ли внутри него сидит «гадкий мальчишка»? Кто обзывает тетю и толкает Йохевед: Гад, «гадкий мальчишка» или они оба? Где находится «гадкий мальчишка», когда  Гад не злится? Что вы об этом думаете?
 • Иллюстратор Дани Керман решил нарисовать «гадкого мальчишку» как маленькую тень Гада. Рассмотрите их обоих. Что делает «гадкий мальчишка», когда кто-либо сердится на Гада?

Выберите одну из иллюстраций и придумайте «беседу теней» с помощью двух рук – двух героев: направьте на стену свет сильной лампы или фонаря. Один из вас покажет движениями рук

«гадкого  мальчишку», а другой будет отвечать ему от имени Гада.

 • Взрослые сердятся на Гада: папа говорит, что он ведет себя как маленький, мама Йохевед называет его «дикарем», а бабушка так сердится, что даже нос у нее позеленел. Что вы думаете о поведении взрослых, когда они говорят с Гадом?

Поговорите с вашими детьми о каком-либо случае, когда вы не сумели преодолеть злость. Что можно сделать, чтобы ее преодолеть? Как справиться с последствиями злости, если она уже прорвалась наружу?

 • Гад рассказывает: «Я уже все пробовал, чтобы прогнать «гадкого мальчишку». В книжке есть семь иллюстраций, которые показывают попытки Гада справиться с «гадким мальчишкой».

Рассмотрите их и постарайтесь понять, как он это делает.

 • Гад спрашивает: «Что с ним сделать, с этим «гадким мальчишкой»? Так же, как у Гада, у каждого из нас есть наклонности и поведение, которыми мы не можем гордиться. Предложите вашим детям выбрать какую либо черту своего характера, которую они хотели бы исправить и вследствие этого превратиться в героя или героиню. Придумайте какой-нибудь «символ героизма» (например, медаль, корону, наклейку и т.п.), который получит герой, и награждайте им ваших детей, когда они сдерживаются и ведут себя как большие.
 • «Гадкий мальчишка» иногда вредит Гаду, но есть у него и хорошие черты: например,

смелость, самостоятельность и воля. Удивительно, но он даже умеет танцевать! На внутренней обложке есть целая серия портретов «гадкого мальчишки». Когда мы рассматриваем их все один за другим, кажется, что мальчик превращает свою злость в танец. Приглашаем вас потанцевать вместе с ним. Выберите несколько движений, из которых ваши дети могут сочинить и представить маленький танец. Его можно сопроводить пением или барабанным боем.

Желаем вам приятного чтения и интересной беседы!

The Naughty Boy / by Leah Goldberg

 

Gad tries so hard to be polite and to satisfy the grown-ups’ wishes, but when least expected, he acts inappropriately, swears, or hits. The adults are angry and disappointed, and Gad wants to explain why he acted the way he did, but feels that nobody understands him. The book depicts aggressive behavior that is experienced at first as uncontrollable.  At the end of the story, Gad feels that the “naughty boy” is part of him. He tries to drive out the “naughty boy”, and asks him to stop interfering in his  life.

The Naughty Boy is a rhyming story written by Leah Goldberg over fifty years ago. Today, it is not customary to call children names like “naughty boy”, but rather to point out behaviors and actions are hurtful, inappropriate, wrong, etc.

Leah Goldberg (1911-1970), born in Kovno, Lithuania, was a poet, author, and translator. She studied at the universities of Berlin and Bonn, and received a PhD in Semitic Linguistics at the age of 22. Two years later (in 1935), she made aliyah to Israel and established herself as a renowned poet. She edited and wrote children books, including Where Is Pluto?, Apartment for Rent, and many others which have become classics of Israeli literature. Goldberg also headed the Comparative Literature Department at the Hebrew University of Jerusalem. In 1970, she was awarded the Israel Prize for literature, but unfortunately passed away two months before the prize ceremony. Her mother accepted the prize in her name.

Who is a Hero? (Eze’hu Gibor?)

 

In Jewish tradition, there are many proverbs and rules that deal with proper behavior. We  all have a hard time controlling ourselves at times and do not always know how to behave. In the Mishna it is written: “Who is a hero? He who conquers his evil inclination”(Pirke Avot, chapter 4, verse 1). The word “conquer” means “control”, and the Rabbinic sages  tell of two kinds of “conquerors”: The first are strong people who can wage war and conquer a city, and the other are strong people who can control their urges, “conquering” them. The sages of the Mishna say that a real hero is one who can overcome his  urges

and control his behavior!

Self control is a challenge for adults and children alike. Like Gad in the book, young children learn to control their urges to hit or hurt someone else’s feelings. How do you think does a child feels after managing to overcome this  challenge?

Family Activity:

 • Gad feels that there is a “naughty boy” inside of him that is making trouble and irritating him. Discuss together: Is there really a “naughty boy” inside of  him?

Who swears at the auntie and pushes Yocheved: Gad, the “naughty boy”, or both of them together? Where is the “naughty boy” when Gad is not angry? What do you think?

 • The illustrator Danny Kerman chose to represent the “naughty boy” by drawing a small shadow of Look at them both (Gad and the “naughty boy”). What is the “naughty boy” doing when someone is angry with Gad? Choose one of the illustrations and make up a “shadow conversation” between two characters, using your hands: Shine a bright light on the wall, using a lamp or flashlight. One of   you will make shadows with your hands as if you were the “naughty boy”, and the other will respond as if they were Gad.
 • The adults are upset with Gad: Father says he is acting like a baby, Yocheved’s mother calls him a “savage”, and Grandmother is so angry her nose turns green. What do you think about the behavior of the adults who talk to Gad?
 • Discuss with your child an incident when you could not overcome your anger. What can one do in order to prevent this? If we are angry, how can we deal with the consequences of this feeling?
 • Gad says: “I have tried everything… in order to make the ‘naughty boy’ go ” There are seven illustrations in the book that describe Gad’s attempts to deal with the “naughty boy”. Look at these illustrations and try to identify how he is dealing with the “naughty boy”.
 • Gad asks: “What shall I do with him, with the ‘naughty boy’?” Like Gad, we all have urges and habits that we are not proud Choose a habit that you would like to overcome and in this way become a hero or heroine! Make a “Badge of Bravery” to award the heroes (e.g.: a medal, crown, sticker, etc.) and award it to the children when they overcome their urges and behave  maturely.
 • The “naughty boy” is often troublesome, but he also has some good characteristics: courage, independence and a strong will. Surprisingly, he even knows how to dance! Inside the book cover there are a series of illustrations of the “naughty boy”. When one looks at them in sequence, it seems as though the “naughty boy” turns his anger into dancing. You’re welcome to dance with him. Choose a few moves for the children to do and create a little dance. You can sing  or drum to accompany the dancing.