ספרים גנים > חיפושית בגשם

חיפושית בגשם

מאת: רותי דפנה / אייר: אביאל בסיל / הוצאת כנרת

יחולק באוקטובר-נובמבר 2017 / תשרי-חשוון תשע"ח

בשעה שהחיות השונות דואגות כל אחת לעצמה, הילד עידו מבחין בחיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. ספר הביכורים של רותי דפנה הוא סיפור מחמם לב על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

פעילות בחיק המשפחה

בשעה שהחיות השונות דואגות רק לעצמן, הילד עידו חס על החיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. סיפור על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן ובכיתה

כל אחד יכול לעזור לאחר, אפילו ילדים צעירים מאד! הסיפור "חיפושית בגשם" מעודד ניצני אמפתיה בקרב ילדי הגן, הוא מזכיר להם לפקוח עיניים ולראות מי סביבם זקוק לעזרה, ומעצים ...

פעילות בגן ובכיתה   

לגרסה להדפסה לחצו כאן

 

 

הורים יקרים,

בשעה שהחיות השונות דואגות רק לעצמן, הילד עידו חס על החיפושית הקטנה ונותן לה מחסה מפני הגשם. סיפור על רגישות לאחר, על חמלה ועל דאגה לחלש.

 

"מתן אדם ירחיב לו" (משלי יח, טז)

נתינה לאחר תורמת הן למקבל והן לנותן. הפסוק מספר משלי מלמד שנדיבות אינה מחסרת מהנותן אלא מוסיפה לו ומעשירה אותו. משום כך תשומת לב לחלש ועזרה לזולת מלוּוות פעמים רבות בתחושה טובה של סיפוק ושל קרבה. בסיפור "חיפושית בגשם" עידו מבחין בחיפושית, מרים אותה, נותן לה מסתור וזוכה לדגדוג נעים ביד. כל נתינה מטביעה בנו חותם.

 

פעילות בחיק המשפחה

 • מה אמרה הנמלה? כדאי להתבונן יחד באיורים ולחפש לאורך הסיפור את המפגש של החיפושית עם כל אחת מהחיות: הנמלים, העכביש והחתול. תוכלו לבקש מילדיכם לספר את הסיפור במילים שלהם ולשוחח על ההבדל בין התגובה של עידו לתגובתן של החיות.
 • מה עושה החיפושית? תוכלו לצאת לחצר או לגן השעשועים ולחפש חיפושיות. אולי תמצאו אחת בין העלים או, כמו בסיפור, בארגז חול? אפשר להניח את החיפושית בעדינות על היד. האם היא מדגדגת את כף היד? האם היא נשארת לנוח או מיד פורשת כנפיים ועפה לדרכה? חשוב כמובן להחזיר את החיפושית לטבע.
 • חיפושיות מאבנים קטנות תוכלו לאסוף אבנים עגולות וחלקות בגדלים שונים, לצבוע אותן בצבע גואש אדום, ולאחר שהצבע מתייבש לסמן עליהן קו חוצה בצבע שחור ונקודות לבנות. והנה יש לכם משפחה של חיפושיות!
 • מדגדגים את הדמיון דמיינו איך הרגיש עידו כשהחיפושית דיגדגה בידו ואיך הרגישה החיפושית הקטנה. אפשר לבקש מהילדים לקער את ידם ולדגדג להם את היד הקעורה. תוכלו לדמיין את החיפושית מטיילת על הבטן ולהמשיך לדגדג בנעימות זה את זה.
 • מסתתרים מהגשם החיפושית מצאה מחסה בידו של עידו. תוכלו לשוחח עם ילדיכם כיצד אנחנו מסתתרים מפני הגשם. אפשר לחפש בבית מטריות, כובעים או כל חפץ אחר שיכול להגן עלינו בגשם. כדאי גם לצאת החוצה ולהצביע על מבנים, תחנות אוטובוס וכניסות לחנויות בדרך לגן. האם גם הם מספקים מחסה מהגשם?

לגרסה להדפסה לחצו כאן

 

גננת יקרה,

כל אחד יכול לעזור לאחר, אפילו ילדים צעירים מאד! הסיפור "חיפושית בגשם" מעודד ניצני אמפתיה בקרב ילדי הגן, הוא מזכיר להם לפקוח עיניים ולראות מי סביבם זקוק לעזרה, ומעצים בהם את היכולת שלהם לסייע לאחר.

 

"מתן אדם ירחיב לו" (משלי יח, טז)

נתינה לאחר תורמת הן למקבל והן לנותן. הפסוק מספר משלי מלמד שנדיבות אינה מחסרת מהנותן אלא מוסיפה לו ומעשירה אותו. משום כך תשומת לב לחלש ועזרה לזולת מלוּוות פעמים רבות בתחושה טובה של סיפוק ושל קרבה. בסיפור "חיפושית בגשם" עידו מבחין בחיפושית, מרים אותה, נותן לה מסתור... והוא עצמו זוכה לדגדוג נעים ביד.

 

לפני שקוראים את הספר בקבוצה...

כדאי לכנס את צוות הגן ולחשוב יחד: איך נרצה להציג את הסיפור בגן? כמה פעמים נקרא אותו עם הילדים? אלו חפצים יעזרו לנו להמחיש את העלילה, אלו תחפושות ואביזרים כדאי להוסיף לפינת הבית?

רצוי לקרוא את הסיפור כמה פעמים בקבוצות קטנות כשהילדים יושבים לצדך בפינת הספר או על השטיח, ולאפשר להם לעיין מקרוב באיורים.

 

כאשר הילדים לוקחים את הספר הביתה...

כדאי לתכנן מתי ובאיזו דרך, תעניקי בחגיגיות למשפחות את העותקים האישיים של הספר.
למשל, תוכלו להזמין את ההורים והילדים למפגש חגיגי לרגל פתיחת התכנית. מקשטים את תיקי הספרים, קוראים וממחיזים יחד את הסיפור, פותחים את ספריית הגן – ובסוף המפגש מעניקים לילדים את ספרי המתנה שלהם!

רצוי לעודד את ההורים לקרוא את הספר כמה פעמים עם הילדים וליהנות יחד מהפעילויות המוצעות. אל תשכחי להנחות אותם לחפש את הרעיונות לקריאה משותפת בבית, אשר מופיעים בסוף הספר.

באתר של ספריית פיג'מה שפע רעיונות לפתיחת שנה חגיגית סביב הספרים.

קריאה נעימה!

 

נשמח לשמוע כיצד שילבתם את הסיפור בגן שלכם!

לשליחת תיעוד ותמונות דרך האתר לחצו כאן או במסר פרטי בפייסבוק

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • תוך כדי קריאת הסיפור אפשר להיעזר בבובות של הדמויות השונות: חיפושית, נמלה, עכביש וחתול. תוכלי ללמד את הילדים, לפני הקריאה, את שירתו של הגשם: "טיף טף, טיף טיף טף", ובמהלך הקראת הסיפור הילדים יכולים להצטרף בכל פעם שהגשם מטפטף.
 • הילדים יכולים לגלם את הדמויות בספר ולהמחיז את הסיפור. כדאי גם להוסיף לפינת התחפושות מחושי נמלה, זנבות או אזני חתולים, תחפושות של עכביש וחיפושית, וכך יוכלו הילדים לשלב את הסיפור במשחק הסוציו-דרמטי שלהם.
 • אפשר לצאת לחצר ולחפש חיפושיות. ואולי יש לכם פינת חי בגן? הטיפול בחיות נותן לילדים הזדמנויות לתרגל עזרה וחמלה. הילדים יבינו שיש כל מיני דרכים לעזור, לא כל חיה צריכה ליטוף או טיול בחוץ, חשוב להביט היטב ולהבין מה הצרכים של כל אחת.
 • בעקבות הסיפור תוכלי לשלוח להורים ציור של חיפושית ולבקש מהם לכתוב בו דוגמא כיצד הילד עוזר בבית, לאחים או לחיית מחמד. אפשר להציג את "חיפושיות העזרה ההדדית" על לוח בגן.
 • להתחבא מפני הגשם יכול להיות משחק נהדר. אפשר להשמיע בגן אחד משירי הגשם האהובים, בכל פעם שהופכים מקל גשם והוא משמיע קולות של טפטוף, הילדים רצים לחפש מחסה במקומות שונים בגן.

חוויות מהשטח

Божья коровка под дождем

Автор: Рути Дафна

Иллюстратор: Авиэль Бассиль   

 

Дорогие родители!

Многие живые существа заботятся исключительно о себе, а малыш Идо пожалел маленькую божью коровку, спрятав ее от дождя. Это история о сочувствии, сопереживании и заботе о слабых.

«Подарок человека дает ему простор» (Книга притчей Cоломоновых 18, 16)

Забота о ближнем приносит удовлетворение дающему и пользу принимающему. Мудрый царь Соломон в своей притче учит нас, что, даря заботу и любовь, мы не уменьшаем, а множим положительные чувства, обогащая свою душу. Именно поэтому, заботясь о слабых, нуждающихся в нашей помощи, мы испытываем удовлетворение и духовную близость. Герой нашей книги Идо замечает божью коровку, поднимает ее и предлагает ей укрытие от непогоды. Божья коровка не остается в долгу и приятно щекочет руку мальчика. Любой хороший поступок оставляет в нас свой след.

 

Читаем и играем дома

 • Что сказал муравей?

Рассмотрите вместе иллюстрации, обратите внимание на встречи божьей коровки с каждым из животных – с муравьями, паучком и котом. Предложите детям пересказать сюжет своими словами, обсудите с ними, насколько отличается реакция Идо от реакции животных.

 

 • Что делает божья коровка?

Выходите во двор или в ближайший сквер поискать божьих коровок. Возможно, вам удастся найти насекомое среди листвы или, как в нашей книге, в песочнице. Аккуратно поместите божью коровку на ладонь. Щекотно? Она осталась посидеть у вас на ладони или сразу же раскрыла крылья и улетела? И, конечно же, не забудьте вернуть божью коровку на природу.

 

 • Поделки из камешков.

Соберите круглые гладкие камешки разных размеров, раскрасьте их красной гуашью, а после того, как краска высохнет, прочертите посередине черную полосу и отметьте белые точечки. Вот и целое семейство божьих коровок!

 

 • Пощекотать воображение.

Представьте себе, что чувствовал Идо, когда божья коровка щекотала его ладонь, и что чувствовало само насекомое. Пусть дети сложат руку лодочкой, попробуйте пощекотать их. Затем можно представить себе, что божья коровка переползла на живот и другие части тела. Приятной щекотки!

 

 • Прячемся от дождя.

Божья коровка нашла укрытие в руке у Идо. Поговорите с детьми о том, как мы прячемся от дождя. Поищите дома зонты, шляпы и другие предметы, при помощи которых мы спасаемся от непогоды. Можно выйти вместе на улицу и поискать здания с козырьками, автобусные остановки и магазины, которые вы проходите по пути в детский сад. Можно ли использовать их как укрытие от дождя?

 

Приятного чтения и плодотворной беседы!

 

The Ladybird in the Rain

Written by: Ruth Dafna

Illustrated by: Aviel Basil

 

Dear Parents,

While the various animals take care of themselves, Iddo worries about the little ladybird (ladybug), and shelters it from the rain. This story is about being sensitive to others, feeling compassionate, and taking care of the weak.

 

"A man's gift makes room for him" (Proverbs, 18:16)

Giving others benefits both giver and receiver. The above verse from the book of Proverbs teaches us that generosity does not take away from the givers, but rather adds to and enriches them. That is why attending to the weak, and helping others, often make us feel satisfaction and intimacy. In The Ladybird in the Rain Iddo notices the ladybird, picks it up, shelters it, and is pleasantly tickled. Every time we give, our giving leaves its mark.

 

Proposed Family Activities 

 • What did the ant say?

You may want to look at the illustrations together and look through the book for the ladybird's encounters with each of the other animals: the ants, spider, and cat. Perhaps you could ask your child to tell the story in their own words, and discuss the difference between Iddo's reaction, and the other animals' responses.

 • What do ladybirds do?

Perhaps you would enjoy stepping out to the park or playground, and look for ladybirds (ladybugs). Will you find one among the leaves, or in the sandbox, just like Iddo did in the book? You could place it gently on your hand. Does it tickle? Does it rest, or immediately spread its wings and fly off? It is of course very important to return the ladybirds to nature.

 • Little stone ladybirds

You may enjoy collecting smooth, round stones of various sizes, painting them red, and, once the paint dries, marking a black line across them from top to bottom, and adding white spots. And there you have it – a ladybird family!

 • Tickling our imagination

Imagine how Iddo must have felt when the ladybird tickled his hand, and how the little ladybird felt. You may want to ask your child to hold their hand out like a small bowl, and tickle it. You can pretend the ladybird is strolling across their belly, and pleasantly tickle one another.

 • Hiding out from the rain

The ladybird found shelter in Iddo's hand. You may want to discuss ways of hiding out from the rain with your child. You could search for umbrellas at home, woolly hats, or any other object used to protect us from the rain. You could also step outside and point to buildings, bus stations, and stores on your way to kindergarten. Can they, too, provide some shelter from the rain?

Enjoy reading and discussing the book together!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות