דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

האוצר

מאת: אורי שולביץ איורים: אורי שולביץ

היכן טמון האוצר? בעיר הרחוקה או מתחת לתנור בבית? ומה יגלה מי שיוצא למסע בעקבות חלומו?

נוֹשְׂאִים קְשׁוּרִים:

אגדהסיפור עממי

קְבוּצַת גִּיל: גַּנִּים צְעִירִים

פְּעִילֻיּוֹת בְּעִקְבוֹת הַקְּרִיאָה

מי מאיתנו לא חלם פעם לגלות אוצר? בדרך כלל נדמה לנו שהאוצרות נמצאים הרחק הרחק מאיתנו, אבל כפי שלומד יצחק במסעו לעיר הגדולה, לעיתים האוצר נמצא קרוב מאוד,  ממתין לגילוי ממש בתוך הבית.

"יגעת ומצאת – תאמין"

אמר ר' יצחק: אם יאמר לך אדם: 'יגעתי ולא מצאתי' – אל תאמין; 'לא יגעתי ומצאתי' – אל תאמין; 'יגעתי ומצאתי' – תאמין. (מגילה, ו, ב)

"האוצר" הוא סיפור על חלומות ועל מסעות. יצחק חולם שלוש פעמים אותו חלום, אך רק בפעם השלישית הוא מקשיב לו ויוצא למסע בעקבות האוצר. לפעמים כאשר מקשיבים לחלומות ויוצאים מן המקום המוכר והנוח, מגלים דברים חדשים, ומוצאים אוצרות קרובים ורחוקים.

 הסיפור החסידי – שיעור לחיים

"האוצר" הוא סיפור חסידי המוכר בגרסאות שונות.  העולם החסידי מייחס משמעות רבה לסיפורים, שדרכם מועברים הן ההשקפה החסידית והן מסרים ערכיים וחינוכיים. חשיבות הסיפור בעולם החסידי מבוססת על ההנחה שבאמצעות הסיפור האדם יכול לתקן את עצמו ואת העולם.

בדרך כלל סיפר הרבי לחסידיו סיפורים ומשלים, שנועדו לגרום להם לחשוב על החיים מנקודת מבט אחרת. בסיפור שלפנינו ניתן ללמוד שקיים אוצר קרוב לכל אחד מאיתנו, אולי אפילו  בתוכנו – אך כדי לגלות אותו עלינו לצאת למסע.האיורים של אורי שולביץ מזכירים את אורח החיים במקום אחר ובתקופה אחרת. אפשר לשוחח עם ילדיכם: אילו הסיפור היה מתרחש היום, מה היה שונה באיורים? תוכלו להכין יחד ספרון מצויר של אותה מעשייה, על רקע הסביבה המוכרת של היום.

סְרָטִים בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר

עֳתָקִים שֶׁחֻלְּקוּ:

120,000 | 60,000

הוֹצָאָה לָאוֹר:

אגם

שְׁנַת חֲלֻקָּה:

תשע"ו 2015-2016, תשע"ב 2011-2012