fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים כיתות א-ב > הדס המהנדסת בונה שטותיקופטר

הדס המהנדסת בונה שטותיקופטר

כתבה: אנדריאה ביטי / אייר: דייויד רוברטס / הוצאת ספרית פועלים

תש"ף, חולקו כ-52,700 עותקים בכתות א'

הדס אוספת גרוטאות ובונה מהן המצאות חכמות, אבל לא תמיד ההמצאות שלה מצליחות. האם הדס תתייאש? ספר מלא אופטימיות על התמודדות עם ייאוש ועם אתגר ועל הדרך הארוכה להצלחה.

פעילות בחיק המשפחה

הדס בונה מכשירים מופלאים מגרוטאות, לפעמים היא מצליחה ולפעמים מתאכזבת. סיפור על מעוף, יוזמה ויצירתיות שמעודד את הקוראים והקוראות להאמין בעצמם ולזכור כי "כישלון הוא ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

"אנחנו יכולות לעשות את זה!" - הסיפור על הדס המהנדסת הוא סיפור על מעוף, על יוזמה, על יצירתיות ועל עקביות. הוא מעודד כל ילד וילדה להאמין ביכולותיהם ולהפנים שגם אם נכשלים ...

פעילות בגן ובכיתה   

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

הדס בונה מכשירים מופלאים מגרוטאות, לפעמים היא מצליחה ולפעמים מתאכזבת. סיפור על מעוף, יוזמה ויצירתיות שמעודד את הקוראים והקוראות להאמין בעצמם ולזכור כי "כישלון הוא אם לא מנסים שוב ושוב".

 

''גם כי נפלתי קמתי''  (מיכה ז' ט')

 כולנו מועדים מדי פעם, נופלים ונכשלים. לא קל להתמודד עם כישלון! אך אם כמו הדס ודודתה נצליח גם אנחנו למצוא את הכוח לקום ולנסות שוב, גם אנחנו נוכל למנף את הניסיונות שלנו להצלחה.

 

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

 

זהו הספר האחרון לשנה זו מספריית פיג'מה.

אנו מאחלים לכם קיץ מלא ספרים והמצאות, להתראות בשנה הבאה!

 

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי להתבונן יחד באיורים, האם ילדיכם הצליחו לאתר את הדס בין חברי הכיתה בתמונה בעמוד הראשון? אילו המצאות המציאו החברים של הדס? האם יש המצאה שמצאה חן בעיניכם? מה מיוחד בה?
 • תוכלו לערוך יחד רשימה של דברים שניסיתם והצלחתם, ודברים שעוד לא הצלחתם לעשות ואתם רוצים לנסות בעתיד. אולי אפשר להצליח בכוחות משותפים?
 • תוכלו להמציא, לתכנן ולבנות יחד "פטנט" משלכם ממשחק הרכבה כמו קוביות, לגו או פליימוביל. אפשר לשלב בתוך ההמצאה שלכם חפצים שונים שתמצאו בבית או בחצר.
 • האם גם לכם יש או הייתה דודה משמעותית ובעלת מעוף שהשאירה חותם על ילדותכם? תוכלו לחפש תמונות ולספר עליה לילדיכם.
 • כדאי להשוות בין התגובות של דוד צבי ושל דודה הדסה להמצאות של הדס. אפשר להמציא יחד משפטים או ביטויים שבני המשפחה אומרים זה לזה כשמישהו זקוק לעידוד. תוכלו לכתוב על פתקים מילים ומשפטים מעודדים ולפזר את הפתקים ברחבי הבית.
 • לעיתים קרובות לילדים צעירים יש רעיונות גדולים ומחשבות מקוריות. אפשר לספר לילדיכם על ממציאים גדולים, בארצנו ובעולם כולו, ולהזכיר שגם הם היו פעם ילדים שופעי רעיונות.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוות לחצו כאן

מורות יקרות,

"כִּי נָפַלְתִּי קָמְתִּי" (מיכה ז, ח)

"אנחנו יכולות לעשות את זה!" - הסיפור על הדס המהנדסת הוא סיפור על מעוף, על יוזמה, על יצירתיות ועל עקביות. הוא מעודד כל ילד וילדה להאמין ביכולותיהם ולהפנים שגם אם נכשלים לפעמים, הכישלון האמיתי הוא רק אם לא מנסים שוב ושוב. לצד זה הוא מדגיש את חשיבות העידוד והתמיכה גם אם לעתים ישנם קשיים בדרך.

הצעות לשיחה בכיתה

 • דוד צבי צוחק על המצאתה של הדס. מה קורה לנו כשלועגים לנו?
 • כולנו עשויים להיכשל לפעמים. מה מעודד אתכם לאחר כישלון? האם אתם מסכימים עם דודה הדסה שלאחר כישלון יש לנסות שוב ושוב? ומה דעתכם על הרעיון למחוא כפיים למי שנכשל/ה?
 • האם יש לכם רעיון להמצאה?
 • האם ישנו איור בספר שמוצא חן בעיניכם במיוחד?

רעיונות לשילוב הספר בגן ובכיתה

 • שטותיקופטר - מאילו מילים מורכבת המילה "שטותיקופטר?" תוכלו להמציא עם הילדים מילים המורכבות מכמה מילים. 
 • ההמצאה שלי - תכנון בעזרת נייר מילימטרי - בַּספר איורים שנוצרו על גבי נייר מילימטרי. הזמינו את הילדות והילדים לתכנן שטותיקופטר אישי או כל המצאה העולה על דעתם על נייר מילימטרי או על נייר משובץ אחר. לאחר התכנון כדאי להכין אב-טיפוס של דגם ההמצאה בעזרת קופסאות וחומרים ממוחזרים.
 • "אנחנו יכולות לעשות את זה!" - הָכינו תערוכה כיתתית של מודעות לעידוד ברוח דודה הדסה.
 • ידע עַם ועולם – רוזי המְסַמְרֶרֶת - הספר נכתב בהשראת דמותה של רוזי המסמררת, דמות מצוירת ידועה של פועלת שעודדה פועלות בארצות הברית בזמן מלחמת העולם השנייה לעבוד במרץ ולתרום למאמץ הלאומי. רוזי, הלבושה בסרבל כחול ולראשה מטפחת אדומה מנוקדת בלבן, מעודדת את העובדות במילים: "אנחנו יכולות לעשות זאת!"
 • הדסה סמואל - מתרגמת הספר בחרה ששמה של הדודה בעברית יהיה הדסה, על שם הדסה סמואל (1986-1897), אשת ציבור שפעלה לגיוס בנות היישוב העברי לצבא הבריטי בזמן מלחמת העולם השנייה. הדסה סמואל דאגה לרווחת החיילות, לשיפור שכרן ולהטבת תנאי השירות שלהן. למידע נוסף על הדסה סמואל קִראו את הערך "הדסה סמואל" בוויקיפדיה.
 • תוכלו לספר בכיתה את סיפורן של רוזי והדסה ולחקור עם התלמידות והתלמידים על דמותן ועל השפעתן.

להורדת/הדפסת ההצעות לצוות לחצו כאן

מורות יקרות,

"כִּי נָפַלְתִּי קָמְתִּי" (מיכה ז, ח)

"אנחנו יכולות לעשות את זה!" - הסיפור על הדס המהנדסת הוא סיפור על מעוף, על יוזמה, על יצירתיות ועל עקביות. הוא מעודד כל ילד וילדה להאמין ביכולותיהם ולהפנים שגם אם נכשלים לפעמים, הכישלון האמיתי הוא רק אם לא מנסים שוב ושוב. לצד זה הוא מדגיש את חשיבות העידוד והתמיכה גם אם לעתים ישנם קשיים בדרך.

הצעות לשיחה בכיתה

 • דוד צבי צוחק על המצאתה של הדס. מה קורה לנו כשלועגים לנו?
 • כולנו עשויים להיכשל לפעמים. מה מעודד אתכם לאחר כישלון? האם אתם מסכימים עם דודה הדסה שלאחר כישלון יש לנסות שוב ושוב? ומה דעתכם על הרעיון למחוא כפיים למי שנכשל/ה?
 • האם יש לכם רעיון להמצאה?
 • האם ישנו איור בספר שמוצא חן בעיניכם במיוחד?

חוויות מהשטח

Инженер Адас строит шутколет

Автор: Адриана Бити

Иллюстратор: Дэвид Робертс

Дорогие родители!

Девочка Адас мастерит удивительные изобретения из отходов. Иногда у нее все получается, а иногда – нет. Это история о полете мысли, предприимчивости и находчивости, которая учит мальчишек и девчонок верить в свои силы и не забывать: «Кто сдается, тот не преуспеет».

«Хотя я упал, но встану» (Книга пророка Михея, 7:8)

Все мы порой оступаемся, падаем, совершаем ошибки. С провалами справляться нелегко! На примере Адас и ее тети, автор книги напоминает нам, что главное – научиться находить в себе силы вставать и идти вперед, не прекращая попыток. В итоге каждого обязательно ждет успех.

Приятного чтения и плодотворной беседы!

Читаем и играем дома

 • Рассмотрите вместе иллюстрации. Удалось ли детям найти Адас среди одноклассников на первой странице? Что изобрели друзья Адас? Какое изобретение понравилось вам больше остальных? Что в нем особенного?
 • Составьте вместе список вещей, которые вам уже удалось сделать. В другом столбце укажите то, в чем вы пока не преуспели и планируете пытаться дальше. Возможно, успеха можно добиться общими усилиями?
 • Можно придумать свое изобретение, спланировать и построить его из кубиков, конструкторов Плеймобил или Лего. Попробуйте использовать в вашем изобретении различные предметы, найденные дома или во дворе.
 • Может быть, у вас тоже была такая тетя, которая служила вам примером, вселяла в вас силы? Поищите дома фотографии, расскажите вашу историю детям.
 • Сравните реакцию дяди Цви и тети Адасы на изобретение Адас. Придумайте вместе фразы или выражения, которые близкие говорят друг другу, чтобы подбодрить. Запишите на листках бумаги подбадривающие слова и фразы, разложите их в разных комнатах.
 • Детей нередко посещают интереснейшие мысли и удивительные идеи. Расскажите вашим малышам о великих изобретателях из Израиля и со всего мира. Напомните, что и они когда-то были детьми с массой идей.

Это последняя книга «Пижамной библиотечки» в нынешнем году.

Мы желаем вам весело провести лето. Читайте и изобретайте! До встречи в будущем году!

 

Rosie Revere, Engineer

Written by: Andrea Beaty

Illustrated by: David Roberts

 

Dear Parents,

 

Rosie (in Hebrew: Hadas) builds wonderful gadgets from scraps. Sometimes she succeeds, other times she gets disappointed. This is a story about vision, initiative, and creativity that encouragers readers to believe in themselves, and remember that "the only true failure can come if you quit".

 

"When I fall, I shall arise" (Micah 7:9)

 

We all make mistakes, experience some downs, and fail. Failure is not easy to deal with! But just like Rosie (Hadas) and her aunt, we too can find the strength to get up and try again; we too can leverage our failed attempts and turn them into milestones to success.

 

Enjoy reading this book and doing the activities together!

 

Proposed Family Activities:

 

 • You may want to look at the illustrations together. Can your child find Rosie (Hadsas) among her classmates in the first illustration? What kinds of inventions did Rosie's (Hadas') friends make? Do you have a particular favorite? What is special about it?

 

 • Perhaps you could make a list together of things that you have tried and failed, and another of things you have not yet tried, and would like to try some day. Could you maybe make it if you worked together?

 

 • You may enjoy inventing, planning, and building your own "gizmo" together using building blocks, Legos or Playmobile. Your invention may consist of other items found in your home or backyard.

 

 • Do you or did you also have a meaningful aunt with a vision who has left a mark on your childhood? You could look for photographs of her, and tell your child about her.

 

 • You may want to compare the responses of Uncle Fred (Zvi) and Aunt Rose (Hadassah) to Rosie's (Hadas') inventions. Perhaps you would enjoy thinking of sentences or phrases that family members say to cheer one another up. You could write them down on pieces of paper, and put them in various places around the house.

 

 • Young children often have excellent ideas and original thoughts. You could tell your child about a great inventor, in Israel or elsewhere, and remind them that s/he too was once a child brimming with ideas.

 

This is the last PJ Library book for this year.

We hope you have a book-filled, invention-tastic summer.

See you next year!