fbpx

ההרשמה לספריית פיג'מה לשנה"ל תשפ"ב החלה! דקה מזמנך – והמשאית אצלך! 🚚📦 לרישום היכנס/י

 

ספרים גנים > פילים לא מתקבלים

פילים לא מתקבלים

כתבה: ליזה מנטצ'ב / איירה: טאי יון / הוצאת אגם

תש"ף, חולקו כ-118,300 עותקים בגני חובה

אם חיית המחמד שלך היא פילון או עטלף, לא תוכל להיכנס למועדון חיות המחמד. מה עושים? פותחים מועדון חדש, שאליו מוזמנים כל חיות המחמד וכל הילדים. סיפור על חברוּת, על טוּב לב ועל קבלת האחר.

פעילות בחיק המשפחה

מי מתקבל למועדון חיות המחמד ומי נשאר בחוץ? מה מרגיש מי שנחשב שונה? וכיצד חברים אמיתיים דואגים זה לזה? הסיפור "פילים לא מתקבלים" מזמן שיחה על חברוּת, על קבלה ועל שייכות ...

פעילות בחיק המשפחה   

פעילות בגן

כדאי לחפש חיבורים בין הסיפור לעשייה נוספת בגן בתחום של התפתחות רגשית-חברתית. בשל רגישות הנושאים העולים מהסיפור וכדי לעודד שיחה פתוחה בקרב הילדים מומלץ לקרוא את ...

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

מי מתקבל למועדון חיות המחמד ומי נשאר בחוץ? מה מרגיש מי שנחשב שונה? וכיצד חברים אמיתיים דואגים זה לזה? הסיפור "פילים לא מתקבלים" מזמן שיחה על חברוּת, על קבלה ועל שייכות לקבוצה.

 

מָה שֶׁשָּׂנוּא עָלֶיךָ אַל תַּעֲשֶׂה לַחֲבֵרְךָ

בתלמוד מסופר שכאשר התבקש הלל הזקן ללמד את כל התורה על רגל אחת, הוא בחר בשיעור החשוב: "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך, זו היא כל התורה כולה, והשאר פירושו הוא 'לך ולמד'." (תרגום מארמית, שבת ל"א, ע"א).

כל אחד מתלבט לפעמים כיצד לנהוג כלפי חבר. הלל מציע שיטה: לחשוב אילו מעשים מצערים אותנו ומה גורם לנו אי-נוחות. כך נדע מהי הדרך הנכונה להתנהג כלפי אחרים: בדיוק באופן שהיינו רוצים שינהגו כלפינו!

הילדים בסיפור מקימים מועדון חדש, תוך שמירה על הכלל "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך". למועדון שלהם כולם מוזמנים!

 

קריאה נעימה ופעילות מהנה!

 

 

 

פעילות בחיק המשפחה

 • כדאי לשבת קרוב ולעיין יחד בספר. שאלו את ילדיכם: האם משהו באיורים הצחיק או העציב  אתכם? האם אתם מכירים את כל החיות שבסיפור? האם לדעתכם כולן מתאימות להיות חיות מחמד? תוכלו לדמיין יחד: אילו יכולתם לגדל חיית מחמד שונה מהרגיל, איזה בעל חיים הייתם בוחרים?
 • כדאי לעצור בעמוד שבו מגיעים הילד והפילון למועדון, ולהקריא בקול את הכתוב על השלט. אפשר לשוחח: מדוע לדעתכם לא מכניסים פילים למועדון? איך מרגישים הילד והפילון? לפני שממשיכים בקריאה אפשר לשער: מה לדעתכם יעשה הילד?
 • תוכלו להכין יחד מקופסת נעליים דגם של מועדון החיות, ולהמחיז את הסיפור בעזרת בובות. כדאי להעשיר את הסיפור ולהמציא שיחות בין הדמויות.
 • ''כי ככה חברים עושים'' - תוכלו לשתף את ילדיכם בחברות מיוחדת מילדותכם. מה אהבתם לעשות יחד, במה שיחקתם? מיהם החברים של ילדיכם, וכיצד הם אוהבים לבלות יחד? אולי יש ילד או ילדה מהגן שעוד לא ביקרו אצלכם? אפשר לערוך מפגש חברים מכל הגילאים – כי למועדון המשפחתי כולם מוזמנים!
 • תוכלו להכין יחד שלט לדלת של חדר הילדים, שבו כתובה ברכה מסבירת פנים, למשל ''כולם מוזמנים'', או ''מי שבא - ברוך הבא''.

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילות בגן לחצו כאן

הצעות לפעילות בגן

כדאי לחפש חיבורים בין הסיפור לעשייה נוספת בגן בתחום של התפתחות רגשית-חברתית. בשל רגישות הנושאים העולים מהסיפור וכדי לעודד שיחה פתוחה בקרב הילדים מומלץ לקרוא את הספר בקבוצות קטנות.

 

קוראים ומשוחחים

 • אפשר להציג את כריכת הספר ולבקש מהילדים לשער, במה הספר עוסק? מהן התחושות שעולות בהם כאשר הם שומעים את הכותרת ''בשום פנים בלי פילים''? למה לדעתם פילים אינם מוזמנים למועדון?
 • מה היה קורה אילו... מה היה קורה אילו הילד והפיל היו דופקים בדלת של המועדון? מה היה קורה אילו הם לא היו פוגשים את הילדה והבואש? אפשר לבחור בכל פעם שני ילדים שיגלמו את הפילון והילד, וביחד עם שאר ילדי הגן יועלו להשתתף בסיפור, להמציא ולהמחיז אותו כרצונם.
 • כדאי להזמין את הילדים להתבונן באיורים ולתאר את היחסים בין הילד לבין הפילון: מתי הילד מרים את הפילון? מתי הוא עוזר לו? מתי הילד בשום אופן לא עוזב את הפילון שלו? תוכלו לשוחח ולהיזכר באופנים שבהם אנחנו דואגים זה לזה.

 

קריאה מהנה ופעילות נעימה!

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • לוח עזרה הדדית - בשיתוף הילדים תוכלו להכין לוח קיר "ככה חברים עושים" עם דוגמאות לעזרה הדדית הלקוחות מהנעשה בגן. אפשר גם לנסח יחד אמנת חברוּת של הגן שלכם.
 • הילדים משתפים - למי יש כלב? למי יש חתול? האם מישהו מגדל פילון בבית?! תוכלו לבקש מהילדים להביא תמונה של חיות המחמד שלהם או את חיות המחמד עצמן ולספר עליהן ועל הטיפול בהן.
 • חוקרים חיות - איך נראה בואש? מה אוכל קיפוד? כיצד עטלפים ישנים? הילדים יכולים לחקור את החיות האהובות עליהם ולהכין תעודת זהות שלהן. אפשר גם להמציא חיה שלא קיימת. את תעודות הזהות של חיות המחמד ניתן להציג על לוח קיר בגן. לחצו כאן לדוגמה לתעודת זהות מקוונת.
 • מזמינים הורה לגן - האם אחד מהורי הילדים עובד עם חיות? האם אתם מכירים וטרינר? תוכלו להזמין אותם לשוחח עם ילדי הגן.
 • •"יום מועדונים" בגן - תוכלו לארגן "יום מועדונים" בגן. בשיתוף הילדים אפשר להעלות רעיונות למועדונים בתחומים אהובים, למשל ספרים, שירים, גינון וכמובן חיות מחמד. מתכננים יחד דוכנים או עמדות של המועדונים, והילדים מסתובבים בין התחנות ונהנים.
 • משחק "כאילו" - כדאי לדאוג לבובות שיעודדו את שילוב הסיפור במשחק הסוציו-דרמתי של הילדים. אם אין לכם בובות שמייצגות את כל החיות בסיפור, אפשר להכין אותן עם הילדים. באמצעות חיקוי הדמויות בסיפור ובעזרת משחקי "כאילו" ספונטניים הילדים יכולים להתנסות בחברוּת, בדאגה ובשיתוף.
 • בית מארח - בשיתוף ההורים אפשר לחלק את הילדים ל"בתים מארחים" בעקבות הסיפור. כל קבוצה מקימה "מועדון חברים" בבית אחר, שבו קוראים ספרים אהובים, מְשַׂחקים מִשחקים שקשורים לבעלי חיים ויוצרים יחד קולאז' מקטעי עיתונים שמבטא "מיהו חבר?" בעבורם. את הקולאז'ים ניתן לתלות על לוח בגן.

להורדת/הדפסת ההצעות לפעילות בגן לחצו כאן

הצעות לפעילות בגן

כדאי לחפש חיבורים בין הסיפור לעשייה נוספת בגן בתחום של התפתחות רגשית-חברתית. בשל רגישות הנושאים העולים מהסיפור וכדי לעודד שיחה פתוחה בקרב הילדים מומלץ לקרוא את הספר בקבוצות קטנות.

 

קוראים ומשוחחים

 • אפשר להציג את כריכת הספר ולבקש מהילדים לשער, במה הספר עוסק? מהן התחושות שעולות בהם כאשר הם שומעים את הכותרת ''בשום פנים בלי פילים''? למה לדעתם פילים אינם מוזמנים למועדון?
 • מה היה קורה אילו... מה היה קורה אילו הילד והפיל היו דופקים בדלת של המועדון? מה היה קורה אילו הם לא היו פוגשים את הילדה והבואש? אפשר לבחור בכל פעם שני ילדים שיגלמו את הפילון והילד, וביחד עם שאר ילדי הגן יועלו להשתתף בסיפור, להמציא ולהמחיז אותו כרצונם.
 • כדאי להזמין את הילדים להתבונן באיורים ולתאר את היחסים בין הילד לבין הפילון: מתי הילד מרים את הפילון? מתי הוא עוזר לו? מתי הילד בשום אופן לא עוזב את הפילון שלו? תוכלו לשוחח ולהיזכר באופנים שבהם אנחנו דואגים זה לזה.

 

קריאה מהנה ופעילות נעימה!

 

חוויות מהשטח

Слонов не принимают

Автор: Лиза Манчев

Иллюстратор: Тай-Юн Ю

 

Дорогие родители!

Кого принимают в клуб домашних животных? Кому отказывают? Как чувствует себя тот, кто отличается от других? Как заботятся друг о друге настоящие друзья? Книга «Слонов не принимают» – отличный повод побеседовать с детьми о дружбе, принятии иного и чувстве принадлежности к той или иной группе.

«Не делай другому того, чего не хочешь, чтобы делали тебе»

Одна из глав Талмуда повествует о старце Гилеле, которого как-то попросили в двух словах пояснить весь смысл Торы. Гилель преподнес ученикам важный урок, сказав: «Не делай другому того, чего не хочешь, чтобы делали тебе, – в этом итог всего закона, остальное только подробности; теперь иди и учись» (Перевод с арамейского, Шабат, 31а).

Все мы порой не знаем, как лучше поступить по отношению к ближнему. Старец Гилель выводит принцип: подумать, какие действия огорчают нас, что доставляет нам дискомфорт. Поняв это, мы поймем, как правильно вести себя с другими: наше отношение должно равняться тому, как нам хотелось бы, чтобы обращались с нами!

Герои лежащей перед вами книги решили организовать новый клуб, девиз которого: «Не делай другому того, чего не хочешь, чтобы делали тебе». В этот клуб приглашаются все без исключения!

 

Читаем и играем дома

 • Сядьте рядышком, полистайте книгу вместе. Спросите детей, рассмешили ли их иллюстрации к книге, или, наоборот, огорчили. Знакомы ли им все животные, которые упоминаются в книге? Все ли они могут быть домашними животными? Помечтайте вместе: если бы вы могли взять к себе необычного домашнего питомца, на кого бы пал ваш выбор?
 • Отыщите в книге страницу, на которой описывается, как мальчик со слоном приходят в клуб. Прочтите вслух, что написано на вывеске. Обсудите вывеску: как вы думаете, почему слонам вход воспрещен? Что чувствуют мальчик и слон? Прежде чем продолжить чтение, предложите детям угадать, как поступит мальчик.
 • Изготовьте вместе модель клуба животных, используя обувную коробку. Найдите дома подходящие фигурки животных и поставьте домашний спектакль. Наверняка вам будет интересно придумать вместе с детьми диалоги для «актеров».
 • «Так поступают друзья». Поделитесь с детьми воспоминаниями о близких друзьях вашего детства. Чем вы любили заниматься вместе, во что играли? Обсудите, с кем дружат ваши дети, как они любят проводить время? Возможно, кто-то из группы детского сада еще не успел побывать у вас в гостях? Можно устроить встречу друзей всех возрастов – ведь в семейный клуб приглашаются все без исключения!
 • Изготовьте вместе табличку на дверь детской. Напишите на ней приветствие, например: «Всем добро пожаловать!» или «Вход открыт для всех без исключения!»

 

Приятного чтения и веселой игры!

 

Strictly No Elephants

Written by: Lisa Mantchev

Illustrated by: Taeeun Yoo

 

Who is allowed into the pet club, and who gets left out? What does one feel when considered different? And how do true friends take care of each other? Strictly No Elephants encourages readers to discuss friendship, acceptance, and belonging.

 

That which is hateful to you do not do to another

 

The Talmud tells us that when Hillel the Elder was asked to teach a man the entire Torah while the latter was standing on one foot, he chose the following important lesson: “That which is hateful to you do not do to another; that is the entire Torah, and the rest is its interpretation. Go study.” (Translated from Aramaic, Shabbat 31a)

We all find ourselves wondering how to treat a friend. Hillel suggests the following method: trying to think of the sort of actions that upset us, and make us uncomfortable. That is how we will know the right way to treat others: exactly the same way that we would have wanted others to treat us!

The children in this book set up a new club, in keeping with the rule of refraining from doing unto others that which is hateful to us. All are welcome to their club!

 

 

 

Proposed Family Activities:

 

 • You may want to snuggle up and look through the book together. Ask your child some of the following questions: did any of the illustrations make you smile or sad? Are you familiar with all the animals in the book? Do you think they all make suitable pets? Try to imagine being able to have an unusual pet: which one would you choose?

 

 • We suggest taking a moment at the page on which the boy and his tiny elephant reach the pet club, and reading the sign out loud. You could discuss what, in your opinion, is the reason why elephants are not allowed into the club. How does that make the boy and his tiny elephant feel? Before you go on reading, you could perhaps hazard a guess as to what the boy would do next.

 

 • How about making a model pet club from a shoebox, and acting the story out together using some puppets. You could enhance the story by making up conversations between characters.

 

 • “Because that’s what friends do” – you may want to share a special friendship you had during your childhood with your child. What did you enjoy doing together? Which games did you play? Who are your child’s friends, and how do they like to spend their time together? Is there a boy or girl from kindergarten who has never been round to your house? Perhaps you could have a gathering of friends of all ages – because all are welcome to the family club!

 

 • You may enjoy making a sign for your child’s bedroom together, and writing a welcoming greeting on it, such as “all are welcome here”, or “welcome, one and all”.

 

Enjoy reading and discussing the book together!