fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים כיתות א-ב > האגדות שלנו

האגדות שלנו

מאת: שהם סמיט / איור: ולי מינצי / הוצאה לאור: דביר

חולק בתשע"ז לכיתות ב' ב-40,000 עותקים, תשע"ד, חולקו כ- 1,500 עותקים לכיתות ב'

מה עשה חוני כדי שירד גשם? האם אפשר ללמוד את כל התורה על רגל אחת? האם יש דרך ארוכה שהיא קצרה? מבחר אגדות חז"ל בעיבוד חדש לילדים, מתוך הספר "האגדות שלנו" מאת הסופרת שהם סמיט. היכרות עם דמויות מופת ועם סיפורים עם מוסר השכל, שעוברים מדור לדור ומעוררים גם היום מחשבה.

פעילות בחיק המשפחה

סיפורי חז"ל מלווים את העם היהודי שנים רבות. דרך הסיפורים אנו מתוודעים לדמויות מופת מהמורשת היהודית ויכולים להכיר את אורח חייהן וללמוד...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

סיפורי חז"ל מלווים את העם היהודי שנים רבות. כוחם בסיפורים אלה בעיסוק בנושאים מוסריים, דתיים, חברתיים וחינוכיים אשר רלוונטיים לכל דור...

פעילות בגן ובכיתה   

"מעשה אבות סימן לבנים"

סיפורי חז"ל מלווים את העם היהודי שנים רבות. דרך הסיפורים אנו מתוודעים לדמויות מופת מהמורשת היהודית ויכולים להכיר את אורח חייהן וללמוד על האתגרים שעמדו בפניהם ועל הקשיים שאתם התמודדו.. הסיפורים עוסקים בנושאים מוסריים, דתיים, חברתיים וחינוכיים שמעסיקים בני אדם בכל מקום ובכל זמן, גם במאה ה- 21.

אנו מקווים שההיכרות עם האגדות תעורר אתכם למחשבה ולשיח. קריאה נעימה!

פעילות בחיק המשפחה

 • הדמויות המתוארות בסיפורים נקראות חז"ל – חכמינו זיכרונם לברכה. בעקבות הקריאה המשותפת תוכלו לשוחח עם ילדיכם על חכמים ועל חוכמה. לפי מה אנחנו קובעים שמישהו "חכם"? את מי אנחנו מחשיבים "חכמים" היום? האם אנחנו מכירים סוגים שונים של חוכמה?
 • האם הכרתם חלק מהסיפורים? אם שמעתם אותם בילדותכם, תוכלו לשתף את ילדיכם ולספר להם מי סיפר לכם אותם ומה למדתם מהם. האם נהניתם מהסיפורים?
 • לסיפורים אחדים יש גרסאות שונות. האם אתם מכירים גרסאות שונות לסיפורים שבספר (מתוך ספר האגדה, מהתלמוד או ממקורות אחרים)? תוכלו לחפש את הסיפורים יחד ולהשוות ביניהם.
 • אגדות חז"ל ומדרשים עברו בקהילות ישראל מדור לדור, חלקם בכתב ואחרים בעל-פה. האם יש סיפור ששמעתם מסבא או מסבתא, סיפור שעבר במשפחה שלכם מדור לדור? אפשר להמשיך את שרשרת הדורות ולספר אותו לילדיכם.
 • תוכלו לשאול את ילדכם איזה סיפור מתוך הספר היה חביב עליו במיוחד. יחד תוכלו לחשוב איזו משמעות יש לו בימינו. עם איזו דמות אתם מזדהים? כיצד הייתם מגיבים במקרה דומה?
 • אפשר לבחור את אחד הסיפורים ולהמחיז אותו. כדאי להיעזר בתחפושות ובאביזרים מתאימים (בדים, גלימות, כדים וכדומה).
 • האם אתם מכירים אגדות נוספות על הדמויות שנזכרו בספר? זו הזדמנות להעשיר את הילדים באמרות ידועות ובסיפורי חז"ל נוספים ולערוך "ערב פתגמים וסיפורים מימים עברו". אפשר להיעזר באתר האינטרנט "ספר האגדה לילדים", בספר המלא של שהם סמיט "האגדות שלנו" או בקובצי אגדות חז"ל אחרים, כגון הסדרה "כה עשו חכמינו" של יוכבד סגל, "חכמינו לימינו" של אורי אורבך, ועוד רבים נוספים. אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

להדפסה לחצו כאן

מורים יקרים,

"מעשה אבות סימן לבנים"

סיפורי חז"ל מלווים את העם היהודי שנים רבות. דרכם אנו מתוודעים לאנשים ודמויות מופת מהמורשת היהודית, לאורח חייהם, לאתגרים שעמדו בפניהם ולקשיים שאתם התמודדו. כוחם בסיפורים אלה בעיסוק בנושאים מוסריים, דתיים, חברתיים וחינוכיים אשר רלוונטיים לכל דור. הם מזמנים שלל אפשרויות לשיחה ולחיבורים עם הנעשה בכיתה.  קריאה נעימה!

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • "האגדות שלנו" הוא קובץ ובו עשרה סיפורים שונים. בטרם הצגת הספר בכיתה מומלץ לקחת אותו הביתה, לקרוא את כל הסיפורים, לעיין בהקדמה ובהערות בשוליים. כדאי לחשוב כיצד תרצו להציג את תוכן וצורת הספר לילדים, במה תרצו לעסוק בכיתה, ומה עדיף להשאיר לגילוי של הילדים עם הוריהם בבית.
 • על מנת להכניס את הילדים לאווירה של הסיפורים, אפשר להתחיל בהצגה כללית של אחת הדמויות. ניתן להתחפש ולהמחיז אחד הסיפורים, לפתוח בשיר או בפתגם, או להזכיר סיפור אחר שהילדים כבר מכירים אודות הדמות.
 • אפשר לקרוא יחד אחד הסיפורים, לעצור את הקריאה לפני נקודת המפנה של הסיפור (לפעמים יש יותר מאחת) ולבקש מהתלמידים להציע מה הם היו עושים במקרה המתואר (למשל, מה היו עושים במקום הלל הזקן אילו היו מגרשים אותם מבית המדרש, מה היו עושים במקום ר' חנינא בן דוסא אילו היו פוגשים באדם שהשאיר אצלם את התרנגולות וכו').
 • אפשר לבחור אחד הסיפורים ולהמחיז אותו יחד בכיתה. כדאי להיעזר בתחפושות ובאביזרים מתאימים (בדים, גלימות, כדים וכדומה). ניתן גם לשלב בהצגה תנועה ומוסיקה.
 • כדאי לחפש חיבורים בין הנושאים שעולים מהסיפורים לבין חוויות מזמנות מהווי הילדים בכיתה. רצוי גם לקשר עם תכנים המועברים במסגרת תכנית "מפתח הל"ב".
 • הדמויות המתוארות בסיפורים נקראות חז"ל – חכמינו זיכרונם לברכה. תוכלו לשוחח עם הילדים על חכמים ועל חוכמה. לפי מה אנחנו קובעים שמישהו "חכם"? את מי אנחנו מחשיבים "חכמים" היום? האם אנחנו מכירים סוגים שונים של חוכמה?
 • האם הילדים נהנו מהסיפורים? האם הם הבינו את כולם? לעתים סיפורי חז"ל הם כמו חידות. במעט מילים הם עוסקים בנושאים גדולים, ולפעמים הסוף מפתיע. אפשר לשאול את הילדים אם הם הופתעו מחלק מהסיפורים, אם משהו הצחיק אותם, אלו מחשבות עלו בעקבות המעשיות של חז"ל?
 • יחד עם הילדים אפשר לקשט את הכיתה בפתגמים ואמרות מהסיפורים.
 • זו הזדמנות להכיר לילדים גרסאות שונות לסיפורים שבספר. תוכלו להביא לכיתה את ספר האגדה, את מקורות הסיפורים בתלמוד, קבצי אגדות אחרים ועוד. אפשר לבקש מהילדים לשאול את הוריהם אם גם הם הכירו את הסיפורים, ולחפש בבית או בספריה גרסאות שונות להביא לכיתה (למשל, הסדרה "כה עשו חכמינו" שליקטה יוכבד סגל, "חכמינו לימינו" של אורי אורבך...). אפשר לערוך תצוגה בכיתה ולהזמין את הילדים להשוות בין הגרסאות השונות.
 • תוכלו לבקש מהילדים לבחור עם הוריהם איזה סיפור מתוך הספר היה חביב עליהם במיוחד וליצור ביחד, בעזרת חומרים וחפצים המצויים בבית, את אחת הסצנות המעניינות מתוך הסיפור או את אחת הדמויות המופיעות בו. את היצירות ניתן להעמיד בתערוכה בכיתה או במסדרון בית הספר תחת הכותרת "מעשה אבות סימן לבנים".
 • בהשראת הספר אפשר לערוך "ערב פתגמים וסיפורים מימים עברו" להורים וילדים, כולל המחזת הסיפורים, יצירה בעקבותיהם, עיסוק בפתגמים ושירים.

להדפסה לחצו כאן

מורים יקרים,

"מעשה אבות סימן לבנים"

סיפורי חז"ל מלווים את העם היהודי שנים רבות. דרכם אנו מתוודעים לאנשים ודמויות מופת מהמורשת היהודית, לאורח חייהם, לאתגרים שעמדו בפניהם ולקשיים שאתם התמודדו. כוחם בסיפורים אלה בעיסוק בנושאים מוסריים, דתיים, חברתיים וחינוכיים אשר רלוונטיים לכל דור. הם מזמנים שלל אפשרויות לשיחה ולחיבורים עם הנעשה בכיתה.  קריאה נעימה!

חוויות מהשטח

Наши сказания

Редактор: Шохам Смит

Иллюстратор: Вали Минци

«Дела отцов – знак для сыновей»

Притчи и высказывания еврейских мудрецов сопровождают наш народ все годы существования. Слушая и читая произошедшие в глубокой древности истории, мы узнаем о нашей традиции, о народных героях и их жизни, о трудностях, с которыми им пришлось столкнуться. Такие истории затрагивают вопросы морали и религии, поднимают вечные социальные и воспитательные темы, которые волнуют людей, где бы они ни жили, во все времена, даже в 21 веке.

Читаем и играем дома

 

 • Герои книги – еврейские мудрецы (ХАЗАЛЬ – букв. «наши мудрецы, благословенна их память). Лежащая перед вами книга – отличный повод обсудить с детьми тему мудрости. Кого мы называем мудрым человеком? Кого из современников мы можем назвать мудрым? Известны ли нам разные типы мудрости? Какой бывает у людей склад ума?
 • Возможно, некоторые приведенные в книге истории были знакомы вам ранее. Если они знакомы вам с детства, расскажите малышам, кто рассказал вам их впервые и какие уроки вы извлекли из услышанного. Вам понравились эти истории? У многих из них есть несколько версий. Возможно, вы знакомы с иными версиями из сборника «Аггада. Сказания, притчи, изречения Талмуда и Мидрашей» редакции Бялика и Равницкого, из Талмуда или из других источников. Поищите вместе разные версии и сравните их.
 • Сказания, притчи, изречения Мидрашей передавались евреями из поколения в поколение – из уст в уста или на письме. Есть ли в вашей семье истории и сказания, которые передаются из поколения в поколения? Вспомните, что рассказывали вам бабушки и дедушки и продолжите цепочку поколений, пересказав семейную историю вашим детям.
 • Поинтересуйтесь у детей, какая притча понравилась им больше всего. Попытайтесь вместе понять, какую мораль можно извлечь из нее сегодня. Кто из героев близок вам по духу? Как бы вы отреагировали, попав в схожую ситуацию?
 • Поставьте домашний спектакль, взяв в основу одну из притчей. Не забудьте костюмы и инвентарь – ткани, накидки, сосуды и т.д.
 • Возможно, вы знакомы с другими сказаниями, в которых главными героями выступают герои нашей книги? Это отличная возможность поделиться вашими знаниями с детьми – вспомнить притчи, крылатые фразы. Можно устроить «Вечер присказок и историй давно минувших дней». Для подготовки вечера может быть полезен Интернет-сайт http://agadastories.org.il/kids/kids_frontpage, полная версия книги Шохам Смит «Наши сказания» или другие сборники притчей и сказаний еврейских мудрецов, например, серия «Так поступали наши мудрецы» Йохевед Сегаль, произведения Ури Орбаха и др.

Приятного чтения и плодотворной беседы!

A Treasury of Hebrew Legends for Children

Adapted By Shoham Smit

Illustrated by Vali Mintzi


"The deeds of the fathers are signs to the children"

The stories of Our Sages (Hazal) have accompanied the Jewish people for generations. Through them we come to know exemplary people from Jewish heritage, their lifestyles, and the challenges and difficulties they faced. The tales address issues of morality, religion, society, and education that are relevant to all, anywhere, at any time, even in the 21st century.

We hope that reading and discussing these stories with your children will prompt you to reflect and ponder upon the issues they address. Enjoy!

Family Activities

The characters described in the stories are often referred to as Our Sages, or in Hebrew, Hazal, which is an acronym for Hakhameinu Zikhronam Livrakha – Our Sages of Blessed Memory. After you have read the stories together, you may want to talk about sages and wisdom with your child. How do we classify a person as a "sage"? Who do we define as sages these days? Are we aware of different kinds of wisdom?

Were you already familiar with some of the tales included in this book? Perhaps you heard them as children, and would like to share with your child who told them to you and what you learned from them. Did you enjoy the stories?

Some stories have several versions. Are you familiar with any other version of the stories included in this book (found in Sefer HaAggadah, the Talmud or other sources)? You may want to look for these stories together, and compare the different versions.

The tales of Our Sages and Midrashim have been passed down from one generation to the next, whether in written form or orally. Do you have a story in your family that you heard from your grandparents, one that has been passed down throughout the generations? You could continue this generation chain by telling it to your child.

You could ask your child which of the stories included in this book was their favorite. You may want to think together of its significance in this day and age. Which character do you identify with? How would you have reacted in a similar situation?

You may want to choose one of the stories and act it out. You could even look around the house for relevant costumes and accessories (fabrics, capes, pitchers, etc.).

Do you know other stories surrounding the characters featured in this book? This is a wonderful opportunity to enrich your child's knowledge of traditional stories, sayings and proverbs.

Relevant resources in Hebrew: You may find the Aggadah stories for kids website helpful, or the full version of Shoham Smit's book, A Treasury of Hebrew Legends for Children. You could also use other Hazal story collections, such as Yocheved Segal's series entitled Ko Asu Hakhameinu, or Uri Orbach's Hakhameinu Leyameinu.

Enjoy reading and discussing the book together!