דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מדוע ילדים רוצים לקרוא שוב ושוב את אותו הסיפור?

27/03/2023 | 373 צפיות

אחת הדרכים שבאמצעותן אנשים לומדים מילים היא קריאת ספרים וסיפורים. ילדים קטנים אוהבים לשמוע את הסיפורים האהובים עליהם שוב ושוב, והם גם טובים מאוד בלמידת מילים חדשות. תהינו אם קריאת אותם הסיפורים יכולה לסייע לילדים בגילאי גן ללמוד מילים חדשות. המחקר שלנו בחן אם טוב יותר לקרוא את אותם הסיפורים שוב ושוב או דווקא טוב יותר לקרוא כמה סיפורים שונים. במאמר זה נספר לכם על שלושה מחקרים שמראים כי ילדים בגילאי גן לומדים מילים רבות יותר מקריאה חוזרת ונשנית של אותם הסיפורים. המחקר שלנו מציע שֶׁקַּל יותר ללמוד מילים חדשות מסיפורים כאשר כבר שמעתם את הסיפור קודם לכן ואתם יודעים מה עומד להתרחש.

"עוד פעם! עוד פעם! עוד פעם!" - ילדים אוהבים לשמוע את אותו הספר שוב ושוב, עד שלפעמים לנו המבוגרים נמאס ומתגנבת המחשבה לשלוח את הספר לתקופת צינון עמוקה בארון הכי גבוה בבית. 

אז למה בכל זאת כדאי לנשום עמוק ולקרוא שוב ושוב את אותו הספר?

אם נחשוב על זה לרגע, גם אנחנו אוהבים דברים מוכרים שחוזרים על עצמם, כמו שיר אהוב שפתאום מושמע ברדיו ואפשר להצטרף ולשיר אותו בקולי קולות. אצל פעוטות וילדים ישנו דפוס דומה: הסיפור האהוב פשוט משמח אותם. ויש עוד - מה שהם מכירים הוא מקום בטוח עבורם, כמו עוגן לספינה. כשהם יודעים מה עומד לקרות בסיפור בעוד רגע, הם מרגישים גדולים ועצמאים - "אני מצטרפת למשפט החוזר!", וגם אם יש חלק קצת מפחיד או עצוב בסיפור, הם יכולים להרגיש בטוחים כי הם יודעים כבר שבסוף הגיבור ימצא את הדרך הביתה או שהחברים ישלימו. 

אז זה כיף ומוכר, אבל האם יש לקריאה חוזרת בספר גם ערך התפתחותי? 

בהחלט כן! וזה אפילו נבדק מחקרית.
מחקר שנערך בקרב ילדי גנים באנגליה ובגרמניה בדק כיצד הקראה של אותם הספרים משפיעה על היכולת של ילדים ללמוד מילים חדשות. במהלך המחקר נחלקו הילדים לשתי קבוצות: קבוצה אחת שמעה שוב ושוב את אותו הסיפור, ואילו הקבוצה השנייה שמעה בכל פעם סיפור אחר. החוקרים שיבצו בכל הספרים מילים חדשות שהילדים לא הכירו ורצו לראות איזו קבוצה תוסיף לאוצר המילים שלה יותר מילים חדשות. המחקר העלה, שהילדים אמנם שמעו את אותן מילים חדשות באותו המינון בשתי הקבוצות, אבל אלה ששמעו שוב ושוב את אותו הסיפור, הצליחו לרכוש אוצר מילים גדול יותר.  

אז כנראה שהילדים שלכם לא קראו את המחקר עדיין אבל האינטואיציות שלהם בהחלט נכונות קריאה חוזרת עוזרת להם ליהנות מקריאה, להרגיש מוגנים ובטוחים ביכולות שלהם וגם מסייעת להם ללמוד מילים חדשות! 

[מבוסס על המחקר:
Flack Z and Horst J (2017) Why Do Little Kids Ask to Hear the Same Story Over and Over?. Front. Young Minds. 5:30. doi: 10.3389/frym.2017.00030] 

כתבה: תום גלבוע