fbpx
ספריית פיג’מה בתקשורת > קרן גרינספון ישראל מכריזה על מינוי מנכ"לית חדשה שתוביל את שיתוף הפעולה בניהול תוכנית ספריית פיג'מה
?
> נובמבר 2020

קרן גרינספון ישראל מכריזה על מינוי מנכ"לית חדשה שתוביל את שיתוף הפעולה בניהול תוכנית ספריית פיג'מה

נובמבר 2020

המנכ"לית היוצאת חוגגת קריירה שהשפיעה על תחום ספרות הילדים בארץ.

ירושלים – קרן גרינספון ישראל הידועה בעיקר בהפעלת תוכנית ספריית פיג'מה בשיתוף משרד החינוך, הודיעה היום כי בחרה באנדריאה ארבל כמנכ"לית החדשה שלה. אנדריאה תחליף את המנכ"לית המייסדת גלינה פרומן, אשר פורשת ב -10 בדצמבר לאחר 12 שנות הובלת הקרן ותוכניות הספרים שלה, בעברית ובערבית.

ארבל מצטרפת לקרן גרינספון לאחר 18 שנים בסוכנות היהודית, שם הייתה מנהלת יחידת השותפות, האחראית על שבע תוכניות בינלאומיות, כולל רשת בתי הספר הגלובלית לתאומים בית הספר, המתהדרת כיום ב -700 בתי ספר ברחבי העולם.

ספריית פיג'מה®, ותוכנית האחות בשפה הערבית מכתבת אלפאנוס® נוסדו ופועלות על ידי קרן גרינספון ישראל בשיתוף משרד החינוך. התוכניות מעניקות מידי שנה ספרי ילדים איכותיים המתמקדים במורשת וערכים, ליותר מחצי מיליון ילדים בגילאי 8-3, באמצעות גני הילדים ובתי ספר היסודיים הממלכתיים. לצוות החינוכי נשלחות הצעות לפעילויות ולשיחה הקשורים בספרים ולאחר הצגת ספר החודש (או דו-חודשי בבתי"ס) במסגרות חינוכיות וקיום פעילות, מקבל כל ילד עותק אישי לביתו, כאשר בספר משולבות הצעות להורים לפעילות משפחתית. הודות לתוכניות, עד שהילדים עולים לכיתה ג', מתווספים לספרייה הביתית שלהם 32 ספרים. בנוסף יסדה קרן גרינספון את תוכנית ספריית פיג'מה לקטנטנים® הפועלת במעונות יום לפעוטות בני 3-2.

"אני נרגשת להצטרף לצוות ולהמשיך לפתח את התוכניות המצוינות שקרן גרינספון ישראל כבר הקימה בהצלחה רבה בעשור האחרון, בדרכים שיתאימו לישראלים דוברי עברית וערבית כאחד", אמרה ארבל. "היופי במודל קרן גרינספון ישראל הוא שתוכניות ספריית פיג'מה ומכתבת אלפאנוס מביאות את הספרים ישירות לילדים, עבורם ולספרייה הביתית שלהם. הסגרים משבשים את תוכניות הלימודים של הגנים ובתי הספר, אך אהבת הקריאה והשיחות שמעוררים ספרי התוכנית אינה מוגבלת למסגרת החינוכית. עכשיו יותר מתמיד, משפחות זקוקות לתמיכה במענה לצרכים האינטלקטואליים והרגשיים של ילדיהם. התוכניות מאפשרות לילדים, לצוות החינוכי ולמשפחות לטייל בעולם ולגלות את המורשת שלהם מהכיסא האהוב עליהם".

פרומן, המנהלת המייסדת היוצאת של קרן גרינספון ישראל, השיקה את שתי התוכניות, ספריית פיג'מה ומכתבת אלפאנוס. בהנהגתה זכו התוכניות בפרס בינלאומי יוקרתי מטעם ספריית הקונגרס-הספרייה הלאומית של ארצות הברית, כהוקרה על הישגיהן המשמעותיים של התוכניות בחדשנות ובקידום אוריינות בקרב ילדים צעירים. "אני גאה בנוסף על כך שבמהלך השנים יזמנו הוצאה לאור של כ-100 ספרי ילדים חדשים בעברית ובערבית, בדגש על סיפורי עם, מנהגים ומסורות, וחידשנו ספרים מהקלאסיקה היהודית-ישראלית, עם איורים חדשים. עשרות ספרים אלה שיצאו לאור בעברית תורגמו לאנגלית ולשפות אחרות, עבור תוכנית הדגל של קרן הרולד גרינספון, PJ Library®  הפועלת ב-25 מדינות ברחבי העולם", אמרה פרומן.

"באמצעות קרן גרינספון ישראל יצרנו תוכניות אוריינות המנחילות לילדים לא רק אהבה לספרים, אלא גם מטפחות את תחושת הזהות האישית שלהם", הסבירה. "אנו מציגים בפניהם ספרים ייחודיים לתרבותם, אך יחד עם זאת מאחדים את האוכלוסייה המגוונת של ישראל. המשמעות היא שיהודים דתיים וחילונים קוראים את אותם ספרים על מורשת יהודית, וכותרים אחרים, במיוחד אלה עם ערכים אוניברסליים, נקראים על ידי ילדים בשתי התוכניות, כך שילדים שגדלים בישוב דובר ערבית ואלה הגדלים בישוב דובר עברית, קוראים את אותם ספרים בשפות שלהם".

"לא יכולנו לבחור מועמדת טובה יותר מאנדריאה לבסס ולהרחיב את מורשתה של גלינה בקרן גרינספון ישראל", אמרה וויני סנדלר גרינספון, נשיאת קרן הרולד גרינספון וחברת מועצת המנהלים של קרן גרינספון ישראל". בכל שיחה שקיימתי עם אנדריאה היה ברור שהיא מעריכה את המשימה שלנו ונמרצת להרחיב את המורשת והמוניטין המדהימים שבנתה גלינה".

לקראת חילופי המנכ"ליות, קודמה אסמא אגבארייה זחאלקה בחודש יולי האחרון מתפקידה כסגנית מנהלת תוכנית מכתבת אלפאנוס, והיא מונתה למנהלת התוכנית.


אסמא אגבארייה זחאלקה, מנהלת תוכנית מכתבת אלפאנוס

מאז 2009 השקיעה קרן הרולד גרינספון יותר מ-20 מיליון דולר בשתי התוכניות, בהתאמה למימון הממשלתי.

###

קרן גרינספון ישראל (Grinspoon Israel Foundation) הוקמה בשנת 2009 על ידי הרולד גרינספון במטרה לקדם אוריינות באמצעות ספרים לילדי ישראל הצעירים. בשותפות עם משרד החינוך מחלקת כיום הקרן כ-3.5 מיליון ספרים בשנה, בעברית ובערבית, ליותר מ-500,000 ילדים. תוכנית ספריית פיג'מה מבוססת על תוכנית Library PJ של קרן הרולד גרינספון, שנוסדה בארצות הברית כדי לחלוק את התרבות, המורשת והערכים היהודיים. בשנת 2014 השיקה קרן גרינספון ישראל את תוכנית האחות מכתבת אלפאנוס, לעידוד אוריינות ואהבת קריאה בקרב ילדים ערבים ישראלים. המטרה היא לעורר אהבה לספרים ולקריאה משותפת של הורה וילד תוך חיזוק חינוך ערכי וזהות אתנית, כולל כישורי שפה. הספרים מוענקים בחינם ל- 100% מהילדים בחברה הערבית ול-80% מהילדים דוברי העברית הלומדים במסגרת הגנים ובתי הספר הממלכתיים, ממלכתי דתי וחינוך מיוחד ברחבי הארץ, מגיל הגן ועד כיתה ב'.

קרן הרולד גרינספון (Harold Grinspoon Foundation) מפעילה תוכניות השואפות לחזק את הקהילה היהודית על ידי טיפוח דורות חדשים, עידוד מורשת נתינה, והשקעה בחוויות המשפיעות על המשכיות מסורת יהודית. למידע נוסף: www.hgf.org

 

 

ניתן לשתף את העמוד על ידי לחיצה על אחד האייקונים שלהלן:
Print Share