דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הטיולהקטן

מאת: נעמי שמר איורים: ליאת יניב

ילדי הגן יוצאים לטיול ופוגשים מגוון יצורים והפתעות.  שנת ספריית פיג'מה נפתחת בשיר שכתבה נעמי שמר לפני למעלה מחמישים שנה, במיוחד לילדי הגן בקבוצת כנרת. השיר יוצא לאור לראשונה כספר מאויר ומדגיש את החיבור לטבע ולנוף של ארץ ישראל, את ההתבוננות בפרטים הקטנים שבסביבה ואת ההתפעלות הילדותית מהם.

נוֹשְׂאִים קְשׁוּרִים:

קלאסיקה ישראליתשירה

קְבוּצַת גִּיל: גַּנִּים צְעִירִים

פְּעִילֻיּוֹת בְּעִקְבוֹת הַקְּרִיאָה

ילדי הגן יוצאים לטיול ופוגשים בדרך מגוון יצורים והפתעות. שנת ספריית פיג'מה נפתחת בשירה של נעמי שמר, אשר מזכיר לנו לעצור, להתבונן סביב, ואפילו לשיר עם הטבע.

 

"דע לך שכל עשב ועשב יש לו שירה מיוחדת משלו" (נעמי שמר, על פי רבי נחמן מברסלב)

נעמי שמר האמינה שבילוי בחיק הטבע, התבוננות ביופי הבריאה והקשבה לניגון המיוחד של כל עשב ועשב מעודדים קשר לטבע ולארץ.

אמנם הטיול המתואר בשיר קטן, אבל חוויות הילדים גדולות ומסעירות. כשעוצרים ומתבוננים בפרטים הקטנים שהטבע מציע לנו, כולנו מתפעלים – ממש כמו הילדים.

נעמי שמראֵם הזמר העברי

נעמי שמר נולדה בקבוצת כינרת בשנת 1930. שיריה מלווים את החיים במדינת ישראל במשך השנים; רבים מהם מתארים את הארץ – את נופיה ואת חיי היום-יום בה, ואחרים היו פסקול לאירועים חשובים ומרגשים בהיסטוריה של המדינה. בצעירותה לימדה נעמי שמר מוזיקה וריתמיקה את ילדי הגן בקבוצת כינרת, ואת השיר "לטיול יצאנו" היא כתבה בהשראת הטיולים שטיילה איתם.
נעמי שמר הייתה משוררת ומלחינה פורה מאוד, ועשרות משיריה מוכרים ואהובים על מבוגרים ועל ילדים כאחד. בין שיריה המוכרים: "ירושלים של זהב", "אלף-בית", "אנשים טובים", "הכול פתוח" ו"לו יהי". בשנת 1983 זכתה בפרס ישראל לזמר עברי. נעמי שמר נפטרה בשנת 2004 ונקברה בבית הקברות בכינרת.
הידעתם? בנוסח המקורי של השיר היה כתוב "אלף רקפות כל אחד אסף". לפני חמישים שנה לא הייתה מודעות להגנה על פרחי בר, וילדי הגן קטפו פרחים רבים. כאשר נהיו הפרחים מוגנים נענתה נעמי שמר לבקשה להחליף את המילה "אָסַף" ב"סָפַר". תוכלו לחלוק את המידע הזה עם ילדיכם ולעורר את הרגישות שלהם ל"מה שנמצא בטבע נשאר בטבע".

סְרָטִים בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר

שירי טיולים וטבע של נעמי שמר: שירת העשבים (על פי רבי נחמן מברסלב)
ולס להגנת הצומח
הכל פתוח
יש לי חבר

עֳתָקִים שֶׁחֻלְּקוּ:

110,000

הוֹצָאָה לָאוֹר:

עם עובד

שְׁנַת חֲלֻקָּה:

תשע"ד 2013-2014