fbpx

ספרים אחרונים לשנה זו בדרך לגנים ולבתי הספר! 📦📚 🚚

 

אתכם בבית > טיפים לקריאה משפחתית
> מרץ 2020

טיפים לקריאה משפחתית

מרץ 2020

קוראים בבית – טיפים לקריאה משפחתית

לרגל "המצב" מרובה השעות הפנויות (והמסכים) קיבצנו כמה רעיונות לקריאת סיפור בצורה קצת אחרת. בלי מאמץ גדול אבל עם תוספת הנאה:

אמא או אבא קוראים סיפור ילדים – שבו בבית במקום מרכזי ודפדפו בספר ילדים שבחרתם. חייכו לעצמכם ושקעו בספר. יש סיכוי גדול שלאחר רגע או שניים יצרפו אליכם ילד או ילדה שיתעניינו גם הם בספר – כי מה שטוב למבוגרים טוב גם להם!

פינת קריאה חדשה בבית – אפשר לפתוח אוהל מתקפל, ליצור "מערה" משמיכות או להניח כריות על הרצפה ולצרף בובות אהובות והנה – יש לכם פינת קריאה חדשה! הפינה יכולה להישאר שם או שתוכלו להכין בכל יום מקום קריאה חדש. ועוד עצה קטנה – אל תתאמצו יותר מדי. הילדים והילדות יכולים ליצור פינה כזו [כמעט] לגמרי בעצמם…

במקרה מונח כאן ספר… – הניחו על שולחן בסלון או בפינה בולטת אחרת ספר שתרצו להקריא ותנו לזמן ולסקרנות לעשות את שלהם. יש סיכוי לא קטן שמישהו או מישהם ייקחו את הספר לידיים וישבו לדפדף בו. יכול להיות שמישהי או מישהו יפנו אליכם בקרוב בבקשה לקרוא להם ספר שבמקרה היה מונח על השולחן…

הפתעה! ספר ישן! – חפשו ספר שלא קראתם מזמן. ספר שהילדים אהבו אך הוא נשכח כי הגיעו ספרים חדשים, או כי הילדים גדלו. הציגו את ה"גילוי" בפני הילדים ותתפלאו עד כמה ילדים בוגרים ישמחו לפגוש ספר-חבר מימים עברו, כשהם עוד היו קטנים…

התאהבו בספר – אנחנו משקיעים בקריאה בספר שאנחנו, המבוגרים, אוהבים. לעתים יש לנו מזל והילדים אוהבים את אותו הספר, אבל לא תמיד זה המצב. אם מבקשים מכם לקרוא שוב ושוב את אותו הסיפור שדווקא לא כל כך מוצא-חן בעינכם, בקשו לשמוע ולהבין מדוע הספר אהוב כל כך ואולי תמצאו גם אתם פינה בלב לספר.

ילד/ה מקריאה סיפור – מי אמר שאתם חייבים להיות מקריאי הסיפור? אם התבקשתם לקרוא סיפור מוכר שנקרא כבר פעמים רבות, תוכלו "להתבלבל" בקריאה ולהיעזר בילדים לקריאה של הסיפור כפי שהוא כתוב. תוכלו גם לקרוא משפט משפט, פעם אתם פעם הם.

בקול נמוך או בקול דק – כאשר יש יותר מדמות אחת בסיפור, תוכלו לגוון את הדמויות בעזרת שינוי גוון הקול. אתם לא חייבים להיות כל הדמויות, אפשר לחלק תפקדים בין ההורה לבין הילדים כאשר כל אחד הוא דמות אחרת, בעלת גוון קול אחר.

מה אומרת הבובה על הסיפור – הומור הוא חבר טוב בכל גיל ובכל מצב. היעזרו בבובה לשאילת שאלות, הערות על הסיפור או תמיהות מצחיקות. כך תוסיפו רגעים משעשעים לקריאה ותתנו מקום של כבוד למי שמבינים היטב את הסיפור ויכולים להסביר – הילדים שלכם.
אגב – גם גרב ישנה עם שתי מדבקות כעיניים יכולה להיות שותפה נאמנה לקריאה.

קוראים ומציגים – אפשר לקרוא את הסיפור בשילוב תנועות גוף והמחזה: הציעו לילד/ה ללכת כמו הדמות בסיפור תוך כדי קריאה, להדגים את מעשיה של הדמות או להיות הדמות עצמה. אפשר להיעזר בבובות ולהציג בעזרתן את הסיפור וכך לשתף אחים ואחיות בגילאים שונים.

המציאו טקס קריאה – תוכלו להכין טקס קטן שירכז את כולם בקריאה: אפשר לבחור שיר אהוב ולרקוד עם הספר, ליצור כובעים מנייר ולחבוש אותם לקראת הקריאה, אפשר להביא בובה אהובה להקשיב לסיפור כדי שלא תפסיד את החוויה ואפשר להתחיל ב"-התעמלות ספר" בה קופצים במקום, קופצים על רגל אחת, מנענעים ידיים ורגליים , מניפים את הספר מעל הראש ו…. יושבים לקרוא.

 

ניתן לשתף את העמוד על ידי לחיצה על אחד האייקונים שלהלן:
Print Share