ספרים גנים > חיפושית בגשם

חיפושית בגשם

מאת: רותי דפנה / אייר: אביאל בסיל / הוצאת כנרת

יחולק באוקטובר-נובמבר 2017 / תשרי-חשוון תשע"ח

בשעה שהחיות השונות דואגות כל אחת לעצמה, הילד עידו מבחין בחיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. ספר הביכורים של רותי דפנה הוא סיפור מחמם לב על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

פעילות בחיק המשפחה

בשעה שהחיות השונות דואגות רק לעצמן, הילד עידו חס על החיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. סיפור על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

הורים יקרים,

בשעה שהחיות השונות דואגות רק לעצמן, הילד עידו חס על החיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. סיפור על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

 

"מתן אדם ירחיב לו" (משלי יח, טז)

נתינה לאחר תורמת הן למקבל והן לנותן. הפסוק מספר משלי מלמד שנדיבות אינה מחסרת מהנותן אלא מוסיפה לו ומעשירה אותו. משום כך תשומת לב לחלש ועזרה לזולת מלוּוות פעמים רבות בתחושה טובה של סיפוק ושל קרבה. בסיפור "חיפושית בגשם" עידו מבחין בחיפושית, מרים אותה, נותן לה מסתור וזוכה לדגדוג נעים ביד. כל נתינה מטביעה בנו חותם.

 

פעילות בחיק המשפחה

  • מה אמרה הנמלה? כדאי להתבונן יחד באיורים ולחפש לאורך הסיפור את המפגש של החיפושית עם כל אחת מהחיות: הנמלים, העכביש והחתול. תוכלו לבקש מילדיכם לספר את הסיפור במילים שלהם ולשוחח על ההבדל בין התגובה של עידו לתגובתן של החיות.
  • מה עושה החיפושית? תוכלו לצאת לחצר או לגן השעשועים ולחפש חיפושיות. אולי תמצאו אחת בין העלים או, כמו בסיפור, בארגז חול? אפשר להניח את החיפושית בעדינות על היד. האם היא מדגדגת את כף היד? האם היא נשארת לנוח או מיד פורשת כנפיים ועפה לדרכה? חשוב כמובן להחזיר את החיפושית לטבע.
  • חיפושיות מאבנים קטנות תוכלו לאסוף אבנים עגולות וחלקות בגדלים שונים, לצבוע אותן בצבע גואש אדום, ולאחר שהצבע מתייבש לסמן עליהן קו חוצה בצבע שחור ונקודות לבנות. והנה יש לכם משפחה של חיפושיות!
  • מדגדגים את הדמיון דמיינו איך הרגיש עידו כשהחיפושית דיגדגה בידו ואיך הרגישה החיפושית הקטנה. אפשר לבקש מהילדים לקער את ידם ולדגדג להם את היד הקעורה. תוכלו לדמיין את החיפושית מטיילת על הבטן ולהמשיך לדגדג בנעימות זה את זה.
  • מסתתרים מהגשם החיפושית מצאה מחסה בידו של עידו. תוכלו לשוחח עם ילדיכם כיצד אנחנו מסתתרים מפני הגשם. אפשר לחפש בבית מטריות, כובעים או כל חפץ אחר שיכול להגן עלינו בגשם. כדאי גם לצאת החוצה ולהצביע על מבנים, תחנות אוטובוס וכניסות לחנויות בדרך לגן. האם גם הם מספקים מחסה מהגשם?

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח

Божья коровка под дождем

Автор: Рути Дафна

Иллюстратор: Авиэль Бассиль   

 

Дорогие родители!

Многие живые существа заботятся исключительно о себе, а малыш Идо пожалел маленькую божью коровку, спрятав ее от дождя. Это история о сочувствии, сопереживании и заботе о слабых.

«Подарок человека дает ему простор» (Книга притчей Cоломоновых 18, 16)

Забота о ближнем приносит удовлетворение дающему и пользу принимающему. Мудрый царь Соломон в своей притче учит нас, что, даря заботу и любовь, мы не уменьшаем, а множим положительные чувства, обогащая свою душу. Именно поэтому, заботясь о слабых, нуждающихся в нашей помощи, мы испытываем удовлетворение и духовную близость. Герой нашей книги Идо замечает божью коровку, поднимает ее и предлагает ей укрытие от непогоды. Божья коровка не остается в долгу и приятно щекочет руку мальчика. Любой хороший поступок оставляет в нас свой след.

 

Читаем и играем дома

  • Что сказал муравей?

Рассмотрите вместе иллюстрации, обратите внимание на встречи божьей коровки с каждым из животных – с муравьями, паучком и котом. Предложите детям пересказать сюжет своими словами, обсудите с ними, насколько отличается реакция Идо от реакции животных.

 

  • Что делает божья коровка?

Выходите во двор или в ближайший сквер поискать божьих коровок. Возможно, вам удастся найти насекомое среди листвы или, как в нашей книге, в песочнице. Аккуратно поместите божью коровку на ладонь. Щекотно? Она осталась посидеть у вас на ладони или сразу же раскрыла крылья и улетела? И, конечно же, не забудьте вернуть божью коровку на природу.

 

  • Поделки из камешков.

Соберите круглые гладкие камешки разных размеров, раскрасьте их красной гуашью, а после того, как краска высохнет, прочертите посередине черную полосу и отметьте белые точечки. Вот и целое семейство божьих коровок!

 

  • Пощекотать воображение.

Представьте себе, что чувствовал Идо, когда божья коровка щекотала его ладонь, и что чувствовало само насекомое. Пусть дети сложат руку лодочкой, попробуйте пощекотать их. Затем можно представить себе, что божья коровка переползла на живот и другие части тела. Приятной щекотки!

 

  • Прячемся от дождя.

Божья коровка нашла укрытие в руке у Идо. Поговорите с детьми о том, как мы прячемся от дождя. Поищите дома зонты, шляпы и другие предметы, при помощи которых мы спасаемся от непогоды. Можно выйти вместе на улицу и поискать здания с козырьками, автобусные остановки и магазины, которые вы проходите по пути в детский сад. Можно ли использовать их как укрытие от дождя?

 

Приятного чтения и плодотворной беседы!

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות