fbpx
ספרים כיתות א-ב > הכובע של אדון זינגר

הכובע של אדון זינגר

כתב: קארי פייגן / אייר: דושאן פטריצ'יץ' /הוצאת סיגליות

יחולק בפברואר/אדר א תשפ"ב

יום אחד, כשליאו משחק, הכדור שלו מפיל את הכובע של אדון זינגר. אדון זינגר מתיישב עם ליאו על ספסל ומגלה לו שבתוך הכובע מסתתר סיפור שרוצה לצאת. הוא מעודד את ליאו להוציא מהכובע את הסיפור והולך לדרכו. כשסופי מופיעה בגינה, ליאו מלמד אותה איך להוציא סיפור מהכובע שלו. סיפור בהשראת דמותו של הסופר בשביס זינגר.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים בכיתה?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

פעילות בחיק המשפחה

▫️ לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ אני אומר לעצמי, אני חלק מהעם. למה שלא אמציא סיפורים? ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

ליאו משחק בכדור ופוגש במר זינגר, שמגלה לו שבתוך כובע מסתתר סיפור. אדון זינגר מעודד את ליאו להוציא מהכובע את הסיפור שלו. בהמשך ליאו מלמד בעצמו איך להוציא סיפור ...

פעילות בגן ובכיתה   

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

  PY  |  בעברית  |  አማርኛ  |  ENG

אני אומר לעצמי, אני חלק מהעם. למה שלא אמציא סיפורים? ....

לפעמים אני שומע סיפור קטן, ניצוץ של סיפור,ואני מצית מן הניצוץ אש.

(מדברי בשביס זינגר, באדיבות קרן בשביס זינגר) כך אמר הסופר היהודי-אמריקאי בשביס זינגר (1991-1904) ,

שדמותו מהווה השראה לספר. בשביס זינגר אהב לספר סיפורים למבוגרים ולילדים,

והאמין כי הסיפור מעורר בקוראיו שמחה ועניין ,וכי תפקידו לברוא עולמות דמיוניים בשילוב תיעוד של עולמות שהיו ואינם,

כמו עולם דוברי האידיש שבו גדל והתחנך.

הוא ראה בילדים קוראים ערניים שיודעים להבחין בסיפור טוב ולהעריכו;

הספר "הכובע של אדו זינגר" מזמין כל אחד ואחת מאיתנו להכיר בכוח היצירתי והמשמח שבחיבור סיפור-להצית את הניצוץ מהאש.

פעילות בחיק המשפחה

  • משוחחים: תוכלו לשתף בסיפורים שאתם, ההורים, אהבתם בילדותכם: האם היה סיפור שאהבתם לשמוע שוב ושוב? מי היה הגיבור הספרותי המועדף עליכם? כדאי לשאול את הילדות והילדים שלכםאילו סיפורים הם אוהבים? האם אלו סיפורים דמיוניים?
  • איורים מתחלפים: מתי האיורים מספרים את הסיפור על ליאו ואדון זינגר,ומתי הם מלווים את הסיפור שהשניים המציאו? אתם מוזמנים להתבונן באיורים, להבחין בסגנונות השונים ולחשוב יחד איך אפשר לדעת למה מתייחסים האיורים ומה הם מספרים לנו
  • הסיפור שבכובע: אילו סיפורים מסתתרים בכובעים שבביתכם ?תוכלו לבחור כובע אהוב ולספר את הסיפור שמתחבא בו :אחד המשתתפים מתבונן בכובע ומתחיל להמציא סיפור. אחרי משפט או שניים הוא עוצר,ומשתתף אחר ממשיך את הסיפור, וכך הלאה משתתף אחר משתתף. בהשראת בשביס זינגר אפשר לספר סיפור משפחתי שעובר במשפחה
  • משחק –מי אני ומה שמי? רוצים לשחק? כתבו על פתקים שמות של דמויות אהובות עליכם מספרים .בכל פעם אחד המשתתפים חובש לראשו כובע ועליו פתק עם שם של דמות. הוא אינו רואה מה כתוב על הפתק, ועליו לנחש באיזו דמות מדובר באמצעות שאלות, כגון: האם זו דמות דמיונית? האם זה בעל חיים

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

ליאו משחק בכדור ופוגש באדון זינגר, שמגלה לו שבתוך כובע מסתתר סיפור. אדון זינגר מעודד את ליאו להוציא מהכובע את הסיפור שלו. בהמשך ליאו מלמד בעצמו איך להוציא סיפור מכובע. ההשראה לספר היא דמותו של הסופר היהודי-אמריקני בָּשֵׁבִיס זינגֶּר (1991-1904), שהאמין שילדים יודעים לזהות סיפור טוב.

הספר מזמין אותנו להכיר בכוח היצירתי והמשמח שבחיבור סיפור, כדברי זינגר:   

"אני אומר לעצמי, אני חלק מהעם. למה שלא אמציא סיפורים? 

[...]לפעמים אני שומע סיפור קטן, ניצוץ של סיפור, 

ואני מצית מן הניצוץ אש." 

 

(מדברי בשביס זינגר, באדיבות קרן בשביס זינגר) 

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

  • מפגש ושיחה הקראה בכיתה - מומלץ להקריא את הספר יותר מפעם אחת ובכל מפגש לשוחח על אחד הנושאים שבספר. הטרמה – אפשר לשאול: מה לדעתכם יהיה מיוחד בכובע של אדון זינגר? סיפורים וספרים – כדאי לשוחח על הספרים האהובים על תלמידי ותלמידות הכיתה, להזמין אותם להביא אותם לכיתה ולהמליץ עליהם. כדאי גם להציב בכיתה לוח לספרים המומלצים. כדאי לשאול: האם אתם אוהבים להמציא סיפורים? האם זה קל או קשה בעיניכם? מהו סיפור טוב בעיניכם? להכיר אנשים – בהתחלה אדון זינגר נראה לליאו מוזר ומשונה. האם יש אנשים שלאחר היכרות עימם שיניתם את דעתכם עליהם? מדוע לדעתכם אנחנו ממהרים לגבש דעה על אדם לא מוּכָּר? קשר עם זרים – ליאו ישב ושוחח בחופשיות עם אדון זינגר, מאחר שאימו הכירה אותו. קשר עם זרים יכול להיות פורה ומעשיר, אבל לפני שיוצרים אותו יש לנקוט אמצעֵי זהירות. כדאי לשאול: כיצד רצוי להתנהג בפגישה עם אדם זר? אילו אמצעי זהירות עלינו לנקוט במציאות ובמִרְשֶׁתֶת?
  • סיפור נולד כותבים סיפור בהמשכים - כותבים בחלקו העליון של הדף שורה ראשונה של סיפור. כל תלמיד ותלמידה מוסיפים בתורם עוד שורה עד שהסיפור מגיע לסיומו. בלמידה מרחוק ניתן לכתוב סיפור משותף: כל אחד ואחת מוסיפים בתורם משפט לסיפור ולאחר מכן יוצרים ספרון דיגיטלי של הסיפור המשותף. סיפור חפץ – תוכלו לבקש מהתלמידים ומהתלמידות לשתף תמונה או חפץ שיש להם בבית ואפשר לכתוב עליו סיפור מעניין. מתאים גם ללמידה מרחוק. שוזרים סיפור – יושבים במעגל ומעבירים כדור צמר. בכל סיבוב תלמיד אחר מושך בחוט הצמר ומוסיף כמה משפטים לסיפור. כאשר הסיפור מסתיים, מגלגלים את כדור הצמר בחזרה ומספרים את הסיפור כולו. אפשר לנסות לספר את הסיפור מהסוף להתחלה. מומלץ להקליט את הפעילות ולהיעזר בהקלטה בהעלאה של הסיפור על הכתב. ממשיכים סיפור – כיצד לדעתכם ממשיך הסיפור של ליאו וחברתו סופי? תוכלו להמשיך את הסיפור בקבוצות ולשתף במליאה. ניתן להיעזר במאגר תמונות שמשמשות השראה לכתיבה. ניתן ליצור מחברת אישית או כיתתית לאיסוף הסיפורים או להציג את הסיפור באתר כיתתי משותף.
  • למה? כובע! של מי הכובע? – התלמידים והתלמידות בוחרים כובע ויוצרים באמצעים מגוונים – צבע, הֶדְבֵּק (קולאז') או פיסול – דמות שמתאימה לכובע שבחרו. תערוכת כובעים ניתן להציג את התוצרים בתערוכה ולשתף גם בלמידה מרחוק. מה הכובע מספר? התלמידים והתלמידות בוחרים כובע וכותבים סיפור בהשראתו. אפשר להציע משפטי פתיחה, כמו: תמיד חלמתי שיהיה לי כובע כזה... / בפעם הראשונה שחבשתי את הכובע הזה הרגשתי... / לכובע הזה יש סיפור מיוחד... דוגמאות לנושאים שאפשר לפתח: יום אחד הכובע... / הכובע התחיל לדבר ואמר... / מתוך הכובע יצא... / חיפשתי את הכובע, והוא נעלם... / משהו משונה קרה לכובע שלי... ניתן להציג את הכובעים בתערוכה ולשים בתוך כל כובע את הסיפור שנולד ממנו. להעשרה – איך להכין כובע מנייר. איך להכין כובע שף מנייר. כובעים באומנות היסטוריה של האומנות - כובעים ביטויים עם המילה "כובע" – זו הזדמנות להרחיב את אוצר הביטויים: "על ראש הגנב בוער הכובע" "צריך להוריד) להסיר) את הכובע בפניו" "אכל את הכובע" "שלף שפן מהכובע" שרים עם כובעים – תוכלו לערוך שירון כובעים ולהכיר שירים עבריים נושנים, כמו "כובע קסמים", "כובע עשוי משמיים", "שיר הכובעים", "לוּ מאה כובעים", "לכובע שלי שלוש פינות".
  • קשר עם משפחות הכיתה כדאי לשתף את המשפחות במידע על הספר החדש ובתצלומים מהנעשה בכיתה, להציע להורים לסייע בחיפוש כובעים בבית ולצפות בסרטון. כדאי לעודד את המשפחות לשחק עם המשפחה, לצלם תמונה או סרטון ולשתף.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

ליאו משחק בכדור ופוגש באדון זינגר, שמגלה לו שבתוך כובע מסתתר סיפור. אדון זינגר מעודד את ליאו להוציא מהכובע את הסיפור שלו. בהמשך ליאו מלמד בעצמו איך להוציא סיפור מכובע. ההשראה לספר היא דמותו של הסופר היהודי-אמריקני בָּשֵׁבִיס זינגֶּר (1991-1904), שהאמין שילדים יודעים לזהות סיפור טוב.

הספר מזמין אותנו להכיר בכוח היצירתי והמשמח שבחיבור סיפור, כדברי זינגר:   

"אני אומר לעצמי, אני חלק מהעם. למה שלא אמציא סיפורים? 

[...]לפעמים אני שומע סיפור קטן, ניצוץ של סיפור, 

ואני מצית מן הניצוץ אש." 

 

(מדברי בשביס זינגר, באדיבות קרן בשביס זינגר) 

חוויות מהשטח

משחקים בעקבות ספרים!

קוביית סיפור היא משחק שאפשר לשחק לבד, או יחד עם כל המשפחה. היעזרו בתבנית המצורפת, המציאו סיפורי אגדות ומעשיות משלכם!

הוראות המשחק
קובייה ריקה לאיור באופן עצמאי להורדה
קובייה מאויירת להורדה

 

Шляпа господина Зингера

«Я говорю себе, я часть народа. Почему бы мне не выдумывать рассказы? 

…Иногда я слышу маленькую историю, искру истории 

и из этой искры я раздуваю огонь. 

 

(из речи Исаака Башевиса-Зингера, фонд Башевиса-Зингера) 

 

Так сказал американский еврейский писатель Исаак Башевис-Зингер (1904-1991), чья личность вдохновила автора на создание этой книги. Башевис-Зингер любил рассказывать истории взрослым и детям и верил, что рассказы вызывают у читателей радость и интерес. Башевис-Зингер считал, что его обязанность – создавать воображаемые миры, сочетая их с описанием миров потерянных, например, вселенной говорящих на языке идиш евреев, в которой он вырос и был воспитан. Он видел в детях внимательных читателей, которые умеют отличить хороший рассказ от плохого и способны его оценить. Книга «Шляпа господина Зингера» предлагает каждому из нас соприкоснуться с той творческой и воодушевляющей силой, заложенной в сочинении рассказа – раздуть огонь из искры. 

Читаем вместе, играем вместе 

Беседа 

Побеседуйте с детьми о тех историях, которые вы, родители, любили в детстве: был ли такой рассказ, который вам хотелось слушать снова и снова? Кто был вашим любимым литературным героем? Спросите ваших детей, какие рассказы нравятся им? Это придуманные истории или рассказы, основанные на реальных событиях? 

Меняющиеся иллюстрации 

Когда иллюстрации связаны с рассказом о Лео и господине Зингере, а когда сопровождают придуманную ими историю? Внимательно рассмотрите иллюстрации, отмечая разные стили, и подумайте вместе, как определить к чему относятся рисунки, и о чем они нам рассказывают. 

История в шляпе 

Какие истории прячутся в шляпах вашего дома? Выберите любимую шапку или шляпу и расскажите историю, которая скрывается в ней: один из участников игры смотрит внутрь шляпы и начинает придумывать историю. После одного-двух предложений он останавливается, и рассказ продолжает другой участник, и так далее. Черпая вдохновение в рассказе про Башевиса-Зингера, расскажите историю, которая переходит в семье из поколения в поколение.  

Игра – кто я и как меня зовут? 

Хотите поиграть? Напишите на листочках бумаги имена ваших любимых персонажей из книг. Участники поочередно надевают шляпу, на которой прикреплен листочек с именем персонажа. Участник в шляпе не видит, что написано на листочке, и он должен угадать о каком персонаже идет речь, задавая вопросы, например: это выдуманный персонаж? Это животное?

 

Mr. Zinger's Hat
Written by: Cary Fagan. Illustrated by: Duŝan PetriĉićI
tell myself, I am part of the people. Why shouldn’t I make up stories?…
At times I hear a little story, a spark of a story, and Ilight a fire from the spark.
(Isaac BashevisSinger, courtesy of the Bashevis Singer Foundation)
This is a quote by Jewish American writer Isaac BashevisSinger (1904–1991), who inspired this book. He loved writing stories for both adults and children, believing that stories were a source of interest and joy to his readers, and that it was up to him to create imaginary realms as well as document worlds that once were, such as the Yiddish speaking domain in which he was born and raised.
To him, children were keen readers able to spot and appreciate a good story. Mr Zinger's Hat urges each of us to acknowledge the creative power ands ource of happiness that is storytelling–and to relight the fire using the spark.Reading together, experiencing togetherDiscussionParents may want to share the stories they liked while growing up: Was there a particular story you enjoyed hearing over and over again?
 Who was. your favorite protagonist? You could ask your child which stories they like. Are they fictional or true stories? Dual role illustrations When do the illustrations tell the story of Leo and Mr. Zinger, and when do they complement the story the two of them made up?
You may enjoy taking a look at the illustrations together, noticing the various styles, and thinking of ways of discerning what the illustrations refer to, and what they are telling us. The story in the hat Which stories are hidden in the hats you own? how about choosing one of your favorite hats and telling the story that is hiding in it: one player looks into the hat and starts inventing a story. After one or two sentences,they pause, and the next player picks up the story, and so on, until all players have added their part to it. Bashevis Singer could serve as a source of inspiration for telling a family story that has been passed down in your family.
A game –Who am I?
Would you like to play a game? Perhaps you would enjoy writing the names of your favorite characters from books on pieces of paper, and takingturns wearing a hat bearing the name of the character.Whoever wears the hat does not see the name written on the piece of paper attached to it, and must guess who it is using questions, such as: Is it a fictional character? Is it an animal?