fbpx

קרן גרינספון ישראל ומשרד החינוך עושים מאמצים גדולים להבטיח את המשך הפעלת התוכנית בשנת תשפ"א.​ לרשימות הספרים החדשים היכנסו >>  גנים  | בתי ספר 📚✨

 

ספרים גנים > רוח הצפון והשמש

רוח הצפון והשמש

מאת: בראין וילדסמית / איור: בראין וילדסמית / הוצאה לאור: הוצאת מזרחי מדיה

תשע"ז, חולקו כ-118,500 עותקים בגני החובה

מהי הדרך להשפיע על אחרים? עיבוד חדש ומאויר להפליא של אגדת העם המוכרת על המאבק בין השמש לרוח. סיפור שממחיש כיצד נוכל להשיג את רצוננו במאור פנים, בדרכי נועם ובחום.

פעילות בחיק המשפחה

מהי הדרך הטובה להשפיע על אחרים ולהשיג את רצוננו? לפעמים נדמה ששימוש בכוח ישיג את המטרה, אולם לעיתים התוקפנות גורמת לאדם האחר דווקא להתבצר בשלו ולהתנגד לכל שינוי או ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

מהי הדרך להשפיע על אחרים? המשל על המאבק בין השמש לרוח ממחיש כיצד נוכל להשיג את רצוננו במאור פנים, בדרכי נועם ובחום.

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להדפסת ההצעות לפעילות בחיק המשפחה לחצו כאן

רוח הצפון והשמש / כתב ואייר בריאן וילדסמית

הורים יקרים,

הסיפור על רוח הצפון והשמש הוא משל עתיק, המופיע במשלי איזופוס ובמשלי לה-פונטיין. כדרכם של משלים, הוא עוסק בשאלות הנוגעות לכל אחד מאיתנו, קטנים כגדולים.

 עוד מימי התנ"ך שימשו משלים במסורת היהודית, כמו בתרבויות רבות בעולם, והיה להם תפקיד חשוב בהעברת מסרים חברתיים ומוסריים בדרך נעימה ומעוררת מחשבה.

"כי לא בכח יגבר איש" (שמואל א, ב, ט)

מהי הדרך הטובה להשפיע על אחרים ולהשיג את רצוננו? לפעמים נדמה ששימוש בכוח ישיג את המטרה, אולם לעיתים התוקפנות גורמת לאדם האחר דווקא להתבצר בשלו ולהתנגד לכל שינוי או שיתוף פעולה. הפסוק בספר שמואל מלמד אותנו על מגבלות הכוח ועל יתרונות השימוש במאור פנים, בעדינות ובחום.

פעילות בחיק המשפחה

 • בתחילת הספר מצוירות רוח הצפון והשמש. כל אחת מהן מאופיינת בצבעים אחרים. מהם צבעי השמש? אילו צבעים מאפיינים את רוח הצפון?
 • קשה לראות את הרוח, אבל נוכל להרגיש את השפעתה. תוכלו לעיין יחד באיורים המיוחדים של הספר, ולחפש את הסימנים לכך שהרוח נושבת. האם עתה, בזמן קריאת הסיפור, נושבת הרוח בחוץ? כדאי להסתכל מבעד החלון ולבדוק כיצד "נראית" הרוח.
 • אפשר להתחפש ולהמחיז את הסיפור לפני בני משפחה וחברים. איך לדעתכם נראו פרצופיהן של רוח הצפון ושל השמש? איך הן נשמעו?
 • לעיתים כשאנחנו רוצים להשיג משהו, גם אנחנו עשויים לנהוג כמו רוח הצפון, ולעיתים אנו נוהגים כמו השמש. כיצד אנו נראים במצבים שבהם אנחנו "רוח הצפון"? כיצד אנו נראים במצבי "שמש"?
 • תוכלו לצייר יחד שמש גדולה ומשמחת, ולתלות אותה במקום שבו היא תזכיר לנו לנהוג בנעימות. אפשר להוסיף לציור מילים נעימות, מחממות לב, שייצאו מקרני השמש.
 • אפשר לחקור יחד את השפעת הרוח על חפצים שונים: מניחים על השולחן דף, אבן, עלה, צמר-גפן וכפית. מנסים לנשוף עליהם ולהזיזם – איזה חפץ עף בקלות? מה לא הצלחנו להעיף?
 • האם תמיד החום נעים והקור מציק? איזה מזג-אוויר כל אחד מאיתנו מעדיף? מה אנחנו אוהבים לעשות בחום, וממה אנחנו נהנים בימים קרירים?
 • "רוח הצפון והשמש" הוא משל. האם אתם מכירים משלים נוספים? תוכלו לקרוא אותם יחד.
 • Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта www.pjisrael.org. אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

"רוח הצפון והשמש"

כתב ואייר: בריאן וילדסמית

                             תרגמה: דבורה בושרי

                       

גננת יקרה,

מהי הדרך להשפיע על אחרים? המשל על המאבק בין השמש לרוח ממחיש כיצד נוכל להשיג את רצוננו במאור פנים, בדרכי נועם ובחום.

"כי לא בכח יגבר איש" (שמואל א, ב, ט)

"הוא לקח לי", "היא משכה לי...", "זוזי מהדרך!"

לפעמים נדמה ששימוש בכוח ישיג את המטרה, אולם לרוב הוא גורם לאדם אחר דווקא להתבצר בשלו ולהתנגד לכל שינוי או שיתוף פעולה. הפסוק בספר שמואל מלמד אותנו על מגבלות הכוח ויתרונות השימוש במאור פנים, בעדינות ובחום.

"רוח הצפון והשמש" הוא משל הממחיש את יתרונות השכנוע העדין והנינוח.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • בקריאה הראשונה של הסיפור כדאי לעצור כאשר השמש אומרת: "בואי ננסה שתינו, תנסי את ראשונה" ולבקש מהילדים להעלות רעיונות כיצד ניתן להוריד את הגלימה מעל גבו של הפרש. מי לדעתם תנצח בהתערבות, השמש או הרוח?
 • הסיפור חי מאד וקל להמחזה. יחד עם הסייעת תוכלו להציג את המשל. גם כשאת מקריאה אותו בקול תוכלי לספר אותו תוך תנועה וקולות דרמטיים. הילדים יכולים להכין כתרים שמסמלים את השמש והרוח, ותוכלי להוסיף תחפושות ואביזרים שיעודדו את שילוב הסיפור במשחק הסוציו-דרמטי של הילדים (גלימה, כתר של שמש, מאוורר, ועוד).
 • ניתן להציג בפני ילדים מצבים יומיומיים ולשאול אותם איך עתם תנהג השמש ומה תעשה הרוח באותו המצב? (למשל, ילד רוצה להתנדנד אבל ילדה אחרת תפסה את הנדנדה לפניו; ילדה רוצה לשבת ליד אבא אבל אחותה הקטנה כבר יושבת במקום; ילד מבקש להקיש בפטיש וחברו רוצה לקרוא ספר בשקט.) תוכלי לבקש מהילדים להעלות דוגמאות מחיי הגן והבית שבהן נעזרו ב"שכנוע העדין של השמש" והשיגו את מבוקשם.
 • כדאי להסביר לילדים שהסיפור הזה הוא משל, שבא ללמד אותנו לקח לחיים. אלו משלים נוספים מכירים ילדי הגן? אפשר לחפש בספריית הגן ("משל על שועל", "אולי אפשר גרגר סוכר", עוד) ולקרוא אותם.
 • תוכלי לבקש מהילדים להתבונן באיורים ולתאר איך נראה יום סוער ואיך נראה יום קיץ בהיר? אפשר לתת לילדים דף מחולק לשני חלקים ולבקש מהם לצייר או לתאר באמצעות פלסטלינה יום חורף לעומת יום קיץ. מעניין לתלות את היצירות ולנסות לנחש איזה ציור מייצג איזו עונה.
 • תוכלו להמציא משחק תנועה: כשמכריזים "רוח הצפון" על הילדים ללכת כמו רוח עזה ולהשמיע קולות של רוח, כשאומרים "שמש" הולכים יחד כמו האנשים ביום השמש. תוכלי להוסיף מוזיקה מתאימה, הבעות פנים, לחבוש כובע צמר או כובע מצחייה, לחבוש משקפי שמש ועוד.
 • אפשר ללמד את הילדים ביטויים הקשורים לנעימות של השמש והחום, למשל "מחמם את הלב", "לב חם", "מאור פנים" ועוד. הילדים יכולים לנסות להמציא ביטויים משלהם או פתגם שמסכם את המסר של הסיפור ולקשט אותם. השתמשו במוח, לא בכוח!
 • אפשר להכין עם הילדים שבשבות לתלייה בחצר הגן ובבית. צפו בסרטון המדגים כיצד להכין שבשבת:

מקבץ חוויות מפעילויות שונות שקיבלנו מגננות בעקבות הספר:

פעילות הורים וילדים . למדנו היטב על הספר, על המסרים ויחד עם ההורים הכנו משחקים לגן בעקבות הסיפור וגם שמש ענקית ועל קרניה, מילים שמתאימות לשמש. שעזרה לנו במהלך השנה להתנהג כמו השמש ולא כמו רוח הצפון. רינה קמחי, פתח תקוה

עסקנו בנושא הצורות הגאומטריות ודרך הציורים בסיפור זיהו הילדים את הצורות, שיימו אותם ואחר כך קיימנו פעילות משותפת בבוצות קטנות שבמהלכה יצרו הילדים לוח תוכן פעיל בגן עם איורים של שמש, שכמיית הרוכבים ועוד  מחומרים שונים בסדנא. נושא זה המשיך ללות אותנו בגן והילדים נהנו בכל פעם מחדש לדפדף בספר ולחזור לאיורים היפים שבו. ענבל בליך, גן יאשיה, עמק חפר

שוחחנו על ה"כוח" שיש לשמש לעומת הרוח, לימדתי את הפתגם. שרנו את השיר "אם יש לך שמש", "הרוח השובב", כל ילד יצר את השמש שלו, למדנו על מערכת השמש, הכנו אותה מעיסת נייר בשיתוף, ועוד. אורנה זכריה, גינתון

לאחר ההכרות עם הסיפור שוחחנו עם הילדים על המאפיינים של הדמויות, כמו פרש, רוח הצפון והשמש. חשבנו יחד, איזו מנגינה יכולה לתאר את כל אחת מהדמויות. לאחר התאמת הקטעים המוזיקליים לדמויות, סיפרנו את הסיפור בליווי מוזיקלי. השילוב בין התבוננות באיורים, האזנה לקטעים מוזיקליים ולסיפור יצר חוויה עוצמתית. בהמשך לשיחה על מאפייני הדמויות שוחחנו על התלבושות המתאימות לדמויות מהסיפור ועל התפאורה. בסוף התהליך המחזנו את הסיפור. אורלי ולינסקי, קיבוץ רמת יוחנן

הספר הפך לשפה בגן. הילדים משתמשים במונחים כמו: פניתי אליו כמו השמש והוא ענה לי כמו הרוח. עסקנו בצורות בקשה. עבד נפלא והילדים כל הזמן מדברים בשפת הספר. חמוטל בן סימון, הר חברון

שאלתי את הילדים מה מרגיע אותם כשהם כועסים ומתפרצים כמו רוח סערה...כל ילד אמר משהו אחד אמר "שוקולד" ,"חיבוק" ,"ללכת לחדר..." הילדים כתבו וציירו ניילנתי את היצירות שלהם, שמנו מגנט מאחור ואמרתי להם תמיד שתרגישו כמו רוח סערה.. תזכרו מה עוזר לכם להירגע ולהגיע לשלווה. ספר מקסים! הילה אמיגה, ירושלים

 

חוויות מהשטח

כל ילד צייר את שלבי טקס השינה שלו והסביר במפגש ונתלה בפינת הספר המלך אמר בגן אנקור, קדומים

רוח הצפון והשמש

מאת: בראין וילדסמית|  איור: בראין וילדסמית

תרגום לרוסית של ההצעות לפעילות בחיק המשפחה

 

Северный ветер и Солнце

Автор и иллюстратор: Брайан Уайлдсмит

Дорогие родители!

Сюжет книги Брайана Уайлдсмита основан на известной притче. Нам она знакома по басням Эзопа и Лафонтена. Эта притча, как любая другая, затрагивает общечеловеческие темы, волнующие детей и взрослых. Еще с библейских времен такие литературные произведения служили для передачи социальных и моральных кодов в непринужденной форме. Притчи широко используются в еврейской традиции и во многих других культурах.

 

«Ибо не силой (своей) одолеет муж!» (Книга Шмуэля, 2, 9)

Каков наиболее оптимальный способ воздействия на людей ради достижения цели? Порой может показаться, что при помощи силы мы добьемся желаемого результата, однако нередко давление и агрессия влекут за собой отторжение второй стороны и нежелание сотрудничать. Строки из Книги Шмуэля демонстрируют минусы использования грубой силы и плюсы доброжелательного теплого подхода.

 

Читаем и играем дома

 • На первых страницах книги изображены Солнце и Северный ветер. Иллюстратор использовал разные цвета для Солнца и Ветра. В каких цветах он изобразил Солнце? Какие цвета он выбрал для Северного ветра?
 • Ветер невозможно увидеть, но его влияние очень ощутимо. Рассмотрите вместе иллюстрации автора, найдите признаки дуновений ветра. Дует ли ветер за вашим окном, пока вы читаете дома книгу? Выгляните вместе в окно, посмотрите, как «выглядит» ветер.
 • Придумайте театральные костюмы и устройте домашний спектакль для друзей и близких. Как вы думаете, какое выражение лиц было у Северного ветра и Солнца? Как звучали их голоса?
 • Идя к цели, мы используем разные тактики, действуя то как Северный ветер, то как ласковое Солнце. Как мы выглядим, когда в нас «вселяется ураган»? Как мы преображаемся, находясь в «солнечном» состоянии?
 • Нарисуйте вместе большое радующее глаз солнце и повесьте рисунок на видном месте, чтобы он напоминал нам о преимуществах спокойного поведения. Лучи солнца можно изобразить в виде фраз, которые нам приятно слышать.
 • Проверьте влияние ветра на разные предметы: положите на стол лист бумаги, камень, ветку, вату и чайную ложку. Подуйте на них. Какой из предметов легче сдвинуть с места движением воздуха?
 • В любой ли ситуации мы предпочитаем тепло холоду? Какую погоду любите вы? Что вы любите делать в теплые дни? Как вы занимаете себя, когда за окном холодно?
 • Вспомните другие известные вам притчи и басни. Почитайте их с детьми.

Приятного чтения и плодотворной беседы!

The North Wind and the Sun / Written and Illustrated by Brian Wildsmith

 

Dear Parents,

The story of the north wind and the sun is an ancient fable found in the collections attributed to both Aesop and La Fontaine. Much like any fable, it discusses issues that are relevant to all of us at every age.

The use of fables in Jewish tradition dates back to biblical times, and is as ancient in many cultures around the world, for they played a key role in conveying social and moral messages in a pleasant, thought-provoking manner.

"For not by strength shall man prevail" (1 Samuel, 2: 9)

What is the best way to impact others and achieve our goals? Sometimes we think the use of force will help us reach our goals; however, aggression often prompts others to take the opposite stand and object to any change or collaboration. This verse from the Book of Samuel teaches us about the limitations of power, highlighting the advantages of kindness, gentleness and warmth.

 

Family Activities

The north wind and the sun are depicted in the first illustrations of the book. Each one was given different colors. Which colors were used for the sun? Which for the north wind?

It is difficult to see the wind, but its impact can be felt. You may want to look through the special illustrations of the book together, and look for signs that the wind is blowing. While you are reading the story, is the wind blowing outside? Take a look through the window. Can you "see" the wind?

You may enjoy playing dress-up and acting the story out to your family and friends. What do you think the facial expressions of the north wind and the sun would be like? What voices would they have?

At times, in an effort to get what we want, we too might behave like the north wind; and other times we might behave like the sun. What do we look like in "north wind mode"? What do we look like in "sun mode?"

Can you draw a large, joyful sun together, and hang it up so it would remind us to be kind? You may want to write pleasant, heartwarming words next to each of the sun's rays on your drawing.

You may enjoy exploring the wind's impact on different objects together: on the table place a sheet of paper, a stone, a leaf, some cotton-wool, and a spoon. Try to blow on them and move them – which one blew away easily? Which one was impossible to move?

Is it always pleasant in the sunshine and unpleasant in the cold? Which type of weather does each of you prefer? What do we like to do out in the sun, and what do we enjoy when it’s cold out?

The North Wind and the Sun is a fable. Do you know others? You may like to read them together.

Enjoy reading and discussing the story together!