fbpx

חדש בספריית פיג'מה!!! חפשו בגב כריכת הספר את הקוד לסריקה בנייד וצפו בסרטונים יחודיים ומרגשים בעקבות הספרים – גם לקטנים וגם לגדולים. צפייה מהנה!

ספרים כיתות א-ב > קונצרט בחולות

קונצרט בחולות

כתבו: תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק / אייר: אבי עופר / הוצאת כתר

יחולק במרס/אדר

לאן הולכים כל האנשים? ומה נמצא בתוך המזוודות השחורות שהם נושאים? דרך עיניו של ילד קטן מוזמנים הקוראים להצטרף לאירוע היסטורי שהתרחש בתל-אביב בשנת 1936: הקמת התזמורת הפילהרמונית הישראלית. סיפור על חזון, על אומץ לב ועל אהבה גדולה למוזיקה ולעם היהודי.

חולק בתשע"ד במסגרת פיילוט לכתות א ב-1500 עותקים

פעילות בחיק המשפחה

הסיפור קונצרט בחולות מזמין אותנו להכיר אירוע שהתרחש במציאות: הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית, שהתקיים בדצמבר 1936 בתל אביב.

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

הסיפור "קונצרט בחולות" מזמין אותנו להשתתף באירוע שהתרחש במציאות: הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית, שהתקיים בדצמבר 1936 בתל-אביב

פעילות בגן ובכיתה   

הורים יקרים,

הסיפור קונצרט בחולות מזמין אותנו להכיר אירוע שהתרחש במציאות: הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית, שהתקיים בדצמבר 1936 בתל אביב. הקונצרט היה אירוע חגיגי ומרגש בתל אביב הקטנה וניצח עליו המנצח האיטלקי הנודע אַרטוּרוֹ טוֹסקַניני. בקהל נכחו הנציב העליון הבריטי ונשיא הסוכנות היהודית חיים ויצמן, וכשנכנס הנציב העליון לאולם ניגנה התזמורת את "התקווה" ואת ההמנון הבריטי. בתזמורת ניגנו טובי הנגנים, שהגיעו ארצה מרחבי אירופה בזכותו של הכנר היהודי בּרוֹניסלבַ הוּבֶּרמַן.

קריאה נעימה!

Копию этих страниц на русском языке можно найти в русской части нашего сайта www.pjisrael.org.

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי לקרוא בספר יחד, לעצור את הקריאה ולשאול את ילדיכם, "מה לדעתכם קורה כאן?" באיזה שלב בסיפור הבנתם לאן הולכים הסבתא והנכד, מי האנשים בחליפות השחורות, ומה יש בתוך המזוודות?
 • הסבתא והנכד בסיפור יוצאים לבילוי משותף. לעיתים קרובות נוצר חיבור מיוחד בין סבים וסבתות לנכדים, שהוא שונה מהקשר בין הורים וילדים. האם אתם זוכרים בילוי משותף עם סבא או סבתא שלכם? אפשר לשתף את ילדיכם בזיכרונות הילדות שלכם ולשוחח איתם על הקשרים שלהם עם הסבים והסבתות או הדודים.
 • המחברות מתארות את הקונצרט בחולות באמצעות סיפור בלשי, שבו סבתא אינה מגלה לנכד לאן הם הולכים. בעקבות הקריאה תוכלו להציע משחק שבו ילדיכם מובילים אתכם לטיול, ואתם לא יודעים את היעד. ילדיכם יכולים להכין רמזים לאורך הדרך, בדומה למשחק 'חפש את המטמון'.
 • בקונצרט הראשון של התזמורת נוגנו יצירות קלאסיות של שוברט, ברהמס, מנדלסון ואחרים. לאיזו מוזיקה אתם אוהבים להאזין? האם בני המשפחה שלכם לומדים נגינה או מנגנים? בעקבות הסיפור תוכלו ללכת יחד לקונצרט ואף לערוך הופעה קטנה משלכם בחיק המשפחה. לקונצרט המשפחתי דרושים תפקידים רבים: נגנים, מנצח וגם קהל.
 • הסיפור של ברוניסלב הוברמן אינו מוכר לרבים. אנשים רבים עשו מעשים גדולים של אומץ לב וסיפורם טרם סופר. נסו לחשוב על אישיות היסטורית שהכרתם או ששמעתם עליה, שאת סיפורה הייתם רוצים לחלוק עם הילדים. תוכלו להכין ספר קצר על הדמות ולשלוח אלינו.

להורדת/הדפסת ההצעות למורים לחצו כאן

מורים יקרים,

הסיפור "קונצרט בחולות" מזמין אותנו להשתתף באירוע שהתרחש במציאות: הקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית, שהתקיים בדצמבר 1936 בתל-אביב. הקונצרט היה אירוע חגיגי ומרגש בתל-אביב הקטנה בניצוחו של המנצח האיטלקי הנודע אַרטוּרוֹ טוֹסקַניני, ובקהל נכחו הנציב העליון הבריטי ונשיא הסוכנות היהודית, חיים ויצמן. כשהנציב העליון הבריטי נכנס לאולם, ניגנה התזמורת את "התקווה", ההמנון הלאומי, ואת ההמנון הבריטי. בתזמורת ניגנו טובי הנגנים, שהגיעו ארצה מרחבי אירופה בזכותו של הכנר היהודי, בּרוֹניסלָב הוּבֶּרמָן.

 

בּרוֹניסלָב הוּבֶּרמָן (1947-1882)

בּרוֹניסלָב הוּבֶּרמָן נולד בעיירה צֶ'נסטוֹחוֹבָה שבפולין. כבר בילדותו ניכר כישרונו הגדול למוזיקה, והוא הפך לכנר מפורסם והופיע בכל רחבי אירופה. עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה וגירוש כל הנגנים היהודים מהתזמורות שם הבין הוברמן שעתידם של יהודי אירופה בסכנה. אף שהיה יכול להציל את עצמו ולהגר לארצות הברית, החליט הוברמן להקים בארץ ישראל תזמורת שתורכב ממוזיקאים יהודים מעולים שגורשו מהתזמורות בגרמניה. הוברמן נסע לאירופה, עבר ממדינה למדינה, בחן נגנים יהודים, בחר שבעים וחמישה מוזיקאים מצטיינים, דאג להם ולבני משפחותיהם לרישיונות עלייה וכך הציל כ-800 איש. בשנת 1936 הקים הוברמן את התזמורת הסימפונית הארץ ישראלית, לימים התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

בסיפורו של ברוניסלב הוברמן והקמת התזמורת הפילהרמונית הישראלית משולבים חזון ואומץ לב לצד אהבה גדולה למוזיקה ולעם היהודי.

קריאה נעימה!

 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • הסיפור כתוב בסגנון בלשי. סבתא אינה מגלה לנכדה אורי לאן הולכים, ולאורך הדרך הסופרות מפזרות רמזים מסקרנים. כדאי לקרוא את הסיפור בקול, לעצור את הקריאה באמצע ולשאול את הילדים מה לדעתם קורה. מומלץ להתייחס גם לעניינים הבאים: באיזה שלב בסיפור הילדים מבינים לאן סבתא ואורי הולכים? מי הם האנשים בחליפות השחורות? ומה יש בתוך המזוודות?
 • הרבה השתנה במדינת ישראל מאז הקונצרט הראשון בחולות תל-אביב. כדאי להתבונן יחד באיורים ולהשוות אותם למראה העיר כיום. האם התלמידים שמו לב לסוס ולגמל ברחובות תל-אביב? אפשר לבקש מהם למצוא את השוטרים הבריטיים ואת האוטובוסים מהעבר. האם הם גילו באיורים עוד רמזים לתקופה זו? כמו סבתא בסיפור, תוכלו להביא לכיתה גזוז בטעם משמש ולמזוג לילדים כוס משקה בטעם של פעם.
 • כדאי לשתף את המורה למוזיקה ולתכנן יחד פעילויות בעקבות הספר. אפשר להתמקד בכלי הנגינה, במבנה התזמורת וביצירות שנוגנו בהופעה הראשונה של התזמורת הפילהרמונית. רצוי לשאול בכיתה אילו ילדים לומדים לנגן, ולהציע לערוך קונצרט בכיתה או בפני כיתות אחרות בבית הספר. (כדאי למַנות סדרנים, להכין תוכנייה, להדפיס כרטיסים וכדומה כדי להבטיח שלכל ילדי הכיתה יהיה תפקיד בקונצרט.)
 • הסיפור של ברוניסלב הוברמן אינו מוכר לרבים, ואנחנו שמחים שנפלה בחלקנו ההזדמנות להכיר אותו לדור הצעיר! אנשים רבים עשו מעשים גדולים שדרשו אומץ לב רב, וסיפורם טרם סופר. אפשר להציע לילדים לחשוב עם הוריהם על דמות שהם מעריצים ולהכין בַּבית ספרון קצר עליה. את הספרונים ניתן להציג בתערוכה בכיתה או במסדרון בבית הספר. כאן ניתן להוריד תבניות מעוצבות להכנת ספרים אישיים.
 • סבתא ואורי יוצאים לבילוי משותף. לעיתים קרובות נוצר חיבור מיוחד בין סבים וסבתות לנכדים, השונה מהקשר בין הורים לילדיהם. בעקבות הסיפור אפשר לערוך מפגש עם סבים, סבתות ודודים, ולקראתו אפשר לבקש מהמשפחות להביא חפצים משנים עברו, תצלומים ישנים וסיפורים על בילוי משותף. כדאי להציע שלמפגש יוזמנו גם דודים וחברי משפחה מבוגרים כדי להבטיח שלכל משפחה יהיה ייצוג באירוע.
 • בעקבות הטיול של סבתא ואורי ברחובות תל-אביב הקטנה תוכלו להמציא משחק "חפש את המטמון" עם רמזים לאורך הדרך הקשורים לספרי ספריית פיג'מה שקראתם השנה ("גינה על חמור'', ''אספן המילים'' ו"קונצרט בחולות"). בסוף המסלול אפשר לחלק לילדים מתנה – עותקים אישיים של "קונצרט בחולות". את העותק האישי ייקח כל ילד הביתה ויקרא עם ההורים.
 • ומה בגב הספר? סרקו את קוד הQR ותגיעו לסיפור שמאחורי הסיפור. הצצה מרגשת לקונצרט האמיתי הראשון שהתקיים בחולות תל אביב בשנת 1936. שתפו את ההורים והילדים בסרטון, צפייה מהנה!

חוויות מהשטח