fbpx

💙 בהצלחה בשנה"ל תשפ"ג מספריית פיג'מה!  רוצים להצטרף לתוכנית שלנו? לחצו כאן לפנייה בוואטסאפ 📲

 

ספרים גנים > איתמר פוגש ארנב

איתמר פוגש ארנב

כתב: דויד גרוסמן / איירה: אורה איל / הוצאת עם עובד

חולקו באוקטובר/ חשוון תשפ"ב 117,800 עותקים בגני חובה

איתמר בטוח שארנב הוא חיה מסוכנת, שכולה מלאה שיניים, אפילו בזנב. איתמר לא מוכן להסתכל על שום ארנב, אפילו לא בספרים. בטיול עם אבא ואמא הוא פוגש יצור חמוד עם אוזניים ארוכות שמפחד מילדים. יחד הם לומדים להכיר יותר ולפחד פחות.

חדש מספריית פיג'מה! יש לכם משפחה של עולים חדשים בגן?
הצעות לפעילויות בחיק המשפחה מתורגמות לאנגלית, לאמהרית ולרוסית!

👇🏽👇🏼👇🏾👇

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

▫️ לתרגומי ההצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית - באנגלית, ברוסית ובאמהרית, היכנסו לקישור למטה! ▫️ בעולמם של ילדות וילדים, דמיון ומציאות שזורים זה בזה: הדמיון ...

פעילות בחיק המשפחה   

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת בַּגַּן

איתמר בטוח שארנב הוא חיה מסוכנת עם המון שיניים. במהלך טיול הוא פוגש יצור חמוד עם אוזניים ארוכות שמפחד מילדים, ויחד הם לומדים להכיר יותר ולפחד פחות.  דמיון ומציאות ...

פעילות בגן  

 

הצעות לפעילות בעקבות הספר עם הילדים בבית:

PYבעבריתአማርኛ | ENG

הורים יקרים,

בעולמם של ילדות וילדים, דמיון ומציאות שזורים זה בזה: הדמיון מעצים את הפחד מהבלתי מוכר; כך קורה לפעמים בפתחה של שנה חדשה - במפגש עם חברים חדשים או גן חדש. כך קורה גם לאיתמר, גיבור סיפורנו. 

הסופר דויד גרוסמן רואה את הזמן בו הורה וילד קוראים סיפור ביחד כזמן קסום, שיוצר בועה מוגנת: 

"פה נפתחת מציאות חדשה, קסם מתחולל. ואם במשך רוב שעות היום כל אחד מאיתנו נמצא בעולמו שלו, הרי שכעת אנו מוזמנים - עם ילדנו - אל תוך עולם אחד, שאינו "רק של ההורה" או "רק של הילד", אלא הוא מקום שבו שנינו, יחד. "

[דויד גרוסמן, בתוך בועת הסיפור, ידיעות אחרונות, יוני 2012]

בתוך בועת הסיפור המשותפת והמוגנת ניתנת הזדמנות להורה ולילד לפגוש יחד את המוכר ואת הבלתי מוכר, ולהעמיק בקשר שלהם זה עם זה. 

הַצָּעוֹת לִפְעִילוּת מִשְׁפַּחְתִּית

 • לקרוא יחד – לחוות יחד איורים מספרים האיורים שבספר ממחישים כיצד דמיינו איתמר והארנב זה את זה וכיצד הם נראים במציאות. כדאי לבדוק ולהשוות: האם המפלצות מזכירות את הארנב והילד האמיתיים? האם המפלצות שדמיינו איתמר והארנב דומות זו לזו?
 • משוחחים גם אתם, ההורים, פחדתם כשהייתם ילדים? תוכלו לספר לילדיכם ממה פחדתם ואיך התמודדתם עם הפחד, להקשיב לילדים המספרים מה מפחיד אותם ולחשוב ביחד מה אפשר לעשות כשמפחדים.
 • נעים מאוד: מפלצת איך נראית מפלצת מפחידה? תוכלו לצייר ביחד ולאחר מכן לנסות לדמיין: איך קוראים למפלצת? מי החברים שלה? מה היא אוהבת לעשות וממה היא פוחדת? כדאי לבדוק אחרי שהכרתם אותה – האם היא עדיין מפחידה כל כך?
 • מילת קסם משפחתית "ג'ימליה ג'ים! זוזו בוזו ים פם פוזו!" לכל אחת מהדמויות בסיפור מילת קסם בה היא משתמשת כשקורה משהו מבהיל. מה מילת הקסם שלכם? מוזמנים לבחור ביחד מילת הקסם משפחתית ולחשוב מתי כדאי להשתמש בה.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

איתמר בטוח שארנב הוא חיה מסוכנת עם המון שיניים. במהלך טיול הוא פוגש יצור חמוד עם אוזניים ארוכות שמפחד מילדים, ויחד הם לומדים להכיר יותר ולפחד פחות. 

דמיון ומציאות שזורים זה בזה בעולמם של ילדות וילדים, והדמיון מעצים את פחדם מהבלתי מוכר. כך קורה לפעמים בפתחה של שנה חדשה במפגש עם חברים חדשים או עם גן חדש. סיפורו של איתמר הוא הזדמנות לשוחח על פחדים ועל התמודדות עם הבלתי מוכר מתוך הזדהות, בחמלה ובחיוך האופייניים לספריו של דויד גרוסמן.   

רעיונות לשילוב הספר בגן

 • ידע בתחום הליבה – אוריינות – הבנת הטקסט ולשון הספר – הבנת מסרים גלויים וסמויים בסיפור, הרחבה והעשרה של אוצר המילים ידע בין-תחומי – קידום ידע המבוסס על ידע קיים של הילדים – ידע על בעלי חיים
 • מיומנויות קוגניטיביות – פיתוח וטיפוח הדמיון, חשיבה יצירתית מיומנויות תוך-אישיות – הכְוונה תוך-אישית: התמודדות עם פחדים ופיתוח חוסן מיומנויות בין-אישיות – היכרות עם השונה, טיפוח יכולת האמפתיה, פיתוח כישורים חברתיים: יצירת מערכת יחסים מתגמלת
 • אהבת הספר וחדוות הלמידה, קבלת האחר והשונה, חברוּת ואמון
 • כהטרמה לסיפור כדאי להקריא את שם הסיפור ולשאול: מה לדעתכם יקרה בסיפור? במהלך ההקראה מומלץ לתת לכל ילד וילדה עותק אישי. כך כולם יתבוננו באיורים ויבחינו בפרטים, למשל מיהו אותו "יצור קטן" שאיתמר פוגש. בעקבות הסיפור ניתן לשוחח על פחדים: מדוע הארנב ואיתמר פחדו זה מזה? האם גם אתם חוששים מדברים שאינכם מכירים? האם תוכלו לייעץ מה לעשות כשפוחדים? תוכלו להתייחס לחוויות תחילת השנה ולהסביר כי לעיתים אנחנו חוששים מילדים וילדות שאיננו מכירים: מה נוכל לעשות בגן כדי להכיר טוב יותר?
 • משחק היכרות בליווי מוזיקה – ניתן לשחק במליאה או בקבוצה: הילדים והילדות הולכים במרחב לצלילי מוזיקה. הם עוצרים זה מול זה, אומרים את שמם וממשיכים. מדי פעם מנמיכים את עוצמת המוזיקה, והילדים מספרים עם מי הם נפגשו. בהמשך אפשר לשתף בפרט שנלמד במהלך המשחק, למשל צבע עיניים או בגד, או לשלב תנועה משותפת, כמו לחיצת יד. משחק היכרות בקבוצה בעזרת כרטיסיות – תוכלו להכין כרטיסיות עם תצלומים של חפצים מוכרים, כמו צלחת, ספר, משחק ובית. כל ילד בתורו הופך כרטיסייה, והגננת שואלת שאלה הנוגעת לכרטיסייה, למשל: צלחת – "איזה מאכל אהוב עליך?" בהמשך יוכלו הילדות והילדים לשאול זה את זה שאלות.
 • בעקבות הספר ניתן לבחון: - מה ידענו על ארנבים לפני שקראנו את הסיפור? - מה אנחנו יודעים עכשיו? - מה עוד היינו רוצים לדעת? - האם יש ילדים שמגדלים ארנבונים כחיית מחמד? כדאי להתבונן בְּתצלומים של ארנבים שונים ולחקור את המראה שלהם, את מקום המחיה שלהם, את המזון שלהם ומידע נוסף עליהם שאפשר לגלות בלמידה משותפת. העשרה – ארנבון מצוי שפן, ארנבת וארנבון - האקדמיה ללשון העברית תוכלו להשוות בין השפן מהספר "השפן ששכח לסגור את הדלת" לבין הארנב של איתמר.
 • יושבים במעגל ומבקשים ממתנדב או מתנדבת לקפץ כמו ארנבת מסביב למעגל, לגעת קלות בראשם של כל ילד וילדה, לבחור בילד או ילדה ולומר להם, "ארנבת, ארנבת, למה את יושבת?" המתנדב או המתנדבת יתיישבו במקומם של הילד או הילדה שנבחרו, והם יקומו ויקפצו מסביב למעגל ויבחרו בתורם "ארנבת" חדשה.
 • משוחחים – אילו חיות אתם אוהבים? האם יש חיות שאתם מפחדים מהן? למה? מדמיינים – תוכלו לשאול: האם יש חיות ששמעתם את השם שלהן, אך לא ראיתם אף פעם, לדוגמה, ווֹמְבָּט? אפשר לעודד את הילדים והילדות לצייר את החיה בתוך בועת חשיבה בדומה לאלו המופיעות בספר ולאחר מכן להתבונן בתצלום של החיה ולשוחח על הדומה והשונה בין הדמיון למציאות ועל מה שגרם לכך. מאזינים לקולות של חיות ומנחשים מהי החיה. האם הקול של החיה מפחיד, מסקרן, מצחיק או מפתיע? מתבוננים בתצלום חלקִי של חיה ומשערים מהי. משתעשעים – יוצרים אוגדן של תמונות בעלי חיים, שכל תמונה בו מורכבת משלושה חלקים נפרדים וחתוכים: ראש, גוף ורגליים. ניתן לחבר שלושה חלקים של אותה חיה או ליצור חיות דמיוניות שמורכבות מכמה חלקים שונים.
 • אורה איל איירה ספרי קלסיקה, כמו "מעשה בחמישה בלונים", "הבית של יעל" ו"הצב של אורן", ואף כתבה ספרי ילדים. אחד מהם הוא "לילה חשוך אחד", המתאר פחד מחושך ומהלא מוכר.
 • כדאי להאזין לחלקים מתוך האופרה לילדים "איתמר פוגש ארנב" בעיבוד מיכאל גורביץ' ובלחן של יוני רכטר.
 • מומלץ לספר לילדים על הסופר דויד גרוסמן ועל יצירתו. "השפה המיוחדת של אורי" ו"מי רוצה שק קמח?" הם ספרים שכתב וחולקו במסגרת ספריית פיג'מה.
 • האזנה לסיפור – הסופר דויד גרוסמן מקריא את "איתמר פוגש ארנב" שיתוף משפחות עולים – שעת הסיפור יכולה לתווך בין הספר למשפחות עולים. במהלכה ההורים והילד או הילדה מעלעלים בספר יחד ומקשיבים לסופר הקורא את הסיפור בקול.
 • יצירה, עשייה והפתעות בדף הספר "איתמר פוגש ארנב" בפינטרסט של ספריית פיג'מה.

להדפסה/הורדת קובץ הצעות לצוותים לחצ/י כאן

איתמר בטוח שארנב הוא חיה מסוכנת עם המון שיניים. במהלך טיול הוא פוגש יצור חמוד עם אוזניים ארוכות שמפחד מילדים, ויחד הם לומדים להכיר יותר ולפחד פחות. 

דמיון ומציאות שזורים זה בזה בעולמם של ילדות וילדים, והדמיון מעצים את פחדם מהבלתי מוכר. כך קורה לפעמים בפתחה של שנה חדשה במפגש עם חברים חדשים או עם גן חדש. סיפורו של איתמר הוא הזדמנות לשוחח על פחדים ועל התמודדות עם הבלתי מוכר מתוך הזדהות, בחמלה ובחיוך האופייניים לספריו של דויד גרוסמן.   

חוויות מהשטח

 

В мире маленьких мальчиков и девочек реальная жизнь и вымысел тесно переплетаются между собой, порой воображение рисует пугающие картины, усиливая страх перед неизведанным. Так часто происходит в преддверии нового учебного года, перед встречей с новыми друзьями или переходом в новую группу детского сада. Вот и Итамар, герой нашей книги, испытывает подобные чувства.

Писатель Давид Гроссман уверен, что во время совместного чтения дети и родители переживают волшебные моменты, погружаясь в уютный литературный кокон:

«В эти минуты зарождается новая волшебная реальность, происходит чудо. На протяжении почти всего дня каждый из нас живет в своем отдельном мире, а в эти минуты мы вместе с детьми погружаемся в общий мир, не тот, который можно считать "детским" или "взрослым", а тот, где мы только вдвоем», 

Давид Гроссман, «В коконе книги», Едиот Ахронот, июнь 2012.

В защищенном уютном книжном коконе родители и дети вместе познают неизведанные миры, учатся новому, рассматривают под иным углом известное ранее, укрепляя связь друг с другом. 

Говорящие иллюстрации

Иллюстрации к книге демонстрируют, какими воображали себе друг друга Итамар и заяц, и кем оба оказались на самом деле. Попробуйте и вы сравнить: напоминают ли чудища настоящего зайца и мальчика? Похожи ли чудища, которые рисовало воображение Итамара и зайца, друг на друга.

Беседа 

Дорогие родители, чего боялись вы, когда были маленькими? Расскажите об этом своим малышам, поделитесь с ними способами, которые помогали вам справиться с детскими страхами, послушайте, что пугает ваших детей, подумайте вместе, что можно предпринять, когда нам становится страшно.

Очень приятно, чудище!

Как выглядит страшное чудище? Нарисуйте вместе страшное чудище, а теперь подумайте: как его зовут, с кем оно дружи, чем любит заниматься и чего боится само? Затем, познакомившись с чудищем поближе, проверьте, пугает ли оно вас так же, как прежде.  

Семейное волшебное слово

«Джималая Джим! Зузу-бузу ям-пам-пузу!» В пугающих ситуациях каждый из героев книги использует свое особое волшебное слово. А у вас есть волшебное слово? Вы можете вместе выбрать волшебное слово или заклинание для всех членов семьи и решить, когда его можно использовать.

Pinterest Идеи для поделок и совместных игр ждут вас на Pinterest на странице книги «Как Итамар повстречался с зайцем» «Пижамной библиотечки».

QR С нас книга, с вас рассказ! Видеоролик о совместном семейном чтении книг «Пижамной библиотечки».

Itamar Meets a Rabbit

Written by: David Grossman

Illustrated by: Ora Ayal

In the world of children, imagination and reality are intertwined. imagination enhances fear of the unknown, as sometimes happens at the beginning of a new schoolyear, when we meet new friends or start attending a new kindergarten. It happened to Itamar, the main character in this story, too.

Author David Grossman believes that when parents read a story to their children, it is a magical time that creates a safe bubble:

"It's where a new reality opens up, and magic happens. During most hours of the day, each of us is wrapped up in their own world, but now, together with our child, we are invited into a world that is neither 'the parent's only' nor 'the child's only', one where we can both be together" David Grossman, In the Story Bubble, Yedioth Ahronoth, June 2012.

In this shared, safe story bubble, the parent and child are given the opportunity to encounter both the familiar and unknown together, deepening the bond between them.

Reading together, experiencing together

Illustrations tell a story

The illustrations in this book demonstrate how Itamar and the rabbit imagined one another versus what they really look like. You may want to check and compare: Do the monsters resemble the

real child and rabbit? Are there any similarities between the monsters both Itamar and the rabbit had imagined?

Discussion

Were you, parents, also afraid when you were younger? Perhaps you could tell your children what you were afraid of, and how you grappled with your fear. You could also listen to your children as they tell you what scares them, and together, think of ways to overcome the fear.

Pleased to meet you: Monster

What does a scary monster look like? How about drawing one together, and then trying to imagine: What is the monster's name? Who are its friends? What does it enjoy doing, and what is it afraid of? Now that you've gotten to know the monster, it may be worth asking yourselves whether it is still as scary as it was before.

A family magic word

"Jimalaya Jim! Zuzu buzu Yam Pam Puzu!" Each of the characters in this book has a magic word it uses when something scary happens. What is your magic word? You’re welcome to chose a family magic word together, and think of times when it would be appropriate to use it.