fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים כיתות א-ב > אספן המילים

אספן המילים

כתב ואייר: פיטר ה' רינולדס / הוצאת כנרת

תש"ף, חולקו כ-52,700 עותקים בכתות א'

ג'ים אוסף מילים והולך לכל מקום עם פנקס ועט. הוא מסדר וממיין את המילים, הוא אוהב אותן. כשהוא מפזר את המילים שלו ברוח הוא מאמין כי הן יכולות להפוך את העולם למקום טוב יותר. ספר החוגג את האפשרויות הגדולות הנפתחות בפני מי ששם לב לכל מילה ומילה.

פעילות בחיק המשפחה

"צמרת", "זלעפות", "לחישה", "הרפתקה" – לכל מילה צליל משלה, לכל מילה משמעות.

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

אספן המילים הוא שיר הלל לשפה, ספר שחוגג את האפשרויות הגדולות הנפתחות בפני מי ששם לב לכל מילה ומילה.

פעילות בגן ובכיתה   

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

"צמרת", "זלעפות", "לחישה", "הרפתקה" – לכל מילה צליל משלה, לכל מילה משמעות.

ג'ים אוסף מילים. הוא מסדר וממיין אותן, הוא אוהב אותן. וכשהוא מפזר את אוסף המילים שלו ברוח, הוא מביע את אמונתו כי מילים יכולות להפוך את העולם לטוב יותר.

אספן המילים הוא שיר הלל לשפה, ספר שחוגג את האפשרויות הנפלאות הנפתחות בפני מי ששם לב לכל מילה ומילה.

 

''בעשרה מאמרות נברא העולם''

(משנה, מסכת אבות פרק ה משנה א)

המסורת היהודית מייחסת למילים חשיבות רבה וכוח. מילים יכולות לבנות ולהצמיח, אבל גם עלולות להרוס. כולנו משתמשים במילים מבוקר עד ליל: אנו קוראים מילים, כותבים אותן, מדברים בהן ומקשיבים להן. האם אנחנו תמיד מודעים לעוצמה ולהשפעה שיש למילים?

 

קריאה מהנה ושיחה נעימה!

 

 

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי לעיין יחד בספר ולשים לב לשילוב בין האיורים למילים. אילו מילים מהאוסף של ג'ים ילדיכם מכירים?
 • תוכלו לדפדף במילון או לגלוש יחד באתר "מילוג" milog.co.il, ולהראות לילדים את אוצר המילים העשיר של השפה העברית. אפשר גם לעצב מילון משפחתי: מקשטים מחברת מיוחדת ומוסיפים לה בכל פעם מילים חדשות או מעניינות. ילדיכם יכולים להוסיף למילון גם ציורים.
 • תוכלו לשאול את ילדיכם מדוע לדעתם ג'ים בחר לפזר את אוסף המילים שלו. האם גם לכם יש משהו שמשמח אתכם ותרצו לחלוק עם אחרים?
 • כמו ג'ים, ילדים רבים אוהבים לאסוף דברים – אבנים קטנות, קלפים, מפיות מיוחדות מבתי קפה. האם היו לכם אוספים כשהייתם צעירים? לשתף את הילדים, ואולי הם יבקשו להמשיך את המסורת המשפחתית או ליצור אוסף משלהם.
 • מילים הן כלי נפלא לביטוי הרגשות שלנו. אפשר להכין פתקים, לכתוב עליהם רגשות ולהוסיף להם ציור, ואז לתלות את הפתקים על המקרר, על דלת הכניסה לבית או סביב המיטה. אפשר להשתמש בפתקים כאשר אנו רוצים לבטא את רגשותינו ולא "מוצאים" את המילה.
 • האם זכורות לכם מילים שאמרו ילדיכם בשיבוש כשלמדו לדבר? תוכלו להיזכר בהן, לשתף את הילדים ולרשום אותן למזכרת.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

מורים יקרים, 

אספן המילים הוא שיר הלל לשפה, ספר שחוגג את האפשרויות הגדולות הנפתחות בפני מי ששם לב לכל מילה ומילה. הילד בסיפור אוסף מילים כפי שתלמידי הכיתה אוספים אותן, מילה ועוד מילה, עד שנוצר אוצר מילים גדול ועשיר. הביטוי "אוצר מילים" מרמז על כך: השפה העברית שופעת מטמונים. לצד רכישת רזי הקריאה והכתיבה, כדאי להמשיך ולחשוף את התלמידים לשפה עשירה בעזרת עולם הסיפורים: כך ייחשפו לביטויים ופתגמים מעניינים, למילים נרדפות, לשעשועי לשון וחריזה ולשפה גבוהה. הקריאה המשותפת מאפשרת זאת באופן טבעי ומהנה.

 

 קריאה מהנה, שיחה פורה ופעילות נעימה!

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • חגיגה של מילים - כדאי לקרוא יחד את הסיפור ולשאול את התלמידים, מה הם חושבים על ג'ים? האם גם לנו יש מילים שאנו אוהבים במיוחד? למה הן מוצאות חן בעינינו? – בגלל הצליל שלהן, בגלל המשמעות שלהן ואולי מסיבה אחרת? אפשר לחגוג כמו ג'ים ולחשוב על מילים מסוגים שונים: מצחיקות, עצובות, ארוכות, בעלות צליל מיוחד ועוד.
 • יום אוסָפים - כל תלמיד מוזמן להביא לכיתה אוסף שלו או של בני משפחתו ולהציג אותו. תוכלו לקשט קופסאות לאחסון האוספים, לערוך תערוכת אוספים ולעודד ילדים נוספים להצטרף לחגיגת האיסוף. אפשר להזמין את ההורים להגיע ולהתרשם מהתערוכה, לצלם את האוספים ולהדפיס עיתון כיתתי גדוש באוספים.
 • לוח "מילים טובות" - למילה טובה יש כוח רב, אפשר להכין בכיתה "לוח מילים טובות". בכל פעם שאחד התלמידים אומר או שומע מילה טובה, תוכלו לכתוב את המילה ולתלות אותה על הלוח, על דלת הכיתה או על חוט מהתקרה. כך תתמלא הכיתה במילים טובות ומשמחות.
 • מילון משלי - התלמידים יכולים לקשט מחברות מיוחדות וליצור מילונים אישיים, שבהם יוכלו לאסוף מילים חדשות שיכירו במהלך השנה.
 • משחק פנטומימה "מה המילה?" - מחלקים את הכיתה לקבוצות, וכל קבוצה בתורה מנסה להסביר את המשמעות של מילה נבחרת באמצעות תנועות בלבד. כמה מילים תצליח הקבוצה לאסוף?
 • ממחיזים מילים - "בקבוק", "פקק" ו"רשרוש" הן דוגמאות למילים שהצלילים שלהן מחקים את מה שהן מייצגות (אונומטופֵּיאה). תוכלו להסביר לתלמידים על מילים אלה ולמלא לוח קיר בדוגמאות למילים כאלה. אפשר גם לצלם את הילדים אומרים או ממחיזים מילים אונומטופיאיות שמוצאות חן בעיניהם ולשלוח לנו את הסרטון!
 • מה קורה כשאומרים...? - אפשר להכיר לתלמידים את השיר "כשאומרים" מאת יהונתן גפן ולהוסיף לו בתים משלכם.
 • מרחיבים את אוצר המילים - השפה העברית מתחדשת כל הזמן. אתם מוזמנים להיכנס לאתר המילים החדשות באקדמיה ללשון העברית, לבחור במילה חדשה בעברית ולבקש מהתלמידים לנסות לנחש את משמעותה.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

מורים יקרים, 

אספן המילים הוא שיר הלל לשפה, ספר שחוגג את האפשרויות הגדולות הנפתחות בפני מי ששם לב לכל מילה ומילה. הילד בסיפור אוסף מילים כפי שתלמידי הכיתה אוספים אותן, מילה ועוד מילה, עד שנוצר אוצר מילים גדול ועשיר. הביטוי "אוצר מילים" מרמז על כך: השפה העברית שופעת מטמונים. לצד רכישת רזי הקריאה והכתיבה, כדאי להמשיך ולחשוף את התלמידים לשפה עשירה בעזרת עולם הסיפורים: כך ייחשפו לביטויים ופתגמים מעניינים, למילים נרדפות, לשעשועי לשון וחריזה ולשפה גבוהה. הקריאה המשותפת מאפשרת זאת באופן טבעי ומהנה.

 

 קריאה מהנה, שיחה פורה ופעילות נעימה!

חוויות מהשטח

Коллекционер слов

Автор и иллюстратор: Питер Гамильтон Рейнольдс

 

Дорогие родители!

«Верхушка», «ливень», «шепот», «приключение» – у каждого слова свое неповторимое звучание и уникальный смысл.

Джим коллекционирует слова. Мальчик собирает их и сортирует – он любит слова. Отпуская слова лететь по ветру, мальчик верит, что они смогут сделать наш мир лучше.

«Коллекционер слов» – это ода языку, это книга об удивительных возможностях, которые открываются перед теми, кто внимателен к каждому слову.

 

«Десятью изреченными был создан мир» (Мишна, Авот 5:1)

Слову в иудаизме придается огромное значение и сила. Слова могут как созидать, так и разрушать. Все мы постоянно пользуемся словами: мы читаем, пишем, говорим и слушаем. Всегда ли мы осознаем силу и влияние наших слов?

Приятного чтения и отличной беседы!

 

Читаем и играем дома

 • Полистайте книгу вместе, обратите внимание на соответствие между иллюстрациями и словами. Какие слова из коллекции Джима знают ваши дети?
 • Полистайте вместе бумажный словарь или зайдите на страницу Интернет-сайта Milog milog.co.il, продемонстрируйте детям богатство языка. Составьте свой «семейный словарь»: разрисуйте и украсьте тетрадь, в которую вы будете добавлять новые интересные слова. Дети могут пополнять тетрадь рисунками.
 • Спросите детей, почему, на их взгляд, Джим решил распустить свою коллекцию по ветру. Может быть, и вы хотели бы поделиться чем-либо, что дорого вашему сердцу, с другими?
 • Подобно Джиму многие дети любят собирать вещи и предметы – камушки, карты, необычные салфетки из кафешек. Может быть, и вы в детстве собирали коллекцию? Расскажите об этом детям, возможно, они захотят продолжить семейную традицию или создать свою новую коллекцию.
 • Слова – отличное средство самовыражения. Словами мы выражаем наши чувства. Напишите на листочках бумаги слова, выражающие эмоции, добавьте к ним рисунки, прикрепите эти рисунки магнитами к холодильнику, повесьте их на входную дверь или на стену около кровати. Этими записками можно пользоваться, когда нам нужно выразить свои эмоции, но мы «не находим» подходящих слов.
 • Вы наверняка помните этап детского словотворчества, когда малыши составляли новые забавные слова. Повспоминайте эти смешные словечки вместе, запишите их на память.

The Word Collector

Written and illustrated by: Peter Hamilton Reynolds

 

Willow, Torrential, Whisper, Kaleidoscope – each word has its own sound, every word has its own meaning.

Jim (Jerome in the original version) collects words. He puts them in order and categorizes them, he truly loves them. And by emptying his collection of words into the wind, he expresses his belief that words can make the world a better place.

In praise of language, The Word Collector celebrates the wonderful opportunities that open up to those who notice every single word.

 

“With ten utterances the world was created”

(Ethics of the Fathers, 5:1)

 

Jewish tradition attributes great importance and power to words. They can build and nurture, but are also potentially destructive. We all use words all day long: we read, write, speak, and hear them. But how often are we aware of their strength and impact?

 

Enjoy reading and discussing the book together!

 

Proposed Family Activities:

 

 1. You may want to leaf through the book together, and notice the combinations of words and illustrations. Is your child familiar with many of the words comprising Jim’s collection?

 

 1. Perhaps you could open a dictionary, or go to Milog at milog.co.il, to show your child just how rich the Hebrew language is. You could even create a family dictionary: decorate a special notebook, adding new and interesting words to it each time. Your child could illustrate the dictionary too.

 

 1. You may want to ask your child why they think Jim chose to empty his collection into the wind. Is there anything that makes you particularly happy that you would like to share with others?

 

 1. Like Jim, many children enjoy collecting things – pebbles, cards, special napkins from cafes. Did you have a collection as a young child? Share those memories with your child, they may inspire them to continue the family tradition, or start a collection of their own.

 

 1. Words are a great way of expressing our feelings. Perhaps you could make notes, write your feelings on them, add a drawing, and stick them on your fridge, front door, or headboard. These notes may be used when we want to express our feelings and cannot seem to find the right words to do so.

 

 1. Do you remember any words your child mispronounced when they were just learning to speak? If so, share them with your child, and write them down so that you will never forget.