fbpx

ילדים וילדות, הורים וצוותים חינוכיים – חופשה נעימה מספריית פיג'מה! נתראה בספר הבא! 🍉☀️

 

ספרים גנים > התבלין החסר

התבלין החסר

מאת: אגדת חז"ל בעיבוד דבורה עומר / איור: יעל אלברט / הוצאה לאור: מודן

תשע"ג, חולקו כ-90,000 עותקים, תשע"ח, חולקו כ-117,000 עותקים בגני החובה

עיבוד לילדים של אגדה תלמודית: הקיסר אנטינינוס סועד סעודת שבת אצל רבי יהודה הנשיא ונהנה מן האוכל הטעים. כאשר שב הקיסר ומבקר את רבי יהודה ביום חול, משהו חסר בטעמו של האוכל. כשאנטינינוס מבקש לדעת מהו התבלין החסר, הרב מסביר לו כי אין מדובר בתבלין קנוי, אלא באווירה המיוחדת השוררת בשבת.

להדפסת מפגשי סיפור ויצירה בעקבות הספר התבלין החסר לחצו כאן

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

הסיפור "התבלין החסר" הוא גרסה לילדים של אגדת חז"ל ידועה שעיבדה הסופרת דבורה עומר. הקיסר אנטונינוס נהנה לטעום את טעמה המיוחד של השבת בביתו של רבי יהודה הנשיא. על אף ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

הזדמנות מחודשת לבחון את הדרך בה את מציינת את השבת בגן, לתת ביטוי לאורחות החיים של משפחות הילדים ולסייע לילדי הגן לזהות מה נותן לשבת שלהם את טעמה המיוחד.

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

לגרסה להדפסה לחצו כאן

הורים יקרים,

הסיפור "התבלין החסר" הוא גרסה לילדים של אגדת חז"ל ידועה שעיבדה הסופרת דבורה עומר. הקיסר אנטונינוס נהנה לטעום את טעמה המיוחד של השבת בביתו של רבי יהודה הנשיא. על אף האוכל הצונן, ארוחת השבת היתה משובחת וטעימה יותר מזו של יום חול! בעקבות הסיפור אתם וילדיכם מוזמנים לחשוב על ייחודה של השבת שלכם, ולנסות לזהות מה נותן לה את טעמה המיוחד.

 

מי היו רבי יהודה הנשיא ואנטונינוס?

רבי יהודה הנשיא נודע בחוכמתו, בעושרו, ובעוצמתו, והיה המנהיג הראשון מקרב החכמים לאחר חורבן בית המקדש שהתואר 'נשיא' הוצמד לשמו. הוא שימש נשיא הסנהדרין ועורך המשנה.

רבי יהודה הנשיא נולד בין השנים 135 ל-137 לספירה. במהלך כהונתו העביר את מרכז ההנהגה ואת הסנהדרין לעיר ציפורי, שם גר רוב ימיו. רבי יהודה נפטר בשיבה טובה בשנת 220 לספירה ונקבר כנראה בבית שערים.

הסיפור "התבלין החסר" הוא אחד מרבים אשר מעידים על מערכת היחסים הטובה בין רבי יהודה  לדמות רומאית חשובה בשם אנטונינוס. קשה לזהות מי בדיוק היה אנטונינוס, כיוון שכל הקיסרים בימי חייו של רבי נשאו את אותו השם.

 

מדרש בראשית רבה יא ד:  רבינו [יהודה הנשיא] עשה סעודה לאנטונינוס בשבת.

הביא לפניו תבשילין של צונן, [תבשילים קרים שלא חוממו בשל השבת] 

אכל מהם וערב לו.
עשה לו סעודה ב[יום]חול, הביא לפניו תבשילין רותחין.
אמר לו [אנטונינוס]: אותן ערבו לי יותר מאלו.
אמר לו [רבי יהודה]: תבל [=תבלין] אחד הן חסרין.
אמר לו [אנטונינוס]: וכי יש קלרין של מלך חסר כלום?! [האם יש תבלין שאינו נמצא באוצר המלך?]
אמר לו [רבי יהודה]: שבת הן חסרין, יש לך שבת?!  

 

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • תמונות מספרות סיפור: אפשר להתבונן יחד באיורים המלווים את הסיפור. חפשו את הסוס והעז. מה הם עושים לאורך הסיפור? הבעות הפנים שלהם רומזות על המחשבות שלהם. אילו היו החיות יכולות לדבר, מה לדעתכם הן היו חושבות על "התבלין החסר"?
 • מה התבלין המיוחד שלכם? תוכלו לשוחח ביחד, מה מוסיף למשפחה שלכם טעם וריח? איך אתם מציינים את השבת, את החגים, את זמן המשפחה? אפשר להכין עם ילדיכם אלבום תמונות וציורים של "השבת שלנו", ובו תציינו את האנשים והדברים המיוחדים בשבת שלכם.
 • פעם, לפני שנים רבות...: כדאי להסב את תשומת לב הילדים לצורת לבוש ולנוף הגלילי באיורים שמלווים את הסיפור, ומאפיינים את תקופת המשנה. תוכלו להשוות בין בגדי רבי יהודה הנשיא לאלה של אנטונינוס הרומאי. בהשראת הסיפור אפשר להתחפש, ואם תרצו - לפרוס מפה, לערוך שולחן, ויחד להמחיז את העלילה.
 • על טעם וריח...: תוכלו להכין תערובות תבלינים לשימוש בטקס הבדלה או לבישום ארון הבגדים. תנו לילדיכם לבחור תבלינים עם ריחות נעימים להם (למשל, מקלות קינמון או ציפורן). מכניסים את התבלינים לשקית בד קטנה, מהדקים , מקשטים ומריחים – והרי לכם שקית בשמים מעשה ידיכם. 
 • מי שבא ברוך הבא! האם גם אתם, כמו רבי יהודה ואנטונינוס, אוהבים לארח ולהתארח בשבת? ילדים רבים נהנים להשתתף בהכנות לקראת בואם של אורחים. הם יכולים להכין שלט "ברוכים הבאים" לכניסה, לעזור לערוך את השולחן, לסייע במטבח או לקשט את השולחן בציורים מיוחדים לכל אחד מהסועדים.
 • ביקור בגליל: ידוע לנו כי רבי יהודה הנשיא התגורר בבית שערים ובציפורי שבגליל התחתון. תוכלו לחפש את בית שערים וציפורי באטלס או באינטרנט, להראות לילדים תמונות מגילויים ארכיאולוגיים מתקופת המשנה ולערוך "ביקור וירטואלי" בגנים הלאומיים במקומות אלו. אם יזדמן לכם... כדאי לצאת לטיול משפחתי ולבקר בעצמכם!
 • Копию этих страниц на русском языке можно найти  в русской части нашего сайта www.pjisrael.org.

לגרסה להדפסה לחצו כאן

גננת יקרה,

הסיפור "התבלין החסר" הוא גרסה לילדים של אגדת חז"ל ידועה (מקור: בראשית רבה יא ד) שעיבדה הסופרת דבורה עומר. הקיסר אנטונינוס נהנה לטעום את טעמה המיוחד של השבת בביתו של רבי יהודה הנשיא. על אף האוכל הצונן, ארוחת השבת היתה משובחת וטעימה יותר מזו של יום חול! הסיפור מעניק הזדמנות מחודשת לבחון את הדרך בה את מציינת את השבת בגן, לתת ביטוי לאורחות החיים של משפחות הילדים ולסייע לילדי הגן לזהות מה נותן לשבת שלהם את טעמה המיוחד. 

מי היו רבי יהודה הנשיא ואנטונינוס?

רבי יהודה הנשיא נודע בחכמתו, בעושרו, ובעוצמתו, והיה המנהיג הראשון מקרב החכמים לאחר חורבן בית המקדש שהתואר 'נשיא' הוצמד לשמו. הוא שימש נשיא הסנהדרין ועורך המשנה. רבי יהודה הנשיא נולד בין השנים 135 ל-137 לספירה. במהלך כהונתו העביר את מרכז ההנהגה ואת הסנהדרין לעיר ציפורי, שם גר רוב ימיו. רבי יהודה נפטר בשיבה טובה בשנת 220 לספירה ונקבר כנראה בבית שערים.

הסיפור "התבלין החסר" הוא אחד מרבים אשר מעידים על מערכת היחסים הטובה בין רבי יהודה  לדמות רומאית חשובה בשם אנטונינוס. קשה לזהות מי בדיוק היה אנטונינוס, כיוון שכל הקיסרים בימי חייו של רבי נשאו את אותו השם.

 יום השבת: מאחד או מייחד?

השבת הוא אחד הערכים המרכזיים והמשותפים לעם היהודי לדורותיו. עם זאת, הדרכים בהן מציינים את השבת כה שונות ומגוונות, שלעתים נדמה כי במקום לאחד את העם, הוא מפריד ומבדיל אותנו זה מזה.  בבחירת הסיפור "התבלין החסר", ספריית פיג'מה מבקשת להדגיש את המשותף, אך גם לכבד את הייחודי לכל גן ולכל משפחה. אנו מזמינים אותך לבחור מתוך כלל ההצעות את הפעילויות שמתאימות לך ולקהילת הגן שלך. תיהנו, ושבת שלום!

מהו התבלין המיוחד של שבת בגן שלך?

"התבלין החסר" מעניק הזדמנות לחשוב על "התבלין המיוחד" של יום שישי בגן שלך: אלו מסורות או טקסים מתקיימים בגן שלך, שקשורים לשבת? האם יש סימנים ליום מיוחד, שמורגשים כבר בכניסה לגן בבוקר? האם בגן ביום שישי יש ריח מיוחד, פעילות מיוחדת, משחקים או סיפורים שונים מיתר ימי השבוע?
נשמח ללמוד איך הגן שלך מציין את השבת. שלחי לנו את הרעיונות ונשמח להעלות אותם לאתר!

 

הספר "התבלין החסר" חולק לגנים בשנים קודמות. שפע רעיונות ותיעוד חוויות מהשטח נמצא כאן, וכאן.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • הסיפור "התבלין החסר" מבוסס על סיפור תלמודי. בנוסף למסר היפה הטמון בו, הסיפור מפגיש את הילדים עם דמות מופת ידועה מהמקורות, ר' יהודה הנשיא, ועם קיסר רומא. לפני שאת קוראת את הסיפור עם הילדים רצוי להכיר להם את הדמויות והתקופה. את והסייעת תוכלו ללבוש בגדים מתקופת המשנה ולהציג את עצמכן כדמויות מהסיפור, תוך ציון מיהם ר' יהודה הנשיא ואנטונינוס, מה אפיין את התקופה ההיסטורית ופרטים נוספים שיכניסו את הילדים לאווירה.
 • כדאי לעודד את הילדים להמחיז את הסיפור, באופן חופשי במשחק שלהם וכהצגה פורמלית בפני הקבוצה (ואולי גם ההורים!). דאגו לזמינות של תחפושות ואביזרים שקשורים לסיפור ולתקופה. אפשר לעטוף את הראש של "ר' יהודה הנשיא" במגבת גדולה ולהלביש את "אנטונינוס" בסדין בצורה של טוגה רומית. אל תשכחו את התלמידים של ר' יהודה הנשיא ובני משפחתו, והאנשים הרבים שמתלווים לקיסר בביקור.
 • ר' יהודה הנשיא מסביר לקיסר כי תבלין אינו רק משהו שטועמים או מריחים. אין להניח שכל ילדי הגן, בעיקר הצעירים שביניהם, יבינו את המשמעות המטאפורית של "התבלין". רצוי לחשוב כיצד את מסבירה את המסר של הסיפור בצורה שמותאמת להבנתם של כל הילדים.
 • לכל ילד וכל משפחה "תבלין" מיוחד, אשר מוסיף להם טעם וריח ומבדיל אותם ואת אורחות חייהם מאחרים. בעקבות הסיפור תוכלו לשוחח עם הילדים על האופן שבו המשפחות שלהם מציינות את השבת. אפשר להזמין את ההורים והילדים להכין ציורים של "השבת שלנו" ולהציג אותם בתערוכה בגן.
 • תוך כדי קריאת הסיפור אפשר להזמין את הילדים לחפש את הסוס והעז באיורים. מה הם עושים לאורך הסיפור? הבעות הפנים שלהם רומזות על המחשבות שלהם. אילו היו החיות יכולות לדבר, מה לדעתכם הן היו חושבות על "התבלין החסר"?
 • אפשר לעיין יחד באיורים אשר מתארים את שולחן השבת של ר' יהודה הנשיא ולשוחח עם הילדים: מה ילדי הגן אוכלים בשבת, האם יש להם מאכלים אהובים שלרוב אינם אוכלים ביום חול (אולי מרק מיוחד, ג'חנון, פנקייקים, דג, עוגות..)? האם צורת הארוחה שונה בשבת: פותחים שולחן גדול, פורסים מפה, אולי יוצאים לפיקניק בחיק הטבע?
 • אפשר להזמין את הילדים וההורים לשלוח תיעוד של החוויות המשפחתיות ומתכונים להכנת מאכלי שבת אהובים, וליצור ספר מתכוני "תבליני שבת הרבים" של קהילת הגן.
 • אפשר לשתול גינת תבלינים בחצר הגן, או להכין עם הילדים תערובות תבלינים לשימוש בטקס הבדלה או לבישום ארון הבגדים.
 • רבי יהודה הנשיא התגורר בבית שערים ובציפורי שבגליל התחתון. תוכלו לחפש את בית שערים וציפורי באטלס או באינטרנט, להראות לילדים תמונות מגילויים ארכיאולוגיים מתקופת המשנה. אפשר גם לקשט פינה בחדר עם תפאורה שמתאימה לזמן ולמקום. גנים שנמצאים באזור – אולי תוכלו לבקר בעצמכם ולשלוח לנו תמונות!
 • הסיפור הוא הזדמנות להזמין את ההורים לסדנא בנושא השבת או לקבלת שבת משותפת להורים וילדים. אפשר לבקש מההורים להביא מאכלי שבת ולשתף זה את זה במגוון הטעמים המיוחדים של השבת!
 • מגוון רעיונות שונים של גננות, לציון יום שישי כיום מיוחד במינו בגן שלהן: *ארגון שונה של הסביבה הפיזית של הגן *אפיית חלות או עוגה *ארוחת עשר מיוחדת וחגיגית *משחקים שונים, בהם משחקים רק ביום שישי *כלי שולחן מיוחדים ותחפושות שמעודדים שילוב "ארוחת שבת" בפינת הבית *"בגדי שבת" לבובות בפינה למשחק סוציו-דרמטי *חלוקת ילדי הגן ל"מארחים" ו"מתארחים", במקום אבא ואמא של שבת *הכנת שירון של שירי שבת של הגן, כולל פיוטים וניגונים *קלסר "השבת שלנו" עם ציון "התבלין המיוחד" של כל משפחה, אשר נמסר כל שבוע לילד אחר למילוי ומוחזר לגן ביום ראשון *אירוח ילדי גן צמוד לקבלת שבת

לגרסה להדפסה לחצו כאן

גננת יקרה,

הסיפור "התבלין החסר" הוא גרסה לילדים של אגדת חז"ל ידועה (מקור: בראשית רבה יא ד) שעיבדה הסופרת דבורה עומר. הקיסר אנטונינוס נהנה לטעום את טעמה המיוחד של השבת בביתו של רבי יהודה הנשיא. על אף האוכל הצונן, ארוחת השבת היתה משובחת וטעימה יותר מזו של יום חול! הסיפור מעניק הזדמנות מחודשת לבחון את הדרך בה את מציינת את השבת בגן, לתת ביטוי לאורחות החיים של משפחות הילדים ולסייע לילדי הגן לזהות מה נותן לשבת שלהם את טעמה המיוחד. 

מי היו רבי יהודה הנשיא ואנטונינוס?

רבי יהודה הנשיא נודע בחכמתו, בעושרו, ובעוצמתו, והיה המנהיג הראשון מקרב החכמים לאחר חורבן בית המקדש שהתואר 'נשיא' הוצמד לשמו. הוא שימש נשיא הסנהדרין ועורך המשנה. רבי יהודה הנשיא נולד בין השנים 135 ל-137 לספירה. במהלך כהונתו העביר את מרכז ההנהגה ואת הסנהדרין לעיר ציפורי, שם גר רוב ימיו. רבי יהודה נפטר בשיבה טובה בשנת 220 לספירה ונקבר כנראה בבית שערים.

הסיפור "התבלין החסר" הוא אחד מרבים אשר מעידים על מערכת היחסים הטובה בין רבי יהודה  לדמות רומאית חשובה בשם אנטונינוס. קשה לזהות מי בדיוק היה אנטונינוס, כיוון שכל הקיסרים בימי חייו של רבי נשאו את אותו השם.

 יום השבת: מאחד או מייחד?

השבת הוא אחד הערכים המרכזיים והמשותפים לעם היהודי לדורותיו. עם זאת, הדרכים בהן מציינים את השבת כה שונות ומגוונות, שלעתים נדמה כי במקום לאחד את העם, הוא מפריד ומבדיל אותנו זה מזה.  בבחירת הסיפור "התבלין החסר", ספריית פיג'מה מבקשת להדגיש את המשותף, אך גם לכבד את הייחודי לכל גן ולכל משפחה. אנו מזמינים אותך לבחור מתוך כלל ההצעות את הפעילויות שמתאימות לך ולקהילת הגן שלך. תיהנו, ושבת שלום!

מהו התבלין המיוחד של שבת בגן שלך?

"התבלין החסר" מעניק הזדמנות לחשוב על "התבלין המיוחד" של יום שישי בגן שלך: אלו מסורות או טקסים מתקיימים בגן שלך, שקשורים לשבת? האם יש סימנים ליום מיוחד, שמורגשים כבר בכניסה לגן בבוקר? האם בגן ביום שישי יש ריח מיוחד, פעילות מיוחדת, משחקים או סיפורים שונים מיתר ימי השבוע?
נשמח ללמוד איך הגן שלך מציין את השבת. שלחי לנו את הרעיונות ונשמח להעלות אותם לאתר!

 

הספר "התבלין החסר" חולק לגנים בשנים קודמות. שפע רעיונות ותיעוד חוויות מהשטח נמצא כאן, וכאן.

חוויות מהשטח

 • בעקבות הספר ערכנו בגן פעילות הכנת שקית בשמים להבדלה. קטפנו מגינת התבלינים בגן רוזמרין וייבשנו אותו במהלך השבוע ,גזרתי מלבנים של אלבד לבן,נתתי לילדים לצייר את ציור השבת שלהם. לאחר מכן שמנו בפנים את תבלין הרוזמרין וקשרנו בסרט. בנוסף הכנו ספר מתכונים של מטעמי השבת ,כל ילד הביא מתכןן של מאכל שהוא הכי אוהב בשבת.
 • הגננת גלי קרייזל מחטיבת גנים בבית ספר ויצמן בקריית מוצקין: דיברנו על דבורה עומר- מיהי דבורה עומר, ביבליוגרפיה קצרה על הסופרת, הכרה של ספרים נוספים שלה. הבדלים בין סיפור שסופר כתב לבין סיפור שסופר עיבד. שוחחנו קצרות על חז"ל. לאחר הקראת הסיפור, נתתי לילדים לספר את מהלך הסיפור. שוחחנו על השבת. השאלות שעלו במהלך השיחה היו: למה האוכל שהכין הנשיא לשבת היה קר? למרות שהאוכל היה קר הוא היה ממש טעים. מה הסיבה לדעתכם? הארוחה השנייה התרחשה ביום שלישי. לפי יהודה הנשיא היה חסר תבלין בארוחה השנייה לכן האוכל היה פחות טעים. איזה תבלין היה חסר? האם קיים באמת תבלין שבת? מה לדעתכם הכוונה בתבלין שבת?
 • הגננת המשלימה טל אלקובי מגן "אשל" ביבנה מספרת: תיארתי את רוח התקופה בליווי תמונות ממאפייני התקופה (מקומות ולבוש). שילבתי מערך שיעור על תבלינים וסגולותיהם, הילדים הוסיפו "תבלין" שבחרו ליצירותיהם. הילדים ציירו את דפי הספר ויצרנו אלבום מנוילן ופאזלים. המחזנו את הסיפור.
 • הגננת תמר גרמה מגן שקד בשדה ורבורג מספרת - שוחחנו על תבלינים שונים שאנו מכירים, הילדים הביאו תבלינים רבים לגן אותם טעמנו והגדרנו את טעמם. דנו בשאלה לשם מה אנו זקוקים לתבלינים באוכל? האם השבת מתבלת את האוכל או את החיים? כל ילד סיפר מה התבלין שלו בחיים, מהו הדבר שעושה את החיים שלו טובים יותר.
 • הגננת ברכה זלץ מגן נופר ברחובות: הכרנו את הסביבה שבה היה רבי יהודה הנשיא "ציפורי" אשר בגליל, למדנו על הנוף הטופוגרפי, מבנה הבתים והסיבה לכך ומיד למלאכה ניגשנו, תפאורה להצגה ציירנו והשחקנים לפעולה ניגשו, התלבשו, חבשו כובעים, ערכו סעודה ולפנינו בהדרתו רבי יהודה הנשיא לומד תורה, והקיסר, עם גלימתו ועלי הזית שעל ראשו בא לבקרו .מבשלים, מכינים ומה לא עושים ע"מ שלקיסר יהיה טעים, הרי כך הובטח לו וילדי הגן בזריזות ובשמחה באים לרצות את הקיסר, אבל הטעם ?? שמענו מהילדים מה התבלין המיוחד העושה להם את השבת. התשובות מעניינות ומגוונות: שמלה של שבת, האוכל של סבתא, פרשת שבוע של אבא, זמירות שבת, תפילת מנחה עם אבא בבית הכנסת, נעלי שבת .... ביום שישי ערכנו מסיבת "קבלת שבת" בשירה ובריקוד. לארבע קבוצות התחלקנו, כאשר כל קבוצה מכינה פריט מיוחד לכבוד שבת: קבוצה א': הכנת "לחם משנה" לשבת. קבוצה ב': הכנת כיסוי למתג לשבת. קבוצה ג': תזכורות לשבת, תמונה אשר אותה עיטרו, בכדי שלשבת נגיע מוכנים. קבוצה ד': עציץ קשטנו ובו זר פרחים שזרנו . לקשט את השולחן "הכל לכבוד שבת". ילדי הגן עברו בארבע התחנות ולכבוד שבת יצאו עם ערכת שבת מושלמת ובידם את התיקייה הכחולה של ספריית פיג'מה ובתוכה... ניחשתם נכון "התבלין החסר" ובתוכנו "התבלין המיוחד של הגן ".
 • הגננת יפעת כוכבי מגן לילך ברחובות מספרת: למדנו בהרחבה הנושא שבת והלכותיה. הילדים ציירו ציורים ובהם מאכל השבת האהוב עליהם ואגדנו בקלסר. ולסיכום , קיימנו פעילות הורים וילדים סביב שולחנות ערוכים ממיטב מאכלי שבת וט"ו בשבט, וקיימנו סעודת אמנים, משולבת בשירי שבת. לסיום, קיבלו הילדים את הספר עם נרות שבת מעוצבים שהכינו בגן , בליווי שוקולדים של "שבת שלום ".
 • כתבה לנו הגננת רינה קמחי מגן פלג בפתח תקווה: בחרתי לשתף אתכם דווקא בחוויה אישית שלי סביב הסיפור אגדת חז"ל - "התבלין החסר" בעיבודה של דבורה עומר: כילדה, לא היה לי את שפע הספרים הנבחרים המוצעים כיום בכל בית. אבל זיכרון הילדות שלי היה, לראות את אבי ז"ל יושב כל השבוע, לאחר יום עבודה מפרך וקורא ספרי תורה וסיפורי חז"ל. אבי, שלא זכה להשכלה פורמאלית , קרא בשקיקה את כל הספרים ובערב שבת, לאחר הסעודה, היינו מפנים את השולחן , מגישים כוס תה ומצפים באוזניים קשובות להאזין לסיפורים של אבי שאותם קרא כל השבוע. תמיד הדגיש את מוסר ההשכל בכל סיפור (כך גדלנו עשרה אחים). אני זוכרת שבליבי היה תמיד רצון עז להצליח סוף סוף לקרוא בלי ניקוד כדי לקרוא בעצמי את הסיפורים, וכשיכולתי לקרוא בהם, לא היתה לי אותה הנאה, כי הסתבר, שאבי ניחן גם בכישרון של מספר סיפורים, והסיפור נראה כמומחש לנגד עיננו, ראינו בדמיוננו את הדמויות, את העיירות, את החצרות או את ארמון המלך... אחד הסיפורים המופלאים שאהבנו להקשיב להם היה "התבלין החסר". בילדותי, ארוחות השבת היו קבועות ורק אם היו באים אורחים מיוחדים. במהלך השבוע, אימי ז"ל היתה מבשלת את אותה ארוחה של שבת. כך גם הבנתי את משמעות "טעם השבת" התבלין שהיה חסר באותן ארוחות שהוגשו ביום חול. תודה לכם על שהחזרתם לי זיכרון ילדות וגעגועים להורי ז"ל שהיו אנשי חינוך באישיותם.
 • כתבה לנו תמי עוז גננת גן אורן, בקיבוץ יגור: במסגרת הטיולים שלנו –במורדות הר הכרמל, הלכנו ומצאנו כמה תבלינים בהר וכן בסביבות הקיבוץ: רוזמרין, לבנדר, עלי דפנה, זעתר, מרווה ולואיזה. כשחזרנו לגן סידרתי אותם על שולחן, וביקשתי מהילדים לגשת ולמולל את התבלין ביד ולהחליט איזה תבלין מוצא חן בעיניהם, ולהניח את שמם מתחת לתבלין.
 • כתבה לנו גיתית מימון מגן זמיר בקרית שמונה: "בעקבות הספר התבלין החסר הכנו בגן שקית אורגנזה מלאה בצמחי תבלין אותם אספנו מגינת התבלינים בגן ובטיול בשכונה... ליום המשפחה הזמנו את המשפחות לקבלת שבת. האם יש יותר מרגש מריח התבלינים בשילוב השיר 'בית אבי' של יהורם גאון?

התבלין החסר

מאת: דבורה עומר | איורים: יעל אלברט

תרגום לרוסית של ההצעות להורים המודפסות בדפים האחרונים של הספר

Недостающая приправа

Двора Омер

 

Дорогие родители!

    История о "недостающей приправе" –  это версия для детей известной легенды наших мудрецов, которую составила писательница Двора Омер.  Император Антонин наслаждался вкусом чудесных субботних блюд в доме Рабби  Иехуды Ха-Наси. Несмотря на то, что еда была холодной, субботняя трапеза была восхитительна, вкуснее, чем в будний день! После этой истории  вам и вашим детям предлагается поразмышлять над уникальностью Вашей субботы и попытаться определить, что придает ей особый вкус.

Занятия в кругу семьи

 • У каждой семьи есть особая "приправа", которая добавляет вкус и запах и отличает ее и ее образ жизни от других семей. Прочитав рассказ, вы можете поговорить с вашим ребенком о том, как ваша семья отмечает субботу. Вы можете сделать со своими детьми альбом с рисунками "нашего шаббата", на которых будут изображены люди и особые составляющие вашей субботы.
 • Вы можете рассмотреть иллюстрации, которые сопровождают рассказ. Поищите лошадь и козу. Что они делают на протяжении всего повествования? Их мимика указывает на их мысли. Если бы животные могли говорить, что бы, по-вашему мнению, они думали о "недостающей приправе"?
 • Стоит обратить внимание детей на одежду персонажей и пейзаж Галилеи на иллюстрациях, сопровождающих рассказ и характеризующих период Мишны. Можно рассмотреть изображение на странице XX и

сравнить одежду Рабби  Иехуды Ха-Наси и римлянина Антонина. Прочитав рассказ, вы, возможно, захотите нарядиться его героями или даже постелить скатерть, накрыть  стол и всем вместе воспроизвести историю.

 • « О вкусах и ароматах ...»: Вы можете подготовить смесь пряностей для церемонии Авдалы или как духи для гардероба. Пусть ваш ребенок выберет специи с приятным для него запахом (например, корицу или гвоздику). Засыпьте специи в небольшой мешочек, завяжите, украсьте и нюхайте – ведь у Вас теперь есть собственный мешочек с благовониями ручной работы!
 • Любите ли вы приглашать и ходить в гости на шаббат, так же как Рабби Иехуда и Антонин? Многим детям нравится участвовать в подготовке к приходу гостей. Они могут сделать табличку с надписью "Добро пожаловать" на двери, помочь накрыть на стол, помочь на кухне или украсить стол специальными рисунками для каждого из участников трапезы.
 • Известно, что Рабби Иехуда Ха-Наси жил в городах Бейт Шаарим и Ципори, которые находятся в Нижней Галилее. Вы можете найти их на карте или в Интернете, показать детям фотографии археологических находок эпохи Мишны и провести "виртуальное путешествие" в национальные парки этих мест. Если вам представится такая возможность, стоит отправиться в семейное путешествие, чтобы самостоятельно посетить эти места!

Кто такие Рабби  Иехуда Ха-Наси и Антонин?

Рабби  Иехуда Ха-Наси был известен своей мудростью, богатством и властью. Он также был первым лидером среди мудрецов после уничтожения Второго Храма, поэтому и получил прозвище «Ха-Наси» - глава поколения. Он возглавлял Синедрион (Верховный еврейский суд) и составил Мишну.

Рабби  Иехуда Ха-Наси родился в период с 135 до 137 нашей эры. За время своей деятельности он перенес центр руководства и Синедрион в город Ципори, где он прожил большую часть своей жизни. Рабби  Иехуда скончался в глубокой старости в 220 г. н.э. и был похоронен, вероятно, в Бейт Шаарим.

Притча о недостающей приправе является одной из многих, свидетельствующих о хороших отношениях между Рабби Иехудой и важной римской персоной  по имени Антонин. Трудно определить точно, кто был данный Антонин, поскольку все императоры того периода носили это имя.

 

 

 

МидрашБерешитРабба (11 глава, 4 раздел):

Рабби [Иехуда Ха-Наси] сделал пир для Антонина в субботу.

Принесли ему холодное блюдо, [блюдо было холодным, потому что его не подогревали в субботу]

Тот поел и ему понравилось.

Сделали ему трапезу в будний [день], принес ему горячую еду.

Сказал ему [Антонин]: тогда мне понравилась больше, чем сейчас.

Сказал ему [рабби Иехуда]: здесь не хватает одной приправы.

Сказал ему [Антонин]:  разве есть такая приправа, которой нет у императора на складах?

Сказал ему [рабби Иехуда]: здесь не хватает субботы, разве она у тебя есть?

התבלין החסר

עיבוד: דבורה עומר | איורים: יעל אלברט

תרגום לאנגלית של ההצעות להורים המודפסות בדפים האחרונים של הספר

The Missing Spice

Adaptation: Dvora Omer,  Illustrations: Yael Albert

Dear Parents,

"The Missing Spice" is a children's version of a well-known Talmudic tale, adapted by the Israeli author Dvora Omer.  The Roman Caesar Antoninus relished the special flavor of Shabbat at the home of Rabbi Yehuda Hanassi.  Although the food was cold, the Shabbat meal was delicious and even tastier than a weekday feast!  After reading the story together, you and your children are invited to consider how you celebrate the Sabbath, and try to identify your own family's "missing Shabbat spice".

Family Activities

 • Each family has its own "special spice" that adds flavor and fragrance and distinguishes it from others. Following the story you are invited to discuss your family's Shabbat with your children. You may prepare an "Our Family Shabbat" album of photographs and drawings, in which you note all the people and activities that make your Shabbat special.
 • Look at the illustrations together with your child. Can you find the horse and the goat? You can ask your child: What are they doing on each page? The animals' facial expressions give us a sense of what the might be thinking.  If the animals could talk, what do you think they would have to say about the "missing spice"?
 • You can draw your child's attention to the clothes and landscape depicted in the illustrations that are characteristic of the time of the Mishna in the Land of Israel. Ask your child to compare Rabbi Yehuda Hanassi's clothing with that of Antoninus the Roman.  Using the story as inspiration, you and your child can dress up, set a festive table and act out the plot of the story.
 • "Spice and Spirit": You can mix together different spices for use at Havdalah or as potpourri to add a pleasant scent to your closets. Invite your child to select the spices (for example, cinnamon, cloves, peppermint…).  Carefully pour the spices into a small bag, tie the ends, decorate and take a whiff!
 • Do you, like Rabbi Yehuda Hanassi, welcome company on Shabbat? Many children enjoy taking part in the preparations for hosting others in their home. Young children can participate by preparing a "Welcome!" sign to be posted on the door, helping set the table, assisting in the kitchen or decorating each guest's setting at the table with a special piece of their artwork.
 • Rabbi Yehuda Hanassi lived in the Galilee, in the area of Tzipori and Bet She'arim. You can learn more about these sites on the internet, show your child pictures of archaeological findings, and take a "virtual trip" to the nature reserves in these places. And if you're lucky – you may even visit there as a family!

Who were Rabbi Yehuda Hanassi and Antoninus?

Rabbi Yehuda Hanassi was known for his great wisdom, wealth and power. He was the first leader among the Elders of the time to be coined "Hanassi" ("the Prince"). Rabbi Yehuda Hanassi served as head of the Sanhedrin and was responsible for the compilation of the Mishna. Click here for a more detailed biography of Rabbi Yehuda Hanassi.

"The Missing Spice" is one of many tales attesting to the friendly relations between Rabbi Yehuda Hanassi and an influential Roman figure named Antoninus.  We do not know who Antoninus was, as all the Caesars of this period carried that name.

The source of the tale "The Missing Spice" can be found in Midrash Breishit Raba 11:4.