דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

סורגים נתינה על החוט שמקשר בין אנשים

22/06/2023 | 242 צפיות

פגשתם עץ שלובש סוודר? כל "סריגת החוץ" התחילה עם אומנית בשם מגדה סייג שחיפשה דרך לחמם את הלב של עוברים ושבים ברחובות ומשם התחילה לצמוח תנועה עולמית בשם YARN BOMBING. תוכלו לצפות בה מספרת את הסיפור שלה בסרטון טד – איך הפכה תנועת "הפצצת סריגה" לתנועה עולמית [עם כתוביות בעברית].

מגדה היא אישה אחת שהחוטים שלה קשרו בני אדם מכל רחבי העולם ליצירת עולם שמח של נתינה, אבל היא לא היחידה: באנגליה קמה יוזמה בשם "סורגות קהילה"  שמביא סורגות וסורגים לשבת יחד ולסרוג בכיף. הקבוצה מחליטה יחד מה לסרוג ולמי להעניק את היצירות הסרוגות שלה. בישראל ישנן מאות קבוצות שונות של "סורגות קהילה": הקבוצה בערבה למשל סרגה פרחים ומכרה אותם כדי לשלוח כסף לחברים של הקהילה באוסטרליה, שנפגעו משריפה גדולה שפרצה במדינה. בכוכב יאיר-צור יגאל סרגו כובעי צמר חמים למאבטחים של מוסדות החינוך בישובים והקבוצה בבאקה אל-גרבייה סרגה כובעים וצעיפים לילדים המאושפזים בבתי חולים. אפשר לצפות ביצירות של כמה מהקבוצות בסרטון על כנס סורגות דרום השרון.

עצים עטופים בסריגה נמצאים בכל העולם. אומנים ואומניות מצטרפים להוספת צבע, שמחה ויופי לרחובות, וכך יוצרים חוט מקשר בין הרחוב לבין העוברים והשבים, ובין האומנים לבין אנשים שמעולם לא יכירו: אלונה ארובס וחברותיה סרגו עטיפה אישית לעצים בשדרות רוטשילד : מי שעבר ברחוב הופתע לגלות שעצי הפיקוס הזקנים קיבלו תוספת של צבע וצורה. גם עצים באוהיו קיבלו עטיפה צבעונית,

צילום: Shrewdcat

וכך גם בספרד:

צילום:    Zarateman

במדינת נברסקה החליטה המדינה לערוך תחרות ארצית של עצים סרוגים וקראה לכל האזרחים להצטרף.

אבל למה רק עצים? –גם גדרות, פנסי רחוב, ספסלים ואפילו אופניים יכולים להיות סרוגים!

גדר סרוגה בפונטה די לאנה, איטליה.

צילום: Sleppa

פסל וספסל סרוגים, פינת יאן קרסקי, ניו יורק

צילום: Pfadfinder~plwiki

 

אופניים סרוגים, הולנד


צילום: Baykedevries

אז אפשר לסרוג יחד ולסרוג בקבוצה, לסרוג למען מטרה משותפת ולסרוג כדי לעשות טוב על הלב: החוט המקשר בינינו, לעולם לא נגמר.
סריגה משמחת לבב אנוש! בוא לראות איך חוט קטן וצמרירי משמח עצים ילדים, גדרות וספסלים!