fbpx

נפתחה ההרשמה לשנה"ל תש"פ לתוכניות ספריית פיג'מה במעונות, גנים וכיתות א'-ב'. מהרו להירשם! לפרטים נוספים לחצו >>>

ספרים גנים > פילים לא מתקבלים

פילים לא מתקבלים

כתבה: ליזה מנטצ'ב / איירה: טאי יון / הוצאת אגם

יחולק בנובמבר/כסלו

אם חיית המחמד שלך היא פילון או עטלף, לא תוכל להיכנס למועדון חיות המחמד. מה עושים? פותחים מועדון חדש, שאליו מוזמנים כל חיות המחמד וכל הילדים. סיפור על חברוּת, על טוּב לב ועל קבלת האחר.

פעילות בחיק המשפחה

מי מתקבל למועדון חיות המחמד ומי נשאר בחוץ? מה מרגיש מי שנחשב שונה? וכיצד חברים אמיתיים דואגים זה לזה? הסיפור "פילים לא מתקבלים" מזמן שיחה על חברוּת, על קבלה ועל שייכות ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

כדאי לחפש חיבורים בין הסיפור לעשייה נוספת בגן בתחום של התפתחות רגשית-חברתית. בשל רגישות הנושאים העולים מהסיפור וכדי לעודד שיחה פתוחה בקרב הילדים מומלץ לקרוא את ...

פעילות בגן  

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

מי מתקבל למועדון חיות המחמד ומי נשאר בחוץ? מה מרגיש מי שנחשב שונה? וכיצד חברים אמיתיים דואגים זה לזה? הסיפור "פילים לא מתקבלים" מזמן שיחה על חברוּת, על קבלה ועל שייכות לקבוצה.

 

מָה שֶׁשָּׂנוּא עָלֶיךָ אַל תַּעֲשֶׂה לַחֲבֵרְךָ

בתלמוד מסופר שכאשר התבקש הלל הזקן ללמד את כל התורה על רגל אחת, הוא בחר בשיעור החשוב: "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך, זו היא כל התורה כולה, והשאר פירושו הוא 'לך ולמד'." (תרגום מארמית, שבת ל"א, ע"א).

כל אחד מתלבט לפעמים כיצד לנהוג כלפי חבר. הלל מציע שיטה: לחשוב אילו מעשים מצערים אותנו ומה גורם לנו אי-נוחות. כך נדע מהי הדרך הנכונה להתנהג כלפי אחרים: בדיוק באופן שהיינו רוצים שינהגו כלפינו!

הילדים בסיפור מקימים מועדון חדש, תוך שמירה על הכלל "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך". למועדון שלהם כולם מוזמנים!

 

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

 

 

 

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי לשבת קרוב ולעיין יחד בספר. שאלו את ילדיכם: האם משהו באיורים הצחיק או העציב  אתכם? האם אתם מכירים את כל החיות שבסיפור? האם לדעתכם כולן מתאימות להיות חיות מחמד? תוכלו לדמיין יחד: אילו יכולתם לגדל חיית מחמד שונה מהרגיל, איזה בעל חיים הייתם בוחרים?
 • כדאי לעצור בעמוד שבו מגיעים הילד והפילון למועדון, ולהקריא בקול את הכתוב על השלט. אפשר לשוחח: מדוע לדעתכם לא מכניסים פילים למועדון? איך מרגישים הילד והפילון? לפני שממשיכים בקריאה אפשר לשער: מה לדעתכם יעשה הילד?
 • תוכלו להכין יחד מקופסת נעליים דגם של מועדון החיות, ולהמחיז את הסיפור בעזרת בובות. כדאי להעשיר את הסיפור ולהמציא שיחות בין הדמויות.
 • ''כי ככה חברים עושים'' - תוכלו לשתף את ילדיכם בחברות מיוחדת מילדותכם. מה אהבתם לעשות יחד, במה שיחקתם? מיהם החברים של ילדיכם, וכיצד הם אוהבים לבלות יחד? אולי יש ילד או ילדה מהגן שעוד לא ביקרו אצלכם? אפשר לערוך מפגש חברים מכל הגילאים – כי למועדון המשפחתי כולם מוזמנים!
 • תוכלו להכין יחד שלט לדלת של חדר הילדים, שבו כתובה ברכה מסבירת פנים, למשל ''כולם מוזמנים'', או ''מי שבא - ברוך הבא''.

הצעות לפעילות בגן

כדאי לחפש חיבורים בין הסיפור לעשייה נוספת בגן בתחום של התפתחות רגשית-חברתית. בשל רגישות הנושאים העולים מהסיפור וכדי לעודד שיחה פתוחה בקרב הילדים מומלץ לקרוא את הספר בקבוצות קטנות.

 

קוראים ומשוחחים

 • אפשר להציג את כריכת הספר ולבקש מהילדים לשער, במה הספר עוסק? מהן התחושות שעולות בהם כאשר הם שומעים את הכותרת ''בשום פנים בלי פילים''? למה לדעתם פילים אינם מוזמנים למועדון?

 

 • מה היה קורה אילו... מה היה קורה אילו הילד והפיל היו דופקים בדלת של המועדון? מה היה קורה אילו הם לא היו פוגשים את הילדה והבואש? אפשר לבחור בכל פעם שני ילדים שיגלמו את הפילון והילד, וביחד עם שאר ילדי הגן יועלו להשתתף בסיפור, להמציא ולהמחיז אותו כרצונם.

 

 • כדאי להזמין את הילדים להתבונן באיורים ולתאר את היחסים בין הילד לבין הפילון: מתי הילד מרים את הפילון? מתי הוא עוזר לו? מתי הילד בשום אופן לא עוזב את הפילון שלו? תוכלו לשוחח ולהיזכר באופנים שבהם אנחנו דואגים זה לזה.

 

קריאה מהנה ופעילות נעימה!

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • בשיתוף הילדים תוכלו להכין לוח קיר "ככה חברים עושים" עם דוגמאות לעזרה הדדית הלקוחות מהנעשה בגן. אפשר גם לנסח יחד אמנת חברוּת של הגן שלכם.
 • למי יש כלב? למי יש חתול? האם מישהו מגדל פילון בבית?! תוכלו לבקש מהילדים להביא תמונה של חיות המחמד שלהם או את חיות המחמד עצמן ולספר עליהן ועל הטיפול בהן.
 • איך נראה בואש? מה אוכל קיפוד? כיצד עטלפים ישנים? הילדים יכולים לחקור את החיות האהובות עליהם ולהכין תעודת זהות שלהן. אפשר גם להמציא חיה שלא קיימת. את תעודות הזהות של חיות המחמד ניתן להציג על לוח קיר בגן. לחצו כאן לדוגמה לתעודת זהות מקוונת.
 • האם אחד מהורי הילדים עובד עם חיות? האם אתם מכירים וטרינר? תוכלו להזמין אותם לשוחח עם ילדי הגן.
 • תוכלו לארגן "יום מועדונים" בגן. בשיתוף הילדים אפשר להעלות רעיונות למועדונים בתחומים אהובים, למשל ספרים, שירים, גינון וכמובן חיות מחמד. מתכננים יחד דוכנים או עמדות של המועדונים, והילדים מסתובבים בין התחנות ונהנים.
 • כדאי לדאוג לבובות שיעודדו את שילוב הסיפור במשחק הסוציו-דרמתי של הילדים. אם אין לכם בובות שמייצגות את כל החיות בסיפור, אפשר להכין אותן עם הילדים. באמצעות חיקוי הדמויות בסיפור ובעזרת משחקי "כאילו" ספונטניים הילדים יכולים להתנסות בחברוּת, בדאגה ובשיתוף.
 • בשיתוף ההורים אפשר לחלק את הילדים ל"בתים מארחים" בעקבות הסיפור. כל קבוצה מקימה "מועדון חברים" בבית אחר, שבו קוראים ספרים אהובים, מְשַׂחקים מִשחקים שקשורים לבעלי חיים ויוצרים יחד קולאז' מקטעי עיתונים שמבטא "מיהו חבר?" בעבורם. את הקולאז'ים ניתן לתלות על לוח בגן.

חוויות מהשטח