fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים גנים > שני אחים

שני אחים

כתבה: דבורה עומר / איירה: יעל אלברט / הוצאת מודן

תש"ף, חולקו כ-118,300 עותקים בגני חובה

כששני אחים נפגשים על אם הדרך ובזרועות כל אח מתנה שהביא לאחר, רגשות האהבה ממלאים את ליבם. הסופרת כלת פרס ישראל, דבורה עומר, עיבדה לילדים צעירים את האגדה הנודעת על אחוות אחים ודאגה לזולת.

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

כששני אחים נפגשים על אם הדרך ובזרועות כל אח מתנה שהביא לאחר, רגשות האהבה ממלאים את ליבם. הסופרת דבורה עומר, כלת פרס ישראל, עיבדה לילדים צעירים את האגדה הנודעת על ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

לא תמיד קל "להיכנס לנעליים של האחר", לחשוב מה היה משמח אותו ולוותר למענו על דבר שחשוב לנו.

פעילות בגן  

גלריה

עשיתם פעילות מיוחדת בעקבות קריאת הספר? הצטלמתם איתו? שתפו אותנו כאן

להורדת/הדפסת ההצעות להורים לחצו כאן

הורים יקרים,

כששני אחים נפגשים על אם הדרך ובזרועות כל אח מתנה שהביא לאחר, רגשות האהבה ממלאים את ליבם. הסופרת דבורה עומר, כלת פרס ישראל, עיבדה לילדים צעירים את האגדה הנודעת על אחוות אחים.

 

"הִנֵּה מַה-טּוֹב וּמַה-נָּעִים, שֶׁבֶת אַחִים גַּם-יָחַד" (תהלים קלג, ב)

האב בסיפור מציע לחלק בין בניו את השדה שלו, אך האחים מבינים שנעים יותר לבלות יחדיו ולשתף פעולה, ולא להתבודד כל אחד בשדה שלו. כל אח מתחשב באחר ורוצה בטובתו, ומבלי שהתבקש, מוותר על חלקו כדי שלאחיו יהיה יותר. הדאגה של כל אחד כלפי האחר מבטאת את האחווה הגדולה ששוררת ביניהם ומדגימה את כוחה של אהבת אחים.

אנו מאחלים לכם קריאה מהנה ושיחה נעימה!

 

נוסחים כתובים שונים של אגדה זו מופיעים במקורות יהודיים וערביים החל בראשית המאה ה- 19. אחד הראשונים שבהם נמצא בספר האגדות היהודיות "מעשה נסים" שיצא לאור בבגדאד בשנת 1890. האגדה מצטרפת למסורות ולסיפורים רבים על הסיבות לבחירתה של ירושלים ולבחירת המקום שבו יוקם בית המקדש, ומבטאת את השאיפה שהעיר והמקדש יהיו מקום של שלום, של אחדות ושל אהבת אחים. 

 

 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • אפשר לדפדף בספר ולחפש את כל מה שהאחים עושים יחד. נסו לחשוב עם ילדיכם: אילו דברים בבית שלכם נעים יותר וקל יותר לעשות יחד, בשיתוף פעולה?
 • בשפה העברית יש מילים רבות שמתארות את עבודת החקלאי. האם ילדיכם מכירים את שמות כל הפעולות? אפשר להתבונן באיורים של עבודת השדה ולהמחיש את הפעולות השונות בתנועות ידיים.
 • כל אח בסיפור מתחשב בשני ומוותר על החלק שלו מבלי שהתבקש לעשות זאת. ניתן לערוך יחד רשימה מצוירת ובה דוגמאות למעשים המעידים על ויתור ועזרה בתוך המשפחה שלכם.
 • כמו האחים בסיפור, גם אתם יכולים להכין הפתעה משמחת לילדיכם במהלך הלילה, שתקבל את פניהם כשיתעוררו בבוקר. בהמשך, ילדיכם עשויים להפתיע גם אתכם!
 • האחים בסיפור מבינים כי לא תמיד חלוקה שווה היא החלוקה הצודקת, ולכן כל אחד מבקש לוותר למען אחיו. אפשר לשוחח על הצרכים השונים של בני המשפחה שלכם ולהבטיח לילדיכם כי גם הם יקבלו את מה שהם צריכים, גם אם זה לא תואם בדיוק את מה שמקבלים אחיהם.

להורדת/הדפסת ההצעות לגננת לחצו כאן

גננת יקרה,

"הִנֵּה מַה טּוֹב, וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם-יָחַד". (תהילים קלג, א)

לא תמיד קל "להיכנס לנעליים של האחר", לחשוב מה היה משמח אותו ולוותר למענו על דבר שחשוב לנו. קריאה ופעילות בעקבות האגדה הנודעת על שני האחים, בעיבודה של הסופרת כלת פרס ישראל דבורה עומר, יכולות לסייע בטיפוח יכולות חברתיות וביטויי אמפתיה בקרב הילדים ולקדם אקלים של אחווה ועזרה הדדית בגן.

האם הסיפור מוכר לכם?

נוסחים כתובים שונים של אגדה זו מופיעים במקורות יהודיים וערביים החל בראשית המאה ה-19. אחד הראשונים שבהם נמצא בספר "מעשה ניסים", שיצא לאור בבגדד בשנת 1890. יהודי עיראק ומרוקו נהגו לספר את האגדה בעברית ובלדינו. האגדה מצטרפת למסורות ולסיפורים רבים על הסיבות לבחירתה של ירושלים ולבחירת המקום שבו יוקם בית המקדש, ומבטאת את השאיפה שהעיר והמקדש יהיו מקום של שלום, של אחדות ושל אהבת אחים.

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • הספר מחולק לגנים בימים שבין חג המצות לחג השבועות. זו הזדמנות לחיבורים רבים עם נושאים שנלמדים בימים אלה, למשל: עבודת אדמה, גידול חיטה ותהליך הכנת לחם, בית המקדש, עלייה לרגל, ירושלים ועוד.
 • אפשר לבקש מהילדים לדפדף בספר ולחפש את כל מה שהאחים עושים יחד. אֵילו פעילויות משותפות הילדים עושים בגן? תוכלי לערוך תערוכת ציורים ותצלומים של עשייה יחד בבית ובגן. ניתן לשתף את ההורים בפעילות ולבקש מהילדים להביא דוגמאות לשיתוף פעולה ולוויתור בחיק המשפחה.
 • בשפה העברית יש פעלים רבים המתארים את עבודת החקלאי. האם הילדים מכירים אותם ואת משמעותם? אפשר להתבונן באיורים של עבודת השדה ולהמחיש את הפעולות השונות בתנועות.
 • האחים בסיפור מבינים כי לא תמיד חלוקה שווה היא החלוקה הצודקת, ולכן כל אחד מבקש לוותר למען אחיו. מושגים של צדק והוגנות מעסיקים ילדים רבים. אפשר להיעזר בסיפור ולהוסיף דוגמאות מחיי הגן כדי להדגים כיצד חלוקת "שווה בשווה" אינה תמיד החלוקה הצודקת. רצוי לשוחח על הצרכים השונים של ילדי הגן ולוודא שכל אחד מקבל את מה שהוא צריך, גם אם מה שהוא מקבל לא בדיוק כמו מה שילדים אחרים מקבלים.
 • אפשר להכין תחפושות ואביזרים ולהמחיז את הסיפור. ניתן להזמין את ההורים למפגש משפחות שבו הילדים יעלו את ההצגה, יכינו יחד מאפים ולחמים ויחגגו את אחוות האחים השוררת בקהילת הגן שלכם.
 • "לכל אחד יש עיר ושמה ירושלים" (נתן יונתן): האגדה מספרת כי בית המקדש בירושלים נבנה במקום המפגש של שני האחים. בעקבות הקריאה אפשר לחפש תמונות של ירושלים ולשיר יחד משירי ירושלים.
 • ומה בגב הספר? סרקו את קוד הQR ותגיעו לשיטה מנצחת, פשוטה וחכמה, איך אפשר לחלוק גם כשנמצאים במצב רוח נדיב פחות מזה של שני האחים. שתפו את ההורים והילדים בסרטון, צפייה מהנה!

להורדת/הדפסת ההצעות לגננת לחצו כאן

גננת יקרה,

"הִנֵּה מַה טּוֹב, וּמַה נָּעִים שֶׁבֶת אַחִים גַּם-יָחַד". (תהילים קלג, א)

לא תמיד קל "להיכנס לנעליים של האחר", לחשוב מה היה משמח אותו ולוותר למענו על דבר שחשוב לנו. קריאה ופעילות בעקבות האגדה הנודעת על שני האחים, בעיבודה של הסופרת כלת פרס ישראל דבורה עומר, יכולות לסייע בטיפוח יכולות חברתיות וביטויי אמפתיה בקרב הילדים ולקדם אקלים של אחווה ועזרה הדדית בגן.

האם הסיפור מוכר לכם?

נוסחים כתובים שונים של אגדה זו מופיעים במקורות יהודיים וערביים החל בראשית המאה ה-19. אחד הראשונים שבהם נמצא בספר "מעשה ניסים", שיצא לאור בבגדד בשנת 1890. יהודי עיראק ומרוקו נהגו לספר את האגדה בעברית ובלדינו. האגדה מצטרפת למסורות ולסיפורים רבים על הסיבות לבחירתה של ירושלים ולבחירת המקום שבו יוקם בית המקדש, ומבטאת את השאיפה שהעיר והמקדש יהיו מקום של שלום, של אחדות ושל אהבת אחים.

חוויות מהשטח

Два брата

Адаптация: Двора Омер

Иллюстратор: Яэль Альберт

Дорогие родители!

Два брата встречаются посреди дороги, у каждого в руках подарок для другого, и сердца обоих наполняются любовью. Писательница Двора Омер, лауреат Израильской премии, адаптировала для детей известную притчу о братской любви.

 «Как хорошо и как приятно жить братьям вместе!» (Псалом 132:1)

Это история об отце, который решил поделить свое поле между двумя сыновьями, но братья понимают, что вместе работать веселей и эффективнее, чем поодиночке. Братья внимательны и чутки друг к другу, желая друг другу добра, каждый из них отказывается по доброй воле от своей части имущества, чтобы подарить ее брату. Сила братской любви выражается в заботе друг о друге.

Приятного чтения и плодотворной беседы!

Читаем и играем дома

 • Предложите малышам полистать книгу и рассказать, что братья делают вместе. Подумайте вместе с детьми: какие домашние дела приятней и проще выполнять совместными усилиями.
 • В иврите существует множество глаголов, описывающих работу земледельцев. Знакомы ли с ними ваши дети? Рассмотрите вместе иллюстрации к книге и попытайтесь изобразить руками действия, которые производят работники в поле.
 • Братья заботятся друг о друге и готовы добровольно отказаться от своей части урожая. Изобразите в рисунках примеры подобных шагов, свидетельствующих о заботе и взаимовыручке, которые принято делать в вашей семье.
 • Подобно героям книги и вы можете приготовить детям приятный сюрприз, пока они спят, и подарить его утром. Кто знает, может быть, на следующее утро дети удивят вас!
 • Братья понимают, что не всегда, деля поровну, мы поступаем справедливо, поэтому они готовы уступать друг другу. Обсудите отличные нужды разных членов вашей семьи и пообещайте детям, что они тоже получат именно то, что им нужно, и вовсе необязательно это будет в точности соответствовать тому, что получают их братья.
 • «У каждого свой Иерусалим» (Натан Йонатан): согласно поверию, иерусалимский Храм был построен на месте встречи двух братьев – героев старой притчи. После прочтения книги можно поискать вместе фотографии Иерусалима, спеть песни об этом городе и рассказать детям о «вашем Иерусалиме».

Письменные версии притчи о двух братьях появляются в еврейских и арабских источниках с начала 19-го века. Один из первых вариантов этого сюжета обнаружен в книге еврейских притчей «Маасе нисим», вышедшей в свет в Багдаде в 1890 году. В иудейской традиции есть множество историй, повествующих о том, почему именно город Иерусалим был избран местом возведения Храма. Из притчи в притчу кочует и надежда на то, что город и Храм станут местом, где всегда будут царить мир, единство и братская любовь.

 

Two Brothers and the Temple Site

Adapted by: Dvora Omer

Illustrated by: Yael Albert

 

Dear Parents,

 

When two brothers meet midway, each bearing a gift for the other, love fills their hearts. Israeli author and Israel Prize laureate Dvora Omer has adapted this well-known tale about fraternity for young children.

 

Behold, how good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity!" (Psalms 133:2)

 

The father in this story suggests that his sons divide his field between them, however, the brothers understand that it is nicer to spend time with one another and work together, rather than to be alone each on their own plot of land. Each brother is considerate of the other, wanting the best for his sibling, and without ever being asked to do so, gives up his share so that his brother would have more. Each brother's concern for the other expresses the great affection they share, and demonstrates the power of brotherly love.

 

Enjoy reading and discussing this book together!

 

 

Proposed Family Activities:

 

 • You may want to leaf through the book and look for all the activities that the brothers do together. Perhaps your child can think with you about all the things around the house that are easier and more fun to do together by joining forces.
 • There are many words in Hebrew that describe farming. Does your child know the names of all the different actions? You could look at the illustrations depicting farming activities in the book, and try to do the same using hand gestures.
 • Each of the brothers is considerate of the other, and gives up his share without ever having been asked to do so. You may enjoy making an illustrated list together of examples of actions that show how each of you has conceded and helped members of your family.
 • Like the brothers in this book, you too can make a heartwarming surprise for your child during the night, to which they will open their eyes in the morning. Afterwards, your child may surprise you too!
 • The brothers in this story understand that dividing things up equally is not always the fairest method, and therefore each of them wishes to give up some of his share for his brother. You may want to discuss the different needs of your own family members, and promise your child that even when they do not get exactly the same things as their siblings, they too will always get what they need.
 • "Each of us has a city called Jerusalem" (Natan Yonatan): the book informs us that the Temple in Jerusalem was built on the exact spot where the two brothers met. Having read this story, you may want to look for pictures of Jerusalem together, sing songs about the city, and tell your children about "your Jerusalem".

 

 

Textbox:

Different written versions of this story appear in Jewish and Arab texts since the early 19th century. One of the first ones can be found in the Jewish storybook Maase Nissim published in Baghdad in 1890. This tale is part of many traditions and stories about why Jerusalem was chosen as the site of the Temple, expressing the desire that his city and its holy site be a place of peace, unity, and fraternity.