דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

ספרים והתחלות

03/09/2023 | 343 צפיות

התחלות זה דבר לא פשוט

שנה חדשה נפתחת במעונות, בגנים ובבתי הספר ואיתה מגיעים גם שינויים  שיכולים להיות לא פשוטים עבור הפעוטות והילדים. מה שיכול לעזור בתקופה כזאת הן שגרה ויציבות. לילדים ולפעוטות קל יותר להתרגל לשינויים כאשר בחיים שלהם ישנם רגעים מוכרים וקבועים שיוצרים יציבות ומעודדים. 

קריאה מסייעת לשגרה 

זמן קבוע של קריאה משותפת הוא אחד הדברים שיכולים לסייע בכך: הילדים משקיעים זמן ואנרגיה בהסתגלות לסדר היום של המסגרת, לכללים, להיכרות עם ילדים ועם הצוות. כשהפעילות אחר הצהריים ובערב היא מוכרת אפשר "לנוח" קצת, להרגיש בטחון ולקבל כוחות ליום שלמחרת 

כדי לחזק את הבטחון ולשדר לילדים שעדיין ישנם דברים קבועים בעולמם, כדאי לבחור בספר שהם אוהבים ונהנים ממנו במיוחד: ייתכן שזהו ספר ישן, שהם אהבו לקרוא כשהיו צעירים יותר, או ספר שכבר קראתם אינספור פעמים, וזה בסדר גמור. בתקופה של שינויים הילדים נצמדים לפעמים אל הישן, המוכר והאהוב 

ספרים יכולים להיות גם דלת אל עולמם הרגשי של הילדים. תוכלו לעסוק ברגשות השונים שעולים סביב ההתחלה החדשה דרך הספר.  

אפשר לבחור ספרים שעוסקים ברגשות כמו אי ודאות ופחד. לדוגמא, בעזרת הספר איתמר פוגש ארנב שבו גיבור הספר מפחד מיצור שלא פגש מעולם תוכלו לעסוק בחשש מהלא מוכר. בספר עד למעלה נתקעת מעין הגיבורה על הסולם של המגלשה ולא מצליחה להמשיך; הזדהות עם הגיבורה יכולה לחזק אצל הילדים את התחושה שכולם מפחדים לפעמים והם לא לבד: יש מי שיעזור להם והם לא הראשונים שחווים פחד, זה קרה גם לאיתמר ולמעין ואפשר ללמוד מהם ולהתעודד באמצעותם. תחילת השנה לא פעם מביאה איתה היכרות עם ילדים חדשים וניסיון לרכוש חברים, וזה לא פשוט כל כך. גם כאן ספר יכול לעזור: אפשר לעסוק ביצירת חברות וקשרים בעזרת הספר על רגל אחת שבו מנסה לילי לשבור שיא בחצר של הגן אך נתקלת בקשיים והפתרון מגיע בעזרת חבר. בספר ישבתי על כרוב המיועד לפעוטות, הילדה לומדת לרכוש חברים וליהנות מחברתם. גם הספר רוזלינדה המיועד לגילאי בית ספר עוסק ברכישת חברים ויכול להציע נחמה למי שמרגיש קצת לבד בהתחלה. 

ילדיכם גדלים, רוכשים חוויות חדשות, מתמודדים עם אתגרים ומפתחים חוסן וכלים שישמשו אותם בהמשך החיים. הספרים תמיד שם לצידכם ללוות ולתמוך. 

שתהיה שנה נפלאה! 

להרחבה 

איך להפוך למשפחה קוראת

טקסי קריאה

כתבה: תום גלבוע