דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

ממציאים סיפורים יחד

15/07/2023 | 366 צפיות

כולנו מספרים סיפורים כל הזמן. מספרים לילדים על היום שעבר עלינו, מספרים על משהו חדש שלמדנו, משתפים בזיכרון ילדות, או במסורת משפחתית שגדלנו עליה. הסיפורים מלמדים אותנו על החיים, על עצמנו, על אחרים והופכים אותנו למי שאנחנו.  ובעיקר – סיפורים זה כיף!
אספנו עבורכם כמה משחקים משפחתיים מהנים ליצירת סיפורים עם בני הבית, תספרו, תשחקו, תיהנו, תתקרבו – ותספרו גם לנו – מה הסיפור שלכם?

אוספים סיפור | מגלגלים סיפור | טלפון שבור | מציירים סיפור | שאלות בצנצנת

 

1. אוספים סיפור – כולם משתתפים מקטנטן ועד גדול

קחו את סל הכביסה או כל סלסילה אחרת שתמצאו בבית.
בקשו מאחד מבני המשפחה לאסוף חפצים שונים לתוכה. אחרי דקה וחצי בדיוק של חיפוש ואיסוף חפצים, קחו את הסלסילה המלאה ושבו יחד. הסיפור מתחיל:

ממציאים סיפור- ממציאים יחד סיפור שמבוסס על החפצים שהגיעו לסלסילה. כל אחד בתורו מוסיף משפט.
משחק הניחושים – עם ילדים גדולים יותר, תוכלו לשחק משחק ניחושים- בכל סבב מישהו אחר אוסף חפצים וממציא סיפור קצר הכולל את החפצים שאסף. שאר המשתתפים צריכים לנחש על מה הסיפור וכיצד החפצים משתלבים בו.
סיפורים משפחתיים – תוכלו לספר סיפורים אחד על השני, זיכרונות מהעבר, המצאות או משאלות לעתיד.
משחק לכל המשפחה – אפשר להתאים את המשחק לגילאים שונים. עבור קטנטנים המלאכה תהיה האיסוף, עבור הגדולים יצירת הסיפור ועבור גדולים יותר- הכתיבה שלו – כדי שתוכלו לספר אותו שוב ושוב.

2. מגלגלים סיפור

קוביית סיפור היא משחק שהילדים יכולים לשחק לבד, או יחד עם כל המשפחה. היעזרו בתבנית המצורפת, המציאו סיפורי אגדות ומעשיות משלכם.

ציוד נדרש:

שבלונה של קוביית משחק
דבק פלסטי או סלוטייפ
צבעים או מדבקות (או גם וגם)

הוראות הכנה:

 • הדפיסו את שבלונת הקובייה
 • עצבו את הקובייה שלכם (אפשר בקובייה אחת לערבב נושאים, או להכין מספר קוביות נפרדות)
 • קפלו לפי הסימון המקווקו
 • שימו מעט דבק
 • הרכיבו את הקובייה שלכם

מטרת המשחק היא להמציא סיפור לפי תוצאות הקובייה. תוכלו ליצור קובייה כאשר בכל פאה דמות או חפץ אחרים. תוכלו ליצור כמה קוביות שתרצו, למשל: קובייה של חיות, קוביית מקומות, מאכלים אהובים, דמויות מפורסמות או קוביות שעל הפאות שלהן מקומות שהייתם בהם ביחד, שמות של בני משפחה, או של חברים אהובים ועוד.

איך משחקים?

המשחק הבסיסי – מתאים במיוחד למספרי סיפורים בני שנתיים ומעלה עם מבוגר:

 1. אספו את הקוביות שיצרתם לתוך סלסילה
 2. נערו את הסלסילה היטב והטילו את הקוביות
 3. סדרו במהירות את הקוביות בסדר אקראי
 4. ספרו יחד סיפור לפי התמונות שאתם רואים

מספרים סיפור ביחד - גרסה למספרי סיפורים בני 5 ומעלה:

 1. כל משתתף מקבל קובייה
 2. המשתתף הראשון מטיל קובייה ומתחיל סיפור ב"היה היה פעם.." כשהוא משתמש בתוצאה שהקובייה נתנה כדי להמשיך את הסיפור
 3. המשתתף הבא אחריו מטיל את הקובייה וממשיך את הסיפור
 • במידה ומבוגר משתתף במשחק הוא יכול לכתוב/להקליט את הסיפור. בתום המשחק אפשר לצייר ציור בהשראת הסיפור שסיפרתם.

3. טלפון שבור

המשחק הנוסטלגי בו מעבירים מילה מאחד לשני יכול להפוך לאירוע מצחיק במיוחד אם במקום להעביר מילה מעבירים בכל סבב משפט אחד מסיפור: מספר סיפור ראשון ממציא סיפור או בוחר סיפור אהוב  אחר כך הוא מספר ממנו שורה בלחישה באוזן לחבר שמימינו. המשתתף הבא מעביר את הסיפור ששמע באותו אופן למשתתף שיושב מימינו- המשתתף האחרון כותב אף הוא את המשפט ששמע. ממשיכים כך משפט אחר משפט עד שהסיפור המקורי נכתב כולו בידי המאזין  האחרון.

4. צייר לי סיפור

כל בני הבית מקבלים דפים, צבעים, עיתונים ישנים ומדבקות. אחד מבני המשפחה (הורה, אח גדול, או אח שגדול מספיק לקרוא) מקריא סיפור.
בזמן הקריאה, כל בני הבית מציירים (או מדביקים) תמונה משלהם בהשראת הסיפור. כשהסיפור נגמר- כל המשתתפים חושפים את הציורים שלהם.

5. "לפני שנים רבות, בארץ רחוקה.." – שאלות בצנצנת

כתבו על פתקי נייר התחלות של סיפורים ומעשיות (היה היה/ לפני שנים רבות בארץ רחוקה/ פעם כשהלכתי לטיול/ כשהייתי קטנה/ חג הפסח אצלנו בבית היה …) והכניסו לתוך צנצנת.
כל אחד בתורו שולף פתק וממציא סיפור שממשיך את ההתחלה ששלף. זו דרך נפלאה לחזק את היכולת של ילדים לספר סיפור ולדבר מול קהל, ולמבוגרים- דרך ליהנות מהילדים, ועבור כולם – הזדמנות משמחת לדמיין מקומות רחוקים מהספה בסלון.