דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

סבאמספרבלילהגזים

מאת: אורנה לנדאו ונורית כהן איורים: מיכל דיבואה

סבא מספר לנכדו סיפור מסעיר ומותח שיש בו סכנה, בריחה ושיט בלב ים וגם סוף טוב. זהו סיפור לא מוגזם בכלל שקרה באמת, סיפורם של ילדי חניתה ערב ההכרזה על הקמת מדינת ישראל.

נוֹשְׂאִים קְשׁוּרִים:

ארץ ישראליום העצמאותסבא וסבתא

קְבוּצַת גִּיל: כִּתָּה ב'

הסיפורים של סבא מעניינים מאוד. סבא גדל בתקופת קום המדינה, תקופה סוערת ומסעירה שבה הילדים היו שותפים לשינויים גדולים ומרגשים. ילדות וילדים יכולים לגלות דרך סיפורו של סבא את סיפורו של קיבוץ חניתה, להתוודע לימים של ערב הקמת המדינה ולחוש מעט את האווירה באותם ימים היסטוריים.

"בארץ ישראל, אדם שלא מאמין בניסים הוא אדם לא ריאלי."
[דוד בן גוריון]

קיבוץ חניתה
קיבוץ חניתה נוסד בשנת 1938 בגליל המערבי, על גבול לבנון, כאחד מיישובי "חומה ומגדל". היישוב היה מבודד, ובסוף שנת 1947, עם פרוץ מלחמת השחרור, הוא נותק משטחה של המדינה היהודית והיה נתון במצור. בשל הסכנה פונו הילדים והילדות של הקיבוץ לחיפה. כמה חודשים לאחר מכן, ביום הכרזת המדינה, נפרץ המצור וקיבוץ חניתה היה לחלק ממדינת ישראל. כיום מונה הקיבוץ כ-750 נפש, ויש בו מוזיאון לתולדות הקמת היישוב והתקופה.

סְרָטִים בְּעִקְבוֹת הַסִּפּוּר

אנו מזמינים אתכם/ן להאזין להקלטה הקסומה של הספר השלישי לכיתות ב' לשנה"ל תשפ"ג: "סבא מספר בלי להגזים", כתבו: אורנה לנדאו ונורית כהן | איירה: מיכל דיבואה | הוצאת כנרת, בביצוע ירדן בר כוכבא הלפרין ודידי שחר המופלאים, שחקן אורח: אברהם סלקטר.

עֳתָקִים שֶׁחֻלְּקוּ:

56,000

הוֹצָאָה לָאוֹר:

כנרת

שְׁנַת חֲלֻקָּה:

תשפ״ג 2022-2023