fbpx
ספרים גנים > משהו אחד ולישון

משהו אחד ולישון

כתב ואייר: מנחם הלברשטט / הוצאת מזרחי

יחולק בנובמבר/חשוון תשפ"ב

ספר חדש!

המחשבות הכי מעניינות של טודי מגיעות לפני השינה. למשל: איזה מזל שיש רק שתי רגליים כי היה קשה למצוא שלישיית גרביים, ומה היינו עושים עם כל המכנסיים? איזה מזל שיש המון מנגינות וצלילים! כמה טוב שיש המון צבעים ולא הכול אפור! סיפור משעשע, מלא מעוף ויצירתיות על היכולת של ילדים להבין, לדמיין וליצור.

רוצים לשחק עם הילדים לאחר הקריאה?
הכנו עבורכם משחק בדיוק בשביל זה!

להורדה בגרסה צבעונית לחצו:

 

להורדה בשחור לבן לחצו:

  

השלמה למשחק (להורים)

 

יש לכם משפחה של עולים חדשים בגן?
הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!
👇🏻👇🏼👇🏽👇🏾

 

פעילות בחיק המשפחה

העולם מלא בצבעים, בצלילים ובמחשבות יצירתיות של ילדות וילדים. עבורם העולם אינו מובן מאיליו, וניתן לדמיין, לבדוק ולשאול שאלות. טודי, גיבורת הספר, מציגה בפני האבא העייף ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

העולם מלא בצבעים, בצלילים ובמחשבות יצירתיות של ילדות וילדים. בעבורם העולם אינו מובן מאליו, והם מדמיינים, בודקים ושואלים שאלות. טודי, גיבורת הספר, מציגה לפני אביה ...

פעילות בגן  

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY  |  בעברית  |  አማርኛ  |  ENG

 

העולם מלא בצבעים, בצלילים ובמחשבות יצירתיות של ילדות וילדים. עבורם העולם אינו מובן מאיליו, וניתן לדמיין, לבדוק ולשאול שאלות. טודי, גיבורת הספר, מציגה בפני האבא העייף שלה ובפנינו, הקוראים, את הגיוון המחשבתי ואת הגיוון המופלא של עולמנו. גם המחנך הדגול יאנוש קורצ'אק הביט כך על העולם, בהתפעלות, בחכמה ובשמחה:  

… והחכם ישמח שיש בעולם יום ולילה, קיץ וחורף, זקן וצעיר… ושונים צבעי הפרחים וגווני עיניהם של בני האדם…רק מי שאינו אוהב מחשבה יצטער על השוני וירגז על הרב גוניות, המאלצים את האדם לחשוב ולראות ולהבין. 

  

(יאנוש קורצ'אק, "כללי חיים", בתוך: ילדות של כבוד, מפולנית – דב סדן ושמשון מלצר, הוצאת בית לוחמי הגטאות והקיבוץ המאוחד, 1976, עמ' 337-336) 

 

פעילות בחיק המשפחה

 • רגע לפני השינה… 

  איך אתם מתכוננים לשינה, ומה עוזר לכם להירדם? תוכלו לשוחח על כך ביחד ולחשוב על יצירת טקס קבוע שיביא אתו רגיעה, שיתוף ובחוויות היום ובמחשבות שעולות בכם.  

    

 • מחברת המחשבות שלי 

  איזה מזל שיש דרך לזכור את המחשבות שלנו ולמנוע מהן לברוח! איך עושים את זה? הכינו ליד המיטה מחברת ועיפרון, ורגע לפני שתירדמו וכל המחשבות יתפזרו ציירו אותן. את הציור אפשר לצבוע בבוקר שלמחרת כי עכשיו… צריך ללכת לישון.  

 • מזל ש… טוב ש… 

  "מזל שלסיר יש שתי ידיות ולא חמש אחרת איך היינו מחזיקים אותו?", "טוב שהחלון עשוי מזכוכית ולא מקרטון". ומה עולה בדמיון שלכם? על אילו דברים אתם שמחים שהם בדיוק כך ולא אחרת? כל אחת ואחד מבני המשפחה יכולים להביא חפץ כלשהו ולספר: "מזל ש…", "טוב ש…".   

 • מנגינות, צלילים וצבעים 

  המון מנגינות וצלילים יש בעולם אלו אהובות עליכם? כדאי להאזין יחד למנגינה אהובה, ולהצטרף בעזרת מחיאות כפיים, תנועות גוף, שירה או כלי נגינה. העולם מלא גם בצבעים ובצורות תוכלו לצייר במהלך ההאזנה למנגינה אהובה אלו צבעים וצורות תבחרו לכלול ביצירה המשותפת שלכם?  

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

העולם מלא בצבעים, בצלילים ובמחשבות יצירתיות של ילדות וילדים. בעבורם העולם אינו מובן מאליו, והם מדמיינים, בודקים ושואלים שאלות. טודי, גיבורת הספר, מציגה לפני אביה העייף ולפנינו, הקוראים, את הגיוון המחשבתי שלה ואת הגיוון המופלא של עולמנו.  

גם המחנך הדגול יאנוּש קורצ'אק הביט בעולם בהתפעלות, בחוכמה ובשמחה:  

"[...] והחכם ישמח שיש בעולם יום ולילה, קיץ וחורף, זקן וצעיר [...] ושונים צבעי הפרחים וגווני עיניהם של בני האדם [...] רק מי שאינו אוהב מחשבה יצטער על השוני וירגז על הרב גוניות, המאלצים את האדם לחשוב ולראות ולהבין." 

 (יאנוש קורצ'אק, "כללי חיים", בתוך: ילדות של כבוד, מפולנית: דב סדן ושמשון מלצר, הוצאת בית לוחמי הגטאות והקיבוץ המאוחד, 1976, עמ' 337-336) 

 

הספר מאפשר לילדות ולילדים לשתף בחלומות שלהם ובנושאים המעסיקים אותם. הוא מאפשר להכיר את פרי דמיונם ואת מגוון המחשבות, השאלות והיצירתיות שלהם ולחגוג את מגוון הצבעים והצלילים שבעולמנו.  

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע: ידע בתחום הליבה – הבנת מסרים גלויים וסמויים בסיפור. ידע תהליכי – ידע המתפתח באמצעות פתרון בעיות מעשיות מתוך העולם הפנימי, הֶקשרים לוגיים והרחבת ידע העולם.
 • מיומנויות: מודעות עצמית – הסיפור מזמן הצצה לעולם הפנימי, ודרכו ניתן להיחשף לנטיות של ילדי וילדות הגן ולמאפייני האישיות שלהם. מיומנויות קוגניטיביות – אוריינות שפתית וחשיבה יצירתית: ביטוי מחשבות ורגשות, תקשורת מיטבית, אמפתיה, מחשבה יצירתיות ודמיון.
 • ערכים: ערך כבוד האדם והמשפחה
 • מפגש ושיחה בגן: המחשבות של טודי מגיעות לפני השינה. ומתי מגיעות המחשבות של ילדות וילדי הגן? על מה הם חושבים לפני השינה? ומתי באות אליהם המחשבות? מה זה "לדמיין"? מה הם מדמיינים שקורה להם? מה מופיע בדמיונות הללו? האם הם דומים לחלומות בזמן השינה או שונים מהם? מדוע טודי בוחרת לשאול את השאלות דווקא לפני השינה? אפשר להזמין את הילדים לספר על טקסי השינה בבתיהם. חברי הצוות יכולים גם הם לחלוק את סיפוריהם האישיים.
 • על כנפי הדמיון: ניתן לתרגל עם הילדים והילדות "תרגילי דמיון"': עוצמים עיניים, מעלים נושא ונותנים שהות לדמיין. אפשר ללוות את התרגיל במוזיקה מתאימה. בהמשך נשוחח על המחשבות שעלו ונזמין את הילדים לספר ולתאר. אפשר להציע להם לבטא את עצמם בחומרים מגוונים. נושאים לדוגמה: אורח מיוחד מגיע לגן הפתעה מגיעה אל חצר המשחקים פגשתי מישהו שהגיע מארץ פלאות עפתי והגעתי אל מקום מופלא פגשתי חיה שמדברת עברית זמן דמיון – כחלק מניהול הזמן בגן העתידי רצוי להזמין את הילדות והילדים להשתתף באופן קבוע בבחירת הפעילות, ביישומה ובניהולה. אפשר להזמין אותם לבחור זמן שייקרא "זמן דמיון". רצוי לזַמן מרחב שקט ורגוע שבו יהיה אפשר לשבת או לשכב ולערוך "סדנת דמיון מודרך" בהנחיית איש צוות או ילד/ה. להשראה – הסרטון "זמנים חדשים בגן" במרחב הפדגוגי
 • מה היה קורה אילו? תוכלו לשחק משחק דמיוני שבו הילדים והילדות יספרו בעזרת שאלות מנחות "מה היה קורה אילו...": מה היה קורה אילו היו לנו שלוש רגליים? האם זה היה עוזר לנו? האם היו דברים שהיינו צריכים לעשות אחרת מכפי שאנחנו עושים היום? מה היה קורה אילו ציפורים היו מדברות בשפה של בני אדם? האם היינו מדברים איתן? מה הן היו מספרות לנו? מה היינו שואלים אותן? נאפשר לילדים ולילדות להמציא שאלות מסוג "מה היה קורה אילו?" ולהפנות אותן זה לזה. אפשר לסייע להם לתעד את הדברים בהקלטה וליצור הֶסְכֵּת (פודקאסט). להדרכה על יצירת הסכת עם הילדים העשרה – דמיון ויצירה אצל ילדים בגיל הגן
 • כמה טוב! היכולת למצוא את הטוב והחיובי ולהתבונן סביבנו בעין טובה היא יכולת שניתן לפתח אצל ילדי וילדות הגן. תוכלו לשוחח איתם על הדברים הטובים שיש בגן ובתוך כך להשתמש במושגים "כמה טוב ש..." או "מזל ש...", למשל: כמה טוב שיש לי חברים בגן שאפשר לשחק איתם. מזל שיש ספרייה בגן ואפשר לקרוא ספרים. כמה טוב שאני בגן! כמובן, אפשר להרחיב את היריעה אל מעבר לתחום הגן ולאפשר השלמת משפטים הנוגעים לחוויות ומחשבות מתחומי חיים נוספים. אפשר לבקש מכל ילד וילדה להשלים את המשפט "כמה טוב ש..." אפשר להציע להם להביע את עצמם ב"מאה שפות". אפשר לאגד את היצירות באוגדן משותף.
 • המחשבות של טודי: האם הילדים והילדות בגן מסכימים עם מה שטודי אמרה? תוכלו לבדוק: "טוב שיש המון צבעים, ולא הכול אפור." – נותנים לילדים ולילדות להתנסות בציור מונוכרומטי בצבעי שחור-לבן ובציור צבעוני. מה עדיף בעיניהם? למה? "מזל שיש המון מנגינות וצבעים..." – מאזינים ליצירות מוזיקליות שבהן נוספים בהדרגה עוד ועוד כלֵי נגינה והמנגינה הופכת להיות עשירה יותר, למשל בּוֹלֵרו_ מאת ראוֶול. העשרה – מוזיקה בשגרת הגן
 • מה? כמה? למה? לאדם יש שתי רגליים. וכמה רגליים יש לכלב? ולתמנון? ולמרבה רגליים? למה יש להם יותר רגליים? מה הם עושים איתן? תוכלו לפתוח בשאלה, לעודד את הילדים ואת הילדות להוסיף שאלות שמסקרנות אותם ולאחר מכן להעלות השערות ולחקור אותן בעזרת תמונות, סרטונים, תצפיות וידע של הסובבים. שיח פילוסופי הוא שיח העוזר לקדם את יכולות הילדות והילדים להעלות שאלות ולחקור את העולם. אתם מוזמנים לצפות בסרטון "תאוריות של ילדים – דיון בין ילדים בסוגיה פילוסופית" שבמרחב הפדגוגי, ובו ניתן לראות את הדברים הלכה למעשה. העשרה – למה? זו השאלה, אתר הגיל הרך

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

העולם מלא בצבעים, בצלילים ובמחשבות יצירתיות של ילדות וילדים. בעבורם העולם אינו מובן מאליו, והם מדמיינים, בודקים ושואלים שאלות. טודי, גיבורת הספר, מציגה לפני אביה העייף ולפנינו, הקוראים, את הגיוון המחשבתי שלה ואת הגיוון המופלא של עולמנו.  

גם המחנך הדגול יאנוּש קורצ'אק הביט בעולם בהתפעלות, בחוכמה ובשמחה:  

"[...] והחכם ישמח שיש בעולם יום ולילה, קיץ וחורף, זקן וצעיר [...] ושונים צבעי הפרחים וגווני עיניהם של בני האדם [...] רק מי שאינו אוהב מחשבה יצטער על השוני וירגז על הרב גוניות, המאלצים את האדם לחשוב ולראות ולהבין." 

 (יאנוש קורצ'אק, "כללי חיים", בתוך: ילדות של כבוד, מפולנית: דב סדן ושמשון מלצר, הוצאת בית לוחמי הגטאות והקיבוץ המאוחד, 1976, עמ' 337-336) 

 

הספר מאפשר לילדות ולילדים לשתף בחלומות שלהם ובנושאים המעסיקים אותם. הוא מאפשר להכיר את פרי דמיונם ואת מגוון המחשבות, השאלות והיצירתיות שלהם ולחגוג את מגוון הצבעים והצלילים שבעולמנו.  

חוויות מהשטח

משחקים בעקבות ספרים!

פעילות נפלאה עם הילדים בעקבות קריאת הספר "משהו אחד ולישון", מנחם הלברשטט

 

הורדה בגרסה צבעונית לחצו:

 

להורדה בשחור לבן לחצו:

  

השלמה למשחק (להורים)

Напоследок перед сном 

Мир полон красок, звуков и творческих идей девочек и мальчиков. В нем нет шаблонов и можно давать волю воображению, экспериментировать и задавать вопросы. Тоди, героиня рассказа, открывает перед своим уставшим папой и перед нами, читателями, целый калейдоскоп мыслей и чудесное разнообразие нашего мира.  

Выдающийся педагог Януш Корчак смотрел на этот мир так же, с восхищением, мудростью и радостью: 

…Умный будет радоваться тому, что в мире есть день и ночь, лето и зима, старик и юноша… и окрас цветов неодинаковый, и цвет глаз у людей разный. Лишь тот, кто не любит думать, будет сожалеть о несхожести и сердиться из-за разнообразия, заставляющего людей думать, видеть и понимать. 

[Януш Корчак, эссе «Правила жизни: Педагогика для детей и взрослых (1930)] 

Перед сном 

Как вы готовитесь ко сну, и что помогает вам заснуть? Побеседуйте об этом с ребенком и подумайте о создании определенного ритуала, который будет иметь успокаивающий эффект и позволит малышу поделиться своими переживаниями и мыслями. 

 

Тетрадка моих мыслей 

Как здорово, что есть способ запоминать наши мысли и не позволять им ускользать! Положите рядом с кроватью тетрадку и карандаш, и прямо перед сном, пока все мысли не рассеялись, нарисуйте их. Рисунок можно раскрасить утром, ведь сейчас… пришло время лечь спать. 

 

Как здорово, что… Хорошо, что… 

«Хорошо, что у кастрюли две ручки, а не пять, иначе как бы мы ее держали?», «Как здорово, что в оконную раму вставляют стекло, а не картон». А что подсказывает вам ваше воображение? Какие предметы радуют вас именно такими, какие они есть? Пусть каждый член семьи принесет какую-нибудь вещь и скажет: «как здорово, что…», «хорошо, что…». 

 

Мелодии, звуки и цвета 

В мире великое множество звуков и мелодий – какая мелодия нравится вам? Прослушайте вместе любимую мелодию, сопровождая ее хлопками, телодвижениями, пением или игрой на музыкальных инструментах. 

В мире также много разнообразных цветов и форм – во время прослушивания мелодии вы можете рисовать. Какие цвета и формы вы выберете для своего рисунка? 

 

 

One Last Thing before Bed
Colors, sounds, and children's creative thoughts fill the world.
Nothing can be taken for granted. We can imagine, investigate, and ask questions.
Todi, the protagonist in the book, presents us and her exhausted father the diverse thinking and amazing diversity in our world.
Even Janusz Korczak, a celebrated educator, had viewed the world this way
With wisdom, joy and wonderment. … and the wise man is happy that there is day and night in the world, summer and winter, young and old… and that the colors of flowers and the eyes opf human beings are different… only he who dislikes thought will be disappointed by differences and angered by variety, for they cause man to think, to see and to understand.
(Janusz Korczak, "Principles of Life", from The Child's Right to Respect, translated from Polish by Dov Sadan and Shimshon Melzer, published by the Ghetto
Fighters' House and HaKibbutz HaMeuhad, 1976, pp. 336-337)
Reading Together –
Experiencing TogetherJust before bedtime…
How do you get ready for bed? What helps you fall asleep?
You can talk about it together and think about creating a set ritual that will engender calm, and let you share the day's experiences and thoughts that come to mind.
My notebook of thoughts
Isn't it lucky that there's a way we can remember our thoughts and stop them from getting away? How do we do that? Keep a notebook and pencil by your bed, and just before falling asleep, before your thoughts scatter away, draw them. You can color in your drawing in the morning, because now… is time for bed. It's lucky that… It's good that…
"It's lucky that a pot has two handles, and not five… if it did, how would we hold it?", "It's good that the windshield is made out of glass, not cardboard". What do you imagine? Which things make you happy just as they are? Each member of the family can bring a certain object and talk about it: "It's lucky that…", "It's good that…". Melodies, sounds and colorsThe world is filled with melodies and sounds. Which melody do you like? Try singing a favorite melody together wile clapping your hands, moving parts of your bodies, singing, or playing instruments. The world is also filled with diverse colors and shapes.You can draw as you listen to the music. Which shapes and colors will you choose for your drawing?