fbpx

ילדים וילדות, הורים וצוותים חינוכיים – חופשה נעימה מספריית פיג'מה! נתראה בספר הבא! 🍉☀️

 

ספרים כיתות א-ב > צפוף בבית

צפוף בבית

מאת: אפרים סידון / איור: דני קרמן / הוצאה לאור: עם עובד

תשע"ט, חולק לכיתות ב' בכמות של כ-53,000 עותקים. בתשע"ג חולקו כ-90,000 עותקים בגני החובה.

"בבית קטון הצפיפות ממש אסון." מה עושים? מכניסים אליו תרנגולות, פרה ועז, כמובן!  גרסה חיננית ומחורזת למעשיה המוכרת, שאליה נלווים איורים משעשעים של המאייר דני קרמן. דרך הסיפור ייחשפו ההורים וילדיהם למקורו של הביטוי "להוציא את העז" ולאחת הדוגמאות המפורסמות לפולקלור יהודי.

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

הצעות לפעילות משעשעת יחד בעקבות הסיפור שהוא אחת הדוגמאות המפורסמות לפולקלור יהודי.

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּכִּתָּה

עשיה דרמטית, בדיחות והומור, ורעיונות נוספים לפעילות בגן

פעילות בגן ובכיתה   

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להדפסת/הורדת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

 "בַּבַּיִת הַקַּטֹן, הַצְּפִיפוּת מַמָּשׁ אָסוֹן". מה עושים? מכניסים אליו תרנגולות, פרה ועז, כמובן! הסיפור המחורז והמשעשע מאת אפרים סידון מַכיר לקוראים הצעירים את אחת הדוגמאות הידועות לפולקלור יהודי ומלמד את מקורו של הביטוי "להוציא את העז".

 

"איזהו עשיר? השמח בחלקו" (אבות ד, א)

 האִמרה מהמִשנה מלמדת כי עושרו של האדם נמדד ביכולתו לשמוח וליהָנות ממה שיש לו. לעיתים קרובות אנו מעריכים את מה שיש לנו רק כשהוא איננו. עצתו המפתיעה של הרבי להוסיף תרנגולות, פרה ועז לבית הקטן עוזרת לבני המשפחה ללמוד שיעור חשוב בהערכה ובהכרה של מה שיש להם.

 

 הומור והסיפור העממי

"צפוף בבית" הוא סיפור עממי שמתרחש בעיירה היהודית של פעם. המסר של הסיפור מועבר בהומור, ללא הטפת מוסר ישירה. הסיפור המשעשע על העז, כמו מעשיות הומוריסטיות אחרות במורשת היהודית, מזכיר לנו ששיעורים חשובים רבים בחיים אפשר ללמוד בחיוך!

 

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • האיורים בספר ממחישים את העומס ואת ההמולה בבית. תוכלו לדפדף יחד ולחפש בכל עמוד מה אינו נמצא במקום ומה מצחיק אתכם. אפשר להשוות את התמונות של הבית בתחילת הסיפור ואחרי שהוציאו ממנוּ את העז. מה דומה ומה שונה בין שתי התמונות?
 • הבית של שמעון אינו רק צפוף, הוא גם רועש. אפשר להדגים זאת עם ילדיכם. הדליקו רדיו או טלוויזיה, ולאט-לאט הוסיפו קולות מהסיפור: תוכלו לבקש מאחד להשמיע קולות של פרה, מהאחר – קולות של תרנגולות, של עז... עד שבכלל לא יהיה אפשר לשמוע את מכשיר הרדיו או הטלוויזיה. הפסיקו את הקולות של החיות בבת אחת ותרגישו איך פתאום שקט בחדר.
 • מקורו של הביטוי "להוציא את העז" בסיפור שלפנינו, ופירושו יצירת הרגשת רווחה באמצעות היפטרות מדבר שאינו נחוץ. האם הבית שלכם צפוף? האם בילקוט או בקלמר של ילדיכם יש "עיזים" שאינן נחוצות? נסו למצוא מה גורם לצפיפות - אולי המגירות מלאות בצעצועים ישנים, בגדים או נעליים שכבר אינם מתאימים? אפשר לסדר יחד את הבית ולתרום חפצים ישנים. איך מרגישים אחרי שמוציאים מהבית את ה"עיזים"?
 • שמעון ואשתו פונים לרבי כדי לקבל עצה. אפשר לשוחח, למי אנחנו פונים כשאנו זקוקים לעצה? מי עוזר לנו לפתור בעיות? תוכלו לשתף, האם פעם גם אתם קיבלתם עצה לא צפויה שהוכיחה את עצמה?
 • אפשר לשוחח עם ילדיכם על שינוי בנקודת המבט. לעיתים איננו יכולים לשנות את המציאוּת, אך אנחנו יכולים לשנות את הדרך שאנו תופסים אותה. תוכלו לחשוב יחד על פעמים ששינוי בגישה הֵביא לתפיסה אחרת של המציאות, הרי "איזהו עשיר? השמח בחלקו".

להדפסה/ הורדה של ההצעות לצוות בית הספר לחצו כאן

מורים יקרים,

"צפוף בבית" הוא סיפור עממי שמתרחש בעיירה היהודית של פעם. המסר של הסיפור מועבר בהומור, ללא הטפת מוסר ישירה. הסיפור המשעשע על העז, כמו מעשיות הומוריסטיות נוספות במורשת היהודית, מזכיר לנו ששיעורים חשובים רבים בחיים אפשר ללמוד בחיוך!

הסיפור מכיר לקוראים הצעירים את אחת הדוגמאות הידועות לפולקלור יהודי ומלמד את מקורו של הביטוי "להוציא את העז". פירוש הביטוי הוא יצירת תחושת רווחה באמצעות היפטרות מדבר מיותר.

מאחלים לכם קריאה נעימה ושיחה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • מתבוננים באיורים: האיורים מלאים פרטים הממחישים את העומס וההמולה בבית. אפשר לבקש מהתלמידים לדפדף בספר ולחפש בכל עמוד- מה לא נמצא במקומו? מה מצחיק בבית הזה?
 • זה אותו הבית: גודלו של הבית לא באמת השתנה בסוף הסיפור, אלא הפרספקטיבה שדרכה בני המשפחה מסתכלים בו. בקשו מהילדים להשוות בין מראה הבית בתחילת הספר לסופו, מה דומה ומה שונה בין שתי התמונות? האם אנחנו רואים את אותם החפצים? האם חלק מהחפצים מוסתרים על ידי חפצים אחרים? כדאי לשתף את המורה לאמנות ולעסוק באמנים שציירו תמונות עם דגש על פרספקטיבה. ניתן להציע לתלמידים לצייר את אותו החפץ מזוויות ראיה שונות. עקבו אחרי הבעות הפנים של שמעון ומשפחתו לאורך הספר. מה גורם להם לחייך בסופו? אפשר להציע לתלמידים לשים לב גם לפנים של החברים לכיתה, האם גם הם משתנים עם התקדמות העלילה?
 • "איזהו העשיר? השמח בחלקו": עצתו המוזרה של הרב להוסיף תרנגולות, פרה ועז לבית הקטן עוזרת לבני המשפחה להבין שיעור חשוב בהערכה ובהכרה של מה שיש להם. כדאי לשוחח עם התלמידים על עושר ושמחה ועל ההבדל בין עושר רוחני לעושר חומרי. מה משמח אותנו? על פי אילו מדדים אנחנו מודדים עושר? בקשו מהילדים לשתף בסיפורים אישיים על מקרים בהם התייחסו לדבר באופן אחד, ולאחר מכן שינו את דעתם לגביו. מה גרם להם לשנות את דעתם לגבי אותו הדבר עצמו?
 • להוציא את העז: כדאי להסביר לתלמידים את פשר הביטוי ולהעלות יחד דוגמאות ל"הוצאת עיזים" ולהעלות יחד דוגמאות מחיינו. אפשר לחשוב יחד על "עיזים" שמפריעים בשגרת הכיתה שלכם ולהציע פתרונות כדי "להוציא" או "לשחרר" אותן. אילו עוד ביטויים העוסקים בבעלי חיים אתם מכירים? זוהי הזדמנות להעשיר את שפת הילדים בביטויים ציוריים נוספים מהשפה העברית.
 • איזה רעש: הבית של שמעון אינו רק צפוף, הוא גם רועש. לעיתים קרובות גם הכיתה הופכת צפופה ורועשת. כדאי לחשוב על הילדים השונים בכיתה. האם יש בכיתה ילדים או מורים הרגישים במיוחד לרעש או צפיפות? העיסוק בסיפור יכול לסייע לאותם ילדים הרגישים יותר, ולהעלות את המודעות שלהם לסביבה ושל הסביבה אליהם - בחיפוש משותף אחר דרכים שעשויות להקל על הרגישויות שלהם.
 • ממחיזים את הספר: הסיפור "צפוף בבית" מכיל דמויות רבות, מזמין מאוד להמחזה. בקשו מהילדים להביא לכיתה תלבושות ואביזרים מתוך הסיפור והציגו אותו יחד. אפשר לצלם ולשלוח תמונות להורים.
 • כאן בונים: בקשו מקבוצות ילדים להכין דגם של הבית בסיפור, מחומרים שונים.
 • עצה שלנו: שמעון ואישתו פונים לרבי לקבל עצה. למי אנחנו פונים להתייעץ? למי אנו פונים עם תלונות? מי עוזר לנו לפתור בעיות? האם אנחנו אוהבים יותר לייעץ או להתייעץ? האם אנחנו מקבלים כל עצה שנותנים לנו? האם פעם גם אנחנו קיבלנו עצה מוזרה, או בלתי צפויה, שהוכיחה את עצמה? אפשר ליצור רשימה כיתתית של אנשים ה"מומחים" לנושא מסוים. למי כדאי לפנות כשעולה שאלה בנושא כזה או אחר, ולהסתייע בה כשצריך. הרשימה תלך ותגדל עם הזמן, ותעודד שיתוף והתייעצות.
 • סיפור מדור לדור: בחיבור לנושא השנתי: "שומרים על האחדות, שומרים על הייחודיות". "צפוף בבית" הוא סיפור עממי שעבר מפה לאוזן, בתוך המשפחה. גם בקהילה שלכם, הכיתה, וודאי מתחבאים סיפורים מיוחדים כאלה. בקשו מהילדים לשאול את הוריהם: אילו סיפורים, משלים או אמרות מיוחדות אתם זוכרים מילדותכם? כדאי להזמין את ההורים לפעילות משותפת, בה ישתפו את התלמידים בסיפורים או משלים ששמעו בילדותם מהוריהם. כדאי לאסוף ולכתוב את הסיפורים או האמרות מהילדים בספר מיוחד בו לצד כל סיפור, יופיע ציור או תמונה. תבנית להורדה של ספר קהילתי לעיצוב, ועוד רעיונות להשראה, תכלו למצוא במיזם לרגל עשור לספריית פיג'מה: "הסיפור שלי הסיפור של כולנו".

להדפסה/ הורדה של ההצעות לצוות בית הספר לחצו כאן

מורים יקרים,

"צפוף בבית" הוא סיפור עממי שמתרחש בעיירה היהודית של פעם. המסר של הסיפור מועבר בהומור, ללא הטפת מוסר ישירה. הסיפור המשעשע על העז, כמו מעשיות הומוריסטיות נוספות במורשת היהודית, מזכיר לנו ששיעורים חשובים רבים בחיים אפשר ללמוד בחיוך!

הסיפור מכיר לקוראים הצעירים את אחת הדוגמאות הידועות לפולקלור יהודי ומלמד את מקורו של הביטוי "להוציא את העז". פירוש הביטוי הוא יצירת תחושת רווחה באמצעות היפטרות מדבר מיותר.

מאחלים לכם קריאה נעימה ושיחה מהנה!

חוויות מהשטח

 • כתבה לנו הגננת יפעת בן דוד מגן עדי עד בשילה: ישבנו יחד, כל ילד עם ספרו האישי ביד, וכך סיפרנו והם למדו לדפדף ולהסתכל במקום הנכון וכל אחד היה עסוק בתמונה בזמן שקראתי. בתום הסיפור שמתי חישוקים על הרצפה; בחרתי אבא אמא וכמה ילדים ובחישוק נוסף שמתי ילד שהוא "עז" חישוק עם 2 ילדים שהם "תרנגולות", וחישוק נוסף עם ילד שהוא "פרה". כל פעם האבא יצא מהחישוק-בית והלך לרב וכל פעם הכניס מה שהרב ענה לו, הם נאלצו לטפס אחד על השני כדי לא לצאת מהחישוק וממש צרחו כשהכנסתי את הפרה "די אין מקום"! כך שיחקו ושמחו וממש חוו את מה שחוותה המשפחה בסיפור.

Дома тесно

Эфраим Сидон

Иллюстрации: Дани Керман

Дорогие родители!

"В маленьком доме теснота – просто беда!" Что же делать? Конечно, привести туда курицу, корову и козу! Занимательное рифмованное повествование Эфраима Сидона знакомит юных читателей с одним из известных примеров еврейского фольклора и рассказывает о происхождении выражения "леоци эт аэз" (выставить козу).

"Кто богат? Тот, кто доволен тем, что у него есть." (Пиркей Авот 4:1)

Эта цитата из Мишны учит, что счастье человека измеряется его способностью наслаждаться тем, что у него есть. Мы часто начинаем ценить то, что имели, когда его уже нет. Странный совет Рабби завести в маленький дом курицу, корову и козу помогает членам семьи понять важный урок – научиться ценить то, что у них есть.

"Выставить козу"

Козы и козлята являются героями многих еврейских притч. Источник известного выражения "выставить козу" - в нашем рассказе, а его значение – почувствовать облегчение после избавления от ненужной вещи.

Занятия в кругу семьи

 1. Стоит удостовериться, что ваши дети понимают, что не размер дома изменился в конце рассказа, а то, как члены семьи его оценивают. Чтобы конкретизировать это, можно рассмотреть рисунки дома в начале рассказа и после того, как из него вывели козу. Чем похожи и как различаются эти два рисунка?
 2. Забавные иллюстрации Дани Кермана наполнены деталями, которые помогают почувствовать тесноту и шум в доме. Полистайте вместе рассказ и поищите на каждой странице, чему не нашлось места в доме и что вас смешит в этой ситуации.
 3. Дом Шимона не только тесный, он еще и шумный. Можно продемонстрировать это вместе с детьми. Включите радио или телевизор и постепенно добавьте звуки из рассказа. Попросите одного из детей мычать как корова, другого – кукарекать или блеять, так, что совсем невозможно станет слышать, что говорят по радио или телевизору. Потом все сразу прекратите шум и почувствуйте, как вдруг стало тихо в комнате.
 4. Иногда чувствуется, что дом тесен из-за вещей, которые заполняют ящики, старых игрушек и кукол, одежды и обуви, которыми уже не пользуются. Можно навести порядок вместе с детьми, отдать нуждающимся какие-нибудь старые вещи, "вывести козу" и увидеть, как в нашем доме стало просторнее.
 5. С помощью старой коробки и маленьких игрушек можно собрать модель тесного домика Шимона и его семьи. Берем коробку из-под обуви, раскрашиваем и украшаем ее и ставим туда маленьких человечков из лего или какой-нибудь другой игры. Когда коробка почти заполнится, поставьте туда и фигурки животных. Осталось ли там место для чего-нибудь еще?
 6. Можно инсценировать рассказ вместе с детьми. Выберите подходящие аксессуары (старую шапку для Шимона, платок для его жены, большую кипу для Рабби) и игрушки, представляющие животных. Чтобы представить тесноту и заставленность, стоит всем собраться в маленьком углу во время игры. Не забудьте двигаться и подражать голосам животных!

Юмор и народный рассказ

"Тесно в доме" – это народный рассказ, который происходит в старом еврейском местечке. Идея рассказа передается юмористически, без прямого морализирования. Забавный рассказ о козе, как и другие юмористические притчи в еврейской традиции, напоминает нам, что многие важные жизненные уроки можно выучить с улыбкой.

Желаем вам приятного чтения и интересной беседы!

צפוף בבית

מאת: אפרים סידון  | איורים: דני קרמן

תרגום לאנגלית של ההצעות להורים המודפסות בדפים האחרונים של הספר

 

It's Crowded at Home

By: Ephraim Sidon

Illustrations: Danny Kerman

 

Dear Parents,

What can one do when a tiny house gets too crowded? Bring in some chickens, a cow and a goat, of course! And when they are all removed, the house is suddenly oh so spacious. This rhyming story teaches children the source of the Hebrew phrase "to remove the goat," encourages one to be "happy with one's lot" (Avot 4:1) and acquaints them with a well-known example of traditional Jewish folklore.

"Who is rich? He who is happy with his lot" (Pirkei Avot 4,1)

In the Mishna, in the Ethics of the Fathers (chapter 4), it is written: “Who is rich? He who is happy with his lot.” This proverb teaches that happiness is measured by our ability to appreciate and enjoy what we have. Too often we value things when we no longer have them.  The Rabbi's curious advice to add chickens, a cow and a goat to the tiny house helps the family learn an important lesson in appreciation and thankfulness.

"Removing the goat"

Goats abound in Jewish folklore! The story of the crowded house is the source of the well-known phrase "removing the goat", which means generating a sense of space by getting rid of something that is superfluous or unnecessary.

Suggested Family Activities

 • When reading the story, you should make sure your children understand that the house did not really get larger; rather, the family's perspective on it changed. To help demonstrate this you can ask your children to compare the illustrations of the house at the start of the book and at the end, once the goat was removed.  What is the same and what is different in these two pictures?
 • Danny Kerman's humorous illustrations are rich in details that depict the chaotic and crowded household. You can flip through the book together and look for things on each page that are not in their place or that make you laugh.
 • Shimon's house is not only crowded; it is noisy as well. You can demonstrate this with your children. Turn on the radio or TV, and one by one add noises from the story: Each one in turn can make the sounds of the cow, the chickens, the goat,… until you can't hear the radio or TV. Silence the animal sounds at once and feel how the room suddenly becomes quiet.
 • At times we feel crowded in our homes because things no longer in use fill the shelves, cupboards and closets. You can straighten up with your children, removing toys, dolls or clothes that are no longer in use and donating them to those in need. After removing a few "goats", see if your house too feels more spacious.
 • You can build a model of Shimon's house using recycled materials and figurines.  Take a shoe box, cut out windows and decorate it, and fill it with building blocks, pieces of LEGO, and other toy figurines. When the box is almost full, add the animals.  Is there room for more objects?
 • You can act out the story with your children. Select appropriate costumes (an old hat for Shimon, a kerchief for his wife, a large kippah for the Rabbi…) and stuffed animals or toys to represent the animals.  In order to add to the sense of crowdedness, you can crouch together in a corner behind the furniture.  Don't forget to make animal sounds and movements!

Humor and Folklore

"It's Crowded at Home" is a folktale that takes place in a Jewish village from the past.  The moral of the story is relayed through humor, without need for any preaching.  The humorous tale of the goat, like other traditional Jewish stories, reminds us that many important lessons in life can be learned with a smile!